تاریخ انتشار :سه شنبه 30 دسامبر 14.::. ساعت : 8:00 ب.ظ

   1091 بازدید

TANINEYAS_226372

 ماهواره با هدف از بین بردن ایمان و یاد خدا و ایجاد انحراف در اعتقادات و شک و شبهه از هیچ تلاشی دریغ نمی کند و این غول دجال واره(ماهواره) ابزار شیطان برای رسیدن به اهداف خود است.

جوان پرس : امروز ما با غول پرنده افسانه‌ای ۱۷ هزار سر و دست و پایی روبه‌رو هستیم که همه دنیا را به هم می‌دوزد و مرتبط می‌کند، غولی که چنگال‌های نحس خود را در بدنه خانواده فرو می‌کند و نگوییم در یک آن بلکه با چند پرده نمایش سفره، خانه و خانواده را بر می‌چیند که اگر برای قدیمی‌ها از این غول می‌گفتی دهانشان از تعجب باز می‌ماند که مگر می‌شود؟!

«عوامل استکبار،امروز فیلم بد درست می کنند،نوار بد درست میکنند،حرف های بد درست می کنند،شعر بد می گویند،داستان بد می نویسند وهمه اینها را داخل کشور بین نوجوانان و جوانان و مردم عادی پخش و منتشر می کنند و یا از طریق ماهواره ، رواج می دهند . این مورد اخیر (ماهواره) واقعا گنداب فسادی است که تیرهای زهرآگین خود را به سمت ملتها و کشور ها هدفگیری میکند.» مقام معظم رهبری (۲۶/۲/۷۵)

امروز ما با غول پرنده افسانه‌ای ۱۷ هزار سر و دست و پایی روبه‌رو هستیم که همه دنیا را به هم می‌دوزد و مرتبط می‌کند، غولی که چنگال‌های نحس خود را در بدنه خانواده فرو می‌کند و نگوییم در یک آن بلکه با چند پرده نمایش سفره، خانه و خانواده را بر می‌چیند که اگر برای قدیمی‌ها از این غول می‌گفتی دهانشان از تعجب باز می‌ماند که مگر می‌شود؟!

 ماهواره با هدف از بین بردن ایمان و یاد خدا و ایجاد انحراف در اعتقادات و شک و شبهه از هیچ تلاشی دریغ نمی کند و این غول دجال واره(ماهواره) ابزار شیطان برای رسیدن به اهداف خود است ، در این مقاله اهداف و آسیب های ماهواره با تکیه بر آیات و روایات بیان شده است

 

اهداف ماهواره

دعوت به نفاق و فسق: رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود: علامت فاسق چهار چیز است: ۱- لهو گرایی ۲- بیهوده گرایی ۳- دشمنی ۴-تهمت زدن (تحف العقول ص ۱۷)

دعوت به کارهای پست: از امام صادق(علیه‌السلام) از کار پست سؤال شد، حضرت فرمود: کسی که مشروبات مست کننده بخورد ۲-کسی که طنبور بزند. (وسائل الشیعه ج ۱۲ ص ۲۳۴)٫

دعوت به فساد قلب و نفاق:رسول خدا فرمود: چهار چیز قلب را فاسد می‌کند و نفاق را در دل به وجود می‌آورد همچنان که آب درخت را رشد می‌دهد ۱-گوش دادن موسیقی ۲-قمار کردن ۳-توجه به حکمرانان ظالم ۴-شکار بی جهت .( خصال ص ۲۷۷)

دعوت به بدی و فحشا و سخنان بی دلیل: او تنها شما را به بدی و فحشاء و گفتن سخنان بی دلیل و نسبت دادن آن به خدا وا می‌دارد (بقره / ۱۶۹)٫دعوت به نگاه آلوده و خیانت:امام باقر (علیه‌السلام) فرمود: رسول خدا (صلی الله علیه و آ له) لعن کرد مردی را که نگاه کند به فرج زنی که حلال او نمی‌باشد و مردی که خیانت کند به زن برادرش و مردی که مردم به او محتاج شوند و در مقابل از مردم رشوه بخواهد. (کافی ۵ ص ۵۵۴)

آسیب‌های ماهواره ازنظر فردی و اجتماعی:

روان پریشی:روایت شده از امام علی (علیه‌السلام) در میان یارانش نشسته بود که زنی زیبا از کنار آن‌ها عبور نمود و عده ای از آن‌ها به او خیره شدند پس امام (علیه‌السلام) فرمود: همانا دیدگان این بزرگان طمع کار است و این نگاه‌های خیره سبب ایجاد تصور ذهنی می‌شود بنابراین، هنگامی که یکی از شما به زنی نگاه کند که از او خوشش بیاید باید با همسر خود آمیزش کند، (و بداند) آن زن، زنی است همچو زن خودش. (وسائل الشیعه ج ۲۰ ص ۱۰۶)

