تاریخ انتشار :یکشنبه 3 فوریه 13.::. ساعت : 12:07 ب.ظ

   453 بازدید

ghalyan7

چپق و قليان هر دو در نيمه اول قرن دهم هجري در ايران رواج يافته است.

جوان پرس : اهلی شیرازی نخستین شاعری است که در سال 942 قمری از قلیان نام برد: قليان ز لب تو بهره ور مي گردد / ني در دهن تو نيشكر مي گردد

از آن زمان تاکنون قلیان جزیی از تفریح،کار و زندگی ایرانی ها بوده و اکنون کودکان و نوجوانان هم کم میل نیستند کنار بزرگ ترها پکی به آن بزنند.

پنج شنبه شب گذشته دختر کوچکم را به پارک بردم.خلوت بود و از شلوغی های تابستان خبری نبود.اسباب های بازی پارک اغلب شکسته و درب و داغان بود.

مشغول قدم زدن بودم که پسربچه ای حدود 11-12 ساله در حالی که مشغول قلیان کشیدن بود،صدایم کرد:-آقا بفرما قلیان!

چند قلیان چاق شده و آماده،دور و بر این نوجوان بود که به مردم تعارف می کرد.سه نوجوان کم سن و سال دیگر،آن سوتر مشغول کشیدن قلیان بودند.

دوباره تعارفم کرد.گفتم:نمی کشم،تو هم نکش،سن ات برای دودی شدن کم است!

در سیاحتنامه شاردن آمده که شاه عباس بسيار كوشيد تا از استعمال قليان در بين مردم جلوگيري كند. براي اين كار، روزي در مجلسي رسمي دستور داد كه به جاي تنباكو قليان مهمانان را با پهن،چاق كنند، سپس در حالي كه آنان مشغول كشيدن قليان خود بودند گفت: اين تنباكو را كه وزير همدان براي من فرستاده و ادعا مي كند كه بهترين تنباكوي دنياست، چگونه است؟

آنان همگي از اين تنباكو تعريف كردند. آن گاه شاه خطاب به آنان گفت «مرده شوي چيزي را ببرد كه نمي توان آن را از پهن تشخيص داد».

سرانجام كار مخالفت شاه عباس بزرگ با تنباكو به تحريم آن كشيد و هنگامي كه در گرجستان متوجه شد، سربازان او پول خود را صرف كشيدن تنباكو و توتون مي كنند آن را ممنوع ساخت و تجاري را كه توتون و تنباكو به اردوي او آورده بودند با تنباكوي خود يك جا سوختند و سربازاني كه مرتكب كشيدن توتون و تنباكو مي شدند بيني و لبان شان را مي بريدند.شاه عباس که مرد و آب ها که از آسیاب افتاد دوباره قلیان،کشیدنی محبوب ما شد.

آمارهای رسمی از کاهش 7 ساله میانگین آغاز اعتیاد در 15 سال اخیر خبر می‌دهند‌.این آمارها سن شروع اعتیاد را در ایران 21 سال می دانند.

برخی کارشناسان بر این باورند چون تا سن 20 سالگی،نوجوان قلمداد می شود،مسئولان،آمار را بالای 20 سال اعلام کرده اند تا وانمود کنند اعتیاد بین نوجوانان ایرانی گسترش نیافته است!

واقعیت اما چیز دیگری است.به نظر کارشناسان سن واقعی شیوع اعتیاد در ایران 15 سال است که البته این رقم نیز خوشبینانه است و گاه 12 سال و حتی در یکی از استان ها(خراسان)8 سال اعلام شده است.

چند سال پیش برنامه ای رادیویی را شنیدم که دو کودک 3 و 5 ساله در ساری توسط والدین شان معتاد شده بودند تا در اثر خوردن تریاک بخوابند و مزاحم نشئگی و خماری پدر و مادرشان نشوند.

اعتیاد در سن پایین،اعتیاد بچه مدرسه ای ها به خصوص دختران به سیگار وانواع مخدرهای صنعتی،استعمال بدون محدودیت قلیان توسط نوجوانان در مکان های عمومی و حتی در حضور والدین و….خطر بیخ گوش همه ماست.

* منبع : مازندنومه

Print Friendly
کدخبر : 12642
دیدگاه خود را به ما بگویید.