تاریخ انتشار :یکشنبه 28 ژانویه 18.::. ساعت : 11:18 ق.ظ

   137 بازدید

زمستان
برف بهمن‌ماه در استان‌های مختلف کشور حکایت مهمان سپیدی بود که با دو همراهش یعنی تعطیلی مدارس و جاده‌ها بازهم ایران‌گردی کرد و در برخی شهرها و محورها دردسرساز شد.

جوان پرس : برف بهمن‌ماه در استان‌های مختلف کشور حکایت مهمان سپیدی بود که با دو همراهش یعنی تعطیلی مدارس و جاده‌ها بازهم ایران‌گردی کرد و در برخی شهرها و محورها دردسرساز شد.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: ماشین را کنار جاده زده و به‌زحمت چرخش را زنجیر می‌کند، سوز کولاک نه‌فقط جاده که راننده را هم کلافه کرده است، ماشین‌های پشت سرش هم همین اوضاع رادارند. بعضی با زنجیر چرخ مسافر جاده شده‌اند و برخی هم بدون زنجیر کناری پارک کرده‌اند و منتظرند تا جاده روی خوشش را نشان دهد؛ دانه‌های برف به‌صورت شیشه‌ای ماشین می‌خورد و بعد از چنددقیقه‌ای چهره‌اش را می‌پوشاند؛ این حالِ امروز جاده‌های برخی استان‌های کشور بود که همچنان تجربه‌های زمستانی‌شان را تکرار و تکمیل می‌کنند.

برف که می‌بارد هرچقدر دل بچه‌ها به تعطیلی مدارس خوش می‌شود، دل جاده‌ها می‌گیرد، روایت مسدود شدن محورها و یخبندان و کولاک تنها یک روی سکه برف در استان‌های مختلف کشور است.

ارتفاع برف در نقاط مختلف کشور هم متفاوت بود، در برخی استان‌ها ساعت‌ها طول کشید تا خیابان‌های شهر مهیای تردد آن هم در شرایط ترافیک و کندی عبور و مرور شوند.

مهمان سپید امروز بازهم راهی جاده‌ها شد تا برای مسافران و رانندگانی که به جاده زده بودند دردسرساز شود، هرجایی که برف لنگر انداخت، ماشین‌ها را هم با خودش متوقف کرد، تا ساعات شلوغی برای امدادگران و نیروهای پلیس رقم بزند.

خبرها از برخی جاده‌های غربی و مرکزی ایران حکایت انسداد است و خودروهایی که در برف‌گیر کرده‌اند، از زنجان و قزوین گرفته تا البرز و تهران، غرب و مرکز ندارد، روایت‌ها مشابه همدیگر است.

برف امسال هر بار عزم باریدن کرد با خودش دو همراه جدانشدنی داشت، یکی تعطیلی مدارس و دیگری تعطیلی جاده‌ها!

اوضاع در جاده‌های روستایی هم تعریفی ندارد، از آذربایجان شرقی و غربی خبر می‌رسد که برف راه ارتباطی برخی روستاها را مسدود کرده است. نکته قابل‌تأمل در بارش برف طی زمستان امسال مسدود شدن برخی آزادراه‌های کشور بود.

وضعیت جوی

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: روز گذشته شاهد بارش برف گاهی با وزش باد شدید در نیمه جنوبی آذربایجان و آذربایجان، اردبیل، کردستان، زنجان، همدان، کرمانشاه، مرکزی، قم، غرب اصفهان، شمال چهارمحال و بختیاری، ارتفاعات شمال شرق خوزستان، گیلان، مازندران، گلستان، غرب خراسان شمالی، قزوین، البرز، تهران، غرب و شمال سمنان بودیم.

احد وظیفه افزود: امروز هم بارش برف گاهی با وزش باد شدید در گیلان، مازندران، گلستان، غرب خراسان شمالی، البرز، تهران، جنوب مرکزی، قم، اصفهان، شمال چهارمحال و بختیاری، سمنان، غرب یزد، بخش‌های مرکزی خراسان رضوی رخ داده است.

وظیفه هشدار داد: بارش برف همراه با وزش باد شدید به‌خصوص در جاده‌های کوهستانی شمال غرب، دامنه‌های البرز در شمال، شمال شرق و دامنه‌های زاگرس در غرب و در استان‌های یادشده موجب لغزندگی جاده و کاهش دید به سبب کولاک برف و مه خواهد شد. ازاین‌رو برای حفظ ایمنی و اجتناب از خسارت‌های احتمالی، ضمن به‌کارگیری تمهیدات لازم و رعایت ایمنی، همراه داشتن زنجیر چرخ و تجهیزات زمستانی در مناطق ذکرشده توصیه می‌شود.