امام صادق (علیه‌السلام) فرمود: هر کس قلبش به دنیا تعلق پیدا کند قلبش به سه خصلت تعلق پیدا کند. گرفتاری که تمام نمی‌شود، و آرزوی که درک نمی‌کند و امیدی که به آن نمی‌رسد.(کافی ج۲ص۳۲۰)هر کس آرزوی گناه داشته باشد کمترین عقوبتش پشیمانی است. (بحارالانوار ج ۷۵ ص ۸۳)

شرح: مردی که همواره در ماهواره نامحرم را با آن بدن نیمه عریان و آرایش شده ببیند و نتواند به آرزوی خود برسد. به صورت عقده در خود ریخته و دچار بیماری روان پریشی خواهد شد.

حسرت و پشیمانی:امام صادق(علیه‌السلام) فرمود: نگاه (حرام) تیری از تیرهای مسموم شیطان می‌باشد؛ و چه بسا نگاه حرامی که حسرت و پشیمانی (روانی) طولانی را به جای می‌گذارد. (کافی ۵ ص ۵۵۹)

خود ارضایی:دیدن صحنه های محرک و شهوت انگیز در فیلم‌های ماهواره مخصوصاً برای جوانانی که توان اطفاء شهوت از راه شرعی را ندارند، موجب روی آوردن به دفع شهوت از راه استمناء می‌گردد.

افسردگی شدید و گاه همراه با خودکشی:انحطاط و دور افتادگی از اصل خود با دیدن انواع و اقسام فیلم‌ها و به وجود آمدن احساس پوچی و بی هویتی و دور شدن از یاد خدا و هجوم تاریکی‌ها بیماری‌های روانی انسان را به سمت خود کشی سوق می‌دهد.

ایجاد روابط نا سالم:با به نمایش گذاشتن انواع فیلم‌های شهوت انگیز و روابط نا مشروع کم کم روابط نا سالم بین زن و مرد نا محرم عادی شده و منجر به فساد خانواده و اجتماع می‌گردد.

افزایش جرایم توسط نمایش تصاویر خشونت بار:سهل و آسان نشان دادن کشتار و قتل و هر گونه جنایت با سلاح سرد و گرم ترس بیننده را فرو می‌ریزد و موجبات بالا رفتن آمار جرم و جنایت در جامعه را پدید می‌آورد.

ترویج مد گرایی و ارائه مد های آرایشی و پوشش زننده:امام صادق (علیه‌السلام) :: خداوند بزرگ به پیامبری از پیامبرانش وحی نمود که به مؤمنین بگو: لباس دشمنان مرا نپوشید، غذای آنان را نخورید و از راه آنان نروید (آنان را الگوی خود قرار ندهید) که در این صورت از دشمنان من محسوب می‌شوید، همان طور که آنان دشمنان من هستند. (علل شرایع ج ۲ ص ۳۴۸)

ترویج عقاید و فرقه های نادرست و غیر اخلاقی مثل شیطان‌پرستی ٫از بین رفتن قبح روابط غیر اخلاقی در بین مردم:
قال الله تبارک وتعالی : برای کسانی که دوست دارند در باره مومنان تهمت زنا شایع شود ، در دنیاو آخرت عذابی دردآور مهیاست خدا می داند و شما نمی دانید. نور / ۱۹۱۰٫

نابود کردن فرهنگ مردم جهان، اعم از سنت‌ها، آداب و رسوم تلاش بر ایجاد هیجانات، خوشی‌ها، تفریحات، سرگرمی‌های کاذب در بین مردم ایجاد فرهنگ مصرف و تبلیغ کالاهای غربی و دور نگه داشتن مردم از خودکفایی .

سست شدن بنیان خانواده:اختلاف بین خانواده بین همسران – مرزها و حریم خانواده را می‌شکنند – طلاق و جدایی را فراهم می‌کنند). قال الله تبارک تعالی: قوا انفسکم واهلیکم نارا : خود و خاندانتان را از (عذاب) آتش حفظ کنید. (تحریم / ۶)
پایین آمدن سطح رضایتمندی همسران:مرد و یا زنی که همواره صحنه های مستهجن به واسطه فیلم‌های ماهواره برای او عادی شده باشد دیگر به واسطه همسر راضی نمی‌گردد. و این اولین قدم فساد زن و مرد در خانواده می‌باشد.
امیر المومنین (علیه‌السلام) فرمود: هرگاه از زنی خوشتان آمد نزد همسر خود بروید (وبا او رابطه زناشویی برقرار کنید). زیرا همسر شما هم مثل اوست و برای شیطان در قلب خود راهی قرار ندهید، تا اینکه آن زن از خاطر شما برود.

