تاریخ انتشار :چهارشنبه ۶ اسفند ۹۳.::. ساعت : ۹:۰۰ ب.ظ

   455 بازدید

همه جا صحبت از این است که پرستار نماد صبر و مقاومت است اما باور کنید با این حجم کار و میزان کم دستمزد دیگر کاسه صبرمان هم لبریز شده است.

جوان پرس : یواشکی به من گفت: زندگی ما شده حکایت اتوبوس پری که یا خودت را می چپانی بین جمعیت و جا می شوی یا هولت می دهند بیرون، می افتی و دیگر نمی توانی بلند شوی. تا خواست ادامه بدهد گفتم: دلیل این همه یاس از چیست؟ شنیدم که مشکلاتتان زیاده است و هر روز وعده و وعید میدهند برای سامان دادن به اوضاع کاریتان اما چند وقتی است که با شروع طرح تحول نظام سلامت گویا اوضاع کمی بهتر شده؟

195148

گفت: همه جا صحبت از این است که پرستار نماد صبر و مقاومت است اما باور کنید با این حجم کار و میزان کم دستمزد دیگر کاسه صبرمان هم لبریز شده است.

نیازی نبود برای اینکه سر صحبت را با یکی از پرستاران بیمارستان مطهری باز کنم صغری کبری بچینم و از سرمای هوا و حجم زیاد مراجعان بگویم. با هر کدام از پرستارها که هم کلام می شدم مثنوی هفتاد من از مشکلات داشتند.

با شروع به کار دولت جدید و اجرای طرح تحول نظام سلامت شاهد اتفاقات خوبی در  حوزه درمان بیماران بویژه در مراکز دولتی هستیم. همزمان با رضایتمندی محسوسی که در بین جامعه بوجود آمده از سوی دیگر شاهد حجم بالای ترافیک کاری کادر درمان بويژه پرستاران هستیم. این قشر مهم از چرخه درمان سالیان سال است که با مشکلات عمده ای از جمله عدم توازن میزان دستمزد و کمبود نیروی انسانی و از آن سوی گذراندن شیفت های سخت و طاقت فرسا مواجه هستند.

رضا نوظهور یکی از پرستاران شاغل در بیمارستان مطهری ارومیه در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی، اظهار کرد: هیچ حرفه ای به حساسیت پرستاری نیست چرا که ارتباط تنگاتنگی با روح و جسم بیماران دارد.

وی گفت: برای اینکه بتوان خدمات مطلوبی به بیماران ارائه داد باید شرایط بهتری از جمله استخدام نیروی پرستاری جدید،افزایش دستمزد و عدالت در پرداخت ها رعایت شود.

وی با بيان اینکه همسرش نیز پرستار است و این موضوع با توجه به شرایط کاری موجود شرایط زندگی سخت شده است، افزود: اگر شیفت های کاری کمتر شود پرستارانی با شرایط زندگی ما می توانند رفاه را تجربه کنند.

لعیا آیرملو پرستار بخش جراحی بیمارستان سید الشهدا ارومیه نیز با اشاره به تفاوت فاحش دستمزد پرستاران با پزشکان اظهار کرد: علیرغم این همه تلاش اما میزان دستمزدها همخوانی ندارد.

وی کمبود نیروی انسانی، میزان کم دستمزدها و نیز اینکه پرستاری در زمره مشاغل سخت و زیان آور نیست را از عمده مشکلات دانست و افزود: بسیاری از افراد با آرزوی کسب درآمد زیاد وارد این حرفه می شوند اما با گذشت زمان و مشاهده وضعیت دلسرد شده و این دلسرد شدن بر روی کارشان تاثیر منفی می گذارد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی نیز در مراسم گرامیداشت روز پرستار که در محل آمفی تئاتر بیمارستان امام خمینی ( ره) ارومیه برگزار شد ضمن تاکید بر جایگاه مهم پرستاران در طرح تحول نظام سلامت تصریح کرد: با اجرای طرح تحول خنده بر لبان بیماران نقش بست اما از این سو شاهد حجم زیاد فعالیت کادر درمان بویژه پرستاران هستیم.

دکتر جواد آقازاده افزود: بخش قابل توجهی از وعده های سال قبل در خصوص افزایش پرداختی ها محقق شده است.

وی نیز شاخص نسبت پرستار به تخت در آذربایجان‌غربی را از میزان استاندار بسیار پایین عنوان کرد و گفت: شاخص نسبت پرستار به تخت در حال حاضر 32/1 می باشد که پایین تر از میزان استاندارد است.

آقازاده افزود: ولی توجه به این نکته ضروری است که شاخص نسبت پرستار به تخت در استان با احتساب جذب 388 نفرنیروی پرستاری در سالجاری می باشد که به طریق شرکتی جذب شده اند و از پایداری کمی بر خوردار هستند زیرا این افراد در اولین فرصت با شرکت در آزمونهای استخدامی سایر سازمانها جذب آنها گردیده و کاهش این شاخص همچنان ادامه می یابد.

رئیس دفتر امور پرستاری آذربایجان غربی نیز در این مراسم با اشاره به جذب 634 پرستار جدید در چرخه درمان استان در  سال جاری گفت: با ورود این افراد شاهدیم که وضعیت تا حدودی بهتر شده و به شاخص های استاندارد نزدیکتر شده ایم.

آیرملو با بیان اینکه در این رابطه جزو استانهای پیشرو هستیم ادامه داد: یکی از مطالبات جدی جامعه پرستاری این است که این شغل نیز در ردیف مشاغل سخت و زیان آور قرار بگیرد.

وی افزود: با توجه به اینکه وضعیت پرداختی ها نسبت به قبل بهتر شده اما با شرایط مطلوب فاصله دارد و جامعه پرستاری این مطالبه جدی را دارد تا این ضعف برطرف شود.

شمس الدين شمس عضو هيات مديره سازمان نظام پرستاري ايران نيز در گفتگو با ايسنا با بيان اينكه اجراي كامل قانون ارتقاء بهره وري بويژه در بخش خصوصي از مطالبات اصلي جامعه پرستاري است گفت: اين قشر زحمت كش چيزي جز اجراي قانون را مطالبه نمي كنند.

وي ادامه داد: اجراي قانون تعرفه گذاري خدمات پرستاري كه بيش از 7 سال است در مجلس به تصويب رسیده و از سوي دولت به وزرات بهداشت ابلاغ شده ديگر مطالبه جدي پرستاران به شمار مي رود.

شمس افزود: پرستاران به عنوان گمنامان عرصه درمان در صورتي كه مورد توجه مسئولان قرار گيرند مي توانند سرمنشا خدمات ارزنده تري باشند.

به نظر می رسد شرایط فعلی جامعه پرستاری بیش از همه نیازمند تدبیر دولتی است که با شعار تدبیر و امید عرصه اجرایی کشور را به دست گرفته است.

حل مشکلات و معضلات این قشر تاثیرگذار در چرخه درمان کشور نیازمند نگاه ویژه دولت و مسئولین ارشد کشوری است تا با پایبندی به قوانین مصوب روزهای خوشی را برای سپیدپوشان زحمت کش جامعه به ارمغان بیاورند.

 گزارش : مريم اميري/ ايسنا

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 61666
دیدگاه خود را به ما بگویید.