تاریخ انتشار :پنج شنبه ۱۸ خرداد ۹۱.::. ساعت : ۲:۱۱ ق.ظ

   477 بازدید

خبرنگار می تواند کسی باشد که یک وبلاگی ، سایتی ، چیزی در فضای مجازی راه اندازی کرده باشد و چند جا لینک شده باشد او می تواند خبرنگار باشد

خبرنگار کیست؟

خبرنگار می تواند کسی باشد که 20 سال در مطبوعات و رسانه های استان خدمت کرده باشد اما وقتی هدیه رئیس جمهور برای روز خبرنگار بعد از 8ماه پرداخت می شود او دیگر خبرنگار نیست!

خبرنگار می تواند کسی باشد که سی سال سابقه فعالیت مطبوعاتی در ارومیه و تهران داشته باشد اما چون در سامانه سمان وزارت ارشاد ثبت نام نکرده او خبرنگار نیست!

خبرنگار می تواند کسی باشد که دهها لوح تقدیر خبرنگاری و عناوین برتر جشنواره های مطبوعات استانی و ملی داشته اما چون برخی این حقیقت را نتوانسته اند احراز کنند او دیگر خبرنگار نیست!

اما همزمان خبرنگار می تواند کسی باشد که یک وبلاگی ، سایتی ، چیزی در فضای مجازی راه اندازی کرده باشد و چند جا لینک شده باشد او می تواند خبرنگار باشد و در جشنواره ها و روز خبرنگار بیاید در صدر مجلس خبرنگاران با مسئولین عکس یادگاری بگیرد!

خبرنگار هر لحظه می تواند دختر،پسر،همسر،خواهر،برادر،برادرزاده،خواهرزاده،شوهرعمه،دخترعمو یا پسرعمو،باجناق،جاری و یا همسایه دیوار به دیوار مدیر مسئول یا سردبیر یک نشریه یا نمایندگی یک خبرگزاری باشد و باز بیاید پیش از همه از استاندار و فرماندار بپرسد که آقا فلان چیز چطور شد؟ و در روز خبرنگار هم به خاطر همین حضور فعال تجلیل شود!

خبرنگار می تواند کسی باشد که در ایام انتخابات به هر نحوی خود را در یک ستاد فرد متنفذی جا بزند و بعد از انتخابات بشود سیاسی ترین خبرنگار یک منطقه!

خبرنگار می تواند کسی باشد که صبح ها در یک شرکتی ، دفتری ، چیزی به شغل شریف ویزیتوری بازرگانی یا فعالیت تجاری دیگری مشغول باشد و بعد از ظهرها هر از گاهی در یک نشریه ای قلم فرسایی کند و تمام مشکلات ریز و درشت اقتصادی و اجتماعی استان را یکجا و با یک ترفند محیر العقول حل نماید!

خبرنگار می تواند استخدام یک اداره معظمی باشد و سر برج حقوقش را از آنجا بگیرد و همزمان یک کارت معتبر از یک نشریه یا تشکلی صنفی را دست و پا کند و با گردنی افراشته و سینه ای ستبر خود را در ردیف اول خبرنگاران استان مدعی نشان دهد!

خبرنگار می تواند کسی باشد که یک مجموعه مرتبط یا غیر مرتبط به امور فرهنگی راه اندازی کند و به عنوان نماینده همان جا از امتیازات شغل خبرنگاری بهره مند شود و همه جا با عنوان خبرنگار مشغول خدمت به خود و البته مردم باشد به شرط وصول درآمدهای مربوطه!

باور کنید خبرنگار شدن در بلبشویی که ذکرش رفت به همین آسانی است ، تنوع کسانی که می توانند خبرنگار باشند بسیار بالاست و به همین جهت از برشماری کسان دیگری که می توانند خبرنگار باشند در می گذرم و به روی دیگر سکه خبرنگاری در آذربایجان غربی می پردازم.

شاید به تعداد انگشتان یک دست ، تشکل مربوط به خبرنگاران در مرکز ، جنوب و شمال استان آذربایجان غربی وجود دارد که هر کدام اعضایی نیز دارند و همزمان سامانه سمانی هم هست که به موازات بخش اداره خبرنگاران معاونت مطبوعاتی وزیر ارشاد انجام وظیفه می کند که عده ای از خبرنگارن استان نیز در هر کدام از آن ها ثبت نام کرده اند اما حاصل جمع و تفریق ثبت نام شدگان در این چند مجموعه هیچ وقت با واقعیت های شاغلان یا مدعیان حرفه خبرنگاری در استان تطابق نداشته و تا ابد نخواهد داشت و دلیلش در سلسله علتهایی است که به کنایه اما توام با واقعیت از نظر گذشت.