الگو گیری غلط :قال رسول الله (صلی الله علیه وآله) : شکل‌ها به یکدیگر همانند نمی‌گردد، جز آنکه خلق و خوها به هم نزدیک گردد، و هرکس خود را شبیه گروهی سازد، از آنان به شمار می‌رود . (ره توشه ص ۳۰۳)

ایجاد فراموشی هدف:علی(علیه‌السلام) : آن شخص که دنیا بزرگ‌ترین هدف وی باشد، همواره گرفتار بدبختی و اندوه خواهد شد. میزان الحکمه ج ۲ ص ۹۰۹)

فراموشی معاد:کسانی که از راه خدا گمراه شوند، عذاب شدیدی به خاطر فراموش کردن روز حساب دارند! (ص / ۲۶)شرح: با توجه دادن به دنیای محض و لذت‌های زود گذر و فانی کردن مردم در اینکه اینست و جز این نیست مانع از توجه مردم به آخرت می‌شوند.٫

تباهی خرد و اندیشه:قال علی (علیه‌السلام) : شهوت‌ها خرد اورا تباه کرده است. (نهج البلاغه خ ۱۰۹ ص ۱۶۰)

طغیان و سرکشی: قال الله تبارک وتعالی: باز چرا انسان از کفر وطغیان باز نمی‌ایستد. با تماشای برنامه های مستهجن و محرک جنسی شهوت طغیان می‌کند و دست به کفر وعصیان وجرم می‌زند. (علق / ۶)

ایجاد پشیمانی:قال صادق (علیه السلام)   : حسرت و پشیمانی و نگون‌ساری برای کسی است که از آنچه بر آن بینایی دارد، بهره نگیرد ونداند کاری که می‌کند برای او سود دارد یا زیان. (بحار الانوار ج ۲ ص۳۰)پس از صرف بیهوده عمر در تماشای فیلم‌های لغو وتأثیر پذیری و خلق وخوی حیوانی پیدا کردن در پایان چیزی جز حسرت واندوه بر جای نمی‌ماند.

تزلزل اعتقادی:در شبکه‌های مختلف حتی با نام دین به راحتی ایجاد شبهات مختلف کرده و با مغلطه و سفسطه افکنی بدون اینکه مناظره ای یا جواب‌دهنده‌ای باشد، به مبانی وریشه های یک دین حمله می‌کنند و عده ای از مردم که متأسفانه دارای معلومات کافی در آن بحث نیستند فریب شیادهایی را می‌خورند که با شیطان قرینند.

وارونه سازی و پایمالی فضیلت‌ها:در تحت لوای بیان تفسیر یا بیان دستورات الهی آن چنان ارزش‌ها و فضیلت‌های دینی را وارونه جلوه می‌دهند که هر بیننده‌ای فکر می‌کند فقط اوست که راست می‌گوید.

فراموش کردن یاد خداوند:قال الله تبارک وتعالی : و هرکس از یاد من گردان شود، زندگی (سخت و) تنگی خواهد داشت و روز قیامت، او را نابینا محشور می‌کنیم! (طه / ۱۲۴)

تمسخر و استهزاء آیات الهی:قال الله تبارک وتعالی:: واگر از آن‌ها بپرسند چرا سخریه و استهزاء می کنید پاسخ دهند که ما به مزاح ومطایبه سخن راندیم . ای رسول بگو به آن‌ها آیا با خدا وآیات خدا ورسول خدا تمسخر می‌کنید. (توبه /۶۵)

پخش شایعات:خداوند متعال می‌فرمایید: و چون از ناحیه کفار خبری از امن و یا خوف به این سست ایمان‌ها برسد آن را منتشر سازند، در حالی که اگر قبل از انتشار، آن را به اطلاع رسول و کارداران خویش رسانده، درستی و نادرستی آن را از آنان بخواهند، ایشان که قدرت استنباط دارند، حقیقت مطلب را فهمیده، به ایشامی‌گویند و اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود جز مواردی انگشت شمار هر لحظه شیطان را پیروی می‌کردید. (نساء / ۸۳)

