تاریخ انتشار :جمعه ۱۵ دی ۹۶.::. ساعت : ۵:۴۶ ب.ظ

   213 بازدید

مدیرتلفیق و برنامه ریزی ستاد ملّی احیای دریاچه ارومیه باf اشاره به کاهش کم سابقه میزان بارندگی ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت:براساس آمار کاهش بارندگی ها در طی 67 سال گذشته بی سابقه است.
جوان پرس : معاون امور عمرانی استاندارآذربایجان غربی گفت:تغییر اقلیم، تدبیر مدیریتی و مشکلات اقتصادی از عوامل تاثیرگذار در روند اجرای برنامه های احیای دریاچه ارومیه تاثیرگذاراست.به گزارش کردپرس، تقی کهوریان در جلسه بررسی روند اجرای پروژه های مصوب دستگاههای اجرایی استان که با حضور مدیرتلفیق و برنامه ریزی ستاد ملّی احیای دریاچه ارومیه برگزار شد گفت:در بررسی های انجام گرفته از آخرین وضعیت پروژه ها و عوامل اثرگذار در آن 3 عامل تغییرات اقلیمی و تدابیر مدیریتی به همراه مشکلات اقتصادی درتامین منابع اعتباری عنوان شده است که باید با حسن تدبیر و پرهیز از اسراف در بهره برداری از منابع آب استان تصمیم گیری های لازم برای پیشبرد برنامه ها و طرح ها اتخاذ شود.

وی از عوامل اقلیمی به کاهش شدید میانگین بارش ها در استان های آذربایجان غربی و شرقی در سال آبی 96-95 در مقایسه با آمار بلند مدت بارش ها به همراه افزایش 2 و هفتم دهم درجه دمای هوا و افزایش میزان تبخیر آب اشاره کرد و افزود: از 27 راهکار مصوب ستاد ملّی احیای دریاچه ارومیه   12 راهکار در افزایش تراز دریاچه ارومیه تاثیر مستقیم دارد که باید با با اهتمام مسئولان اجرایی در سطح ملّی و استانی به سرانجام برسند

معاون امور عمرانی استاندار ممنوعیت توسعه اراضی کشاورزی ، ممنوعیت برداشت غیرمجاز از منابع آب سطحی و زیرزمینی، کنترل سطح زیرکشت چغندر قند و جلوگیری از خروج چغندر تولیدی به سایر استان ها و ساماندهی برداشت از منابع آبی در حوضه دریاچه را از جمله این طرح ها عنوان کرد.

تقی کهوریان مشکلات اقتصادی و محدودیت منابع مالی را از دیگر مسائل اثرگذار در برنامه های دردست اجرای دستگاههای اجرایی برشمرد و اظهار داشت:در 4 سال گذشته 2 هزار و 226 میلیارد تومان اعتبار به طرح های احیای دریاچه تخصیص یافته است و به رغم اختصاص منابع مالی از صندوق توسعه ملّی که به درخواست ریاست جمهوری و دستور مقام معظم رهبری به طرح های مهار آبهای مرزی انجام می شود، بدلیل مشکلات دولت در تامین منابع اعتباری میزان تخصیص در 4 سال گذشته معادل 20 درصد اعتبارات مصوب بوده است.

وی کاهش میزان مصرف تا حد 40 درصدی در بخش کشاورزی را از مهمترین برنامه های مدیریت مصرف منابع آبی دانست و گفت:در این حوضه باید با آگاه سازی و آموزش کشاورزان و جلبه مشارکت آنان در اجرایی طرح های مدیریت کشت، استفاده از ارقام مقاوم به کم آبی و پربازده و اجرای شبکه های آبیاری تحت فشار و سیتم های نوین آبیاری در اراضی حوضه دریاچه ارومیه از میزان مصرف مازاد بر نیاز کشاورزی کاسته شود.

تجریشی مدیرتلفیق و برنامه ریزی ستاد ملّی احیای دریاچه ارومیه نیز دراین جلسه با اشاره به کاهش کم سابقه میزان بارندگی ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت:براساس آمار کاهش بارندگی ها در طی 67 سال گذشته بی سابقه است.

وی با بیان اینکه برای رساندن آب به دریاچه باید تمام تلاش ها را بکار گرفت افزود: در حال حاضر یک میلیارد مترمکعب آب در بستر دریاچه وجود دارد که معادل 35 درصد بستر دریاچه را پوشانده است.

تجریشی در خصوص اعتبارات طرح های مقابله با ریزگردها نیز گفت : برای اجرای پروژه های مقابله با کانون های تولید ریزگرد در 3 خوزستان و شهرهای زابل و ارومیه امسال 100 میلیارد دلار و برای سال آینده نیز 150 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملّی پیش بینی شده است.

در ادامه این جلسه مدیران کل جهاد کشاورزی ، منابع طبیعی و آبخیزداری و حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی ، مدیران عامل شرکت سهامی آب منطقه ای و شرکت آب و فاضلاب شهری استان گزارشی از آخرین وضعیت پیشرفت پروژه های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه را ارائه کردند. /

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 110806
دیدگاه خود را به ما بگویید.