مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست در موزه تاریخ طبیعی ارومیه +عکس | جوان پرس
تاریخ انتشار :شنبه 10 ژوئن 17.::. ساعت : 10:00 ق.ظ

   249 بازدید

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: دعوت مردم به حفاظت از محیط زیست و آسیب نزدن به طبیعت از مصادیق امر به معروف است که باید در جامعه نهادینه شود.

جوان پرس : مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست با حضور نماینده ولی فقیه ، استاندار و مسوولان شهرستانی در موزه تاریخ طبیعی ارومیه برگزار شد.

 حجت الاسلام قریشی نماینده ولی فقیه در استان در  این مراسم گفت : حفظ محیط زیست ریشه در مبانی دینی ما دارد و همه ما مسوول مراقبت از ان هستیم و در مورد هر چیزی که سرمایه گذاری بیشتر باشد حساسیت سرمایه گذاری بیشتر خواهد بود.

http://westadoe.ir/Portals/0/2__MG_5681_20170607045727.jpg

حجت الاسلام سید مهدی قریشی افزود :  بر اساس سفارش قرآن و انبیا تعدی و بی محابا از محیط زیست که متعلق به همه و حتی نسل های آینده می باشد ممنوع است.

وی ادامه داد : در خصوص محیط زیست مردم باید بیشتر حساس شوند و اگر حساسیت مردمی بالا برود و تکرار گردد تاثیر بیشتری خواهد داشت.

او تاکید کرد : به عنوان مثال با فرهنگ سازی نیروی انتظامی و همراهی مردمی الان کمربند ایمنی فرهنگ شده است و استفاده از توان سمن های زیست محیطی برای فرهنگ سازی این مهم ضروری است.

استاندار آذربایجان غربی هم  گفت: ارائه راهکارهای مطلوب در استفاده بهینه از محیط زیست و طبیعت ضروری است و نخبگان و اساتید دانشگاهی باید با اولویت دهی به این موضوع در کنار سایر اقدامات پایشی به ارائه راهکارهای مطلوب و رمزگشایی از مشکلات اقدام کنند.

مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست در موزه تاریخ طبیعی ارومیه +عکس

سعادت افزود: بدون تکیه بر مردم و ایده های آنان حفاظت از محیط زیست ناممکن است و دولت توان حفاظت از طبیعت را نخواهد داشت.

وی بیان کرد: افزایش برون سپاری در دولت مد نظر است و در این راستا توجه به افزایش سازمان های مردم نهاد نیز مورد توجه است.

سعادت اظهار کرد: از ابتدای آغاز بحران دریاچه ارومیه بحث مشارکت های مردمی بحثی قابل پیگیری و جدی بوده که تا کنون نتایج مطلوبی در برداشته است.

وی بیان کرد: برای حفظ محیط زیست و پاسخگویی به مسایل مربوط به اشتغال مردم و تامین معیشت آنها باید شیوه اشتغال استان را تغییر داد.

استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: باید به جای فشار مضاعف بر طبیعت و کشاورزی به سمت سایر روش های کسب معیشت حرکت کرد.

وی با بیان اینکه باید از طبیعت به اندازه ظرفیت آن بهره برد، ادامه داد: برای دستیابی به رشد اشتغال و اقتصاد، مجاز به تخریب عرصه سرزمین و محیط زیست نیستیم و این اهداف باید از طریق راه اندازی صنعت و اقتصاد سبز مورد پیگیری قرار گیرد.

وی ادامه داد: تغییر الگوی کشت و استفاده از روش جدید در کشاورزی نوین عامل موثری در بهره وری از آب است و باید در راستای حفظ امنیت غذایی مردم و ارتقای بخش کشاورزی با بهره وری بالا از منابع فعلی تلاش شود.

وی بهره گیری از روش سنتی در کشاورزی را از عوامل تاثیر گذار در وارد کردن آسیب به محیط زیست عنوان کرد و گفت: توجه به تحقیقات علمی و دانشگاهی در زمینه بهره وری از منابع طبیعی و توسعه صنعت سبز باید در دستور کار قرار گیرد.

سعادت فعالیتهای زیست محیطی در استان به ویژه در حوزه دریاچه ارومیه را از اقدامات جدی دولت در رابطه با مخاطرات محیط زیست دانست و اضافه کرد: تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه گواه تلاش های دولت در حفظ محیط زیست و حمایت های آن در بهبود شرایط موجود است.

وی اظهار کرد: از صرف هزینه و سرمایه گذاری در حفاظت از محیط زیست نباید هراسی داشت و باید از دستاوردهای علمی برای حفظ و استفاده صحیح از آن بهره برد.

پرویز آراسته مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در هفته گرامیداشت محیط زیست  گفت: ارتفاع آب دریاچه ارومیه نسبت به چهار سال گذشته به رغم کاهش بارش ها افزایش 90 سانتیمتری داشته که موجب افزایش بیش از سه برابری پهنه آبی آن شده است

http://westadoe.ir/Portals/0/_MG_5653.JPG

پرویز آراسته با بیان اینکه میزان بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه با 28 درصد کاهش نسبت به پارسال مواجه است، افزود: با وجود این کاهش، مساحت این عرصه آبی از 730 کیلومتر مربع در سال 92 به 2 هزار و 563 کیلومتر مربع رسیده که این امر باعث شده دریاچه ارومیه هم اکنون 2 میلیارد و 590 میلیون متر مکعب آب داشته باشد.
وی با اشاره به طرح های مصوب ستاد احیای دریاچه ارومیه که در حوزه محیط زیست انجام شده است، اضافه کرد: کاشت درختان گز و قره داغ در حاشیه دریاچه ارومیه در 480 هکتار از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه در راستای تثبیت شن های روان از جمله طرح های اجرایی بوده است.
وی با بیان اینکه افزایش عرصه آبی دریاچه ارومیه موجب کاهش ریزگردها می شود، اظهار کرد: در همین راستا مالچ پاشی بیولوژیکی در سطح 45 هکتار محدوده جبل کندی ارومیه در حاشیه دریاچه انجام شده است.
وی درباره تامین آب حیات وحش دریاچه ارومیه که از وظایف اداره کل محیط زیست به شمار می رود، گفت: سطوح آبگیری در جزایر پارک ملی احداث شده و آب حاصل از باران در مخزن های آب در سطح جزایر دریاچه جمع آوری می شود و به مصرف حیات وحش می رسد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی بیان کرد: در زمینه حفاظت فیزیکی دریاچه ارومیه نیز با همکاری بسیج سازندگی سپاه شهدای استان 290 کیلومتر از پیرامون دریاچه ارومیه از سلماس تا بناب قرق شده که افزایش پوشش گیاهی را به دنبال داشته است

در این همایش پنج اطلس محیط زیست از سوی معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور توسط مدیر کل حفاظت محیط زیست استان به استاندار آذربایجان غربی اهدا شد.

مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست در موزه تاریخ طبیعی ارومیه +عکس

مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست در موزه تاریخ طبیعی ارومیه +عکس

مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست در موزه تاریخ طبیعی ارومیه +عکس

مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست در موزه تاریخ طبیعی ارومیه +عکس

مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست در موزه تاریخ طبیعی ارومیه +عکس

مراسم گرامیداشت هفته محیط زیست در موزه تاریخ طبیعی ارومیه +عکس

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 105026
دیدگاه خود را به ما بگویید.