سخنان جذاب و نفاق انگیز در لوای دین:ای رسول تو چون (از برون) کالبد جسمانی آن منافقان را مشاهده کنی (به آراستگی ظاهر) تو را به شگفت آرند و اگر سخن گویند (بس چرب زبانند) به سخن هایشان گوش فرا خواهی داد (ولی از درون) گویی که چوبی خشک بر دیوارند (و هیچ ایمان و معرفت ندارند و چون در باطن نادرست و بد اندیشند) هر صدایی بشنوند بر زبان خویش پندارند. ای رسول (بدانکه) دشمنان (دین و ایمان) به حقیقت اینان هستند از ایشان بر حذر باش، خدایشان بکشد چقدر (به مکر و دروغ) از حق باز می‌گردند. (منافقون / )

فتنه انگیزی و سخنان اراجیف:اگر با شما بیرون شده بودند در کارتان جز فساد نمی‌افزودند و میان شما اراجیف انتشار داده فتنه‌جویی می‌کردند و (چون) در میان شما زود باوران (نیز) بودند (در نتیجه تحت تأثیر اراجیف آنان قرار می‌گرفتند) و خدا ستمکاران را خوب می‌شناسد. (توبه / ۴۷ )٫

ایجاد شک ودو دلی:تنها کسانی که به خدا و روز جزا ایمان ندارند و دل هایشان به شک افتاده و در شک خویش سرگردانند از تو اجازه می‌خواهند. (توبه / ۴۵ )

تضعیف ایمان‌ها و دعوت به کفر:بسیاری از اهل کتاب دوست می‌دارند و آرزو می‌کنند ای کاش می‌توانستند شما را بعد از آنکه ایمان آوردید به کفر برگردانند و این آرزو را از در حسد در دل می‌پرورند بعد از آنکه حق برای خود آنان نیز روشن گشته، پس فعلاً آنان را عفو کنید و نادیده بگیرید تا خدا امر خود را بفرستد که او بر هر چیز قادر است. (بقره/ ۱۰۹)

ایجاد دهکده جهانی جهت اینکه همه را مطیع هوی و هوس خود کنند: یهود و نصاری هرگز از تو راضی نمی‌شوند مگر وقتی که از کیش آنان پیروی کنی بگو تنها هدایت، هدایت خدا است و اگر هوی و هوس های آنان را پیروی کنی بعد از آن علمی که روزیت شد، آن وقت از ناحیه خدا نه سرپرستی خواهی داشت و نه یاوری. (بقره/ ۱۲۰)

در حال کید وفریب: اگر خیری به شما برسد آن‌ها ناراحت می‌شوند و اگر مصیبتی برسد خوشحال می‌گردند و شما اگر صبر کنید و از خدا بترسید، کید آن‌ها هیچ ضرری به شما نمی‌زند که خدا به آنچه می‌کنید، احاطه دارد. (آل عمران / ۱۲۰)

دعوت به تجمل گرایی :شیطان شما را از تهیدستی بیم می‏دهد و شما را به زشتی وامی‏دارد؛ و(لی‏) خداوند از جانب خود به شما وعده آمرزش و بخشش می‏دهد، و خداوند گشایشگر داناست‏.(البقره/۲۶۸)

شرح:در واقع شیطان با ایجاد ترس از مبتلا شدن به تهیدستی و فقر باعث فراموش شدن خداوند به عنوان روزی دهنده میشود و انسان به انجام هر عملی برای بدست آوردن پول و ثروت حاضر می شود این مطلب به وفور در فیلم ها و سریال های شبکه های ماهواره دیده می شود.

ایجاد رعب و ترس کاذب از دشمنان اسلام :در واقع این شیطان است که دوستانش را می‏ترساند پس اگر مؤمنید از آنان مترسید و از من بترسید(آل عمران/۱۷۵)

شرح:در برخی از فیلم ها و سریال ها و همچنین مستند هایی که در شبکه ماهواره و حتی در شبکه های فارسی زبان تلاش می شود تا چهره ی صهیونیسم جهانی را قدرتمند نشان دهد و همیشه بهترین تجهیزات جنگی و بهترین روحیه مبارزه را در سربازان آنها قرار دارد و کسانی که گوش دل به سخنان دجال واره (ماهواره) و صدای شیطان می دهند و حرف های آنان باور می کنند در واقع دست دوستی با شیطان داده و ترس از دشمنان خدا را در دل راه می دهند.