وضعیت محورها

سردار تقی مهری رئیس پلیس راهور ناجا هم گفت: به دنبال بارش برف سنگین شب گذشته در استان‌های تهران، البرز، قزوین، زنجان و ارتفاعات گیلان و مازندران، و همچنین قم و اصفهان، شاهد ترافیک و مسدود شدن برخی محورها هستیم‌.

وی افزود: محورهای کرج به چالوس، هراز، قزوین-رشت، قم به تهران و بالعکس، تهران به ساوه و بالعکس، بوئین‌زهرا و…، تا اطلاع ثانوی مسدود هستند.

پلیس راه راهور ناجا، وضعیت جوی و ترافیکی برخی محورها و جاده های پرتردد را تا ساعت هفت صبح یکشنبه ۸ بهمن اعلام کرد. استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، سمنان، کرمانشاه، کردستان، گیلان، قزوین، قم، زنجان، لرستان، همدان و استان تهران(اکثر محورها) و ارتفاعات محورهای کندوان، هراز و فیروزکوه شاهد بارش برف است.

استان های خوزستان و  مازندران(اکثر محورها) نیز میزبان بارش باران بوده و کولاک و یخ زدگی و تردد با زنجیر چرخ د محورهای استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، البرز، قزوین، زنجان، سمنان و لرستان( اکثرمحورها) گزارش شده است.

باند شمالی آزادراه تهران-کرج(محدوده پیکان شهرتاگرمدره)، باندجنوبی آزادراه کرج-قزوین(محدوده پایانه شهید کلانتری تا پل فردیس) شاهد ترافیک سنگین هستند.

پلیس راه راهور ناجا، به مردم توصیه کرد از تردد در محورهای تهران – کرج، تهران – قم و تهران – ساوه تا اطلاع ثانوی خودداری کنند.

امدادرسانی در جاده‌ها

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات هم در گفتگو با خبرنگار مهر، به تشریح عملیات امداد و نجات در مناطق برفی کشور پرداخت و گفت: عملیات برف و کولاک از ۵ الی ۸ بهمن در ١٧استان آذربایجان شرقی و غربی،اردبیل،اصفهان،البرز،تهران،چهارمحال و بختیاری،خوزستان،زنجان،سمنان،قزوین،کردستان،گلستان،گیلان،لرستان،مازندران و مرکزی، انجام‌شده است.

مسدود شدن جاده بر اثر بارش برف

وی با اعلام این مطلب که مناطق در حال امدادرسانی شامل ۹۶ محور، شهر و روستا است، افزود: تاکنون عملیات امدادرسانی برای ۲۴ هزار و ۴۰۰ نفر از هم‌وطنان گرفتار برف و کولاک انجام‌شده است‌.

سلیمی از اسکان اضطراری ۶ هزار و ۶۰۰ نفر و انتقال ۱۶ نفر به مراکز درمانی خبر داد و گفت: رهاسازی هزار و ۵ دستگاه خودرو از برف توسط ۲۵۸ تیم(٨٨٣ نفر)، انجام شده است.

وی ادامه داد: توزیع٩٣٠٠تخته پتو، ۲۷۰۰ بطری آب‌معدنی، کنسروجات، خرما، نان و بیسکوییت توسط نیروهای امدادی انجام‌شده است.

جزئیات اخبار و حوادث ناشی از برف در استان‌های مختلف کشور در زیر آمده است.

آذربایجان شرقی

به دنبال بارش شدید برف، کولاک و سردی هوا مدارس برخی از شهرهای استان امروز یک‌شنبه تعطیل اعلام شد. در شهرستان اهر مدارس تمام مقاطع تحصیلی  مناطق روستایی در دو نوبت صبح و بعد از ظهر تعطیل است و مدارس تمام مقاطع مناطق شهری با یک ساعت تأخیر رأس ساعت ۹ صبح شروع به فعالیت کردند.

در شهرستان هوراند و منطقه نظرکهریزی، و شهرستان ورزقان مدارس تمام مقاطع تحصیلی اعم از مناطق شهری و مناطق روستایی تعطیل شدند. در شهرستان کلیبر مدارس تمام مقاطع تحصیلی مناطق روستایی در  نوبت صبح تعطیل شد و مدارس شهری، پیش‌دبستانی، استثنایی و ابتدایی در نوبت صبح تعطیل و متوسطه اول و دوم بایک ساعت تأخیر از ساعت ۹ شروع به کار کردند.

در منطقه ترکمانچای هم تمام مقاطع تحصیلی مدارس مناطق شهری و مناطق روستایی در نوبت صبح تعطیل شد.

و اما در این استان همچنان راه برخی روستاها مسدود است. تیمور امیرانلوی سرپرست اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای شهرستان هشترود در گفتگو با خبرنگار مهر از عملیات بازگشایی راه‌های روستایی این شهرستان خبر داد.

