تاریخ انتشار :جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶.::. ساعت : ۸:۴۸ ق.ظ

   494 بازدید

واقع نمایی در تبلیغات نامزدها، موضوعی است که هم به تصمیم گیری و انتخاب آگاهانه مردم کمک می کند، هم باعث شکل گیری شفافیت در فضای انتخاباتی کشور می شود

جوان پرس : واقع نمایی در تبلیغات نامزدها، موضوعی است که هم به تصمیم گیری و انتخاب آگاهانه مردم کمک می کند، هم باعث شکل گیری شفافیت در فضای انتخاباتی کشور می شود

 به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، رهبرمعظم انقلاب در روز عید مبعث، که با حضور مسئولان نظام، قشرهای مختلف مردم و سفیران کشورهای اسلامی، بعثت را برنامه ای نورانی، جاودانه و تحول آفرین برای همه جوامع بشری خواندند و ضمن بیانات خود، نکاتی را درباره انتخابات ایراد فرمودند.

حضرت آیت الله خامنه ای انتخابات را یک حق برای مردم دانستند که هم به مردم قدرت انتخاب می دهد و هم دشمنان را از تعرّض به کشور و ملّت بازمی دارد. ایشان همچنین تاکید کردند که نامزدهای محترم به مردم قول دهند برای پیشرفت کشور و باز کردن گره ها، نگاهشان به خارج از مرزها نخواهد بود.
ترجیح منافع ملی بر گرایش های فردی، گروهی و جناحی، همچنین تکیه بر داشته ها و به عبارتی خودباوری ملی در راستای حفظ و تقویت وحدت و همبستگی، همواره امری مورد تاکید در نظام جمهوری اسلامی بوده است. با توجه به نزدیک شدن به روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا و همچنین تاکید مقام معظم رهبری در اینباره، چند نکته ای قابل ذکر است؛
1-همانگونه که رهبری فرمودند’شرکت در انتخابات در نظام اسلامی، وظیفه مردم و تبلور «شأن و حق و قدرت» آنان در شکل دهی به رأس اجرایی حکومت است’ این موضوع بیش از هرچیز بر اهمیت تصمیم گیری مستقیم و غیر مستقیم مردم در تعیین سرنوشت خود می افزاید.
انتخابات یک فرصت سیاسی- اجتماعی هم برای مردم در تعیین سرنوشت خود و هم تقویت کننده ای برای نظامی است که با پشتوانه مردمی شکل گرفته و پابرجا مانده است.
حضور پررنگ مردم در انتخابات بیش از هر چیز از میزان سرمایه اجتماعی بالای آنان حکایت می کند به این معنا که مردم با اعتماد به ساختار و حاکمیت سیاسی کشور خود و به منظور حفظ انسجام و همبستگی ملی تلاش می کنند، مشارکتی فراگیر داشته باشند.
مشارکت و حضور مردم در پای صندوق های رای همچنین نشان می دهد که به رغم کم و کاستی هایی که ممکن است از نظر اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و غیره در کشور وجود داشته باشد؛ حفظ وحدت و یکپارچگی ملی برای آنان بر همه چیز ترجیح دارد.
اما انتخابات همچنان که فرصتی برای حفظ وحدت ملی قلمداد می شود؛ عرصه ای برای فرصت طلبانی است که با هدف ضربه زدن به کشور و وحدت ملی، تلاش می کنند با شایعه سازی، بزرگنمایی کاستی ها و ارتباط دادن سوژه های خود ساخته با شخصیت ها و ساختار نظام، در کشور بذر نفاق بکارند و بر طبل تفرقه و بدبینی میان آحاد ملت با دولت و نظام بکوبند.

2- رهبری انقلاب همچنین فرمودند: « نامزدهای محترم به مردم قول دهند برای پیشرفت کشور و باز کردن گره ها، نگاهشان به خارج از مرزها نخواهد بود.» رعایت صداقت و واقع نمایی، لازمه تبلیغات انتخاباتی است؛ این امر اما گاه در لابه لای خودخواهی ها و ناراستی های فردی و جناحی رنگ می بازد و نامزدها با دستاویز خلاء ها و کاستی های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در جامعه، اعتماد عمومی جامعه را دستخوش رای آوری بیشتر می کنند.
این موضوع در حالی است که واقع نمایی در تبلیغات نامزدها، موضوعی است که هم به تصمیم گیری و انتخاب آگاهانه مردم کمک می کند و هم باعث شکل گیری شفافیت در فضای انتخاباتی کشور می شود و در سوی دیگر آن، تبلیغات غیر واقعی و غیر شفاف، دروغ گویی و شعار زدگی در وعده های انتخاباتی، امید آفرینی کاذب از سوی نامزدها به ویژه در انتخابات ریاست جمهوری نه تنها انتخابات را از معنای واقعی خود دور می سازد که مردم را نیز به آینده و سرنوشت خود و کشور دلسرد و ناامید می کند.

3- رهبری انقلاب همچنین با تاکید بر بالابودن توانمندی های کشور خاطرنشان کردند که« برنامه‌ریزی عاقلانه و مدبّرانه برای استفاده‌ی از این ظرفیّت ها می تواند کشور را به اقتدار و استحکامِ ساخت درونی برساند». سیاست های اقتصادی مقاومتی و اجرای آن امری مورد تاکید رهبری و دولتمردان و مسوولان بوده است.
از این رو در فضایی که هر روز با بهانه هایی همچون داشتن انرژی هسته ای، تجهیزات نظامی و مهمتر از همه حقوق بشر علیه کشورمان برنامه ریزی می شود، در کنار حفظ تعامل با جهان، تکیه بر توانمندی داخلی امری مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.
مسائل و مشکلات داخلی به ویژه در عرصه اقتصاد، بیش از هر به نگاه و سیاستگذاری های درونزا نیاز دارند، زیرا مسائلی از جمله فسادهای اقتصادی کلان، ورشکستگی تولید کنندگان داخلی در رویارویی با کالاهای نامرغوب وارداتی، تورم و غیره جز در سایه عزم و اراده ملی و سیاستگذاری درون زا میسر نمی شوند؛ بنابراین امیدآفرینی کاذب در این زمینه نه فقط عوام فریبی مردم در تبلیغات انتخاباتی است بلکه فضای جامعه را نسبت به نخبگان سیاسی بدبین می سازد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 103919
دیدگاه خود را به ما بگویید.