ایجاد فراموشی یاد خدا: شیطان بر آنان چیره شده و خدا را از یادشان برده است آنان حزب شیطانند آگاه باش که حزب شیطان همان زیانکارانند (مجادله/۱۹)

و هر کس از یاد [خدای] رحمان دل بگرداند بر او شیطانی می‏گماریم تا برای وی دمسازی باشد (زخرف/۳۶)

دادن وعده های دروغین:فرمود برو که هر کس از آنان تو را پیروی کند مسلما جهنم سزایتان خواهد بود که کیفری تمام است(إسراء/۶۳)و از ایشان هر که را توانستی با آوای خود تحریک کن و با سواران و پیادگانت بر آنها بتاز و با آنان در اموال و اولاد شرکت کن و به ایشان وعده بده و شیطان جز فریب به آنها وعده نمی‏دهد(اسراء/۶۴)

آراستن اعمال نا پسند به زیبایی(مثال: همجنس بازی ، خیانت و…):سوگند به خدا که به سوی امتهای پیش از تو [رسولانی] فرستادیم [اما] شیطان اعمالشان را برایشان آراست و امروز [هم] سرپرستشان هموست و برایشان عذابی دردناک است(نحل/۶۳)

ترویج شرابخواری و قمار:ای کسانی که ایمان آورده‏اید شراب و قمار و بتها و تیرهای قرعه پلیدند [و] از عمل شیطانند پس از آنها دوری گزینید باشد که رستگار شوید(مائده/۹۰)

ایجاد آرزو های دور و دراز و بعضا دست نیافتنی: [مشرکان] به جای او جز بتهای مادینه را [به دعا] نمی‏خوانند و جز شیطان سرکش را نمی‏خوانند(نساء/۱۱۷)خدا لعنتش کند [وقتی که] گفت بی‏گمان از میان بندگانت نصیبی معین [برای خود] برخواهم گرفت(نساء/۱۱۸)و آنان را سخت گمراه و دچار آرزوهای دور و دراز خواهم کرد و وادارشان می‏کنم تا گوشهای دامها را شکاف دهند و وادارشان می‏کنم تا آفریده خدا را دگرگون سازند و[لی] هر کس به جای خدا شیطان را دوست [خدا] گیرد قطعا دستخوش زیان آشکاری شده است(نساء/۱۱۹)

ترویج فرق انحرافی

همان گونه که خودشان کافر شده ‏اند آرزو دارند [که شما نیز] کافر شوید تا با هم برابر باشید پس زنهار از میان ایشان برای خود دوستانی اختیار مکنید تا آنکه در راه خدا هجرت کنند پس اگر روی برتافتند هر کجا آنانرا یافتید به اسارت بگیرید و بکشیدشان و از ایشان یار و یاوری برای خود مگیرید (نساء/۸۹)

شرح:عموما مشاهده می شود فرقه هایی که تلاش در ایجاد تفرقه و ایجاد انحراف تلاش میکنند با حمایت انگلیس و صهیونیسم شبکه های ماهواره ای تاسیس کرده و انحراف و روح منافقانه خود را ترویج می کنند و در جهت تبلیغ این فرق که عقایدی آمیخته با کفر دارند تلاش می کنند.

دنیا طلبی: دوستی خواستنیها[ی گوناگون] از زنان و پسران و اموال فراوان از زر و سیم و اسب‏های نشاندار و دامها و کشتزار[ها] برای مردم آراسته شده [لیکن] این جمله مایه تمتع زندگی دنیاست و [حال آنکه] فرجام نیکو نزد خداست(آل عمران/۱۴)
کسانی که زندگی دنیا و زیور آن را بخواهند [جزای] کارهایشان را در آنجا به طور کامل به آنان می‏دهیم و به آنان در آنجا کم داده نخواهد شد(هود/۱۵)

اینان کسانی هستند که در آخرت جز آتش برایشان نخواهد بود و آنچه در آنجا کرده‏اند به هدر رفته و آنچه انجام می‏داده‏اند باطل گردیده است(هود/۱۶)

فرو گزار نشدن از هر راهی برای گمراهی بشر: [شیطان] گفت پس به عزت تو سوگند که همگی را جدا از راه به در می‏برممگر آن بندگان پاکدل تو رافرمود حق [از من] است و حق را می‏گویم هرآینه جهنم را از تو و از هر کس از آنان که تو را پیروی کند از همگی‏شان خواهم انباشت.(۸۲تا ۸۵ص)

چهار راهکار مهم و اساسی مبارزه با مفاسد ماهواره:۱٫آشنایی خانوادها با احکام شرعی درباره ماهواره (احکام نگاه)۲٫آگاهی دادن مردم به آسیب‌های ماهواره و اهداف آن۳٫جایگزین کردن برنامه‌های متنوع۴٫دعوت به تقوی و معنویات

این است کتاب ما که علیه شما به حق سخن می‏گوید ما از آنچه می‏کردید نسخه بر می‏داشتیم(جاثیه/۲۹)

آیا برای کسانی که ایمان آورده‏اند هنگام آن نرسیده که دلهایشان به یاد خدا و آن حقیقتی که نازل شده نرم [و فروتن] گردد و مانند کسانی نباشند که از پیش بدانها کتاب داده شد و [عمر و] انتظار بر آنان به درازا کشید و دلهایشان سخت گردید و بسیاری از آنها فاسق بودند(حدید/۱۶)

