تاریخ انتشار :جمعه ۱۰ دی ۹۵.::. ساعت : ۶:۰۸ ب.ظ

   1608 بازدید

راه نجات " اوضاع قمر در عقرب " شوراهاي اسلامي شهرو شهرداران و هدايت آنها به يك مسير سالم و اصولي و كارشناسي در كنار توجه به منابع مالي پايدار وحمايت اصولي دولت ؛ بدون شك انتخاب افراد صاحب ايده ، خلاق ، توانمند ، كارآمد ، سالم ، شايسته ، شجاع و بدون وابستگي جناحي و سياسي است.

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : چيزي كمتر از 5 ماه ديگر به انتخابات شوراهاي اسلامي شهر زمان باقيست و قرار است همزمان با انتخاب دوازدهمين رئيس جمهور ، پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهرو روستا نيز برگزار شود كه از همين حالا از برخي تريبون ها ، اماكن ، مجالس ، فضاي رسانه اي و محافل خصوصي اسامي افرادي به چشم مي خورد و به گوش مي رسد و آذربايجان غربي هم قرار است همزمان با كل كشور اين ماراتن را برگزار كند.
شايد در اندك شهرهاي استان اقدامات عمراني شاخصي انجام گرفته است اما با نگاهي گذرا و كلي به روند فعاليت حاشيه اي شوراهاي دوره چهارم استان به اين مهم مي رسيم كه مديريت شهري در آذربايجان غربي با يك چالش اساسي روبرو است.
در كمتر شهري سراغ داريم كه از همان دوره چهارم اختلافات اساسي شوراها با شهرداران مشهود نباشد !!! از بركناري و استيضاح گرفته تا نبود مصوبه در مجموعه هاي مديريتي شهري و غيره باعث شده تا برخي از شوراها در اين مدت حتي 4 شهردار هم انتخاب کنند!!! از طرف ديگر نبود همگرايي ، اتحاد و يگانگي بين اعضاي شوراهاي اسلامي شهر وتفرقه باعث گرديده تا دوره پرچالشي را پشت سر بگذاريم!
مشكلات حواشي پيرامون خود اعضاي شوراهاي اسلامي شهر و مديريت شهري و نبود همگرايي ، و برنامه منظم و مدون و بسياري از مشكلات و مسائل ديگر افكار عمومي و مردم استان را بر آن مي دارد كه در دوره پنجم با يك برنامه ريزي مدون ، اصولي و با يك ديد كارشناسي فارغ از حواشي و مسائل قومي ، مذهبي ، خانوادگي ، حزبي ، گروهي و با تكيه بر شايستگي ، كارآمدي و شناخت  افرادي توانمند در سطح استان انتخاب شوند تا بلكه بتوان مشكلات موجود را به حداقل رساند و بخشي از آنها مرتفع نمود.
امروزه اكثر شهرداران با مشكلات مالي فراوان دست و پنجه نرم مي كنند ، بي پولي دولت و عدم حمايت آنچناني ، ركود اقتصادي ، عدم ساخت و ساز و صدور پروانه ساختماني و عوارض ، نبود منابع مالي پايدار ، ركود نسبي پروژه هاي در حال اجراي عمراني اكثر شهرداريها ، عدم پرداخت حقوق كارمندان  و كارگران مربوطه همه و همه باعث گرديده كه شهرداريها و شوراها با يك چالش اساسي روبرو گردند.
اين موارد و اختلافات في مابين شوراهاي اسلامي شهر با شهرداران و تنش هاي اساسي مي طلبد كه در دوره پنجم با يك تغيير رويكرد اساسي و با بررسي اجمالي عملكرد اعضاي فعلي كساني وارد اين نهاد دموكراسي مردمي شوند تا حداقل بتوانند به كمي از چالش هاي موجود خاتمه بخشيده و كمك كنند بخشي از مشكلات شهرداران مرتفع شود و از طرف ديگر چالشهاي كه امروزه مديران و مديريت شهري با آن روبرو هستند به حداقل برسد.
راه نجات ”  اوضاع قمر در عقرب ” شوراهاي اسلامي شهرو شهرداران و هدايت آنها به يك مسير سالم و اصولي و كارشناسي در كنار توجه به منابع مالي پايدار و حمايت اصولي دولت ؛ بدون شك انتخاب افراد صاحب ايده ، خلاق ، توانمند ، كارآمد ، سالم ، شايسته ، شجاع و بدون وابستگي جناحي و سياسي است.
متاسفانه كشور در حوزه انتخابات امروزه با يك چالش اساسي از حوزه سياسي رنج مي برد و تا زماني كه يك حزب و يا تشكل قومي مردمي در حوزه انتخابات پاي كار نيايد ، انتخاب افراد بر اساس سلايق شخصي و وابستگي جناحي و سياسي و قومي بدون توجه به معيار انتخاب اصلح و شايسته خواهد بود و این بزرگترین لطمه ای است که در حوزه انتخابات و گذر از دموکراسی با آن روبرو هستیم.
با اين اوصاف ؛ حال كه استارت فعاليت هاي غيررسمي كانديداهاي احتمالي زده شده و چهره هاي مختلف سياسي ، اجتماعي ، اقتصادي و غيره سعي در معرفي خود به افكار عمومي دارند ؛ شايسته است مردم و افكار عمومي از همين امروز از افرادي حمايت كنند تا بتواند مشكلات حوزه شهري و شهرداري ها را به حداقل كاهش بدهند و حتي پيشنهاد ميگردد اگر افراد توانمند و شايسته اي را مي شناسند كه قصد شركت ندارند هر طور شده آنها را وادار به مشاركت و كانديداتوري بنمايند و با تمام قدرت حمايت كنند تا بلكه شوراهاي توانمندتري در دوره پنجم انتخاب شوند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 99794
۵ دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  آقای معروفی بزرگوار .کدام شایسته کدام سالار خدایی بغیرازخودشان برای مردم چکار میکنندبیشرآنهارل واسته ودلال رابازی میکنند کاش مسولین ذیربط وضعیت مالی اعضای شوراازنظر می گذراندند تامشخص میشد که وجودشورا چقدربی معناست هرکدام برای خودشان شهردارند راضی کردن این همه شهردارکارسخت وبسیار هزینه براست