امیرانلوی گفت: اکثر راه‌های روستایی شهرستان هشترود  در اثر بارش برف و کولاک مسدود شده است.

وضعیت بارش‌ها در آذربایجان شرقی به‌گونه‌ای است که سرهنگ جواد ناموران رئیس پلیس‌راه استان آذربایجان شرقی از لغزندگی بیشتر محورهای مواصلاتی استان خبر داده و گفته است: هم‌اکنون در آزادراه تبریز – تهران، محور تبریز – میانه، محور تبریز -اهر -کلیبر و محور تبریز -مرند -جلفا بارش شدید برف گزارش می‌شود و رانندگانی که قصد تردد در این مسیرها را دارند حتماً زنجیر چرخ و لوازم ایمنی خودرو را به همراه داشته باشند.

وی از رانندگان وسایل نقلیه خواست در هنگام بارش برف و یخبندان از مسافرت‌های غیرضروری پرهیز کنند.

آذربایجان غربی

در آذربایجان غربی هم بارش راه ارتباطی ۶۰ روستا در سلماس، ۱۵ روستا در چالدران، ۱۰۵ روستا در ارومیه و ۳۰ روستا در خوی را مسدود کرده و هم‌اکنون روند عادی زندگی در شهرهای استان ازجمله تردد در خیابان‌ها مختل شده است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: بارش برف و کولاک موجب کندی تردد در محورها و جاده‌های ارتباطی استان شده و بدون زنجیر چرخ تردد در محورهای ارتباطی استان امکان‌پذیر نیست.

عبدالحسین علی‌اکبری ادامه داد: در حال حاضر به علت کولاک شدید در گردنه دوآب محور مذکور مسدود است و تقاضا می‌شود تا اطلاع ثانویه از تردد در محور پیرانشهر نقده خودداری شود.

علی‌اکبری همچنین از مسدود بودن محور تمرچین پیرانشهر خبر داد و از رانندگان خواست از تردد در این محور به دلیل انسداد خودداری کنند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای آذربایجان غربی ادامه داد: با توجه به بارش برف و لغزنده بودن جاده تردد در محور پیرانشهر سردشت فقط با زنجیر چرخ مقدور است.

سرهنگ عباس فرمانی رئیس پلیس‌راه آذربایجان غربی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بارش سنگین برف در محورهای جنوبی استان، گفت: در محورهای نقده – پیرانشهر، نقده – تمرچین و جاده شاهین‌دژ بارش برف سنگین گزارش‌شده است و تردد از این محورها بدون زنجیر چرخ امکان‌پذیر نیست.

رئیس پلیس‌راه آذربایجان غربی با اشاره به وقوع سوانح رانندگی با تلفات زیاد طی ۲ روز گذشته در جاده‌های برفی این استان گفت: در این مدت ۳۲ تصادف در جاده‌های شمال و جنوب استان رخ‌داده است و براثر آن‌ها هفت نفر جان خود را ازدست‌داده‌اند.

اما روابط عمومی آموزش‌وپرورش آذربایجان غربی نیز اعلام کرد: با توجه به بارش برف و برودت هوا مدارس شهرستان مهاباد در مقطع ابتدایی و متوسطه دوره اول شهری و روستایی و شهرستان سردشت مقطع ابتدایی و تمام مقاطع تحصیلی روستایی تعطیل است. همچنین بارش برف مدارس مرحمت آباد و میاندوآب را در مقطع ابتدایی به تعطیلی کشاند. با تعطیلی مدارس این دو شهر تعداد شهرهایی که مدارس آن‌ها در نوبت صبح یکشنبه هشت بهمن‌ماه به دلیل بارش برف تعطیل می‌شود به ۱۴ شهر می‌رسد.

اصفهان

و اما در استان اصفهان حسن خدابخش رئیس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طی روزهای یکشنبه تا دوشنبه سامانه فعال بارشی منجر به بارش برف و باران به‌ویژه طی روز یکشنبه در اکثر نقاط استان خواهد شد.

وی اعلام کرد: از دوشنبه تا اواخر هفته آینده شاهد کاهش محسوس دما در استان خواهیم بود.

رئیس پیش‌بینی اداره کل هواشناسی اصفهان اضافه کرد: در چادگان ، میمه، خوانسار و فریدون‌شهر و داران شاهد بارش برف خواهیم بود.

استان اردبیل

در استان اردبیل هم شدت بارش در مناطق شهری تا نیم متر و در کوهستان و ارتفاعات بیش از یک متر گزارش می‌شود. بارش برف همچنان در برخی شهرها ادامه دارد و تردد شهروندان در سطح شهرها کاهش‌یافته و تردد خودروها به‌سختی انجام می‌شود.