همان طور که شیطان ملعون در گمراهی بشر از هیچ چیز کم نمی گزارد و لحظه ای غافل نمی شود در مقابل نیز خداوند متعال برای هدایت بشر و حجت تمام شدنش از هیچ کم نگذاشته و تمامی کد های مقابله با فتنه ی شیطان و دجال و ابزارش را در کتاب شریف قرآن و همچنین از طریق اولیاء و حجت های خود  داده است باشد که بشر با تفکر و تدبر در این آیات هدایت شود و از فتنه های آخرالزمان در امان باشد در رویارویی بزرگ حق و باطل مسیر درست را انتخاب کند.

در آخر متذکر می شویم که متولیان این دشمن خطر ناک صهیونیستها و یهودیان آمریکایی و اسرائیلی هستند مثل رابرت مرداک ،…..که خداوند متعال چقدر دشمنی آنها را یادآور شدند وامروز به حضرت جبرائیل (ع) عرض می کنیم ، فرشته دوست داشتنی خدا!دشمن تو دشمن ما هم هست . یهود با تو دشمنی کرد وبه خاطر امین بودن تو نزد پیامبر اسلام (ص) به او ایمان نیاورد . امروز نیز با امواج زهرآگین خویش آسمان را آلوده کردند . میشود سلام ما را به حضرت دوست برسانید و بگوئید توانی دهد ما را که بر نفس مان غالب شویم که اگر چنین شود پشت یهود به خاک مالیده خواهد شد. انشاء ا…

منابع:

– قرآن

 -الکلینی، ابو جعفر محمد، الکافی، دار الکتب الاسلامیه، چاپ تهران، بی تا، ۱۳۷۵

 – ابو جعفر محمد بن علی بن الحسین بن بابویه القمی، الخصال، بیروت، موسسه الاعلمی، الطبعه الاولی،۱۴۱۰ ق

 – الحسن شعبه الحرانی، تحف العقول عن آل الرسول، تهران، اسلامیه،۱۴۰۲ ق

 – بابویه القمی ابو جعفر، علل الشرایع، بیروت، دار احیاء التراث، الطبعه الاولی،۱۴۰۸ ق صبحی الصالح، نهج البلاغه، قم، دار الهجره،

 – عاملی، حر، وسایل الشیعه الی تحصیل مسایل الشریعه، چاپ تهران، مکتبه الاسلامیه، بی تا.

 – مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، انتشارات موسسه وفا، بیروت، سال انتشار ۱۴۰۴ ق

 – محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمه، مؤسسه دار الحدیث الثقافیه، الطبعه الثانیه،۱۳۷۷ ش.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی سپاه شهداء آذربایجان غربی

Print Friendly
کدخبر : 56598
3 دیدگاه

 1. حسن جوری says:

  ماکیاولی عمل نکن آقای نصیری!
  نوشته: حسن جوری
  بیست و سوم آبان امسال بعد از مدتها بحث بر سر پذیرش یا عدم قبول استعفای ایرج بیگدلو بالاخره در حالی معارفه مهندس ناصر نصیری برای فرمانداری شهرستان پارس‏آباد مغان برگزار شد که سَلَفش با قاطعیتی که برای بستن قلیان‏سراها از خویشتن نشان داده بود، جایگاه و شان پُست فرمانداری را به معنای واقعی در افکار عمومی برجسته ساخته بود. همه از اینکه می‏دیدند، شخصی بر مسند قرار گرفته که در مقابل سفارش‏های این و آن و حتی دستور شفاهی استاندار در خصوص فعالیت دوباره قلیان‏سراها مقاومت می‏کند، انگشت تحسین بر دهان داشتند که چگونه فردی با استناد به مرّ قانون مافوقی‏ها را نیز سر جای‏شان می‏نشاند.
  برای مدتهای مدیدی یار غار حاج فیروز احمدی یعنی ولی کریمی به هر طریق ممکن خویشتن را بر میز فرمانداری چهار دست و پا بسته بود و می‏خواست به هر بهایی ماندگار شود و در این میان اگر رئیس فلان اداره حتی با خواهش و تمنا مُجاب به اطاعت نمی‏شد، اشکالی نداشت. مهم آن ورق پاره‏ بازنشستگی بود که اگر تا پایان دوره اول ریاست جمهوری دکتر روحانی می‏توانست، دوام بیاورد؛ نصیب‏اش می‏شد و در این صورت بود که با حقوق و مزایایی بیشتر بازنشسته می‏شد که نشد.
  بیگدلو خوش‏شانس بود که بعد از کسی آمد که ضعیفترین بود و اگر کوچکترین جنب و جوشی در خصوص الحاق به منطقه آزاد تجاری-صنعتی از خویش به منصه ظهور می‏گذاشت که گذاشت، ملکه اذهان می‏شد و این محبوبیت تا آنجا به دیگران تنه زد که اگر مغانی‏الاصل می‏بود، نماینده آتی منطقه می‏شد آن هم با اختلافی فاحش از سایر رقبا که نظیر آن تا بحال در تاریخ انتخاباتی منطقه مشاهده نگردیده است.
  نصیری، فرمانداری با صبغه سیاسی اصلاح‏طلبی‏ از همان ابتدا که بعنوان فرماندار مطرح گردید، با استقبال شایان توجه عموم اصلاح‏طلبان استان و فعالین ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در شهرستان پارس‏آباد مغان روبرو شد. فردی که اکنون با دلخوری عموم اصلاح‏طلبین شهرستان پارس‏آباد مواجه شده است. می‏شود اینگونه گفت که بارزترین وجه اشتراک ایشان با بیگدلو بی‏مهری‏های وی به کسانی است که در پیروزی رئیس دولت تدبیر و امید، تلاشهایشان بی‏وقفه بوده و مستمر. خبرهای رسیده از جلسات اعضای ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در شهرستانی که ایشان ریاست شورای اداری‏اش را بر عهده دارد، موید این امر بوده و آنان از بی‏توجهی به خویش دلخورند و دل‏چرکین.
  مهندس نصیری در طول سالهای متمادی فعالیت سیاسی‏اش هماره از احیای ارزشهای اخلاقی و انسانی گفته و از ریاهای افرادی که در چهارچوبهای سیاسی معمول اصولگرا تعریف می‏شوند، نالیده و لب به انتقاد از نفاق‏های‏شان باز کرده و این چیزی نیست که اصلاح‏طلبان با اغماض از آن عبور کنند و بیشتر بخاطر همین خصیصه بود که آنان با شعف تمام وی را حتی با افتخار در جرگه‏شان قرار داده و در این مسیر تا آنجا پیش، رفته‏اند که وی را بعنوان یکی از نیروهای مرجع‏شان پذیرفته‏اند. موضوعی که اینک به نحو دیگری در حال بروز و ظهور یافتن است.
  فعالین ستادی دکتر روحانی و حتی بسیاری از آنانی که در ستاد حضور نداشتند ولی تعلق خاطری به جریان اعتدالگرایی دارند، از انتصاب فردی اصولگرا بعنوان بخشدار اصلاندوز گلایه‏مندند و بخشدار جدیدالانتصاب را بخاطر فعالیت برای ریاست جمهوری احمدی‏نژاد و کاندیدای احمدی‏نژادیِ حاج ولی اسماعیلی در حوزه انتخابیه شهرستان گرمی در ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی مورد نقد قرار می‏دهند.
  البته که بخشدار جدید بخش مرکزی شهرستان پارس‏آباد مغان جزو نیروهای معتقد به جریان اصلاح‏طلبی است و نصیری را می‏باید تحسین نمود ولی چیزی که قابل هضم نمی‏باشد، این است که چرا همگی از گرمی آورده می‏شوند؟ مگر در شهرستان پارس‏آباد فرد شایسته و توانمندی وجود ندارد که اگر فردی هم آورده می‏شود، همشهری فرماندار می‏باشد؟
