تاریخ انتشار :چهارشنبه ۶ اسفند ۹۳.::. ساعت : ۸:۳۰ ق.ظ

   468 بازدید

 اولین نمایشگاه معدن و صنایع معدنی استان در محل  نمایشگاه های بین المللی ارومیه با حضور استاندار آذربایجان غربی و معدنکاران افتتاح گردید.

 جوان پرس : به همت سازمان صنعت و معدن و تجارت اولین نمایشگاه معدن و صنایع معدنی استان در محل  نمایشگاه های بین المللی ارومیه با حضور استاندار آذربایجان غربی و معدنکاران افتتاح گردید.

 

مهندس سعادت با حضور در محل نمایشگاه های بین المللی واقع در پارک جنگلی ارومیه اولین نمایشگاه معدن و صنایع معدنی استان آذربایجان غربی را افتتاح و از بخش های مختلف این نمایشگاه بازدید کرد و از نزدیک در جریان آخرین وضعیت معادن استان و مسایل و مشکلات معدن کاران قرار گرفت.

استاندار آذربایجان غربی در این مراسم با اشاره به شاخص های توسعه انسانی در استان گفت: در زمینه های بهداشت، سلامت و آموزش و نرخ سواد در استان واقعا با معضلات جدی مواجه هستیم که مطمئنا باید با حمایت از تولید کنندگان و سرمایه گذاران و برنامه ریزی های دقیق و هدفمند، شاهد ارتقای این شاخص ها در آینده نزدیک باشیم.

مقام عالی استان با اشاره به سفر مدیران و کارشناسان استان به کشور ترکیه و حضور در شهر قونیه براي بازديد از شيوه هاي نوين كشاورزي در اين منطقه ادامه داد: استان قونیه به لحاظ اقلیمی و جغرافیایی بسیار شبیه استان آذربایجان غربی است ولی با وجود اين شباهت، استان ما در ميزان تولید محصولات کشاورزی در هر هكتار و استفاده از شیوه های نوین آبیاری فاصله زيادي با قونيه دارد.

 

وی افزود: ما تمام تجهیزات و شرایط مناسب برای اجرا و استفاده از شیوه های نوین آبیاری در استان را داریم ولی نیاز به همت و تلاش مضاعف مدیران و مسئولان و همچنین مشاركت مردم در استفاده از آبیاری مدرن در مزارع خود برای بهبود و افزایش تولید محصولات کشاورزی با کیفیت داریم.

سعادت ادامه داد: آذربایجان غربی آب و خاک مناسب و امکانات و معادن غنی بسیاری دارد، ولی متاسفانه سرمایه گذاری جدی و بهره برداری درستی در این استان انجام نگرفته و سرمایه گذاری های جزئی هم که صورت گرفته در بخش کشاورزی است که ارزش افزوده چندانی نداشته است و از این روست که مشاهده می کنیم مردم استان از نظر درآمد نسبت به متوسط کشور فقیرتر هستند.

استاندار آذربایجان غربی افزود: تولیدات کشاورزی استان خوب است، ولی در مقایسه با استانی مثل قونیه ترکیه که از نظر مساحت و میزان بارندگی و وسعت خاک با آذربایجان غربی مشابهت دارد، بسیار کمتر است؛ محصولات تولیدی کشاورزی قونیه 2 برابر تولیدات استان ماست، علتش هم این است که 70 درصد زمینهای قونیه ترکیه از آبیاری قطره ای استفاده می کنند در حالی که در آذربایجان غربی این رقم 7 درصد است .

سعادت به محورهای توسعه استان نیز اشاره کرد و گفت: صنعت و معدن، تجارت و بازرگانی خارجی و ارتقاء ظرفیتهای بخش کشاورزی و گردشگری، بعنوان اولویت های اصلی توسعه استان قرار گرفته است.

استاندار آذربایجان غربی گفت: ضروری است در بخش صنعت، گردشگری، تجارت و صادرات غیرنفتی و بخش معادن سرمایه گذاری هایی در استان صورت گیرد تا هم درآمد استان افزایش یابد و هم زمینه اشتغال برای جوانان فراهم شود.

آذربایجان غربی  یکی از قطبهای سنگ تزئینی کشور به شمار می رود

 

در ادامه مراسم  جعفرصادق اسکندری مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز گزارشی از نمایشگاه و شرکت های معدنی شرکت کننده در این نمایشگاه ارائه داد.وی با اشاره به ضرورت برگزاری این نمایشگاه افزود: آذربایجان غربی با داشتن بیش از 216 معدن فعال سنگ تزئینی در 80 نوع و رنگ یکی از قطبهای سنگ تزئینی کشور به شمار می رود.

او اضافه کرد: این نمایشگاه با هدف معرفی پتانسیل های معدنی سنگ این استان و استفاده از امکانات موجود جهت توسعه فضای بازار کسب و کار معدن و معدنکاران در ارومیه برگزار می شود.وی اظهار کرد: این نمایشگاه در فضایی به مساحت 1000 مترمربع برگزار می شود.

اسکندری گفت: در این نمایشگاه سنگ و صنایع معدنی 30 غرفه برای نمایش و عرضه آخرین تولیدات و دستاوردهای سنگ های تزئینی و ساختمانی، ماشین آلات، اکتشافات، تجهیزات و صنایع معدنی استان و یک غرفه نیز برای برگزاری نشست های تخصصی و هم اندیشی با حضور معدنکاران استان و مسئولان دستگاه های اجرایی ذیربط و عقد قراردادها با خریداران پیش بینی شده است.

وی افزود: این نمایشگاه از پنجم تا هشتم اسفندماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی ارومیه برگزار می شود.

خلیل پور نائب رئیس انجمن تخصصی معدنکاران استان هم در سخنان کوتاه از حمایت های استاندار آذربایجان غربی و رئیس سازمان صنعت ومعدن و تجارت برای برپایی این نمایشگاه تقدیر کرد.

*عکس از حمید اکبری

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 61617
دیدگاه خود را به ما بگویید.