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: بیشترین بارش برف در سطح شهرها از شهر سرعین گزارش‌شده است.

به گفته دولتی مهر با قطع بارش‌ها دمای هوا به‌شدت کاهش‌یافته و شاهد برودت و یخبندان خواهیم بود بطوریکه افت دما تا منفی ۲۰ درجه در روز دوشنبه پیش‌بینی شده است.

در استان اردبیل نیز به دنبال تداوم بارش برف و کاهش محسوس دما، برخی مدارس استان برای دومین روز متوالی تعطیل شدند. مطابق اعلام آموزش‌وپرورش استان مدارس سری صبح شهرهای اردبیل، سرعین، گرمی، مشگین شهر، ارشق، لاهرود در تمامی مقاطع تعطیل شد.

بهرام غیبی مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان اردبیل نیز در گفتگو با خبرنگار مهر  گفت: به دلیل شرایط بحرانی بارش برف در محورهای مواصلاتی، نیروهای امدادی در حالت آماده‌باش هستند.

وی افزود: ۱۲ پایگاه امدادی در جاده‌های استان آماده خدمت‌رسانی بوده و ۲۵ دستگاه خودرو به همراه یک فروند بالگرد در اختیار نیروهای امدادی جهت عملیات امداد و نجات است.

استان البرز

محور کوهستانی کرج – چالوس به دلیل کولاک برف مسدود شد و عوامل راهداری و پلیس‌راه سعی کردند در ساعات اولیه شب گذشته جاده را از خودروها تخلیه کنند.

سرهنگ رضا معظمی گودرزی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: پیرو کولاک شدید در این محور، مسیر کرج – چالوس از دو طرف جنوب و شمال مسدود شده است.

وی بابیان اینکه مسیر تقریباً تخلیه‌شده و تنها برخی از خودروهای عبوری از روستاها در مسیر تردد دارند که به‌زودی این خودروها نیز هدایت و از مسیر تخلیه خواهند شد، افزود: انسداد مسیر کرجچالوس از سمت شمال و جنوب از ساعت ۱۹ شنبه هفتم بهمن اجرایی شده بود.

رئیس پلیس‌راه استان البرز بابیان اینکه تاکنون ریزش کوه و سنگ در محور کرج – چالوس گزارش نشده است، تأکید کرد: انسداد مسیر در صبح روز یکشنبه هشتم بهمن به شرایط جوی بستگی دارد.

اما بارش برف رانندگان در آزادراه کرج را غافلگیر کرد، سرهنگ‌ معظمی گودرزی در این خصوص گفت: بارش شدید برف و عدم پاک‌سازی رمپ‌های ورودی و خروجی به اتوبان سبب توقف خودروهای عبوری از اتوبان تهران – کرج شده است.

اما شدت برف باعث شد که استاندار البرز در شورای مدیریت بحران ادارات دولتی را امروز تعطیل کند. به گفته محمدعلی نجفی استاندار البرز ادارات استان به‌جز دستگاه‌های خدمات رسان امدادی و شهرداری امروز یکشنبه تعطیل هستند و بانک‌ها نیز با سه ساعت تأخیر شروع به کار می‌کنند.

استان ایلام

وضعیت بارش ها در تهران روی پروازهای سایر استان ها به مقصد فرودگاههای این استان تاثیر گذاشت. علی متانت مدیر فرودگاه شهدای ایلام گفت: پروازهای صبح یکشنبه فرودگاه ایلام انجام نخواهد شد.

متانت روز در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: بارش سنگین برف در تهران که از شب گذشته آغاز شده باعث شد است پروازهای شماره ۸۴۰ و ۸۴۱ تهران – ایلام – تهران لغو شوند.

مدیر فرودگاه شهدای ایلام تاکید کرد: پروازهای شماره ۳۹۰۰ و ۳۹۰۱ (مشهد – ایلام – مشهد) امروز صبح نیز به دلیل شرایط نامناسب جوی انجام نشد ولی پروازهای عصر این فرودگاه دایر خواهد بود.

استان تهران

در استان تهران هم علاوه بر کندی تردد در معابر و خیابان های شهری برخی آزادراهها و پروازها هم دچار مشکلاتی شدند.

علی کاشانی حیدری مدیر روابط عمومی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به برودت هوا و بارش شدید برف و امکان و کاهش دید افقی، پروازهای فرودگاه امام خمینی(ره) تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود.

وی اضافه کرد: به پرواز ۶۶۰۳ به مقصد استانبول نیز که در باند پرواز قرار داشت، به دلیل بارش شدید برف اجازه پرواز داده نشد و مجبور به پیاده کردن مسافران شد.

