مديريت بحران آذربايجان غربي سربلند از آزمون سيل + عكس | جوان پرس
تاریخ انتشار :سه شنبه 2 می 17.::. ساعت : 7:00 ب.ظ

   594 بازدید

هنوز مردم آذربايجان غربي به طور كامل از تب و تاب روزهاي سال نو خارج نشده بودند كه سيلي ويرانگر25 فروردين ماه شهرها و روستاهايي را در بر گرفت.

جوان پرس : هنوز مردم آذربايجان غربي به طور كامل از تب و تاب روزهاي سال نو خارج نشده بودند كه سيلي ويرانگر25 فروردين ماه شهرها و روستاهايي را در بر گرفت. شرايط استان طوري شده هر بار که از آسمان يک قطره باران مي‌آيد دلمان مي‌لرزد.باران گر گرفت و روستاهايي را در سيلوانا،انزل و باراندوز اروميه و شهرهايي چون نقده و محمديار در سيل فرو برد. شدت سيلاب به حدي بود كه سه دهنه پل را تخريب وبسياري از روستانشيان را در سوگ زمين ها و باغات شان كه در گل فرو رفته اند به سوگ نشانده است. اين روزها براي اين مردم عزاي عمومي است. براي مادر و برادر معلول مهران توكلي نوجوان 12 ساله اشنويه اي كه از سر بازيگوشي با دوچرخه به رودخانه طغيان گرفته گادر زد و هنوز كه هنوز است خبري از او نيست. نيز اين ايام، به سختي سپري مي شود.
بر خلاف رويه هاي گذشته كه به محض وقوع سيل در آذربايجان غربي مسئولين دست و پايشان را گم مي كردند و تا به خودشان بيايند خسارتهاي زيادي متحمل مردم مي شد اينبار دو ويژگي اطلاع رساني هاي بموقع و واكنش سريع موجب شد تا هم تلفات انساني بسيار كاسته شود و هم در هنگام سيلاب مسئولين همپاي مردم مشغول امداد رساني بودند.
حضور بموقع تيم هاي امدادي هلال احمر،نقش پر رنگ دهياران، فرماندهي مديران بحران شهرستاني،هماهنگي و رهبري مديريت بحران در استان دستاوردهاي خوبي چون در امان ماندن جان صدها نفر را در پي داشت.
سوانح طبيعي به‌طور معمول با يک دوره بازگشت اتفاق مي‌افتند. زمين‌لرزه‌ها، طوفان‌هاي سهمگين، و… در تاريخ ثبت مي‌شوند تا با تخمين دوره‌هاي بازگشت، وقوع دوباره آن پيش‌بيني و از خسارت‌هاي احتمالي جلوگيري شود. اين درحالي است که با وجود قرارگرفتن سيل در دسته سوانح طبيعي، دوره‌هاي وقوع آن در ايران از بين رفته و سيلاب به پديده‌اي هر‌ساله تبديل شده است.

آمادگي آذربايجان غربي براي مقابله با سيلاب
معاون وزير و رئيس سازمان مديريت بحران كشور نيز با اذعان به اين آمادگي آذربايجان غربي براي مقابله با سيلاب اظهارداشت: اين هماهنگي يك شبه و به طور اتفاقي شكل نگرفته بلكه ماحصل اهتمام هاي جدي در اين مجموعه براي آموزش مديران عضو شوراي هماهنگي مديريت بحران است.
اسماعيل نجار در گفتگو با كوشا و جوان پرس ضمن تقدير از مشاركت خوب مديران استاني در مديريت سيل اخير تصريح كرد: آمادگي براي حوادث طبيعي در كاهش بروز خسارتهاي احتمالي بسيار موثر است و اين امر را به عينه در اين استان شاهد بوديم.وي همچنين ادامه داد: آذربايجان غربي در فرآيند پيش‌بيني و پيشگيري از وقوع بحران، برخورد و مداخله در بحران و سالم سازي بعد از وقوع بحران خوب عمل كرد.

حضور بموقع تيم هاي امدادي و ارگانهاي ذيربط در سيل اخير

مديركل مديريت بحران استانداري آذربايجان غربي نيز با اشاره به حضور بموقع تيم هاي امدادي و ارگانهاي ذيربط در سيل اخير اظهارداشت: اگر امروز شاهديم كه با وجود قدرت سيلاب تلفات انساني در كمترين ميزان خودش بوده اين نشات گرفته از اهتمام و توجه جدي استاندار آذربايجان غربي به لزوم فراگيري اصول مديريت بحران در بين مديران است.

