تاریخ انتشار :شنبه 31 دسامبر 11.::. ساعت : 9:10 ق.ظ

   995 بازدید

karimi sajjad1

خبرگزاری جوان//اخلاق در رسانه از اولین و مهمترین مواردی است که باید در عرصه اطلاع رسانی رعایت شود. شعاری برخورد کردن با مسائل و عدم پایبندی به اصول از مواردی است که امروزه دربرخی از رسانه ها،اعم از رسانه های کشوری و استانی مشاهده می شود.

 متاسفانه این مورد در چند رسانه مجازی استان نیز به چشم می خورد به این صورت که این رسانه ها با توهین و تخریب در صدد جذب مخاطب هستند تا با اطلاع رسانی حرفه ای و صادقانه . به تازگی یکی از سایتهای خبری استان در همین راستا ابتدا اقدام به درج اخبار خاصی از یک شخص می کند و سپس خود و یا افرادی دیگری آگاهانه شروع به تخریب آن شخص می نمایند.

یکی از کسانی که این سیاست درباره او اجرا شد، جهانبخش محبی نیا است که به مدت هفت روز دو خبر از وی به ادعای اینکه این مطلب از نوشته های محبی نیاست روی خروجی سایت قرار می گیرد و به فاصله دو روز از نشر آخرین نوشته وی، به دست یکی از نویسندگان گمنام مطلبی پر از طعنه و کنایه وتخریب روی سایت قرار می گیرد.

این خبر ها باعث شد تا به دوست و همکار عزیزم جناب آقای حامد عطایی عزیز چند تذکر را به صورت دوستانه به رشته تحریر در آورم و برای تنویر افکار عمومی نسبت به انتشار آن اقدام نمایم.

برادر احساساتی و پر هیجان آینانیوزی ام، عکس العمل نشان دادن به هر خبری در حوزه خبرنگاری کاری است طبیعی و جواب دادن در صورت نیاز ، طبیعی تر .ولی آنچه امری ناپسند و دور از اخلاق رسانه ای مورد ادعای جنابعالی است تهمت و خیال بافی و تخریب و افترا و بازی با آبروی اشخاص است. ( حتما بعد از خواندن مطلب دوباره شروع به توجیه خواهی نمود ، ولی امیدوارم اینگونه نباشد و با واقعیت ها آنگونه که هست برخورد نمایی نه آنگونه که می خواهی باشند.)

 ذهن خواننده عزیز را به حدود بیست روز گذشته بر می گردانم به آن روزی که بنده خبری در وبلاگ شخصی ام و به طور عادی و به دور از توهین و افترا برای پیش بینی اوضاع عزل و نصب هایی که در سازمانهای تازه ادغام شده در حال وقوع بودند ( حداقل در آن روز ها) ، خبری منتشر کردم که یکی خواهد رفت و احتمالا دیگری جای او قرار خواهد گرفت.

عکس العمل جنابعالی و هم طیف هایت به این خبر برایم واقعا غیر قابل پیش بینی بود و در واقع اصلا انتظار عکس العمل نداشتم چون مطلب مهم خاصی در آن نمی دیدم. اما وقتی نوشته ات را در سایت خواندم (تخریب یک مدیر جوان ) تعجب کردم که آیا واقعا من با کسی هماهنگ کرده بودم که این اخبار را منتشر کنم یا نه؟دو ساعت نگذشته بود که مطلب دیگری روی خروجی سایتت قرار گرفت. این بار هم یکی دیگر از مدیران را مورد تهمت و افترا قرار دادی و گفتی پایش را از حد خود فراتر نهاده در حالی که این خیال بافی ها اصلا واقعیت نداشت .

هر چند که بارها با شما شخصا صحبت کردم و از طریق دوستان توضیح دادم که مثمر ثمر واقع نشد. دو روز از انتشار خبر نگذشته بود که هر دو مدیر مورد اشاره خبر بنده ، توسط رسانه جنابعالی تلویحا خبر را تکذیب نمودند .جالب اینجاست که چند مدیر و چند نفر از شخصیت های سیاسی استان برای تکذیب خبر با بنده تماس گرفته و خواستار حذف خبر شدند ولی اخبار توهین آمیز حامد عزیز که هر خواننده ای از الفاظ به کار برده شده در آن شرم می کند در رسانه استانی اش ماند.

