تاریخ انتشار :پنج شنبه ۷ اردیبهشت ۹۶.::. ساعت : ۹:۲۰ ق.ظ

   876 بازدید

مراسم تجلیل و تکریم از آیت‌اله سید علی‌اکبر قریشی نماينده مردم استان در مجلس خبرگان رهبري و نويسنده بيش از 50 عنوان كتاب برگزار شد.

جوان پرس : مراسم تجلیل و تکریم از عالم ربانی مفسر قرآن آیت‌اله سید علی‌اکبر قریشی نماينده مردم استان در مجلس خبرگان رهبري و نويسنده بيش از 50 عنوان كتاب با حضور مسوولان استاني و شهرستاني در سالن اجتماعات امام علي ( ع ) انتظامي اروميه برگزار شد.

آیت الله سید علی‌اکبر قریشی متولد 1307 در شهرستان بناب است.

وی در دوران بعد از انقلاب نماینده مردم آذربایجان غربی در ادوار مختلف مجلس خبرگان رهبری است و حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی فرزند وی هم اکنون نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه ارومیه است.

وی در دوران قبل از انقلاب به دلیل مبارزه با رژیم پهلوی ممنوع المنبر شده و محکوم به تبعید به شهر بافت در استان کرمان شد.

این قرآن پژوه سرشناس آذربایجان، دروس فارسی را در مدارس ملی و مقدمات عربی را نزد پدر و در مدرسه علوم دینی بناب فرا گرفت و سپس برای تکمیل تحصیلات خود در سال 1324 روانه حوزه علمیه قم شد.

آیت الله قریشی در مدت هشت سال تحصیل در حوزه علیمه قم از محضر اساتیدی چون آیات بروجردی، سلطانی و مجاهدی استفاده کرد.

وی در سال 1332 کمی پیش از وقوع کودتای 28 مرداد و سقوط دولت مصدق به دعوت عده‌ای از اهالی ارومیه به این شهر مهاجرت کرد و اکنون افزون بر 70 سال است که در این شهر به کار تبلیغ و ارشاد و اقامه شعائر دینی مشغول است.

این قرآن پژوه سرشناس ایران اسلامی در کنار انجام وظایف معمول یک روحانی به کار مطالعه، تحقیق و نویسندگی همواره اهتمام ورزیده و آثار گرانقدری همچون قاموس قرآن و تفسیر احسن الحدیث را تقدیم علاقه‌مندان علوم قرآنی کرده است.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای قاضی طباطبایی ارومیه در ابتداي اين مراسم از آیت‌الله سید علی اکبر قریشی محور و نماد وحدت ادیان و مذاهب در آذربایجان غربی نام برد.

یعقوب پوراسد افزود  تجلیل از آیت‌الله سید علی اکبر قریشی برای دانشگاه یک افتخار است و جامعه ما به این نوع از تجلیل‌ها نیازمند است و امیداریم بتونیم با معرفی چنین مفاخری از آن‌ها یک اسوه بسازیم و جوانان سیره زندگی آنان را سرلوحه زندگی خود قرار دهند و پیش روند.

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای قاضی طباطبایی ارومیه تصریح کرد: تلاش کرده‌ایم با معرفی افرادی همانند آیت‌الله قریشی وزن فرهنگی شهر را افزایش دهیم و امروز در این مراسم شاهد وحدت حوزه و دانشگاه و وحدت شیعه و سنی هستیم چراکه  آیت‌الله قریشی محور وحدت ادیان و مذاهب در آذربایجان غربی است و جامعه ما پیوسته به این وحدت نیازمند است تا بیش از پیش صلابت و قدرت دینی خود را حفظ کند.

– نماینده ولی فقیه در زنجان  هم در اين مراسم خدمات ارزنده آیت الله سید علی اکبر قریشی به اسلام و انقلاب را ستودنی و در خور تقدیر ویژه عنوان کرد.

آیت الله علی خاتمی اظهارداشت: آیت الله سیدعلی اکبر قریشی با تالیف افزون بر ۵۰ عنوان کتاب دینی و قرآنی منشاء اثر و عامل شکوفایی علوم دینی در منطقه است.

