تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۰ بهمن ۹۶.::. ساعت : ۹:۲۳ ب.ظ

   361 بازدید

بی‌شک، اکنون برای حفظ این امانت‌های ارزشمند، جز بسیج مردمی و فراخواندن آنان برای حفظ مؤلفه‌های هویتی خویش، راه دیگری نمانده است

جوان پرس / دکتر شفیع بهرامیان – روزنامه‌نگار  : آثار تاریخی و میراث معنوی به‌جامانده از نسل‌های گذشته، از شالوده‌های اصلی هویتی، شناسنامه ماندگار و میراث ارزشمندی است که نشانگر ده‌ها قرن مدنیت و آبادانی یک منطقه یا کشور است.
امروزه، اقتصاد و گردش مالی مبتنی بر سفر، توریسم و جهانگردی به‌طور مستقیم ۱۸ درصد از تولید ناخالص داخلی کشورهای پیشرو در این عرصه را تشکیل داده و انتظار می‌رود این رقم تا سال ۲۰۲۶ به ۲۵ درصد افزایش یابد.
براین‌اساس، گمانه‌زنی، احصا، بازنمایی، نگهداری، حراست، اطلاع‌رسانی، تبلیغات و ایجاد بسترهای لازم برای دیدار گردشگران، جهانگردان و ایران‌گردان از آثار تاریخی می‌تواند فرصتی بی‌بدیل برای ایجاد اشتغال، درآمدزایی، افزایش ارتباطات بین‌فرهنگی و شناساندن تاریخ و فرهنگ مردم یک منطقه به سایر مناطق و ملل دنیا باشد.
با نگاهی گذرا به وضعیت تاریخی و جغرافیایی کشور، می‌توان دریافت که شمال غرب ایران از دیرباز به دلیل موقعیت استراتژیک و سوق‌الجیشی آن در کنار وفور آب، زمین‌های حاصلخیز و ارتفاعات و کوه‌های مرتفع، خاستگاه و مرکز حکومت بسیاری از تمدن‌های گذشته این سرزمین بوده است.
در این میان، استان آذربایجان‌غربی با یک هزار ۵۱۷ اثر ثبت‌شده ملی، وجود آثار فراوانی از حکومت‌های «آشور»، «لولویی»، «هوری»،« اورارتو»، «مانایی»، «ماد» و «پارس» در قبل از اسلام و پس از آن خوانین، سلسله‌ها و حکومت‌های محلی، به همراه حضور اقلیت‌های دینی و زبانی متعدد «تُرک»، «کُرد»، «ارمنی» و «آشوری» در کنار هم‌جواری با سه کشور همسایه، میراث دار تاریخی 8 هزارساله است که بر تارک تاریخ و فرهنگ ایران بزرگ می‌درخشد.
آثاری چون تخت سلیمان تکاب، قره‌کلیسای چالدران، تپه حسنلو، دژ بسطام، تپه قلایچی بوکان، خان‌تختی سلماس، محوطه تاریخی ربط سردشت، تپه قلاتگه و کتیبه کلاشین اشنویه، غار سهولان و بسیاری دیگر از تومولوس‌ها و محوطه‌های تاریخی در این منطقه، آن را به‌عنوان بهشت باستان‌شناسی، همچنین استانی تاریخی و سرشار از مناطق بکر و دیدنی، معرفی نموده است.
مدتی است متأسفانه، میراث و آثار تاریخیِ به نسل حاضر به امانت رسیده این سرزمین، بی‌کس و زخمی در معرض تخریب و تاراج غارتگران کلان قرارگرفته و علاوه بر دستبرد مستمر حفاران آماتور و غیرقانونیِ بیل و کلنگ‌دار؛ حتی در مواردی با ماشین‌آلات سنگین راه‌سازی چون بیل مکانیکی، کمپرسور و احتمالاً لودر یا بلدوزر، این میراث فرهنگی و ملی مورد هجوم کاملاً سازمان‌یافته قرارگرفته و بسیاری از سایت‌های تاریخی منطقه، منهدم شده و احتمالاً آثار داخل آنها، به یغما رفته است.
سیاست‌های موجود و فقدان امکانات و منابع تخصیص‌یافته برای حراست و حفاظت و همچنین عدم تمایل برای کشف و نمایش آثار تاریخی منطقه، به‌هیچ‌وجه کفاف هجمه و هژمونی نامبارک دزدان میراث گذشتگان و دلالان و قاچاقچیان حرفه‌ای و سازمان‌یافته بالأخص در استان آذربایجان‌غربی را نمی‌کند و متأسفانه، قوانین ناکارآمد موجود و ناتوانی ادارات متولی و سایر نهادهایی که اندک ابزار و امکان لازم را برای تأمین امنیت این آثار در اختیاردارند، کارایی لازم را برای صیانت و پاسداری از میراث گذشتگان در منطقه، ندارد.
اکنون لازم است با هشیارسازی، برانگیختن حساسیت لازم و آگاه‌سازی مردم و شهروندان در باب حفظ این میراث گران‌بها، فرهنگ حفاظت و حراست از آن را بین توده‌های مختلف مردم اشاعه و آموزش داد تا اینان با تشکیل انجمن‌های غیررسمی، گروه‌ها و شبکه‌هایی صرفاً مردمی، با هوشیاری و مسئولیت اجتماعی افزون‌تر، دست دزدان آثار باستانی را از منطقه کوتاه نمایند.
بی‌شک، اکنون برای حفظ این امانت‌های ارزشمند، جز بسیج مردمی و فراخواندن آنان برای حفظ مؤلفه‌های هویتی خویش، راه دیگری نمانده است./ همشهري

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 111535
دیدگاه خود را به ما بگویید.