سيل و بلاياي طبيعي در کمين آذربايجان غربي | جوان پرس
تاریخ انتشار :شنبه 24 دسامبر 16.::. ساعت : 2:00 ب.ظ

   628 بازدید

وجود مناطق کوهستاني و بارش هاي شديد باران و تگرگ در برخي فصول سال از آذربايجان غربي استاني سيل خيز ساخته که همه ساله خسارات مادي و معنوي زيادي را اهالي آن متحمل مي شوند.

جوان پرس : آذربايجان غربي از لحاظ مخاطرات طبيعي جزو مناطق پرمخاطره و بحراني است و در اکثر فصول سال، سيل هاي مهيب به دنبال بارش باران و نزولات آسماني در اين منطقه کوهستاني جاري مي شود.
وجود مناطق کوهستاني و بارش هاي شديد باران و تگرگ در برخي فصول سال از آذربايجان غربي استاني سيل خيز ساخته که همه ساله خسارات مادي و معنوي زيادي را اهالي آن متحمل مي شوند.
در اين ميان استان با داشتن ضريب سيل خيزي بالا، همواره منطقه اي مساعد براي ايجاد سيلاب و تخريب ها محسوب مي شود اما بررسي ابعاد مختلف سيل در منطقه نشان مي دهد که وقوع اين سيل ها خسارات جبران ناپذير زيادي از خود برجاي مي گذارند که قابل بازگشت نيست.
بررسي ها نشان مي دهد تخريب جنگل ها و مراتع، نبود آبخيزداري صحيح، تجاوز به حريم رودخانه ها و برداشت بي رويه شن و ماسه از رودخانه ها از مهم ترين عوامل وقوع سيل در استان است.
بررسي ها نشان مي دهد تخريب جنگل ها و مراتع، نبود آبخيزداري صحيح، تجاوز به حريم رودخانه ها و برداشت بي رويه شن و ماسه از رودخانه ها از مهم ترين عوامل وقوع سيل در استان است.
هرچند خسارات مادي و معنوي به بخش هاي مختلف استان ناشي از جاري شدن سيل نيست بلکه اين استان با توجه به موقعيت جغرافيايي خاص در معرض تهديد خشکسالي، سرمازگي، زلزله و… نيز قرار دارد.
بروز سالانه خسارات مادي فراوان در اين منطقه لزوم توجه به زيرساخت ها، ابزارهاي لازم براي پيشگيري و تسريع در روند بازسازي بعد در از وقوع اين حوادث در استان را دو چندان مي کند.
35 حادثه سيل در آذربايجان غربي امسال گزارش شده است
مديرکل مديريت بحران آذربايجان غربي در خصوص موقعيت جغرافيايي استان و وقوع حوادث سيل و سيلاب طي سالجاري به خبرنگار مهر گفت: گستردگي پديده سيل در سطح استان ما بسيار شايع و فراوان است بطوري که طي امسال بجز شهرستانها ي نقده و اشنويه در تمام شهرستانها شاهد وقوع سيل بوديم و در هشت ماه نخست سال جاري 35 حادثه سيل در سطح استان گزارش شده است.
اميرعباس جعفري با بيان اينکه خوشبختانه امسال در اثر پديده سيل فوتي نداشته ايم عنوان کرد: در سال گذشته 39 حادثه سيل در شهرستانهاي بوکان، پلدشت، پيرانشهر، سردشت، شاهيندژ، ماکو، نقده، سلماس، اروميه، خوي، اشنويه، چالدران و مياندوآب گزارش شد که نشان دهنده وقوع بالاي ميزان بلاياي طبيعي در استان است.
وي با بيان اينکه متاسفانه در سال گذشته يک نفر فوتي در اثر سيل در شهرستان مياندوآب داشتيم که در زرينه رود غرق شدند افزود: بارش سنگين و ذوب‌شدن سريع برف مهم‌ترين دليل وقوع سيل است، سيل هنگامي اتفاق مي‌افتد که کانال رودخانه يا مسير طبيعي جريان آب ظرفيت طغيان را نداشته باشد.
آموزش و فرهنگ سازي حلقه مفقوده براي کاهش خسارات بلاياي طبيعي
هنوز به دليل ضعف آموزش، آگاهي و اطلاع رساني کافي به همراه عدم فرهنگ سازي موثر اهالي اين منطقه هر سال بخشي از ظرفيت کاري خود را به برآورد و جبران ميزان خسارات بالاي بلاياي طبيعي سپري مي کنند خساراتي که بخش عظيمي از آنها را مي توان کنترل و پيشگيري کرد.
