تاریخ انتشار :شنبه ۱۷ تیر ۹۱.::. ساعت : ۸:۱۳ ق.ظ

   553 بازدید

اما این تولیت ( ورزش و جوانان ) آنچنان که باید و شاید هنوز جا نیفتاده است چراکه کل وزارت خانه ورزش و جوانان نخستین سالی است که تشکیل شده 

محمد آقایی پر، پایگاه خبری تحلیلی جوان/همه ساله با آغاز تابستان بحث غنی سازی اوقات فراغت جوانان و دانش آموزان مطرح می شود گویی این قشر از جامعه فقط در تابستان اوقاتی برای فراغت دارند اما واقعیت این است که فراغت در کل سال وجود دارد و به زعم مسئولان فقط فراغت از تحصیل اصلی ترین مولفه برای برنامه ریزی برای این افراد است که ستادی به همین نام نیز همه ساله تشکیل می شود.

امسال برای غنی سازی اوقات فراغت 900 هزار نفر در آذربایجان غربی باید برنامه ریزی شود که تقریباً یک سوم از جمعیت استان را شامل می شود.

تعاریف مسئولان از برنامه ریزی برای اوقات فراغت باهم متفاوت است اما در عین حال مجموعه کارهایی که تحت عناوین مختلف در طول تابستانها برگزار می شوند مشابه هم و عموماً نسخه ای از سالهای گذشته است که خیلی وقتها با انتظار خود جوانان و دانش آموزان فاصله دارد.

امسال با ادغام شدن سازمان ملی جوانان سابق با اداره کل تربیت بدنی ، اداره جدید ورزش و جوانان اصلی ترین متولی ساماندهی امور جوانان در بحث اوقات فراغت نیز شده است اما این تولیت آنچنان که باید و شاید هنوز جا نیفتاده است چراکه کل وزارت خانه ورزش و جوانان نخستین سالی است که تشکیل شده و برای تلفیق این دو نهاد زمان زیادی لازم است تا ساختارهای مناسب طراحی و به خدمت گرفته شوند.

سال گذشته برنامه های اوقات فراغت با ماه مبارک رمضان مصادف بود و امسال نیز ماه رمضان در وسط مجموعه برنامه های اوقات فراغت فرا خواهد رسید بنا بر این وجود یک نگاه ویژه برای استفاده از این ظرفیت ، لازمه توفیق برنامه های غنی سازی اوقات فراغت است.

مرور چند دیدگاه از مسئولین استان آذربایجان غربی که در بر دارنده نگرش آنها به موضوع اوقات فراغت است می تواند فضایی قابل درک تر برای جوانان از تفکر مسئولانشان ارائه کند.

سال گذشته وحید جلال زاده استاندار آذربایجان غربی در یکی از جلسات شورای فرهنگ عمومی استان بر بسیج تمام امکانات ادارات دولتی ، برای غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان تاکید کرده بود و از منابع استانداری هزینه افزایش تعداد پایگاه های استانی اوقات فراغت دانش آموزان را به 200 پایگاه تامین کرده بود.

اما نمی توان کتمان کرد که به اعتقاد جلال زاده طرح هایی همچون هجرت که توسط بسیج و سپاه به اجرا در می آیند از موفق ترین برنامه های غنی سازی اوقات فراغت به شمار می روند که آثار و برکات زیادی برای فرد و جامعه در پی دارد و به همین خاطر بود که اعتبار قابل توجهی نیز برای توسعه این طرح در استان تخصیص داد.

می توان این طرح را به عنوان یک شاخص برای اجرای طرح های موفق دیگر به عنوان الگو قرار داد و از کلیشه های تکراری دور شد.

اما ابراهیم فتح الهی معاون سیاسی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی از زاویه ای به موضوع می نگرد که می تواند ریشه راه حل بسیاری از مشکلات پیش روی برنامه ریزی برای جوانان باشد.

او معتقد است فاصله معنی داری بین طرز فکر برنامه ریزان برای جوانان با خود جوانان و نوجوانان وجود دارد که این فاصله شامل والدین نیز می شود.

به اعتقاد او از بزرگترین اشتباهات والدین ارائه خدمات پی در پی، تصمیم گیری در جزئی ترین امور و کارهای فرزندان است که فرصت تجربه های بسیار مهم و آزمون و خطا را از آن ها سلب می کند.