  امير عباس جعفري معتقد است با علم به اينكه بحران ها آثار مخربي دارند و مردمي كه تا قبل از بحران نيازمند كمك نبودند به محض وقوع بحران نيازمند كمك مي شوند،ماهيت و آثاري طولاني و استهلاكي دارند،در وضعيت بحراني معمولاً تصميم گيري تحت شرايط وخيم و در زمان محدود و اطلاعات مورد نياز تصميم گيرندگان هميشه كامل نيست ولي مديريت بحران استان متشكل از دهياران تا استاندار در اين بحران اخير بسيار عالي عمل كردند.
وي ثمره اين هماهنگي و واكنش سريع را در حداقل تلفات انساني دانست و افزود: از بابت اتفاق رخ داده براي نوجوان اشنويه اي بسيار متاثر هستيم و با توجه به تلاش شبانه روزي تيم هاي امدادي اميدواريم جنازه اين نوجوان عزيز به زودي پيدا شود ولي به غير از اين نوجوان ما در اين استان خسارت جاني ديگري نداشتيم و اين بسيار ارزشمند است.

خسارتهاي برآورده از سيل اخير 334 ميليارد تومان 
مديركل مديريت بحران استانداري آذربايجان غربي خسارتهاي برآورده از سيل اخير را 334 ميليارد تومان دانست و گفت:خسارتهاي مادي در آذربايجان غربي در قياس با ساير استانها بسيار زياد بوده به نحوي كه از اين مجموع خسارتهاي برآوردي 38 ميليارد تومان در بخش مسكن،82 ميليارد تومان در بخش پل و ابنيه، 210 ميليارد تومان در بخش كشاورزي و 4 ميليارد تومان در آب شرب و تيرهاي برق احصا و گزارش شده است.
جعفري ادامه داد: خسارتهاي برآوردي به دستور استاندار به وزارت كشور اعلام و از سوي وزارت كشور نيز به هيات وزيران و سازمان برنامه و بودجه گزارش شده است.وي با تقدير از تمامي اعضاي شوراي هماهنگي مديريت بحران،نيروهاي نظامي و انتظامي در بحث اطلاع رساني و امدادو نجات اظهارداشت: يكي از دلايل آمادگي بالا و واكنش بموقع حضور مديران در دوره هاي آموزشي برگزار شده بود.
مديركل مديريت بحران استانداري افزود: از ابتداي دولت تدير و اميد آموزش و بازآموزي مديران عضو شوراي هماهنگي مديريت بحران در دستور كار قرارگفت و در اين راستا با اهتمام استاندار و معاونت هماهنگي امور عمراني تمامي اعضاي شوراي هماهنگي مديريت بحران استان آموزشهاي لازم را فرا گرفتند.
اين مقام مسئول ضمن تاكيد بر نقش آموزش در افزايش آمادگي در مقابله با بحرانها تصريح كرد: در آينده نزديك اين دوره ها براي اعضاي شوراي هماهنگي مديريت بحران استان مجددا برگزار مي شود تا اين يكپارچگي موجود حفظ و تقويت شود.
سيل اخير در آذربايجان غربي در كنار به نمايش گذاشتن مديريت يكپارچه مديران عضو شوراي هماهنگي مديريت بحران اين موضوع را نيز به اثبات رساند كه بي توجهي به موضوعاتي چون تخريب منابع طبيعي نتايج خسارت باري را به دنبال خواهد داشت. بروز سيل يکي از غم انگيزترين پيامدهاي بهره برداري بي رويه انسان از منابع طبيعي، بي توجهي به حوضه هاي آبخيز و محيط زيست است و اين وضعيت در اين استان نيز مشهود است.
نمي توان همواره منتظر واكنش هاي بموقع مديريت بحران در مواقع حوادث طبيعي بود راهكار درست و منطقي جلوگيري از تخريب منابع طبيعي براي كاستن از خسارتهاي احتمالي و كم كردن فعاليتهاي مديريت بحران است.

مديريت بحران آذربايجان غربي سربلند از آزمون سيل + عكس

مديريت بحران آذربايجان غربي سربلند از آزمون سيل + عكس

مديريت بحران آذربايجان غربي سربلند از آزمون سيل + عكس

مديريت بحران آذربايجان غربي سربلند از آزمون سيل + عكس

مديريت بحران آذربايجان غربي سربلند از آزمون سيل + عكس

مديريت بحران آذربايجان غربي سربلند از آزمون سيل + عكس

مديريت بحران آذربايجان غربي سربلند از آزمون سيل + عكس

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 104023
یک دیدگاه

  1. اورموی مسلمان گفت:

    سربلندی و پیروزی حرف و حدیثی بیش نیست !!!واقف هستیم که تیم و مدیریت بحران تبریزی ها قوی تر و مجهز تر از تیم جوان و شعارگرای آذربایجان غربی است ،سیل ویرانگر آذربایجان شرقی اگر نصیب آذربایجان غربی می شد،اونوقت سیاه و سفید مدیریت بحران آذربایجان غربی هویدا می شد!!!سیل آذربایجان غربی در مقایسه باسیل سایر استان ها سیلک بود نه سیل!!!لذا آقایان مدیریت بحران ها لوک خوش شانس بوده اند،آقایان خوش خیال و هپروتی نباشید حادثه خبر نمی دهد!!!امکانات خود را چندین برابر کنید،مدیریت را به مدیران جسور و زبده و کاردان بسپارید.یاا…یامحمد(ص)

دیدگاه خود را به ما بگویید.