تاریخ انتشار :سه شنبه 6 فوریه 18.::. ساعت : 7:15 ب.ظ

   80 بازدید

کارونسرای نفت ارومیه
سرپرست معاونت میراث فرهنگی آذربایجان غربی گفت: بنای تاریخی كاروانسرای شركت نفت ارومیه مرمت خواهد شد.
 جوان پرس : سرپرست معاونت میراث فرهنگی آذربایجان غربی گفت: بنای تاریخی كاروانسرای شركت نفت ارومیه مرمت خواهد شد.

حسن سپهرفر افزود : با تلاش کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، این اثر مستند نگاری و نقشه برداری شده و در سال 1380 در فهرست آثار ملی کشور جای گرفت.

وی افزود: دخل و تصرفهای غیر قانونی مالکین قبلی و مشکلات فی مابین آنها به قصد تخریب اثر و خروج از فهرست آثار ثبتی ،‌مانع از این شده بود که بتوان کارهای مرمتی برای آن انجام داد.

سپهرفر در ادامه گفت: با این حال با توجه به رویکرد اداره کل در خصوص صیانت و حفاظت از بناهای تاریخی در راستای احیاء و اعطاء کاربریهای در خور و شایسته ، تفاهم نامه مشارکت در حفاظت و مرمت با مالک کاروانسرا منعقد شده است و مراتب به سازمان مرکزی جهت اختصاص ردیف بودجه لازم ارسال گردیده است .

سرپرست معاونت میرا ث فرهنگی آذربایجان غربی در پایان گفت : حسب جلسات متعدد شورای فنّی اداره کل و تصمیمات اخذ شده در خصوص این کاروانسرا ، طراحی های لازم توسط مهندسین معمار انجام پذیرفته و کاربریهای  قابل اعطائی به این بنا در قالب پیشنهادات چند گانه بصورت مجلد در مراحل نهایی آماده سازی بوده و پس از طرح مجدد در شورای فنی اداره کل و تایید نهایی شورای فنی سازمان میراث فرهنگی کشور جهت اجرا به مالک  کاروانسرا ابلاغ خواهد گردید.

 بنای کاروانسرای شرکت نفت ارومیه که در میدان ولیعصر و کنار شرکت نفت ( ابتدای بلوار شهدا) در طول و عرض جغرافیایی 47 33 37 و 55 03 45 قرار گرفته از همین رو به این نام معروف شده است.

 در گزارش ثبتی، این اثر را کاروانسرایی از اواخر دوران قاجار و اوایل دوره پهلوی می دانند( گزارش ثبتی کاروانسرای شرکت نفت 1380:4)، اما مشخص نیست این انتساب بر چه اساس و مبنایی بوده است. در سردر ورودی بنا ،اثری از کتیبه یا نوشته¬ای که به تاریخ ساخت، قدمت و یا نام بانی آن اشاره شده باشد، به چشم نمی خورد.

گفتنی است شباهت پلان این بنا با کاروانسرای شاه عباسی جلفا قابل توجه است ولی کاروانسرای جلفا در دوره صفوی ساخته شده است. به هر حال این کاروانسرا برای مدتها خارج از محدوده شهر ارومیه و با فاصله چند صد متری از دروازه بالو، یکی از هفت دروازه ارومیه، واقع و در تصویر هوایی سازمان نقشه¬برداری کشور که در سال 1335 ه.ش تهیه شده، همچنان اندکی از محدوده شهر فاصله دارد.

Print Friendly
کدخبر : 111713
دیدگاه خود را به ما بگویید.