تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۴ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۱۱:۰۰ ب.ظ

   149 بازدید

عيد فطر يکي از دو عيد بزرگ اسلامي است که در روز اول ماه شوال برگزار مي‌شود. مسلمانان پس از يک ماه روزه و عبادت پروردگار، چشم به راه اين روز بزرگ مي‌باشند و اين‌روز را جشن مي‌گيرند. عيد فطر بدرقه‌اي است بر ماه رمضان.

 جوان پرس : عید فطر یکی از دو عید بزرگ اسلامی است که در روز اول ماه شوال برگزار می‌شود. مسلمانان پس از یک ماه روزه و عبادت پروردگار، چشم به راه این روز بزرگ می‌باشند و این‌روز را جشن می‌گیرند. عید فطر بدرقه‌ای است بر ماه رمضان.

در این روز، روزه حرام است و گویی پس از یک ماه اطاعت از پروردگار، همگان در ضیافتی که از سوی رب‌العالمین تدارک دیده‌می‌شود شرکت می‌کنند.

در لغت به‌معنی شکستن روزه و روزه‌گشودن آمده‌است و عید فطر را عید روزه‌گشادن نیز می‌‌گویند. در صبح عید فطر در همه‌ی شهرها و روستاهای سرزمین‌های اسلامی نماز عید فطر با تشریفات خاصی برگزار می‌شود. گرچه نماز عید فطر واجب نیست؛ اما تمام مسلمانان علی‌الخصوص آنان که موفق به روزه گرفتن شده‌اند، شرکت در نماز عید فطر را مستحب می‌دانند.

  پیشینه رویت هلال ماه در روستاهای آذربایجان غربی حکایت‌های جالبی دارد. پیش از اینکه رادیو و تلویزیون وارد جامعه ایران شود، روستاییان برای رویت هلال ماه به پشت بام ها می رفتند و ساعت ها منتظر می‌ماندند.

  بزرگترها بعد از رویت هلال ماه رمضان، به چهره یک کودک معصوم یا یک فرد مومن و نمازخوان نگاه می‌کردند و اعتقاد داشتند که نگریستن به صورت آدمهای بی‌نماز و روزه‌خوار، خوش یمنی درپی نخواهد داشت. نگاه کردن به‌ آیینه و فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد (ص) بعد از رویت هلال ماه هنوز هم به عنوان یک رسم در بین پیرمردان استان، مرسوم است.

مردم در روز عید فطر در مساجد جمع شده و نذورات خود را پخش می کنند و با تشکیل مجامع مردمی اقدام به فعالیت‌های منسجم نیکوکاری و اطعام ایتام و مستضعفان می کنند. همچنین  در روزهای نزدیک به عید سعید فطر نیز با تلاش و شوق فراوان زکات فطریه خود و افراد وابسته خانوادگی را در بین فقرا توزیع می‌کنند.

نداهای الوداع ، الوداع در سحرگاهان و پیش از اذان مغرب از طریق بلندگوهای مساجد شهرهای مناطق کردنشین استان آذربایجان غربی، نزدیکی عید سعید فطر را نوید می‌دهد.

در میان سکوت شبانگاهی ، موذنین و مداحان شعار الوداع یا شهر الرمضان را با چنان حزن و اندوهی می‌خوانند که اکثر مردم برای شنیدن آن از خانه های خود بیرون می‌آیند.

مردم این خطه از کشورمان در ‪ ۱۵روز نخست ماه مبارک رمضان با شعار مرحبا ، مرحبا به استقبال ماه مبارک رمضان رفته و در ‪ ۱۵روز بعد با شعار الوداع ، الوداع تا ماه مبارک رمضان سال بعد خداحافظی می‌کنند.

معنی این شعار ، ابراز تاسف از پایان ماه مبارک رمضان است که مسلمانان با حزن و اندوه از بلندگوهای مساجد اعلام می‌کنند.

ماه مبارک رمضان در میان کردهای اهل تسنن این استان به ماه خیر و برکت، گشایش روزی، نزول قرآن ، ماه بخشش گناهان و ماه پاکی و افضل ماههای سال شناخته شده و روز عید فطر نیز از بزرگترین اعیاد اسلامی آنان به شمار می رود.

مسلمانان در این روز پس از یک ماه ضیافت و مهمانی خدا به صفای باطن دست یافته و شخصیت واقعی خویش را بازیافته اند.

مردم مسلمان این منطقه معتقدند در روز عید فطر گویی یک مسلمان دوباره متولد می‌شود و همین تولد دوباره و زندگی تازه نوعی شادی و لذت درونی را در فرد ایجاد می‌کند که هرکس بر اساس معرفت و ایمان خود از آن بهره می گیرد.

مردم اهل سنت مناطق کردنشین آذربایجان غربی نیز بر پایه سنت‌های دیرینه مذهبی ، مراسم و آداب و رسوم خاصی را در پایان ماه مبارک رمضان و روز عید فطر برگزار می‌کنند.

عید پایان ماه مبارک رمضان در روز اول شوال با تشریفات و آیین‌های خاصی با شکوه هر چه تمام انجام می‌شود.

در روز عید فطر تمام خانه‌ها باید عید کنند و عید در درجه اول این است که قطعا باید آن خانه غذای برنج و خورشت با گوشت و یا طعام مفصلی را تهیه کنند.

پاشیدن عطر و گلاب و نظافت خانه و مجالس جزو تزیینات و امتیازات روز عید در این منطقه به شمار می‌رود.

در این روز همه افراد بالغ و غیر بالغ باید استحمام و غسل کرده باشند و لباس تمیز برتن کرده باشند.