  تا مدت زمان پانزده ماهه قبل از آمدن نصیری، اگر تغییری هم در سطح ادارات شهرستان انجام یافته بود همگی یا افرادی خنثی برای جریان رئیس جمهور بوده‏اند و یا اینکه برای این جریان شعار «مرگ بر…» داده‏اند و نصیری حداقل از این منظر ستودنی است که در مدت کمتر از یک ماه اقدام به دو تغییر اساسی در سطح بخشداران نموده که یکی از آنان دارای تعلق خاطر به دولت تدبیر و امید بوده و آن دیگری اینگونه نیست. یعنی حداقل می‏شود گفت که یک به یک شده است.
  طی چند روز اخیر شاهد این بوده‏ایم که وی، رئیس دفترش را برکنار و یکی از فامیلهای درجه یک خویش را بجای وی برگزیده است. شنیده‏ها حاکی از آن است که ایشان درصدد معرفی یکی دیگر از همشهری‏هایش بجای معاونت فرمانداری است.
  سلسله اقداماتی از این دست، اینگونه می‏نمایاند که وی درصدد جبران مافات دوران نمایندگی‏اش می‏باشد. در آن موقع دوستان نزدیکش هر چقدر می‏گفتند برای انتصابات از شهرستان پارس‏آباد نیاورد، ایشان بر «شایستگیها فارغ از اینکه مدیر اهل کدام شهر و منطقه است» تاکید می‏کرد و اکنون که در پارس‏آباد فرماندار شده، از گرمی می‏آورد و این طنز تلخی است که شاهد آنیم.
  در این بین آنچه که مایه تاسف وافر می‏باشد، بی‏توجهی‏ها با اعضای ستادی است که اگر امثال‏شان در جای- جای ایران (بخصوص زمانی که همه از نزدیک شدن به روحانی و ستادش احتیاط می‏کردند)، نبود و اگر نمی‏آمدند، اینک داستان بگونه دیگری شده بود. در این صورت قالیباف، رئیس جمهور می‏شد و در اینجا بود که نه خدابخش استاندار می‏گردید و نه اینکه نصیری را برای فرمانداری معرفی می‏نمود.
  هر چند بیگدلو نیز فرماندار دولت تدبیر و امید بود ولی ایشان اصلا خویشتن را وامدار دولت روحانی و استاندارش نمی‏دانست. چرا که آمدن وی ربطی به دولت نداشت. بیگدلو حاصل اختلافی بود که مابین نماینده منطقه و نماینده عالی دولت در استان بوجودش آورد. استاندار بر نصیری متمرکز بود و نماینده شهرستانهای پارس‏آباد و بیله‏سوار در مجلس شورای اسلامی خواستار فرمانداری دو شوهرخواهر خویش برای دو شهرستان حوزه انتخابیه‏اش بود. وقتی اختلافات به اوج خود رسید، چنین توافق شد که حاج آرام حلیم به انتخاب استاندار بعنوان فرماندار بیله‏سوار منصوب شود و پارس‏آباد نیز بشرط کوتاه آمدن نماینده از فامیلهایی که مطرح کرده بود، به وی واگذار شود و در این میان برومند، گزینه ایرج بیگدلو را روی میز گذاشت.
  بیگدلو خود را اصولگرا معرفی کرده و میانه‏ای با اصلاح‏طلبان نداشت و اگر اقدام به کاری می‏کرد بغیر از یک مورد قلیان‏سراها با هماهنگی نماینده بود. حتی دیدارهایی هم که با تعدادی از مسئولین در پایتخت برای الحاق به منطقه آزاد داشت، همگی با هماهنگی‏هایی که قبلا توسط شخص نماینده و یا دفتر ایشان ترتیب یافته بود، انجام می‏شد. داستان نصیری بکلی با سَلَف‏اش فرق می‏کند. ایشان وامدار جریان سیاسی است و اگر این طیف برای دوره‏ای دیگر از قدرت کنار نگه داشته می‏شد، وی همچنان در حاشیه می‏بود تا روزی که ستاره بخت‏اش از افول درآید و این ستاره با دولتی که اصلاح‏طلبان با تدبیر بی‏سابقه‏شان بر سرِ کار آوردند، درخشید.
  چنین به نظر می‏رسد، فرماندار کنونی پارس‏آباد از نخستین روزی که آمده، خیز بزرگی برای رفتن برداشته و این آهنگ روی بهارستان است که کوک شده است و اگر مهره‏چینی‏هایی صورت می‏گیرد، به قصد بهره‏برداری‏های انتخاباتی است. اندیشیدن به صندلی سبز مجلس نه تنها مذموم نیست بلکه اشکالی هم ندارد ولی چیزی که در این وسط نشانی از آن نیست، جایگاهی است که بر و بچه‏های ستادی در شهرستان پارس‏آباد می‏بایستی از آن برخوردار شوند. بی‏مهری‏ها به انحای مختلف صورت می‏گیرد و این داستان ادامه دارد. مسئله‏ای که نه منطبق با اخلاق سیاسی است و نه جایی در ارزشهای انسانی دارد!
  من از بیگانگان هرگز ننالم/ که با من هر چه کرد آن آشنا کرد

 2. حسن جوری says:

  سلام ضمن تقدیر و تشکر از قرار دادن مطلب بنده روی خروجی، اگر امکان داشته باشد این نوشته را نهوبصورت کامنت بلکه بصورت فایل جداگانه روی خروجی قرار دهید. قبلا از بذل عنایت شما سروران گرانقدر بی نهایت سپاسگزارم.

 3. حسن جوری says:

  سلام لطفا مطلب بنده را در صفحه اول قرار دهید الان بصورت کامنت روی خروجی قرار گرفته لطفا بصورت جداگانه در صفحه نخست قرار داده شود.

دیدگاه خود را به ما بگویید.