همچنین به دلیل عدم امکان فرود در فرودگاه مهر آباد تهران تعدادی از پرواز های داخلی به مقصد این فرودگاه لغو شده اند، از جمله چند پرواز مسیر مشهد- تهران به دلیل کاهش دید و شرایط نامناسب جوی امکان فرود در فرودگاه مهرآباد را پیدا نکرده و به مشهد بازگشتند.

پروازهای ورودی این فرودگاه هم تا ساعت ٢٣ به سمت فرودگاه اصفهان تغییر مسیر داده اند. مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری تاکید کرد: مسافران داخلی پیش از عزیمت به فرودگاه با شماره ١٩٩ تماس گرفته و از وضعیت پروازها مطلع شوند.

فرهادی فرماندار تهران هم در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به بارش برف و اخلال در تردد شهروندان، تصویب شد که کار ادارات استان تهران در روز یکشنبه با دو ساعت تأخیر و از ساعت ۱۰ صبح آغاز شد.

همچنین بارش برف و ترافیک خطوط ورودی راه آهن تهران سبب توقف و حرکت کند قطارها در ورامین شد.

مدیر روابط عمومی استاندار ی تهران از تعطیلی نوبت بعد از ظهر مدارس این استان خبر داد. صبوری، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: تمامی مقاطع تحصیلی در نوبت بعدازظهر امروز یکشنبه ۸ بهمن در سطح استان تهران تعطیل است.

رییس پلیس راه شرق استان تهران هم گفته است: محور هراز باز شد، اما احتمال انسداد محور هراز در صورت تداوم کولاک و بارش برف وجود دارد.

مدیرکل مدیریت بحران استان تهران از پیشنهاد تعطیلی ادارات استان تهران به وزیر کشور خبر داد و افزود: تصمیم گیری در خصوص تعطیلی ادارات بر عهده وزیر کشور است.

رییس پلیس راه غرب استان تهران هم گفت: عوامل راهداری در حال تلاش برای بازگشایی آزادراه تهران- قم هستند و پیش بینی می کنیم تا حدود نیم ساعت دیگر این آزادراه بازگشایی شود.

استان خراسان رضوی

به دلیل بارش برف و شرایط نامساعد جوی در بیشتر استان های غربی و مرکز کشور، برخی پروازهای فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد لغو و برخی دیگر با تاخیر مواجه هستند. طبق اعلام فرودگاه مشهد پرواز شرکت های قشم ایر و ایران ایرتور که قرار بود ساعت ۰۹:۵۰  دقیقه به مقصد تهران پرواز کنند باطل اعلام شد.

همچنین پرواز پکن تهران نیز به دلیل شرایط نامساعد جوی در فرودگاه امام خمینی(ره) در مشهد به زمین نشست و پس از مساعد شدن شرایط جوی به مسیر خود ادامه خواهد داد.

همچنین طبق اعلام فرودگاه مشهد پروازهای ۰۲۷، ۶۳۰۳،  ۴۰۵۶ و  ۴۰۲۶ به فرودگاه شهید هاشمی نژاد بازگشتند.همچنین از مسافران خواسته‌شده قبل از حضور در فرودگاه با اطلاعات پرواز تماس حاصل کنند.

طبق اعلام آموزش و پرورش خراسان رضوی به دلیل برودت شدید هوا تمامی پیش دبستانی ها و مدارس نواحی هفتگانه مشهد، احمدآباد و رضویه، نوخندان و درگز، قوچان، چناران و گلبهار وصالح آباد در نوبت صبح تعطیل شد.

همچنین در شهرستان کلات نیز فعالیت مدارس در مقاطع اول و دوم متوسطه با یک ساعت تاخیر آغاز شد.

استان زنجان

مدیرکل مرکز مدیریت بحران استان زنجان از تعطیلی مدارس مقطع ابتدایی همه شهرستان‌های استان زنجان به‌جز طارم در نوبت صبح یکشنبه خبر داد.

همچنین به علت بارش برف و برودت شدید هوا مدارس همه مقاطع تحصیلی استان زنجان در نوبت عصر تعطیل شد.

مدیرکل مرکز مدیریت بحران استان زنجان اعلام کرد: با توجه به بارش برف، دستگاه‌های اجرایی استان به حالت آماده‌باش هستند تا در صورت ادامه بارندگی شدید همه راه‌های مواصلاتی قابلیت عبور و مرور داشته و راهی بسته نماند.

کرامتی با بیان اینکه همه امدادگران راهدارخانه و جمعیت هلال‌احمر و اورژانس آمادگی لازم برای ورود در این حوزه را دارند، افزود: فضای مناسب برای اسکان اضطراری پیش‌بینی شده است و این مکان‌ها برای اسکان مسافران و در راه ماندگان هنگام مسدود بودن جاده‌ها پیش‌بینی شده است.

