تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۴ آذر ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۵۱ ب.ظ

   290 بازدید

شایسته است که مدیران ، کارگزاران و مسوولان کشوری در کنار تقویت پایه های مدیریتی و جلوگیری از بحران سازی رسانه ای و جوسازی های گاها بی مورد توسط عده ای خاص با بهره گیری از توان همه اقوام و مذاهب موجود در بخش های مختلف مدیریتی نسبت به تقویت وحدت گام بردارند

جوان پرس  /  عبدالسلام معروفی : ۱۲ لغایت ۱۹ ربیع الاول به نام هفته وحدت نامگذاری شده  ؛ یعنی ۱۲ آبان ولادت حضرت محمد_(ص) به روایت اهل سنت و ۱۹ نیز به روایت اهل تشیع و این فاصله را به نام گرامیداشت هفته وحدت نامگذاری شده است و معمارکبیر انقلاب با این مهم تاکید فرموده اند ؛ راه توسعه و پیشرفت ، آبادانی ، سربلندی و سرافرازی از کشور از مسیر وحدت و اتحاد و همگرایی و همراهی و با هم بودن می گذرد.
بدون شک وحدت از یک نظام خانواده گرفته تا نظام اجتماعی ، مذهبی ، قومی و نقش مهمی در پیشرفت یک کشور ایفا می کند و زمانی یک کشور و نظام به پیشرفت اعلای خود دست می یابد که وحدت و انسجام بیشتری داشته باشد.

هر چند مبحث مورد تاکید این هفته ، وحدت بین مذاهب و اقوام ایرانی است اما در نوعی مدیریت خرد و کلان و هدایت نظام و سیستم های اداری و سازمانی و اجتماعی در کنار وجود منتقدان نام و سازند. وحدت است که معنای توسعه را رقم می بخشد. حال این وحدت احترام و مذاهب که حساسیت و اهمیت بیشتری دارد و مهم تر بوده و دارای زیادی مهم تر و پر حاشیه تر است.
امروز به عینه می بینیم در کشورهای اطراف ، پیرامون و متاسفانه جهان اسلام به چه روزی افتاده اند! اختلاف بین مسلمانان به حدی شده که مسلمانان به راحتی خون برادر مسلمان خود را بر زمین می ریزد و بدون آنکه واکنشی از سوی مجامع بین المللی مشاهده شود و اینجاست که باید خودشان به فکر باشند.

 ناامنی و جنگ و درگیری در خاورمیانه مصداق بارز تایید و فرمایش آن رهبر کاریزمایی است که فرمودند : ” سیاست انگلیسی ؛ تفرقه بینداز و حکومت کن ” است و برای کسب منافع و منابع غنی زیرزمینی توسط غرب در این منطقه امروز باعث گردیده که یک خاورمیانه ناامن را مشاهده کنیم و بدون شک در کنار همه این ناامنی ها این جمهوری اسلامی ایران است که به رغم داشتن اقوام و مذاهب مختلف و حتی انتقادات بسمت مدیریت ها و حواشی پیش رو با وحدت و انسجام پیش می رود و این مهم در این ایام بایستی بیش از پیش تقویت شود.

آذربایجان غربی بعنوان سرزمین مهد اقوام و مذاهب ایرانی نماد بارز در یک سرزمین ناهمگون و قومی و مذهبی است این استان با داشتن مذاهب شیعه و سنی ، آذری ، کرد ، آرامنه و آشوری نشان می دهد نمونه مهد یک سرزمین و جغرافیایی چند قومی و مذاهب است و تقویت اتحاد و همرایی در این منطقه بیش از پیش خود را نشان می دهد.

