تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۲ آبان ۹۶.::. ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ

   234 بازدید

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: ششمین جشنواره شعر یادمان ولایت به زبان ترکی آذری 23 آبان در ارومیه برگزار می شود.

جوان پرس :مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی گفت: با همکاری این اداره کل جشنواره شعر ولایت به زبان ترکی در آذربایجان غربی برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام محمدباقر کریمی در نشست خبری با گرامیداشت فرارسیدن هفته کتاب و کتاب‌خوانی اظهار داشت: بیست و پنجمین دوره هفته کتاب و کتاب‌خوانی جمهوری اسلامی ایران از روز شنبه ۲۰ آبان ماه آغاز و تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نبود دانش عامل اصلی شکل‌گیری گروه‌های تکفیری و افراطی است گفت: آیه قرائت اولین کلمه وحی نازل‌شده بر سینه مبارک پیامبر اکرم (ص) است که این امر خود نشان از توصیه خداوند به بحث دانش، علم‌اندوزی و کتابت دارد.

کریمی با اشاره به برگزاری دو جشنواره اثرگذار در امر کتاب‌خوانی افزود:آذربایجان غربی در هر دو جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و جشنواره تعیین پایتخت کتاب ایران شرکت کرده و موفق به ارسال آثاری به دبیرخانه این جشنواره‌ها شده است.

وی با یادآوری اینکه طی سال‌های گذشته روستاهایی از شهرستان مهاباد و بوکان توانستند در بین ۱۰ روستای برتر کشور در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی قرار بگیرند تصریح کرد: متأسفانه علی‌رغم وجود ظرفیتهای بالا در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی مسئولین آذربایجان غربی توجهی به این بحث ندارند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی تصریح کرد: باید تلاش کرد تا با ایجاد باشگاه‌های کتاب‌خوانی، گسترش فرهنگ نذر کتاب، تقویت کتاب‌فروشیها، برگزاری جشنواره کتاب برتر سال و نیز تشویق مؤلفین به افزایش میزان ساعات مطالعه در کشور کمک کرده باشیم.

حجت الاسلام کریمی با بیان اینکه سال گذشته ۲۵ هزار عنوان جلد کتاب به کتابخانه های استان اهدا شده است اظهار داشت: شش هزار جلد کتاب از اغاز سال جاری تاکنون به کتابخانه های آذربایجان غربی اهدا شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی اضافه کرد: از سال ۹۵ تاکنون ۳۱ هزار جلد به کتابخانه ها مدارس ،دانشگاه ها ،مساجد و مناطق حاشیه نشین  استان اهداءشده است.

وی با بیان اینکه۲۰۶ عنوان کتاب در سال ۹۵ و ۱۳۹عنوان کتاب در شش ماه اول سال ۹۶ به زبان های ترکی، کردی و فارسی منتشر شده است افزود: سال گذشته در حوزه سایت موسسه خانه کتاب ایران که مربوط به صدور کارت شناسایی برای اهل قلم است برای ۱۵۸ مولف کارت مولف صادر شده است.

حجت الاسلام کریمی با بیان اینکه سال گذشته در راستای حمایت از مولفین حدود ۹۰ میلیون تومان برای خرید ۹۵ عنوان کتاب اختصاص یافت یاد آور شد: امسال هم در دو مرحله در مجموع ۸۰ میلیون تومان به منظور حمایت از مولفین، کتاب خریداری شده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ۶۷ کتابخانه نهادی و۴۰ کتابخانه مشارکتی در آذربایجان غربی وجود دارد افزود: ۱۸۷ کتابخانه تحت عنوان کتابخانه مساجد در سطح استان دایر بودکه  تعداد ۶۶ هزار نفر در کتابخانه های استان عضو هستند.

کریمی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی شعر ولایت به زبان ترکی اظهار داشت: ششمین جشنواره شعر یادمان ولایت ساعت ۹:۳۰ روز سه‌شنبه هفته آینده در سالن آمفی‌تئاتر کتابخانه مرکزی ارومیه برگزار می‌شود.

به گزارش مهر ؛ وی با اشاره به برگزاری جشنواره شعر ولایت در دو بخش اصلی با موضوع ولایت و رهبری و بخش جنبی با موضوع نماز، ایثار و شهادت و امربه‌معروف و نهی از منکر گفت: امسال تعداد ۳۴۲ اثر از ۱۵۷ شاعر آئینی استان‌های آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، همدان، تهران، البرز، خراسان و آذربایجان غربی به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109295
دیدگاه خود را به ما بگویید.