تصور برخی چنین است که خبرنگار کسی است که در گام اول بتواند خبری را به نگارش در آورده و تنظیم نموده و در رسانه ای انتشار دهد اما این نخستین پله حرفه خبرنگاری است که انجام آن چندان سخت نیست و خیلی از انسانها می توانند آن کار را انجام دهند.

توهم خبرنگار بودن همگام با توانایی تنظیم اولین خبر توسط یک فرد بوجود می آید که گاهی وقتها تا سالها و شاید تمام عمر یک نفر را درگیر خود سازد.

اما خبرنگاران حرفه ای خوب می دانند که چنین توهماتی چه بر سر یک آدم می آورد.

چنین افرادی اغلب اوقات نمی دانند که فقط خبر بیارند و چه بخواهند و چه نخواهند از این کارکرد برخوردارند و مدیرانشان از این ویژگی بهره می جویند و اثر دیگری ندارند.

برخی نیز اسیر دست مدیرانند و هر جا خبر باشد و یا هر جا خبری باشد آنها نیز حضور دارد این خبری،می تواند یک پتو یا یک دست ظروف آشپزخانه یا کارت هدیه و یا حتی یک مهمانی ساده در فلان غذاخوری باشد چنین افرادی نیز ناخواسته و شاید هم خواسته به خبر نی نای تبدیل شده اند و در قالب چنین مسیر ترسیمی برایشان اخباری نیز در رسانه منتشر می شود اما تمام خاصیت همان اخبار به کیفیت مثلاً هدیه ای است که گرفته می شود و چند روز بعد ، هم مدیران و هم خبر نی نایان باید فکر دوباره ای بکنند که چه کنیم؟

بهتر است خبرنگارانی که بیشتر مورد تقدیر مدیران خاص قرار می گیرند در توفیق انجام رسالت حرفه ای شان تاملی دوباره کنند و ببینند کجا ایستاده اند.

عده ای نیز در برخی جلسات چنان قرّاء،مبسوط،پیگیر،سمج،کارشناسی و مسلط سوال می کنند که هر کس نداند تصور می کند این استان را این افراد می چرخانند اما خروجی رسانه ای پاسخ به همان سوالات از عالی ترین مقامات کشوری و استانی ، اگر باشد تقریبا” یکی دو پاراگراف وی گفت و وی افزودی است که بعضی وقتها هم فقط کپی پیست می شود.

خبرنگاری شغلی بسیار شریف است که تمام عزت و شرف آن بدلیل نمایندگی افکار عمومی است که باید مطالبات مردم را از مسئولان بستانند و افرادی امین در انتقال اطلاعات مملکت از مسئولان به مردم باشند اما خیلی وقت است که این اصول فقط شده است فلان مسئول فلان چیز را گفت و فلان نکته را افزود و در این وسط هیچ خبری از مطالبات مردم نیست و کسی نمی گوید مردم چه می گویند و فقط خبرنگاران میرزا بنویس مسئولان شده اند و افراط در این کار یکی از دلایل کم مخاطبی رسانه های استان نیز هست.

خبرنگار کسی است که بتواند در قالب آثارش مشکلی از مشکلات مردم را بیان کرده یا حل کند و یا حداقل حلش را از متولیان طلب کند و الّا هر روز در این استان در تمام ادارات خبری برای نگارش و دریافت حق التحریر هست و جلسات متعدد مطبوعاتی هر روز برگزار می شوند.

چند سالی هست که گفته می شود کسانی می خواهند به این اوضاع لجام گسیخته خبرنگاری در آذربایجان غربی سر و سامانی بدهند و حداقل شمه ای از عزمشان در روز خبرنگار جلوه هایی می کند اما کماکان جامعه رسانه ای استان به دردهایی دچار است که چندان به حل آن در کوتاه مدت امیدی نیست ولی این انتظار وجود دارد که حداقل ، خود فعالان حقیقی این حرفه که چرخ زندگی شان از طریق فعالیت سالم حرفه ای می چرخد اجازه ندهند دامان شغل خبرنگاری بیش از اینها آلوده شود.

مطمئن باشید تعداد خبرنگاران حقیقی استان بسیار کمتر از خبربیاران و خبرنی نایان است.

منبع : وبلاگ محمد آقایی پر

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 5231
دیدگاه خود را به ما بگویید.