همچنین محمدامینی رئیس مرکز راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان زنجان از مسدود شدن محور زنجان به طارم و آزادراه زنجان به قزوین به علت بارش برف و برودت هوا طی شب گذشته خبر داد.

استان سمنان

بارش برف در استان سمنان پس از مدت ها شهرهای این استان شامل مهدیشهر، امیریه و میامی را سپید پوش کرد. رئیس اداره آموزش و پرورش میامی گفت: به علت تداوم بارش برف وکولاک شدید در منطقه کالپوش تمامی مدارس این منطقه دردو نوبت صبح و عصر تعطیل است.

در مهدیشهر، کوه زر دامغان و رشم نیز مدارس تعطیل شدند.

رئیس پلیس راه استان سمنان با بیان اینکه هم اکنون در گردنه های استان با بارش برف مواجه هستیم، گفت: تردد در این محورها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است.

حسن ارگی فرماندار مهدی‌شهر نیز به خبرنگار مهر گفت: مدارس روستای «چاشم» به علت لغزندگی معابر در هر دو نوبت روز یک‌شنبه تعطیل شد.

وی افزود: مدارس شهمیرزاد و روستای فولاد محله یک‌شنبه با یک ساعت تأخیر در نوبت صبح دایر شد.

همچنین علی یحیایی معاون امداد و نجات هلال‌احمر سمنان بابیان اینکه این جمعیت به۱۰ خودروی گرفتار در برف امدادرسانی کرده است، گفت: در این راستا به ۴۰نفر گرفتار در برف رسیدگی کردند.

استان سیستان و بلوچستان

در این استان هم کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان اعلام کرده است که یخبندان شبانه از دوشنبه شب با نفوذ توده هوای سرد در نیمه شمالی استان تشدید می شود.

مسئول روابط عمومی فرودگاه های سیستان و بلوچستان گفت: پرواز های زاهدان به تهران و زاهدان به مشهد امروز یک‌شنبه لغو شده است.

استان فارس

هواپیمای حامل معاون اول رئیس‌جمهور به دلیل مشکلات جوی در فرودگاه مهرآباد به شیراز بازگشت.درحالی‌که سفر یک‌روزه معاون اول رئیس‌جمهور به همراه تعدادی از وزرا به شیراز  شب گذشته به اتمام رسید و راهی تهران شدند اما ساعتی بعد به دلیل شرایط نامناسب جوی در فرودگاه مهرآباد هواپیمای حامل معاون اول و وزرای دولت به شیراز بازگشت.

استان قزوین

در استان قزوین هم به گفته متولیان بارش برف و کولاک و سرما و یخبندان تا عصر یکشنبه میهمان هوای استان خواهد بود. امروز مدارس استان تعطیل و ادارات دو ساعت دیرتر فعالیت خود را آغاز کردند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین هم گفت: امدادگران جمعیت هلال احمر با رهاسازی ۱۲۴۶ دستگاه خودرو بیش از ۶۰۰۰ نفر در راه مانده را در مراکز امدادی اسکان دادند.

رئیس پلیس راه استان قزوین گفت: تمام محورهای مواصلاتی استان قزوین به علت کولاک شدید مسدود است. نصرالله بیگلری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: هم اکنون در محور آزاد راه قزوین کرج محدوده شهرستان آبیک شاهد بارش مقطعی برف و کولاک و آزاد راه قزوین _ رشت محدوده کوهین بارش۰ مقطعی برف و کولاک شدید هستیم.

جواد حق لطفی مدیر راهداری استان قزوین گفت: به دلیل بارش شدید برف و کولاک و لغزنده شدن جاده‌ها، آزادراه قزوین به زنجان مسدود شد  و تردد خودروها در این مسیر از جاده قدیم قزوین به زنجان امکان‌پذیر است.

مدیر روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش قزوین هم اعلام کرد که به علت تداوم برودت هوا مدارس نوبت بعد از ظهر قزوین تعطیل شد.

استان قم

بارش اولین برف زمستانی طی سال جاری که از شب گذشته در قم آغاز شد باعث سفیدپوش شدن شهر و تعطیلی مدارس این استان شد.بارش نزولات آسمانی از عصر روز گذشته در استان قم آغاز شد که در بخش‌های کهک، خلجستان و دستجرد و ارتفاعات به‌صورت برف و در شهر قم به شکل باران بود.

به علت برف و کولاک شدید، تردد در محورهای استان قم به‌سختی و با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است. مدیرکل مدیریت بحران استان قم با بیان اینکه جاده گرمسار به علت بارش برف مسدود است، گفت: همه راه‌ها و مسیرهای مواصلاتی که در حوزه استحفاظی استان قم قرار دارد باز است.