رئیس حوزه‌های علمیه آذربایجان غربی نيز گفت: آیت‌الله سیدعلی‌اکبر قریشی الگوی خوبی برای همه پژوهشگران است چرا که در یکی از نقاط دور از مرکز در کشور توانسته ‌منشاء خیر و برکت باشد.

 حجت ‌الاسلام‌ والمسلمین صفدر محمدی اظهار کرد: آیت الله قریشی با نگارش بیش از ۵۰ جلد کتاب دینی و تفسیر قرآن یکی از علما و مفسران برجسته در زمینه قرآنی و دینی در سده معاصر است.

رئیس حوزه‌های علمیه آذربایجان غربی بیان کرد: اگر عالمی با همه‌ مراتب و درجات بر کرسی تعلیم و تفسیر قرار گیرد علاوه بر جایگاه قرآنی وی‌ شان معلم بودن او نیز شایان احترام است.

وی افزود: کسی که به عالمی احترام بگذارد در حقیقت خدا را احترام کرده و با توجه به اینکه آیت الله قریشی بیش از ۷۰ سال در خدمت قرآن بوده یک الگوی خوب برای پژوهشگران و مردم است و باید از وجود چنین فردی نهایت استفاده را ببریم.

محمدی گفت: این مراسم یک مقدمه برای تجلیل از آیت الله قریشی در تراز کشوری است چرا که گستره خدمات فرهنگی، دینی و قرآنی این شخصیت علمی و پژوهشی فراتر از آذربایجان غربی است و لازم است از این مفسر قرآن کریم در یک مراسم بزرگ و در تراز ملی به صورت خاص‌ترتجلیل انجام شود.

رونمایی از تمبر یادبود

عکس تسنیم از آیت الله سیدعلی اکبر قریشی در قالب تمبر یادبود رونمایی شد

در تمبر یادبود آیت الله سیدعلی اکبر قریشی از عکس محمد آقایی‌پر عکاس خبرگزاری بین‌المللی تسنیم استفاده شده است.

رونمایی از مستند “حدیث سرو”

در این مراسم از مستند “حدیث سرو” که زندگینامه سیاسی، اجتماعی و دوران زندگی علمی پژوهشی آیت الله سید‌علی‌اکبر قریشی را روایت می کند در ارومیه رونمایی شد.

این مستند به بیان سیره زندگی این عالم سرشناس دینی در دوران قبل و بعد از انقلاب پرداخته و چگونگی مبارزات سیاسی آیت الله سیدعلی‌اکبر قریشی بر ضدرژیم پهلوی در فاصله سال‌های ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۷ را روایت می‌کند.

در این مستند نحوه تالیف افزون بر ۵۰ عنوان کتاب دینی و قرآنی که مشتمل بر بیش از ۲۰ هزار صفحه است نیز به تصویر کشیده شده است.

مستند حدیث سرو به تهید کنندگی و کارکردانی مصطفی میلانی تهیه شده است.

در این مراسم  ضمن قرائت اشعاری در مدح ائمه اطهار و توصیف آیت الله قریشی، علاوه بر علما و روحانیون تشیع و تسنن و ائمه جمعه و جماعات آذربایجان غربی، علما و برجستگان ادیان دیگر آسمانی همچون اسقف توماس میرم اسقف اعظم کاتولیک‌های آذربایجان غربی و شرقی و اسقف اعظم خلیفه گری آشوری، کلدانی و کاتولیک ارومیه حضور داشتند.

در انتهای این مراسم مدیران و روسای ادارات و دستگه های مختلف آذربایجان غربی با تقدیم الواح و هدایایی از خدمات 70 ساله آیت الله سیدعلی اکبر قریشی در عرصه دین، فرهنگ و پژوهش تقدیر کردند.

مراسم تجليل از آیت اله قریشی + عكس

مراسم تجليل از آیت اله قریشی + عكس

قریشی سید علی اکبر

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 103867
دیدگاه خود را به ما بگویید.