جعفري در خصوص اقدامات پيشگيرانه براي جلوگيري از خطرات سيل اظهارداشت: با اقدامات ساده از جمله پرهيز از ساختن خانه در حريم رودخانه، در دسترس داشتن کيف امداد و کمک‌هاي اوليه به همراه داشتن آب و غذاي کافي به همراه قرار دادن اسناد و اوراق بهادار را در جعبه‌اي ضدآب و مطمئن مي توان جلوي بخشي از آسيب و خسارات را گرفت.کشور ايران در سطح جهان، دهمين کشور به لحاظ وقوع بلايا و حوادث طبيعي است و از 42 نوع حوادث طبيعي شناسايي شده، شاهد وقوع 30 نوع از اين بلايا در کشور و آذربايجان غربي هستيم.مديرکل مديريت بحران آذربايجان غربي تاکيد کرد:اگر در جايي زندگي مي‌کنيد که به طور دايم با خطر سيل‌گرفتگي مواجه هستيد، با استفاده از مصالح مناسب و تمهيدات لازم، ساختمان خود را ضدآب کنيد و ديوارهاي زيرزمين را با عايق‌هاي ضدآب بپوشانيد تا جلوي نفوذ آب و آسيب‌هاي بعدي گرفته شود.
جعفري گفت: کشور ايران در سطح جهان، دهمين کشور به لحاظ وقوع بلايا و حوادث طبيعي است و از 42 نوع حوادث طبيعي شناسايي شده، شاهد وقوع 30 نوع از اين بلايا در کشور و آذربايجان غربي هستيم.
وي با بيان اينکه تاکنون 27حادثه و بلاياي طبيعي از 47 نوع بلاياي طبيعي ثبت شده کشور در اين استان تجربه شده و برخي از آنها خسارات زيادي در پي داشته است، سيل، زلزله، سرمازدگي، خشکسالي، صاعقه، رانش زمين را از جمله بيشترين حوادث طبيعي روي داده در استان عنوان کرد.
570 روستاي آذربايجان غربي در مسيل سيل واقع شده اند
جعفري در پاسخ به اين سوال خبرنگار مهر که وضعيت شهرها و روستاهاي آذربايجان غربي از نظر بروز بلاياي طبيعي در مقايسه با ساير استانها چگونه است اظهارداشت: هم اکنون10 شهر آذربايجان غربي به دليل واقع شدن در روي خط گسل در معرض زلزله قرار دارند و 570 روستاي استان نيز در مسيل سيل واقع شده اند در بخش روستايي نيز 11 درصد از روستاهاي آذربايجان غربي در معرض زلزله شديد واقع شده اند که اين آمار گوياي بالا بودن حادثه خيز بودن اين منطقه است.مديرکل مديريت بحران آذربايجان غربي در خصوص همکاري ساير دستگاه هاي اجرايي نيز عنوان کرد: مديريت بحران نه در آذربايجان غربي بلکه در کشور و حتي دنيا نيازمند مشارکت همگاني است و در اين راستا دستگاه هاي اجرايي آذربايجان غربي و مردم نيز بايد در اين خصوص مشارکت و همکاري لازم راداشته باشند.
بيمه محصولات کشاورزي، توجه کشاورزان به هشدارهاي هواشناسي و نيز ارائه آموزش هاي اصولي از سوي نهادهاي ذيربط براي کاهش حجم خسارات در اين خصوص مي تواند راهکار مناسبي باشد.
جعفري پيشگيري از وقوع بحران و آمادگي با حوادث و مخاطرات طبيعي را لازمه مديريت بحران دانست و اظهار داشت: متاسفانه استان به دليل موقعيت ويژه جغرافياي در معرض حوادث و بلاياي طبيعي قرار گرفته که سيل، ‌ رانش زمين، ‌ زلزله، ‌ سرمازدگي و … مهمترين مخاطرات طبيعي استان محسوب مي شوند.
وي در خصوص بالا بودن ميزان بلاياي طبيعي و خسارات ناشي از آن در بخش کشاورزي اظهارداشت: بيمه محصولات کشاورزي، توجه کشاورزان به هشدارهاي هواشناسي و نيز ارائه آموزش هاي اصولي از سوي نهادهاي ذيربط براي کاهش حجم خسارات در اين خصوص مي تواند راهکار مناسبي باشد.
مديرکل سازمان مديريت بحران آذربايجان غربي با تاکيد بر بازنگري و توجه بيشتر مسئولان ذيربط در تخصيص بودجه اختصاصي به اين بخش اظهارداشت: متاسفانه اين خسارات سالانه بخش زيادي از ظرفيت کشاورزان استان را از بين مي برد که نيازمند توجه مسئولان است.
جعفري با بيان اينکه با همکاري سازمان هواشناسي استان مناطق حادثه خيز بخش کشاورزي شناسايي شده، ادامه داد: دستگاه سامانه ضد تگرگ ابرها را در شعاعي حدود 500 متر تحت تاثير قرار داده و هر کدام از اين دستگاهها بايد در بيش از يک صد هکتار از اراضي اطراف خود را تحت پوشش قرار دهد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 99665
دیدگاه خود را به ما بگویید.