همکار رسانه ای و دوست پر هیجانم

 جالب است که همان موقع ها مطلبی در وبلاگت منتشر کردی و در آن از شرف رسانه ای و اخلاق صحبت کردی و از کسی به عنوان شخص با شرف صحبت کردی که در ایران عزیز خبرنگار بود اما امروز ناموس خود را بی حجاب در خارج از کشور می گرداند و به تمامی گذشته خود و قوانین جاری کشور و مردم با عزت و با شرف ایران می خندد. اگر او شرف داشت که وطنش را به چندر دینار شهرت و پول صهیونیست های بی ارزش نمی فروخت. بگذریم ، این مطلب به نظرم خیلی تعجب داشت چون از یک طرف تو شعار اخلاق می دهی از یک طرف تهمت و افترا می زنی که این دو اصلا قابل جمع نیستند.

در مورد آقای محبی نیا که فقط یک دفعه ایشان را دیده و مصاحبه ای بیست دقیقه ای داشتیم وقبل و بعد از آن هم وی را ندیده ام . ولی آنقدر می دانم که چه روش ایشان را قبول کنیم و چه قبول نکنیم ، محبی نیا از افراد موثر در مجلس و دولت است و جایگاه مناسبی در کشور دارد و به واسطه همین ارتباطات ، باعث ایجاد تحولاتی در منطقه تحت حوزه انتخابیه اش شده.

حامد عطایی عزیز

انتقاد با تخریب آگاهانه فرقهایی دارد و به گمانم همه می دانند که درج دو خبر خوب از یک نفر و بلافاصله درج خبر پر از طعنه و کنایه چه اهدافی را دنبال می کند. اما در مطالب مورد اشاره ام همیشه به تکاب و محبی نیا اشاره می کنی( توسط نویسندگانت) باید بدانی که تکاب فقط محبی نیا ندارد بلکه عیسی زاده ، داعی ،شهردار، شورای شهر و غیره هم دارد که مسئولیت جذب بودجه و کارهای دیگر را بر عهده دارند اما همه ما می دانیم که رنجش مردم این منطقه از اختلافات عمیق مسئولین است نه فقط کارهای یک نماینده .در ثانی مگر نماینده کار قانون گذاری و نظارت ندارد پس چرا این انتظار را در مردم به وجود می آورید که حتما باید آسفالت و … به دست نماینده باشد.

آنچه مشاهده می شود فقط انتظارات به حق مردم تکاب است که با سیاسی کاری شما از یک نفر مطالبه می شود و این یعنی سوق دادن ذهن خواننده به سمت دلخواه نه به سوی واقعیات جامعه.

نکته آخر : نظر شخصی ات را در درج خبر به صورت یک بغض در گلو مانده منتشر نکن و بدون غرض ورزی اخبار را روی سایت قرار بده و در حوزه های خبری مختلف کار کن نه فقط در حوزه عزل ونصب ها و جابجایی مدیران

شاید این مطلب آنگونه که باید در سطح بالایی نگاشته می شد ، نشده است ولی نگارنده سعی خود را کرده تا بلکه وجدان نیمه بیدار خبری حامد عزیز را بیدار نماید. در آخر مطلب هم باز می گویم این راه که می روی به بیراهه است.

پی نوشت : نگارنده بعد از خواندن مطالبی در آینا نیوز درباره تکاب از عملکرد محبی نیا و سایر نمایندگان در حوزه تکاب ، شاهین دژ و میاندوآب /تحقیقی کردم که اخذ مجوز که نتیجه این شد تاسیس دانشگاههای مختلف برای سه شهر و قطار بین شهری و رایزنی برای آسفالت برخی از جاده ها !! که سالها به  صورت خاکی بوده و دیگر کارهای بزرگ و کوچک از عملکرد نماینده این شهر شمرده می شود. احداث شهرک صنعتی و کارخانجات مختلف نیز از دیگر اقدامات ایشان است. این گفته ها نه به خاطر طرفداری از کسی است که یکبار از نزدیک وی را ملاقات نموده ام بلکه به خاطر روشن شدن موضوع گفته شد.

 مدیر خبرگزاری جوان/سجاد کریمی

ادرسهای مطالب مندرج در آینا نیوز :

دلتنگیت را درک می کنم

مام میهن

تکاب در هزار توی مشکلات

می خواهم بعد این دلتنگ نباشم

پشت پرده مدیرکل شدن یک جوان جویای نام

کاش یک ذره از شرافت سعید را داشتیم!   لازم به ذکر است متاسفانه عکس های بدون حجاب همسر  سعید پورحیدر که خبرنگار میراث فرهنگی کشور بوده در فیس بوک قابل مشاهده است

Print Friendly
کدخبر : 526
8 دیدگاه

 1. حامد عطائی says:

  سلام
  درکت می کنم
  گله ای ندارم ازت
  اصلا دوست ندارم بدونم چرا و تحت چه عواملی داری اینطور می نویسی
  اصلا هم با صواب و ناصواب بودن موضع گیریهایت کاری ندارم
  چون احساس می کنم خود خود منی
  خود ده سال پیش من
  خود 14 سال پیش من
  با همان روحیات و هما اعتقادات و ارزشها
  فقط این جمله را از منی که یکی دوتا پیراهن ازت بیشتر پاره کردم بپذیر و اون هم اینکه سعی کن تو ایرادهای نگارشی و املایی متنت دقت کنی آقاسجاد.
  برای تویی که میخوای کار حرفه ای کنی باید این حساسیتها بیشتر از این مهم باشه
  منهم حاضرم پنهانی کمکت کنم
  اصلا حاضرم مطلبی رو که علیه خودم نوشتی رو ویرایش کنم،باور کن راست میگم. برام مهمه که کارت از هرجهت حرفه ای باشه
  این پیام برای خودت بود با فعال شدنش مشکل ندارم ولی سعی کن برا خودت محفوظ بمونه
  یاحق

 2. سید مهدی آذری says:

  جناب کریمی
  مطلب خیلی دم دستی و سطح پایینی برای محکوم کردن اقدام دیگری و اثبات ادعای خود نوشتی. به نظرم حق این بود که نمی نوشتی و سنگین تر می بودی…
  در حالی که خودت در معرض اتهام، درباره انتشار خبر دروغ عزل و نصب در استان هستی، جایی نداشت که خودت در جایگاه حمله باشی…!!!! بقول خودت: (این هم از همان نحوه اجرای عدالت است)!!!!!!
  باز هم بقول خودت: (در آخر مطلب هم باز می گویم این راه که می روی به بیراهه است بیا جون من برگرد!!!)

  و دلسوزانه به شما می گویم که سنگین حرکت کن، نه پاچه خوار باش و چاپلوس و نه مغرض و معارض! و سعی کن شأن و جایگاه خودت و پدرت رو بیشتر از اینی که هست حفظ کن

  والعاقبه للمتقین

  • ahmad says:

   با سلام / اول از اینکه کسی مثل برادر کریمی (که دربین اصحاب رسانه به اخلاق و ادب و متانت مشهور است )به مقوله اخلاق رسانه ای پرداخت کرده بسیار خوشحالم هرکسی غیر از ایشان حتی خود من اگر به این موضوع می پرداختیم حق مطلب ادا نمی شد دوم اینکه خبر آقای کریمی دروغ نبوده بلکه تا آنجایی که ما اطلاع داریم دردست اقدام است اگر طول بکشد دوستان زیاد ناراحت نباشند سوم اینکه اگر سجاد کریمی چاپلوسی هم بکند چاپلوسی خدمتگزاران انقلاب و نظام را می کند که افتخار همه ماست نه مثل بعضی ها که پاچه خواری کسانی را می کنند که در داخل و خارج کشور به فساد و گناه آلوده اند ! چهارم اینکه سجاد کریمی و امثال او هیچگاه رسانه هایشان را با بردن نام مخالفان نظام و تمجید از مفسدان آلوده نخواهند کرد و پنجم اینکه نصیحت های حسادت آمیز واحمقانه ای از جنس نصیحتهای سیدمهدی آذری (!) فقط از یک نفر بر می آید !! یا علی

   • سید مهدی آذری says:

    جناب ahmad با سلام
    1. این مطلب و تعریف و تمجید شما از سجاد آنقدر ناشیانه است که دیگر نیازی به توضیح نیست.
    2. الحمدلله خودتون معترف شدین که در رسانه اخلاق مدار نبوده و نیستین.
    3. کاملا مطمئن باشید، من آن فردی که شما دنبالش هستین نیستم ولی همه مجموعه دوستان شما(احمد-حامد-رسول- سجاد) و روابط حاکم بین شماها و اینکه هرکدامتان زیر پرچم چه جریان و افرادی سینه چاک کرده و می کنید کاملا اشراف دارم و خلاصه اطلاع دارم از کدام منابع تغذیه میشین و شانتاژ کرده و به جان این و آن می افتین!
    4. در مورد ادب و متانت سجاد خان هیچ بحثی نکرده و نمی کنم ولی این موضوع را بخوبی می دانم که ایشان همراه با متانت، فرد ساده و ساده اندیشی است چرا که در مطالب و اخبار منتشره جهت دارشون به وضوح بازی خوردنش را می توان دریافت(به غیر از این مطلب که دقیقا زده به خال!)
    5. اخلاق اگر این است که مدیر نا موفقی را که مستعفی و بی عرضه و گوشه نشین شده و برای اینکه جلوی دید استاندار و امثالهم برود، شایعه ای اینچنینی را بسازد که فلان مدیر موفق را بردارند و آن ناکارآمد را جایگزین کنند، وای به حال ما و استان ما… (البته بماند که اگر در جامعه ای، شما (احمد آقا) نطریه پرداز و مومن و انقلابی اش باشین و مطالب شما جهت تقویت نظام و مطالب دیگران جهت تخریب و چاپلوسی صورت می گیرد، اینچنین وقایعی را نباید دور از دهن دانست!)
    6. مطلب منتشره حامد را هم کاملا بیجا می دانم و تقبیح میکنم ولی لااقل آزادمرد باشید و بفول بزرگان نبینید کی گفته مطلبی را، ببینید که چی گفته… اما این مطلبش ظاهرا دامن شما را میگرفته و خطاب قرار داده که اینچنین برآشفته شدین! نه…؟!
    6.5! سجاد خان که واکنشی از خود نشان نداده که شما وسط ماجرا نرخ تعیین کردی و نصیحتها را حسودانه شمرده ای! قضاوت با مردم است که من گفته ام سنگین تر حرکت کن و مواظب جایگاه خود و پدر باش، چگونه می توان برداشت حسودانه کرد، من نمی دانم ولی به هر حال اگر دوست دارید مثل گذشته، پنبه در گوش کنید و سر به زیر برف ببری و… من اصراری به مطلب قبلی ندارم که بقول معروف، صلاح مملکت خویش خسروان دانند(خطاب به احمد!)
    7. والعاقبه للمتقین

 3. خبرگزاری جوان says:

  در اینکه آقای آذری یا حاج احمد نظراتشون رو میگن لطف دارن/ ولی گفتن چند مطلب برای آقای آذری ضروری است.
  1. بنده برای هیچ کس نه عادت کردم نه میکنم نه در ذات من است که سینه چاک کنم
  2.خط خبرگزاری و مدیریت آن کاملا معلوم است و باید هم اینطور باشد.خط ما خط ولایت است والسلام.
  3. زیر پرچم بودن کسی حرف بزرگی است که گفتم نه بودم نه می خواهم زیر پرچم کسی باشم
  4.جایگاه هرکس برای خود مستقل است برای همین بنده همیشه با ابوی سر همین قضیه اختلاف داریم که مطالب من مربوط به عقاید ابوی نیست که هیچ بلکه ایشان اصلا در اینترنت گشت و گذار نمی کنند که بخواهند مطالب من و یا کسان دیگری را بخوانند پس خواهش من این است که حساب بنده را از حیث عقیده و نظرات سیاسی با پدرم در یک ظرف نگذاشته و هر کدام را مستقل بدانید و این اطمینان را به همه می دهم که پدر بنده اصلا راضی به فعالیت اینترنتی بنده در عرصه سیاست نیست و تمایلی ندارد که اینگونه فعالیت داشته باشم ولی چه کنیم که اعتیاد به اینترنت درد آور است!!! ونمی شود آنرا ترک کرد.

 4. درود بر شما
  بسیار پر بار و قابل استفاده است .
  لینک شدید .
  ممنون .

 5. jd says:

  salam
  agaye karımı ba arze adab va khaste nabashıd bande der morede akhlag madary shoma hıch shak va y shobhei nadaram vali der bab inke kholase ba gerar gereftane shoma der yeki az edarat ostan va bitarafi shoma nesbat be khabar montasher shode hich vagt gabele baver nemibashad va der morede hamed aga ke der rezome chandin sale khabarnegariyshan hamishe ehsasati berkhord karde va hamishe ham der maraze eteham khahad gereft gaer in adate khod ra vel nakonad kholase khabar negari kare besiar sakhtıst ke her che gadr ba nazdik shodan entekhabate majles in neveshteha samto so khahad gereft va shoma ham ke az yek khanevade nazdik be jame siyasi hastid in gabele tagir nist inshalah piroz bashid.

 6. wdypashvsk says:

  Une fois arrive a bon port et love dans mes draps. cialis pas chere livraison rapide – acheter cialis livraison 48h dans « Les revolutions arabes. vente de viagra – vente de viagra sans ordonnance J’acceptais n’importe quel travail : peinture. priligy pas cher – peut acheter priligy sans ordonnance belgique l’augmentation des cadences.

دیدگاه خود را به ما بگویید.