تاریخ انتشار :جمعه 24 مارس 17.::. ساعت : 9:04 ق.ظ

   196 بازدید

عطاپور
عطاپور : این معضل تحرک شهرداری ها را کند کرده و هزینه های اداری بسیار کلانی را بر دوش شهروندان تحمیل کرده است که این هزینه ها از محل پرداخت عوارض شهروندان تامین می شود.

جوان پرس : مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی استانداری آذربایجان‌غربی در گفتگو با ایرنا گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا نهادی مدنی است که امکان مشارکت عموم مردم را در اداره ی امور جامعه خود فراهم می کند و اهمیت این نهاد اجتماعی در توزیع قدرت به لایه های زیرین جامعه مشخص می شود که در بیشتر مواقع مورد بی توجهی قرار گرفته است.
هوشنگ عطاپور افزود : این نهاد در حوزه عمل ایرادها و نقص های جدی داشته که هم ناشی از جوان بودن این نهاد و هم ناشی از نظارت نکردن جدی سازمان های حاکمیتی مسئول بر فرآیند اجرایی آنهاست.
وی ادامه داد: برای جبران نقیصه اول که ناشی از گسست ارتباط اعضای شورا با مردم پس از انتخابات است، باید سازمان های اجتماعی و فرهنگی تشکیل شود و ارتباط عموم مردم با شوراها به شکل نظام مند برقرار شود.
وی اظهار کرد: امروزه این سازمان ها در شهرهای بزرگ که منابع درآمدی بالایی دارد، تاسیس و توسط شهرداری ها اداره می شود که بسته به مدیریت آنها عملکردشان از ضعف و قوت متفاوتی برخوردار است.
به گفته وی نفس ایجاد چنین نهادهایی و به ویژه تحویل آنها به سمن ها / NGOs/ و ایجاد فضا برای حضور تشکل های مردمی که می توانند بخش هایی از جامعه ی شهری و روستایی را نمایندگی کنند، خیلی مهم و تاثیرگذار است.
عطاپور بیان کرد: شورا تاکنون نتوانسته است تا از چنبره روزمرگی و شهردار محوری خارج شود و به تشکل های اجتماعی و فرهنگی مردمی بها دهد؛ شورا تاکنون در بیشتر موارد، بدنه اداری شهرداری ها را فربه ساخته و دیوان سالاری آن را حجیم تر کرده است.
وی ادامه داد: این معضل تحرک شهرداری ها را کند کرده و هزینه های اداری بسیار کلانی را بر دوش شهروندان تحمیل کرده است که این هزینه ها از محل پرداخت عوارض شهروندان تامین می شود.
وی افزود: ساخت نهادهای اجتماعی و فرهنگی از وظایف ذاتی شوراهاست و باید این نهادها توسط تشکل های اجتماعی اداره شود و به شهروندان و شوراها خدمات اجتماعی ارائه کند.

Print Friendly
کدخبر : 102933
یک دیدگاه

  1. شهروند says:

    خلاصه عرض کنم اعضای شوراها فکر میکنند مردم موظفند آنها را انتخاب و به نوایی برسانند و بجای یک شهردار چندین شهردار داشته باشیم وخودرادرقبال مردم مسول نمیدانندراستی این حضرات چه مسولیتی درقبال مردم دارند و فلسفه انتخاب آنها چیست باکمی تفکر و بررسی وضعیت مالی گردن کلفتهای شورا قبل وبعداز دوران عضویت در شورا ماهییت وهدف آنهااز سرودست شکستنشان برای عضویت مشخص میشود آخربجای یک شهردار چه لزومی به چندین شهردار هم طراز هست راضی نگه داشتن اعضای شورا یاشهرداران فرعی توسط شهردار اصلی سخت و هزینه بر است که هزینه آن باید توسط مردم تامین شودناگفته نماند قراربوده طبق قانون شوراها حقوق و مزایا نداشته باشند و برای رضای خدا وبخاطر مردم در امورات شهری ضمن انتخاب شهردار کمک حال شهرداری بوده و رابط مردم با شهرداری باشند آیا واقعاً چنین است؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.