مدیریت بحران استان قم با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: به دلیل تداوم بارش برف و سرما و یخبندان معابر، مدارس تمامی مقاطع تحصیلی در استان قم امروز یکشنبه مورخ ۸ بهمن‌ماه ۹۶ در نوبت صبح تعطیل است.

اتوبان قم – تهران و جاده قدیم تهران به علت بارش شدید برف و کاهش دما مسدود است و امکان تردد در این مسیرها وجود ندارد. بسیاری از خودروهایی که از شب گذشته وارد این مسیر شده‌اند هنوز به مقصد نرسیده‌اند و امکان اتمام سوخت برای این وسایل نقلیه وجود دارد.

نهادهای امدادی اعلام کرده‌اند که به خودروهایی که در مسیر متوقف شده‌اند امدادرسانی می‌شود و تانکرهای بنزین اعزام شده‌اند ولی قطع ارتباط تلفنی در مسیر باعث نگرانی خانواده‌های مسافران شده است.

بارش برف و یخبندان به حدی است که نیروهای امدادی نیز برای خدمات‌رسانی به این خودروها و افرادی که در مسیر متوقف شده‌اند با مشکل مواجه هستند و نمی‌توانند خود را به آنها برسانند.

استان کردستان

در استان کردستان نیز به گفته معاون اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کردستان راه ارتباطی ۱۵۰ روستا به دلیل بارش برف در دو روز اخیر در این استان مسدود است.

همچنین بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی کردستان مبنی بر تداوم بارش‌ها و بر اساس تصمیم فرمانداران شهرستان‌ها یکشنبه ۸ بهمن‌ماه ۹۶ مدارس شهرستان قروه و منطقه سریش آباد، دهگلان، بیجار و منطقه کرانی و سنندج و منطقه کلاترزان در نوبت صبح تعطیل شد.

استان کرمانشاه

در استان کرمانشاه فرمانده پلیس راه از لغزندگی معابر و ترافیک نسبتا سنگین در محورهای استان و در نتیجه بارش برف خبر داد و بر لزوم رعایت موارد ایمنی از سوی رانندگان تاکید کرد.

همچنین مدیرکل بحران استانداری کرمانشاه از تعطیلی همه مدارس نوبت صبح استان در گروه های ابتدایی، متوسطه اول و دوم به علت سرما و برودت هوا خبر داد.

از سوی دیگر بر اساس اعلام فرودگاه بین‌المللی کرمانشاه، به علت شرایط نامساعد جوی، ۲ پرواز در مسیر کرمانشاه به تهران لغو شد. لغو این دو پرواز به علت شرایط نامساعد فرودگاه در تهران صورت گرفت.

استان گلستان

در استان گلستان هم مدیرکل راهداری و حمل نقل جاده‌ای از آماده‌باش کامل ۲۴ اکیپ راهداری در جاده‌های استان به علت ورود سامانه سرد بارشی به گلستان خبر داده است. فرمانده پلیس‌راه استان گلستان هم گفت: تمامی محورهای ارتباطی و مواصلاتی استان لغزنده است و رانندگان از سفرهای غیرضروری اجتناب کنند.

مدیرکل هواشناسی استان گلستان با بیان اینکه موج سرمای شدیدتری از دیشب وارد استان شده است، اظهار کرد: بارش برف در مناطق صعب‌العبور، کوهستانی و بخش از مناطق شرقی استان ادامه دارد و این میزان بارش امروز به ارتفاع حدود ۶۰ سانتی‌متر خواهد رسید.

وی افزود: از امروز گلستان کاهش دمای بسیار محسوسی را تجربه خواهد کرد، به‌طوری‌که دمای هوا در مرکز استان به منفی دو درجه کاهش خواهد یافت، اما این کاهش دما برای ارتفاعات استان به حدود منفی ۶ درجه خواهد رسید.

استان گیلان

در استان گیلان هم رئیس پلیس‌راه طی شب گذشته از مسدود شدن محور رشت به قزوین به علت بارش شدید برف، کاهش دیده افقی و کولاک خبر داده بود.

مدارس برخی مناطق استان گیلان هم در دو نوبت صبح و عصر به علت شدت بارش برف و یخبندان و مشکل در رفت و آمد تعطیل شد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان با اشاره به باز بودن محورهای اصلی و فرعی این استان و تردد خودروها، گفت: در مناطق کوهستانی تردد تنها با زنجیر چرخ امکان پذیر است.

محمدرضا نازک کار در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به بارش برف در مناطق کوهستانی استان، افزود: ارتفاع برف در برخی از این مناطق حتی به یک متر و ۳۰ سانتی متر نیز می رسد.

لرستان

در استان لرستان نیز مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از برف‌روبی ۸۵۳ کیلومتر از جاده‌های لرستان خبر داد و گفت: با توجه به تداوم بارش برف، برخی محورهای روستایی هنوز برفروبی نشده و تلاش اکیپ‌ها برای برقراری تردد روان در این محورها ادامه دارد.

