تاریخ انتشار :شنبه ۱۰ فروردین ۹۲.::. ساعت : ۷:۰۹ ق.ظ

   626 بازدید

  ضعف عملکرد صدا و سيماي ما به حدي معلوم و تاسف بار است ! در هر خانه اي گام مي نهادي از وقت سپيده دم تا پاسي از شب ! مثلا يک کانال GEM از تو استقبال مي کند !

 

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : معمولا ايام عيد و تعطيلات رسم بر آن است در کنار سفر، تفريح و گردش عده اي هم به ديد و بازديد  و دور هم نشيني مي پردازند . بر اساس آمار رسمي مرکز آمار ايران حدود 40 درصد مردم در بهار سال 91 در خانه هايشان  بودند وکمتر از 60 درصد به مسافرت رفته اند و اين هم آمار بسيار خوشايند و خوبي است .

 

  اما نکته مهم اين خانه نشيني ها و دور هم نشيني ها در ايام عيد و تعطيلات متاسفانه فضاي سرد و بي روحي است که حکمفرما شده است ؛ خانواده هاي قديمي و گرمي که تا ديروز صميمي و با محبت کنار هم مي نشستند امروز به ظاهر و از روي اجبار و رفع تکليف سر سفره هم مي نشينند!

 

 يكي از مولفه هايي که باعث اين فاصله و جدايي شده ؛ نقش رسانه هاي گروهي از جمله تلويزيون و البته ماهواره است .

 

 بدون شک در هر خانه اي گام مي نهي! بدون شک يکدستگاه ماهواره مي بيني که البته اساس روز و محور توسعه انساني است – كه اگر بدرستي مديريت ، راهبري و استفاده شود – ولي متاسفانه مثل تمامي ابزارهاي در دسترس به يک بلاي خانمان سوز تبديل شده است چون فرهنگ استفاده از آن را بلد نيستيم ! و نمونه آن را مي توان به عينه در ايام تعطيلات و ديد و بازديد ها و کنار هم نشستن ها ديد !

 

اگر تا ديروز خانواده ها گرد کرسي و فانوس جمع مي شدند امروزه هر کس در گوشه اي مي نشيند ! جوانان که با تلفن هاي همراه ، لپ تاپ و کامپيوتر و… که  استفاده غير اصولي مي کنند مشغول هستند و بزرگسالان هم دو چشم در مقابل تلويزيون البته کانال هاي ماهواره نشسته اند و در فضاي ديگر سير مي کنند !

 

شکي در اين نيست وجود هر گونه ابزار ارتباطي و رسانه اي در عصر دهکده جهاني و ارتباطات خود يک مزيت به شمار مي رود ؛ متوليان امر و مسوولان حوزه فرهنگي ما اگر بدرستي اين مهم را مديريت کنند مي تواند به بهترين ابزار اقناع و ترغيب افکار عمومي و سلامت روان جامعه تبديل شود و در روي ديگر نقش رسانه ملي و شبکه هاي تلويزيون وکانال داخلي هم بسيار مهم است و ساير رسانه هاي تاثير گذار که متاسفانه بدليل نبود برنامه مناسب و فاصله ايجاد شده بين افکار عمومي و مخاطبين با رسانه هاي داخلي به خصوص رسانه ملي امروز ازکمترين تاثير گذاري برخوردار است ، حتي سريال ها و فيلم هايش هم نمي تواند خانواده هاي ايراني را دور هم جمع کند و بر اساس نياز مخاطب حرکت کند!

 

 ضعف عملکرد صدا و سيماي  کشور ما به حدي معلوم وتاسف بار است که امروزه استفاده از ماهواره و فراگيري از شبکه ها و کانال هاي آن درتمامي منازل جاي شبکه ها وكانال هاي ايراني قديمي را گرفته اند .

 

 به عنوان مثال اگر پارسال شبکه وکانالي به نام ( فارسي وان )  فضاي خانه ها را اشغال کرده بود امروز خانواده ( جم ها GEM  )  به عينه درتمامي  منازل نفوذ کرده و با ترجمه فيلم هاي ترکيه اي  به زبان فارسي هم فرهنگ ، تاريخ و سنن و آداب کشور را به يغما مي برد !

 

  اين مهم به خوبي در ايام عيد امسال براي نگارنده مشخص شد ؛ در هر خانه اي گام مي نهادي از وقت سپيده دم تا پاسي از شب ! مثلا يک کانال GEM از تو استقبال مي کند ؛ کانالي که تماما  فرهنگ کشور و مردم را هدف قرار داده است و يکي از دلايل افزايش آسيب هاي اجتماعي است!

 

   اگر يک فيلم تاريخي از سرگذشت دولت عثماني بصورت بسيار زيرکانه و هنرمندانه ساخته مي شود ! اگر يک فيلم جنگي کره اي آنقدر در فضاي خانوادگي ايراني تاثير مي گذارد ! يا اينکه اگر يک بانوي کره اي و چيني هم بعد از سال ها در اذهان مردم ماندگار مي شوند ! همگي نشات گرفته از کم کاري مسوولين فرهنگي و متوليان اين حوزه به خصوص رسانه ملي ماست که نتوانسته بر اساس نياز مخاطب حرکت کند.

 

 شبکه ها و کانال هاي خسته کننده عيد امسال هم سند بارزي بر اين ادعاست که کمتر کسي اگر حتي يک هفته هم دنبال صدا و سيماي داخلي نرود اتفاق خاصي نمي افتد!

 

مگرايران را مهدتمدن و فرهنگ نمي خوانيم ، مگر ادعاي اسلامي نداريم ،حال چه شده اينقدر از اين مسير فاصله گرفته ايم و بجاي اينکه ايام عيد به يک فرصت مناسب براي نزديکي خانواده ها باشد به يک معضل اساسي در پس ضربه زدن به آداب ، رسوم و فرهنگ کشورمان مي گردد!

 

رهبر معظم انقلاب از سالين دور ودراز موضوع  تهاجم فرهنگي دشمن را هشداد داده بودند ولي متاسفانه مثل اينكه مسوولان حوزه جنگ نرم و فرهنگي در خواب بي فرهنگي فرو فته اند واگر به اين منوال پيش برويم عواقب ناخوشايندتري دامان جامعه وخانواده ها را مي گيرد ! و نياز است يک خانه تکاني اساسي به خود بدهند.

 

شايد دليل اصلي اين ناهنجاري را کمبود اعتبار بدانند ولي بايد اعلام کنيم خيلي از اين تحرکات فرهنگي و  برنامه هاي پيش روي نيازي به بودجه و اعتبار ندارد فقط يک مديريت کارآمد و متعهد و متخصص مي خواهد تا بتوان از اين سنگلاخ عبور کرد .

 

امسال؛ سال سختي است چند ماهي را با انتخابات و پس لرزه هايش بايد سير کنيم و اين مي تواند بزرگترين ضربه به چرخه حرکت توسعه اي کشور باشد که اگر توجه اساسي به آن نگردد و از همين ايام تعطيلات يک فکر اساسي انديشيده نشود و مسوولان از خواب پايان سالشان بيدار نشده  باشند !

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 15105
دیدگاه خود را به ما بگویید.