تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۸ دی ۹۶.::. ساعت : ۹:۰۰ ق.ظ

   196 بازدید

آقایی با بیان اینکه توجه به ترویج در عرصه کشاورزی استان می تواند در حفاظت از منابع آب و خاک موثر باشد، افزود: میانگین آموزش بهره برداران در دوران دولت یازدهم نزدیک به 23 دقیقه بود که در اواخر فعالیت این دولت به 47 دقیقه افزایش یافته است.

جوان پرس : رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی، گفت:631 شرکت فنی و مهندسی کشاورزی در استان در راستای تحقق اهداف بخش کشاورزی و ارائه خدمات و دانش فنی به کشاورزان فعال هستند.

امین آقایی با بیان اینکه 11 هزار و 400 نفر عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی هستند، افزود: این سازمان با 13 هدف از جمله حمایت از حقوق صنفی مهندسین، تلاش برای ایجاد اشتغال، گسترش دانش و فناورری، حفظ محیط زیست، نظارت بر حسن اجرای کار جامعه هدف، فعال است.
وی اولویت های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان را در قالب هشت مورد بیان و اظهار کرد: این هشت مورد شامل، توسعه کشت زعفران و سنجد و چغندرقند و گیاهان دارویی، تقویت پنجره واحد، نظارت بر واحدهای خدمات رسان، تقویت جایگاه سازمان، تداوم طرح نهضت سواد آموزی با مشارکت فنی و حرفه ای، تقویت شرکت های منابع طبیعی، برنامه برای صدور شناسنامه باغات، برنامه استقرار ناظرین فنی و مهندسی در کل پروژه های جهاد کشاورزی و مزارع چغندر قند، طرح پرتال کشاورزیار و کمک به ساخت ساختمان جدید سازمان است.
آقایی با بیان اینکه توجه به ترویج در عرصه کشاورزی استان می تواند در حفاظت از منابع آب و خاک موثر باشد، افزود: میانگین آموزش بهره برداران در دوران دولت یازدهم نزدیک به 23 دقیقه بود که در اواخر فعالیت این دولت به 47 دقیقه افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینکه مهمترین طرحی که می تواند در زمینه حفاظت از خاک و بهبود شرایط آن موثر باشد، به کارگیری شیوه کشاورزی حفاظتی است، اظهار کرد: در سالهای اخیر اعتبارات مناسبی برای تجهیز ناوگان حمل و نقل کشاورزی استان تخصیص داده شده که می تواند در زمینه حفاظت و بهره برداری بهینه از منابع خاکی موثر باشد.
آقایی بیان کرد: اجرای کشاورزی حفاظتی تنها الگویی است که می تواند در حوضه آبریز دریاچه ارومیه موثر باشد و به حفظ رطوبت خاک، افزایش مواد آلی خاک و کاهش هزینه ها وبهبود ساختار خاک کمک کند.
وی ادامه داد: استقرار کشاورزی پایدار در حوضه آبریز دریاچه با آموزش بهره برداران بخش کشاورزی نیز یکی از دیگر راهکارهای تعادل در حوزه و حفاظت از خاک به شمار می رود.
آقایی بیان کرد: تنها راهکاری که می تواند در حوضهآابریز دریاچه ارومیه موثر باشد بحث توسعه پایدار و آموزش مردم است.
به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی دارای 235 هزار بهره بردار با 700 تا 800 هزار هکتار اراضی کشاورزی است.
این استان با تولید سالانه 1.2میلیون تن سیب درختی، 1.8 میلیون تن چغندر قند، بیش از 17 هزار تن عسل و افزون بر 400 هزار تن گندم جزو استان های موفق در بخش کشاورزی است.
سنتی بودن کشاورزی و پایین بودن متوسط دانش کشاورزان منطقه از مهمترین مشکلات بخش کشاورزی در آذربایجان غربی است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 110895
دیدگاه خود را به ما بگویید.