همچنین بر اساس اعلام اداره کل راهداری لرستان، تردد روان در همه محورهای لرستان برقرار است. در این استان امروز مدارس بخش کاکاوند تعطیل شد.

استان مازندران

برف اگرچه کمی دیر در مازندران بارید اما بالاخره رویای شب‌ها و روزهای برفی رنگ گرفت و چتر سفید بر دامن طبیعت گسترده شد و ارتفاع برف در برخی مناطق از جمله کجور به یک متر می رسد.

بارش برف مدارس پنج منطقه از استان مازندران شامل بلده، مرزن آباد، کلاردشت، کجور و لاریجان را برای روز یکشنبه تعطیل کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران هم از امدادرسانی به ۸۲۱ متاثر ناشی از برف و کولاک در محورهای مواصلاتی استان خبر داد.

بخشدار کجور ارتفاع برف در این بخش کوهستانی را بین ۵۰ سانتی متر تا یک متر اعلام کرد و گفت: راههای بیش از ۶۶ روستای این بخش مسدوده شده است.

رئیس مرکز مدیریت راههای مازندران هم ساعت هشت صبح امروز یکشنبه گفت: با توجه به بارش سنگین برف در البرز و محور کندوان و محور هراز با نظر پلیس راه، تردد در این مسیرها ممکن نیست و همچنین تردد در محور کیاسر و سوادکوه بازنجیر چرخ ممکن است.

استان مرکزی

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: تردد در محور ساوه-تهران که از ساعات اولیه امروز به سبب بارش برف سنگین و ترافیک خودروها مسدود شده بود، برقرار شد. با وجود برقراری تردد در محور ساوه- تهران، اما همچنان رفت و آمد خودروها در این محور با روند کندی همراه است.

ایرج کهریزی اظهار داشت: محور بویین زهرا در استان مرکزی که از ساعات اولیه امروز به علت بارش سنگین برف دچار انسداد شده بود، همچنان مسدود است.

همچنینبه علت بارش برف سنگین و برودت هوا مدارس برخی شهرستان‌های استان مرکزی در روز یکشنبه هشتم بهمن‌ماه تعطیل اعلام شد و در برخی شهرستان‌ها نیز آغاز به کار مدارس با تأخیر همراه بود.

برمبنای اطلاعیه آموزش‌وپرورش استان مرکزی، به علت بارش برف و برودت هوا، امروز یکشنبه هشتم بهمن‌ماه، تمام مدارس شهری و روستایی منطقه سربند در نوبت صبح و در تمامی دوره‌های تحصیلی تعطیل شد و مدارس پیش‌دبستانی و ابتدایی شهری و روستایی تفرش در نوبت صبح تعطیل شد.

بر اساس این گزارش، همچنین مدارس پیش‌دبستانی و دبستانی شهری منطقه نوبران در نوبت صبح تعطیل شد و در ضمن دوره‌های متوسطه اول و دوم شهری با تأخیر و از ساعت ۹ صبح فعالیت خود را آغاز کردند. مدارس روستایی منطقه نوبران نیز در تمامی دوره‌ها و در نوبت صبح تعطیل اعلام‌شد.

همچنین در کمیجان و خنداب، امروز تمامی دوره‌های تحصیلی شهری و روستایی با تأخیر و از ساعت ۹ صبح شروع به کار کردند.

طبق این اطلاعیه، تمامی مدارس شهری و روستایی شهرستان زرندیه در نوبت صبح و در تمام دوره‌های تحصیلی تعطیل است و در شهرستان فراهان هم مدارس در تمامی دوره‌های تحصیلی با تأخیر و ساعت ۹ صبح فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز کردند.

استان همدان

روابط عمومی آموزش‌وپرورش استان همدان اعلام کرد که به علت بارش برف، برودت هوا و لغزندگی معابر و راه‌های مواصلاتی و به جهت جلوگیری از آسیب‌دیدگی دانش آموزان و فرهنگیان، تمامی مقاطع تحصیلی در نواحی یک و۲ شهر همدان و شهرستان رزن، کبودرآهنگ، اسدآباد، فامنین، بهار و مناطق سردرود، قروه درجزین، گل تپه، قهاوند، لالجین تعطیل است.

همچنین مراکز پیش‌دبستانی و مدارس ابتدایی در شهرستان تویسرکان، نهاوند و مناطق قلقل رود و خزل در نوبت صبح یکشنبه ۸ بهمن‌ماه تعطیل اعلام شد.

تصاویری از بارش برف

Print Friendly
کدخبر : 111410
دیدگاه خود را به ما بگویید.