صبح روز عید ، مردها بعد یا قبل از نماز صبح به مساجد و یا مکان‌هایی که نماز جماعت در آنجا خوانده می‌شود می‌روند و امام جماعت قرآن کریم را قرایت و در بین هر آیه، مردم این شعار را تکرار می‌کنند الله اکبر، الله اکبر،الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر و لله الحمد و بعد امام ادامه می‌دهد.

این کار ادامه پیدا می‌کند تا اینکه خورشید به اندازه یک رمح بلند می‌شود سپس با تشریفات خاصی نماز عید فطر را بجای می‌آورند.

نماز عید در تمام مساجد محلات برگزار می‌شود و استقبال مردم از این آیین دینی به حدی است که معمولا مساجد مملو از مردم شده و گروهی مجبور به اقامه نماز در مقابل مساجد می‌شوند.

بعداز فراغت از نماز و تشریفات آن، شرکت‌کنندگان در نماز به سوی پیش نماز و امام جماعت می‌شتابند و به عنوان تبریک و تبرک دست او را می‌بوسند و تمام افراد نیز دست همدیگر را بوسه می‌زنند و از همدیگر عذر خواهی و طلب عفو می‌نمایند.

در این روز بزرگ، هرگونه عداوت و دشمنی برطرف می‌گردد زیرا این روز ، روز صلح و شادی ، روز روبوسی و تبریک و تهنیت است.

در این روز زنان برخی مناطق کیسه ای می دوزند که به کیسه لعن ابن ملجم یا کیسه مراد معروف است. در شب بیست و هفتم ماه رمضان با هر سوزنی که به این کیسه می زنند، یک بار به ابن ملجم لعنت می فرستند.

در آخرین شب ماه مبارک رمضان، سرپرست خانواده با محاسبه میزان فطریه افراد آن را از قوت سالانه یا از پول توی جیب جدا کرده و در محل خاصی قرار می دهند.

فطریه در روستاها شامل آرد یا گندم می شود که سرپرست خانواده آن را در پشت در و در داخل منزل قرار می دهد که در اولین فرصت به افراد فقیر و مستمند تحویل دهد.

در برخی از مناطق روستایی و شهری در روز پایانی ماه رمضان، بعد از ادای فریضه مغرب و عشا، آیین خداحافظی ماه رمضان برگزار می شود که این آیین شامل نمازهای مستحبی و دعاهاست.

همچنین در میان مردم روستایی آذربایجان غربی رسم بوده که مادر خانواده، کاسه ای را پر از گندم می کند و از بزرگ تا کوچک بر روی آن دست می زنند و همه سعی می کنند در هنگام اعلام عید در خانه های خود باشند تا فطریه شان به گردن کسی نیفتد.

 بعد از برگزاری نماز عید در مسجد محل، مردم به دید و بازدید می روند و خصوصا به کسانی سر می زنند که نوعید دارند.

بر همین اساس مردم پس از آنکه از مساجد بیرون آمدند به دستور امام جماعت و یا بزرگان هرگونه عداوت و کدورتی با یکدیگر دارند را به دست فراموشی سپرده و صلح و صفا و راه آمد و شد و گفت و گو را پیش می‌گیرند.

بوسیدن دست و تبریک گفتن عید، اصطلاحا جژن موباره کی گفته می‌شود که جزو آداب و رسوم روز جشن عید فطر بوده به طوریکه از کوچک و بزرگ در این روز هرکسی بهم می‌رسند مراسم دست بوسی را انجام داده و به همدیگر تبریک و از هم حلالیت می‌طلبند.

بعداز آنکه مردم از مساجد بیرون آمدند به صورت دسته جمعی و یا انفرادی به خانه همسایه‌ها و فامیل و آشنایان می‌روند و عید را به یکدیگر تبریک می گویند.

مراسم دید و بازدید دسته جمعی عید فطر در مناطق مختلف کردنشین این استان تقریبا یکسان بوده و این آیین گاهی تا چند روز ادامه می‌یابد.

برگزاری مراسم نو عید برای نوگذشتگان و دلجویی از بازماندگان آنها نیز از جمله آیین‌های پسندیده‌ای است که از گذشته‌های دور در این سرزمین مرسوم بوده و گذشت زمان نیز نتوانسته آن را به فراموشی بسپارد.

مردم در این روز همچنین صبح زود با رفتن به قبرستان‌ها بر مزار اقوام ، دوستان و عزیزان از دست رفته حضور یافته و فاتحه می‌خوانند.

در روز عید فطر دختران و خواهرانی که به خانه شوهر رفته‌اند در هر کجایی که باشند باید به خانه پدران و برادران خود جهت تبریک عید بیایند.

در این روز معمولا منزل بزرگان فامیل مالامال از اقوام و خویشان و فامیل های نزدیک خانواده است که معمولا صبحانه را که همان برنج و خورشت است در همان جا صرف می‌کنند.

زنان در این روز غذاهای محلی خود را به عنوان نذری در قبرستان ها پخش می کنند. پخت غذاهای سنتی و شیرینی‌های محلی به مناسبت نخستین سالگرد فرد متوفی خانواده و توزیع آن در بین افراد مستمند از دیگر آداب و رسوم مردم مسلمان در روز عید سعید فطر می باشد.

آری فطر در واقع سپاس نعمتی است که درماه رمضان نازل شده ، عید فطر پاداش افطارهای خالصانه و پایان نامه دوره ایثار و گذشت و عید توبه و تهذیب نفس و ذکرهای شبانه و عید کنترل خواسته‌ها است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114924
دیدگاه خود را به ما بگویید.