 درگیری و جنگ و بحران کشورهای اطراف این استان بیانگر این نکته مهم است که آذربایجان غربی به تقویت بیشتر موضوع اقوام و مذاهب نیازمند است. این مهم به این می ماند که افراد و ساکنین آن در کشتی در حال حرکت هستند و اگر خدای ناکرده هر کس در گوشه ای درصدد سوراخ کردن این کشتی و ایجاد تنش و اختلاف حرکت کند همه افراد و اجتماع ساکن در این سرزمین جغرافیایی با هم غرق شده و کسی یارای نجات خود را ندارد و اینجاست که به اینگونه افراد باید بفرموده لقب خائن داد.
امروز آذربایجان غربی و ایران اسلامی برای پیشرفت و توسعه و آبادانی اش چاره ای جز تقویت موضوع اتحاد و همگرایی مذهبی و قومیتی ندارد و چه بسا بفرموده بزرگان هر کس درصدد تشدید اختلاف و تنش حرکت کند از این مردم نیست و به پرچم و کشورش خیانت کرده و این خیانت گناهی نابخشودنی است و باید مراقبت کرد این اتحاد اقوام و مذاهب کشور خدشه دار نشده تا هزینه های اضافی بر روی دوش نظام و مسئولین حکومتی و خود مردم گذاشته نشود.

 اگر می خواهیم پیشرفت کنیم ، اگر می خواهیم سرزمینی امن داشته باشیم ، اگر می خواهیم قدردان خون های به ریخته شده به ناحق این سرزمین باشیم ، اگر می خواهیم خانواده و جامعه ‌آرامش داشته باشد ، اگر می خواهیم درگیری و ناامنی و تخریب و شیطنت بوجود نیاید ، اگر می خواهیم استانی آرام و بدون دغدغه به مسایل حاشیه ای داشته باشیم که داریم مدیریت می کنیم راهی جز اتحاد و با هم بودن نداریم و تنها راه پیشرفت این استان و  تحقق همدلی و گذر از مسیر وحدت است و اگر کسی خلاف این مهم حرکت کند از این اجتماع و مردم نیست و بایستی راهش را از کشور و مردم جدا کند.

تمرکز بر همگرایی مسلمانان و مشتر کات دینی ودامن نزدن براختلافات ورعایت احترام ودرک متقابل وتعاون واخوت و حرکت به سمت امت واحده ی میانه ؛ که به معنای حضورهمه ی مذاهب درکنارهم می باشد؛ از اولویت های تعامل و ضرورت امت اسلامی است. برخی اختلافها که خاستگاه فقهی دارد مایه رحمت وپویایی ونشاط وحرکت به سمت تعالی است این امرنباید منجربه تفرقه واختلاف و کینه و کدورت وجهل و تعصب و توهین وتبعیض و عدم درک متقابل گردد تا زمینه برای خرافه سازان و دسته بندی هایبی اساس فراهم شود بدیهی است که تاکیدات دین و ضرورتها و مصلحت های امت اسلامی باید در جهت حرکت به سمت همگرایی و وحدت برنامه ریزی گردد تا به رفع موانع ، تبعیض و اختلاف و تفرقه بیانجامد، و عدالت و برادری و مساوات را درتمام زمینه ها و بااستناد به عقل ونقل برای امت اسلامی به ارمغان آورد .

شایسته است که مدیران ، کارگزاران و مسوولان کشوری در کنار تقویت پایه های مدیریتی و جلوگیری از بحران سازی رسانه ای و جوسازی های گاها بی مورد  توسط عده ای خاص با بهره گیری از توان همه اقوام و مذاهب موجود در بخش های مختلف مدیریتی نسبت به تقویت وحدت  گام بردارند و رسالت همه به سمت اتحاد وهمگرایی وتوحید صفوف آحاد امت اسلامی تمرکز یابد. زیرا امروز بیش از هر زمان دیگر در کنار وحدت مذهبی و قومی به وحدت و همگرایی کشوری و رفع تبعیض های مدیریتی نیازمندیم تا دشمنان را در ایجاد تفرقه ، اختلاف ،غارت توانمندیها و موهبت های مادی و معنوی امت اسلامی و ایرانی مأیوس و ناامید سازیم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109966
دیدگاه خود را به ما بگویید.