تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۷.::. ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ

   154 بازدید

در جلسه اقتصاد مقاومتی استان تعدادی از مدیران آذربایجان غربی به برشماری گزارش عملکرد اداره متبوع خود پرداخته و دیدگاه‌های خود در مورد چرایی به سرانجام نرسیدن بسیاری از طرح‌های تولیدی اشتغال آفرین را بیان کردند.

جوان پرس : بنا بر اذعان مکرر مسئولان آذربایجان غربی قوانین دست‌وپا گیر عامل اصلی افزایش بیکاری  و مانع اصلی مشکلات در دستگاههای اجرایی هستند، نکته‌ای که رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور نیز دیروز بدان اذعان کرد در حالی که خود همین مدیران مسئولیت اجرای قوانین و حل مشکلات پیش رو را بر عهده دارند.

 چهارشنبه شب در نخستین جلسه اقتصاد مقاومتی آذربایجان غربی در سال 97 با حضور معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور، استاندار،معاون استاندار و دیگر مسولان استانی برگزار شد.

در این جلسه تعدادی از مدیران آذربایجان غربی به برشماری گزارش عملکرد اداره متبوع خود پرداخته و دیدگاه‌های خود در مورد چرایی به سرانجام نرسیدن بسیاری از طرح‌های تولیدی اشتغال آفرین را بیان کردند.

نکته قابل تأمل ماجرا اینجاست که قریب به اتفاق این مدیران اصلی‌ترین مشکل طولانی شدن پروسه اخذ تسهیلات بانکی و راه‌اندازی واحدهای تولیدی و اشتغال آفرین و همچنین حل مشکلات پیش رو در سیستم اداری و اجرایی را سیستم معیوب اداری و وجود موانع قانونی دست و پاگیر اعلام کردند.

در حالیکه در همین سالن و زیر یک سقف همه مدیران مرتبط به رسیدگی به طرح‌های اشتغال آفرین حضور داشتند اما به جای آنکه مشکل مورد اشاره را که بخشی از آن در هر یک از اداراتی است که همین مدیران مسئولیت اداره‌اش را بر عهده دارند فقط به اعتراف به وجود این مشکل و ضرورت حلان بسنده کردند و هیچ قرار و مداری گذاشته نشد تا حداقل هر اداره‌ای به اندازه یک روز از پروسه رسیدگی به طرح‌های اشتغال آفرین بکاهد.

مرور مشروح مذاکراتی که انجام شد این امیدواری را ایجاد نکرد که بالاخره مدیران آذربایجان غربی در حضور معاون رئیس جمهور تصمیم گرفته باشند بیش از گذشته بر کوتاه سازی پروسه رسیدگی به طرح های اشتغال آفرین همگام و همراه شوند.

قوانین دست‌وپا گیر باید شناسایی و حذف شوند

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور در این جلسه اظهار داشت: نظارت دقیق بر هزینه کرد پرداختی‌های صورت گرفته و تبدیل واقعی این پرداختی‌ها به ایجاد اشتغال باید در صدر توجه مسئولان باشد.

جمشید انصاری گفت: با توجه به وضعیت موجود و خروج آمریکا از برجام، وارد دوره سخت‌تری از اقتصاد شدیم بنابراین لزوم پرداختن به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی بیش از قبل احساس می‌شود.

انصاری افزود: برای پیشرفت اقتصاد کشور باید بعضی از قوانین دست‌وپاگیر به دقت شناسایی و لغو شوند یا حداقل برای مدتی اجرای آنها متوقف شود.

وی تشریح کرد: سیستم اداری ما از کندی و لختی خاصی برخوردار است که سبب کندتر شدن اجرای طرحها شده بنابراین نیاز به رفع این موانع برای بهبود اقتصاد کشور از طرف مسئولان احساس می‌شود.

انصاری با اشاره به لزوم توجه به افزایش سرمایه‌گذاری در کشور گفت: از سال 1385 تا یک دهه جذب سرمایه در کشور ما روند منفی را طی کرده است که نتیجه آن بیکاری جوانان ما و مشکلات اقتصادی در کشور است.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: در بحث گازرسانی 17 هزار میلیارد تومان هزینه صرف شده که نتیجه آن برخورداری 5 هزار خانوار روستایی از نعمت گاز در مناطق محروم بوده است.

انصاری تصریح کرد: تا پایان سال 1399 تلاش خواهیم کرد تمامی خدمات دولتی به‌صورت الکترونیکی و در قالب نرم‌افزاری ارائه شود چراکه تأکیدرئیس‌جمهور بر ممانعت ورود متقاضیان به طبقات اداره‌ها و روبرویی با کارکنان ادارات و تمرکز کلیه خدمات در طبقه هم کف همه اداره‌ها و رسیدگی فوری به مشکلات است.

کندی سیستم اداری عامل اختلال در اشتغال آفرینی

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار داشت: امسال کل اعتبار در نظر گرفته‌شده برای ایجاد اشتغال در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به استان 480 میلیارد تومان است که 72 میلیارد تومان آن در تهران بلوکه‌شده است.

وی افزود: در سامانه کارا نیز 14 هزار و 609 طرح تاکنون ثبت‌شده است اما فعلاًبه علت بروز رسانی سامانه، امکان استفاده از آن امکان‌پذیر نیست و تا چند روز آینده رفع خواهد شد.

