تاریخ انتشار :جمعه ۷ تیر ۹۲.::. ساعت : ۴:۴۵ ب.ظ

   451 بازدید

  استقلال، دانش و اقتدار را می توان ارکان کارآمدی قوه قضاییه دانست

جوان پرس / سرهنگ احد مهرمند :  هفتم تیر در تقویم کشور روز قوه قضائیه نام گذاری شده است. این روز مصادف با شهادت مظلومانه آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ نفر از یاران امام خمینی(ره) با انفجار بمب به دست منافقان در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰ است .

 

یک روز پس از سوء قصد به جان حضرت آیت الله خامنه ای در ششم تیر ۱۳۶۰، در ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقة شامگاه یکشنبه هفتم تیر ۱۳۶۰، در سالن اجتماعات دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی در سرچشمه تهران ناگهان انفجاری مهیب روی داد و در کمتر از ثانیه ای، از سالن اجتماعات حزب جهموری اسلامی جز تلی از خاک، چیزی نماند.

 

امام خمینی (ره) پس از این حادثه فرمودند: «ملت ایران در این واقعه، ۷۲ تن به عدد شهدای کربلا را از دست داد. بهشتی خار در چشم دشمنان اسلام بود.»

 

در این فاجعه علاوه بر شهید ‌آیت‌الله بهشتی، رئیس دیوان عالی کشور، ۷۲ تن دیگر از جمله ۴ وزیر، چند معاون وزیر، ۲۷ نماینده مجلس و جمعی از اعضای حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند.

هفتم تیر یادآور یاد و خاطره سید شهیدان انقلاب اسلامی، شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی(ره) و ۷۲ تن از بهترین یاران انقلاب و یاوران بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) است که در آتش کینه دشمنان در سال ۱۳۶۰ در محل دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند.

 

پیشینه قضاوت

 

به گذشته باز می گردیم و در اعماق تاریخ به جست و جو می پردازیم. شاید نتوانیم ابتدایی برای مسأله «قضاوت» بیابیم، ولی در این جست و جو، می توانیم کم و بیش آن را با شکل های گوناگون، و تأثیرهای مختلف بر شئون زندگی فردی، اجتماعی، اخلاقی، اقتصادی و سیاسی انسان ها مشاهده کنیم.

 

از آن زمان که بشر به صورت جمعی زیستن را آغازید، قضاوت و داوری نیز به تناسب در حیات او نمود پیدا کرد. پیامبران، بزرگْ داوران عرصه زندگی بشری به شمار می آیند. در قرآن می خوانیم: «ای داوود! ما تو را جانشین در زمین قرار دادیم؛ پس میان مردم به حق حکم کن». نیز در جای دیگری خطاب به پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله آمده است: «ما این کتاب را به حق بر تو فرو فرستادیم که میان مردم بر اساس قوانین و احکامی که خداوند به تو نشان می دهد، حکم کنی». پس قضاوت عملی الهی است که جز به دست مردان نیک دوران ها، به ثمر نمی نشیند.

 

ضرورت تشکیل قوه قضاییه

 

تشکیل قوه قضاییه، برای جامعه ضروری است. پس از تدوین قوانین و رسمیّت و اعتبار یافتن آن ها در جامعه، ضرورت دارد که دستگاه و قوه ای برای تطبیق قوانین کلّی بر موارد خاص و تشخیص حقوق و تکالیف و رفع اختلافات و مشاجرات در نظر گرفته شود. بعد از تدوین و وضع قانون، در مورد اختلافاتی که بین شهروندان، یا بین ارگان ها، و یا بین شهروندان و دولت رخ می دهد و نیز در خصوص پایمال شدن حقوق مردم، تنها دستگاه صالح برای داوری و رسیدگی و تطبیق قوانین بر موارد مذکور، قوه قضاییه است. در غیر این صورت، به مجرد تصویب قوانین در مجلس، مشکل حل نمی شود؛ چون به هنگام اختلاف و نزاع، هر کسی حق را به خود می دهد و قانون را به نفع خود تفسیر می کند.

 

ارکان کارآمدی قوه قضاییه

 

در یک نگاه کلی، سه عنصر استقلال، دانش و اقتدار را می توان ارکان کارآمدی قوه قضاییه دانست. استقلال قوه قضاییه، به بهترین شکل در نظام جمهوری اسلامی ایران لحاظ شده است؛ زیرا برخلاف سایر نظام ها، رئیس این قوه، عضو هیأت وزیران نیست و هیچ یک از قوای مقنّنه و مجریه در نصب و عزل او دخالت ندارند، بلکه وی به مدت پنج سال توسط مقام معظّم رهبری به این سمت منصوب می شود.