حقیقت هم همین است ، اما چرا هر سال دوباره کارهای تکراری سال گذشته برای جوانان و نوجوانان به مورد اجرا در می آید؟

شاید یکی از مهمترین علل این کار این است که فقط با نزدیک شدن ماه تابستان جمعی از دستگاه ها به فکر برنامه ریزی برای غنی سازی اوقات فراغت برای جوانان می افتند و بدلیل فرصت اندک و فقدان خلاقیت و نوآوری ، برنامه های روتین گذشته مصوب و تکرار می شوند.

معاون سیاسی اجتماعی استاندار آذربایجان غربی در عین حال که بر این تکرار تصریح دارد بر نظارت، کنترل و بازرسی دائمی از برنامه های اوقات فراغت تابستان از سوی دستگاه ها تاکید کرده و اضافه می کند: برنامه های اجرایی از نخستین تا واپسین روز برگزاری باید با همان نظم و نشاط استمرار داشته باشد و مسئولین باید به قول هایی که به نوجوانان و جوانان می دهند عمل کنند.

این چهره فرهنگی تاکید می کند: اگر با نيازهاي معاصر جوانان امروزي هم داستان شويم و از قالب هاي منجمد بسته شده بيرون بياييم آنگاه مي توانيم برنامه مناسبي براي اوقات فراغت جوانان طراحي كنيم.

علی ملا احمدی مدیرکل ورزش و جوانان استان نیز معمولاً از زاویه ورزش و بازی به اوقات فراغت می نگرد و تلاش دارد حداقل از این منظر تمام امکانات لازم را در دسترس جوانان قرار دهد.

او می گوید: چابکی، عکس العمل سریع، سرگرمی و نشاط ، افزایش تمرکز، دقت و هماهنگی در عضلات و روان از کارکردهای مهم بازی های کودکان و نوجوانان است و با مدیریت و برنامه ریزی صحیح و مناسب می توان فضایی شاداب، مفرح، صحیح را برای جوانان در قالب طرح های اوقات فراغت فراهم ساخت.

ملا احمدی که امسال دبیری ستاد ساماندهی امور جوانان استان را بر عهده دارد معتقد است یکی از مهمترین مباحث پرورش خلاقیت در دوران نونهالی و کودکی، توجه به نیاز فرزندان است گرچه شاید برخی افکار عمومی جامعه موضوع فراغت را جزء اولویت ها قلمداد نکنند اما به لحاظ روان شناسی، عقیدتی و فکری، یکی از مهمترین مباحث پرورش خلاقیت در دوران کودکی، توجه به نیاز های اساسی آنهاست.

جواد شریف نژاد فرماندار ارومیه نیز معتقد است: باید برنامه های مربوط به غنی سازی اوقات فراغت جوانان را به فضاهای معنوی سوق داد.

به عقیده وی هر چقدر برنامه های اوقات فراغت جوانان مطلوب و سازنده تر باشد در کاهش ناهنجارهای اجتماعی موثر خواهد بود.

شریف نژاد که فعالیت های فرهنگی سابقش بر فعالیت سیاسی کنونی اش برتری دارد تاکید می کند: باید به دنبال طراحی و اجرای برنامه های با کیفیت باشیم و نباید برنامه های اوقات فراغت جوانان فقط به منظور رفع تکلیف انجام پذیرد.

امسال باید منتظر باشیم تا ببینیم در عرصه عمل چه اتفاقی خواهد افتاد چون قرار است 6 برنامه محوری برای اوقات فراغت مورد اجرا واقع شود که نخستین آنها برپایی نمایشگاه اطلاع رسانی برنامه های دستگاه ها در پارک ائللرباغی ارومیه است.

نکته قابل تامل در این سالها این است که بنا بر اعلام اداره کل ورزش و جوانان استان٦٢ درصد از جوانان بهترين كار در غنی سازی اوقات فراغت را در دسترس قراردادن امكانات مي دانند یعنی همان نکته ای که پارسال توسط خود استاندار بدان تصریح شده بود ،٧١ درصد جوانان نیز معتقدند ضعف اطلاع رساني دراعلام برنامه های غني سازي اوقات فراغت وجود دارد و٥٧ درصد از همین 900 هزار نفر اساساً دستگاه هاي متولي امور اوقات فراغت را نمي شناسند.

وبلاگ نقطه سرخط

.

.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 6077