نقی زاده خاطرنشان کرد: هم‌اکنون 77 طرح با مبلغ 21 میلیارد تومان در سامانه کارا ثبت‌شده که 17 میلیارد از اعتبارات مورد نیاز برای آن پرداخت و 38 میلیارد تومان ان نیز بزودی پرداخت خواهد شد که رقم خوبی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به پرداختی بانک‌ها به متقاضیان تصریح کرد:  بانک کشاورزی با پرداختی بیش از 50  درصدی خود در سطح استان رتبه اول و در سطح کشوری رتبه سوم را کسب کرده است.

نقی زاده گفت: طرح‌های بالای 6 میلیارد تومان اعتبار در سطح ملی قرار گرفته است اما کندی سیستم های ارزیابی و نظارت در سطح کشور سبب شده تا پروسه اخذ تسهیلات بیش از حد طولانی شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان آذربایجان غربی گفت: بانک کشاورزی با پرداخت 6 میلیارد تومان به 3 طرح، بانک تجارت با 1 میلیارد تومان به 2 طرح، بانک توسعه تعاون 1 میلیارد و  میلیون 200تومان به 6 طرح از جمله بانک‌های عامل بوده‌اند که در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در بخش اشتغال آفرینی همکاری کرده اند با این حال کل مبلغ پرداختی تاکنون حدود 8 میلیارد تومان بوده است.

عملکرد ضعیف آذربایجان غربی در پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز در  این جلسه سال قبل بالغ‌بر 21هزار طرح با اعتبار اولیه 300 میلیارد ریال در آذربایجان غربی به اجرا درآمد.

وی گفت: از سال قبل 936 طرح در سامانه وزارت صنعت و معدن ثبت‌شده که 45درصد از این طرح‌ها محقق شده است.

اسکندری افزود: تاکنون در آذربایجان غربی 368 طرح و واحد برای اخذ تسهیلات بانکی در سامانه ثبت‌شده که از این میزان 58 درصد آن تحقق پیداکرده که اینرقم برای عملکرد استان رضایت‌بخش نیست.

وی خاطرنشان کرد: با پیگیری‌ها و هماهنگی‌های صورت گرفته 597 طرح و واحد در قالب سیاستهای اقتصاد مقاومتی شناسایی و مورد رسیدگی قرار گرفته که با بودجه 7 هزار و 600 میلیارد ریالی به چرخه تولید اضافه شدند بنابراین توانستیم به 86درصد از اهداف دسترسی پیدا کنیم.

به گفته وی سهم آذربایجان غربی رتبه 4 کشوری را از نظر پرداخت تسهیلات به متقاضیان کسب کرده که در بخش صنعت 114 واحد با مبلغ 358 میلیارد تومان، در بخش معدن 1 میلیارد و 200 میلیون تومان از جمله پرداختی‌ها هستند.

وی افزود: 597 طرح در بخش‌های کشاورزی، گردشگری، رفاهی و خدماتی با مبلغ 760 میلیارد تومان تحقق‌یافته است و 229 طرح و واحد تولیدی نیز به ارزش 246 میلیارد تومان بنا به دلایل مختلف، قابلیت ثبت در سامانه را نداشته‌اند.

اسکندری گفت: در راستای اجرای این طرح‌ها، 6 هزار و 141 شغل ایجاد، تثبیت و یا حفظ‌ شده که در بخش کشاورزی هزار و 566 شغل و در بخش گردشگری132 شغل ایجاد و یا تثبیت‌شده است و 93 طرح راکد یا نیمه فعال بوده‌اند که به‌طور کامل راه‌اندازی مجدد شده‌اند.

اختصاص 116 میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال و تولید در آذربایجان غربی

رئیس سازمان برنامه‌وبودجه آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار داشت: اقدامات استان در راستای پیاده سازی سیاستهای اقتصاد مقاومتی در قالب 12 برنامه تبیین شده است.

ناصر حضرتی پر گفت: در همه برنامه‌ها سعی شده تا نگاه و توجه ویژه‌ای بر مناطق محروم شود.

وی افزود: یکی از اهداف دولت در برنامه‌های اخیر، مردمی کردن اقتصاد و کاهش دخالت دولت در پروژه‌های عمرانی در سایه مردمی شدن کارها است.

حضرتی پر تصریح کرد: با مشارکت دولت و بخش خصوصی 77 طرح مشخص و به اشتراک گذاشته‌شده و به این بخش واگذارشده است و 17 پروژه نیز در زمینه های مختلف از جمله ورزش و جوانان از طرف کارگروه مربوطه به کارگروه‌ها واگذارشده است.

وی با اشاره به لزوم توجه به آبادانی شهرستان‌ها گفت: در شهرستان تکاب انجام روکش آسفالت جاده تکاب-شاهین دژ با مبلغ 70 میلیارد تومان به تصویب رسیده که 40 میلیارد تومان آن تخصیص‌یافته است و احداث 2 باب دبیرستان شبانه‌روزی در چالدران نیز از جمله دیگر برنامه‌های پیش رو است.

به گزارش تسنیم ؛ حضرتی پر افزود : یکی از اتفاقات مهم و قابل‌توجه در حمایت از تولید داخلی، اختصاص 116 میلیارد تومان برای یارانه تولید و اشتغال پایدار روستایی و عشایری از اعتبارات سال 1397 است.

محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در پایان این جلسه ضمن تاکید بر تقویت کنترل و نظارت بر شیوه پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی خواستاری همراهی بیشتر مدیران دستگاههای اجرایی و مدیران سازمان ها برای حل مشکلات پیش روی حوزه سرمایه گذاری شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 114152
دیدگاه خود را به ما بگویید.