 

برخورداری قضات از دانش لازم و تجربه کافی در کنار توانمندی و کارآیی مسؤولان قضایی با بهره گیری از آخرین یافته های علم مدیریت نیز در جای خود، نقش به سزایی در توفیق و کارآمدی این قوه ایفا می کند که شرط اجتهاد و مدیر و مدّبر بودن در اصول قانون اساسی برای مسؤولان قضایی و قضات، ناظر بر همین معناست.

 

اقتدار قوه قضاییه

 

اقتدار قوه قضاییه، از دو جنبه درونی و بیرونی قابل بررسی است. جسور و قاطع بودن سطوح مختلف مدیریتی و قضات این دستگاه، بی اعتنایی به توصیه ها و تهدیدها، تفاوت نگذاشتن بین ضعیف و قوی در اجرای عدالت، و نیز دقت و سرعت در رسیدگی به پرونده ها، می تواند به عنوان مهم ترین عوامل اقتدار دستگاه قضایی از جنبه درونی به شمار آید.

 

از لحاظ بیرونی نیز همکاری و همراهی همه دستگاه ها، به ویژه قوه مقننه و قوه مجریه در پشتیبانی از قوه قضاییه برای تأمین عدالت و امنیت اجتماعی و سالم سازی جامعه از آفت قانون شکنی، بسیار حائز اهمیت است. مسؤولان دیگر بخش ها و دستگاه ها باید ضمن بسترسازی مناسب برای فعالیت قوه قضاییه، از هر گونه گفتار و رفتاری که استقلال و اقتدار قوه قضاییه را تضعیف نماید، خودداری و جلوگیری کنند.

 

مهم ترین خواسته مردم

 

می توان مهم ترین انتظار مردم را از قوه قضاییه، تأمین سلامت اجتماعی و برقراری امنیت و عدالت در جامعه به شمار آورد. اجرای عدالت و تأمین امنیت، از چنان اهمیتی برخوردار است که باید آن را معیار مدنیت و پیش نیاز هر گونه توسعه و مایه قوام و دوام جامعه قلمداد نمود.

 

دستگاه قضایی باید آن قدر قدرتمند، کارآمد و مستقل باشد که هر مظلومی ـ اگرچه ضعیف و فقیر ـ بی هیچ بیم و هراسی بتواند حق خود را از ظالم ـ هرچند قوی و ثروتمند ـ بازستاند تا در سایه این اقتدار، مجرمان و هنجارشکنان همواره از برخورد قاطع و بدون ملاحظه قوه قضاییه در ترس و نگرانی به سر برند.

 

وظیفه قوه قضاییه از دیدگاه رهبری

 

مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای، در مورد وظیفه قوه قضاییه می فرمایند: «دستگاه قضایی، باید با رعایت ضوابط و مقررات، جلب روز افزون اعتماد مردم، و اطلاع رسانی به افکار عمومی، انجام وظایف بسیار مهم خود را در تحقق عدالت و حفظ و تأمین حقوق و امنیت مردم، با قاطعیت و قدرت ادامه دهد». ایشان هم چنین در ادامه می فرمایند: «دلگرم بودن ملت به رعایت عدالت در کلیه مراکز قضایی و در سرتاسر کشور، بسیار مهم است. بنابراین، حتی از یک تخّلف قضایی نیز نباید چشم پوشی کرد».

منابع  :  سایت اینترنتی حوزه ، نخبگان نیوز

* تهیه و تنظیم : معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان آذربایجان غربی

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 20488
۲ دیدگاه

 1. کمپین مردمی خواستار ابطال انتخابات چهارمین دوره شورای اسلامی شهر ارومیه
  تخلف و تقلب در انتخابات شورای شهر ارومیه
  http://ourmia.mihanblog.com
  بازشماری با حضور کاندیداها و مردم
  ابطال انتخابات وبرگزاری مجدد

 2. بازداشت نشده تا حالا! گفت:

  البته بشرط اینکه امنیت برای مردم باشد نه برای مسئولین! اینروزها تامین امنیت یعنی امنیت مسئولین! والا بچه نوجوان هنگام غروب آفتاب جرات نداره به بقالی سر کوچه !!!

دیدگاه خود را به ما بگویید.