تاریخ انتشار :چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷.::. ساعت : ۶:۰۰ ب.ظ

   93 بازدید

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت آذربایجان غربی : میزان ذخیره قطعی معادن در حال بهره برداری آذربایجان غربی ۵.۸ میلیارد تن و میزان استخراج اسمی معادن نیز ۹۷ میلیون تن بوده است.

جوان پرس : معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی در دومین جلسه شورای معادن استان بر ضرورت راه اندازی صنایع پایین دستی طلا در منطقه تکاب تاکید کرد و گفت: راه اندازی صنایع پایین دستی طلا در تکاب، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده، رونق اقتصادی و اشتغالزایی در منطقه را بدنبال خواهد داشت.

رضا حسینی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۵ درصد درآمد معادن موجود در آذربایجان غربی می تواند در استان مدیریت شود که رقم بسیار بالایی به شمار می رود اما بخشی از این درآمد به علت راکد بودن برخی از معادن، محقق نمی شود.

وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون از ظرفیت های معدنی استان به شکل بهینه استفاده نشده است گفت: برای استفاده بهینه از پهنه های معدنی استان، بسته های سرمایه گذاری جهت ارائه به سرمایه گذاران باید آماده شود.

رئیس سازمان صنعت و معدن و تجارت آذربایجان غربی هم در این جلسه گفت : در حال حاضر میزان ذخیره قطعی معادن در حال بهره برداری در استان ۵.۸ میلیارد تن است.

 جعفرصادق اسکندری با بیان اینکه هم اکنون ۴۶۰ معدن دارای پروانه در استان فعال وجود دارد ، عنوان کرد : میزان ذخیره قطعی معادن در حال بهره برداری آذربایجان غربی ۵.۸ میلیارد تن و میزان استخراج اسمی معادن نیز ۹۷ میلیون تن بوده است.

وی با بیان اینکه میزان وصول حقوق دولتی معادن استان در سال ۹۵ نزدیک به ۹ میلیارد تومان و در سال ۹۶، ۱۳ میلیارد تومان بوده است اظهارداشت : معادن از ظرفیت‌های اقتصادی این استان به شمار می‌رود و با سرمایه‌گذاری مناسب نباید اجازه داد که این منابع به صورت راکد یا نیمه تعطیل باقی بماند و به هدر برود.

اسکندری افزود: در آذربایجان‌غربی ۸۰۵ واحد صنایع معدنی با اشتغالزایی ۲۱ هزار و ۷۳۷ نفر وجود دارد و عمده صنایع معدنی بزرگ موجود در این استان شامل صنایع استحصال طلا، نقره، جیوه و سیانور سدیم، صنایع سیمان ، صنایع تولید آجر، صنایع تولید سفال، واحدهای شستشو و دانه بندی شن و ماسه، تولید آسفالت، تولید انواع محصولات بتنی و سیمانی و صنایع دانه‌بندی و فرآوری سیلیس است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی با اشاره به اینکه متاسفانه نیمی از مواد معدنی استخراج همچنان بدون فرآوری به فروش می رسد ، افزود : سال گذشته بزرگترین واحد فرآوری سنگ در چایپاره به بهره برداری رسید و امسال رویکرد سازمان در راستای حمایت از این بخش است.

اسکندری خاطرنشان  کرد : برای جلوگیری از خام فروشی سنگهای تزئینی همچنین امسال دو واحد بزرگ فرآوری سنگ با ۴۹ درصد سرمایه گذاری بخش خصوص در خوی و جنوب استان تاسیس می شود.

فعال سازی معدن تیتانیم قره آغاج ارومیه و راه اندازی صنایع پایین دستی در این نشست مورد تاکید قرار گرفت و ۹ مصوبه کمیته کارشناسی شورای معادن استان مورد تصویب شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114905
دیدگاه خود را به ما بگویید.