تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۷ خرداد ۹۶.::. ساعت : ۳:۰۰ ب.ظ

   617 بازدید

يک شهردار خوب و با کفايت با مديريت و بکارگيري مشاوران و مديران لايق و کاردان و متخصص مي تواند بزرگترين تحولات فني، شهرسازي و حتي اقتصادي را درشهر خود ايجاد کند.

جوان پرس / عبدالسلام معروفي : شهردار بالاترين مدير شهري است و در حال حاضر در ايران انتخاب شهردار توسط شوراي شهر انجام مي شود، انتخابي حساس و سرنوشت ساز براي شهر و شهروندان که نياز است اعضاي شوراي شهر به دور از هر گونه سياست زدگي و با دقت افراد شايسته را براي مديريت شهري انتخاب کنند.
انتخاب شهردار در حال حاضر توسط شوراهاي شهر صورت مي‌گيرد، يکي از 2 مدل رايج در شهرهاي جهان است. مدل نخست انتخاب بي‌واسطه و با راي شهروندان است که بيشتر در کشورهاي توسعه‌يافته مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اما مدل دوم در واقع مدلي است که درحال حاضر در ايران نيز با همان روش شهردار انتخاب مي‌شود.
در ايران تا کنون چهار دوره از فعاليت شورا ها مي گذرد و در 29 ارديبهشت امسال هم همزمان با انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري پنجمين دوره انتخاب شوراها برگزار شد .
با روي کارآمدن شوراهاي جديد و آغاز پنجمين دوره فعاليت آنها يکي از مهمترين وظايف آنها انتخاب شهردار به عنوان مدير شهري بر عهده شوراهاي شهر و همچنين انتخاب دهيار ها نيز بر عهده شوراهاي روستايي است .
انتخابي که چهارسال از سرنوشت شهر و مديريت آن در عرصه هاي مختلف را رقم مي زند و هرچه اين انتخاب به وظايف شهرداري نزديک تر باشد و فرد انتخابي به عنوان شهردار از دانش و تخصص در زمينه امور شهري و مديريت برخودار باشد و در عين حال هم فردي متعهد و دلسوز و پاک دست باشد ، مي توان گفت که دروازه هاي توسعه و پيشرفت به روي شهر بازشده است و مردم هم در فضايي امن با رفاهي نسبي و با اطمينان خاطر زندگي خواهند کرد .
شهردار بايد کسى باشد که هدف مديريت شهرى را توسعه بداند و درجهت عمران و ارائه خدمات برنامه هاي به روزي را داشته باشد ، توسعه با مشارکت مردم امکانپذير خواهد بود و توسعه با آگاهى و دانايى مردم نسبت به حقوق شان و تکاليف شان در قبال اداره امور شهر محقق مى شود.
يکي از مصاديق امانتداري اعضاي شورا نسبت به راي مردم انتخاب شهرداران قابل‌ اعتماد، ساده‌ زيست‌، مردمدار و مقيد به‌ انضباط مالي و شفاف سازي در عملكرد ، متعهد و متخصص‌ و داشتن سابقه حرفه اي در امور شهري و شهرداري ، آشنايي با معيارهاي واقعي مديريت شهري براساس اصول ايراني و اسلامي ديگر مواردي است که در انتخاب يک شهردار به تمام معنا موثر خواهد بود.
يک شهردار خوب و با کفايت با مديريت و بکارگيري مشاوران و مديران لايق و کاردان و متخصص مي تواند بزرگترين تحولات فني، شهرسازي و حتي اقتصادي را درشهر خود ايجاد کند. تحقق درآمدهاي پايدار براي هر شهر از ضروريات غير قابل انکار و زمينه ساز رفع بيکاري و رشد اقتصادي در شهر است.
شوراي شهر مي تواند با انتخاب يک شهردار قوي و کارآمد بزرگترين وظيفه خود را به درستي انجام داده و با خيال راحت به سياست گذاري و تدوين سند چشم انداز توسعه شهري بپردازد. متاسفانه در برخي از شهرهاي آذربايجان غربي و حتي كشور روند فعاليت مديران شهري با يك چالش اساسي روبرو بوده و با توجه به مسائل و معضلات ايجاد شده در برخي از شهرها در بدنه شهرداري و همچنين شوراي شهر، ريشه هاي عملکرد غيرمنطقي و غيرکارشناسي که بيشتر حالت سليقه شخصي دارد، سبب شده است برخي از شهرها دچار سردرگمي در انواع مسائل شهري شوند که حاصل آن کالبد شهري آشفته، کاربري اراضي نامتوازن، تراز مالي منفي و بدهي شهرداري، شبکه معابر نامناسب، بافت فرسوده پرحجم ، نيروهاي مازاد و … که در نهايت سبب کيفيت پايين زندگي و عدم رضايت مندي شهروندان شده است.
بنابراين انتخابات پيش رو بايد معيارهاي منطقي و آينده ساز شهري براي گزينش اعضاي شوراي شهر مد نظر قرار گرفته و در پي آن شوراي شهر کارآمد بتواند شهردار مطلوب شهر را انتخاب نمايد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 104981
دیدگاه خود را به ما بگویید.