 2. خزایی گفت:

  حالا شایسته سالاری درشورای شهرپیشکش مگردراستانداری خیلی مثلا شایسته سالاری دوست بازی ومحفل گرایی جای همه تعاملات گرفته است ولی خانها برای خود هر کس باندی دارد
  شما به فکرشورای شهرهستید
  حامیان دولت و اصلاح طلبان و نخبگان استان در کجای مدیریت کلان استان جای دارند!!!
  کدام شایسته سالاری کدام مردم….
  مدیریت استان شبیه مدرسه پیرمردها شده است که برای خودنوشابه بازمی کنند و اسمش را گذاشته اند مدیریت …..مردم اگاهند و فهمیده ولی افسوس که …..

 3. محمد گفت:

  با توجه به اینکه دو سه ماهی به ثبت نام مانده است ولی حدث و گمان ها با ارسال پیامک از طرف کاندیداها و یا به نام حامیان شروع شده است.
  از اینکه شهر ما به یک شورای شهر جسور نیاز دارد چند موردی را از باب این انتخابان باطلاع میرسانم
  اول اینکه کسانی که قبلا رای اوردند و ازمون را با موفقیت گذراندند و دوباره مردم را هالو فرض کرده و می خواهند کاندیدا شوند یکی نیست بگوید مگر رای نیاوردی چرا استعفا دادی!
  دوم اینکه از اعضای حال حاضر کسانی هستند که شورا را حیاط خلوت و جولانگاه امیال خویش کرده و کسی نیست بگوید کجاست وعده هایتان و کجاست ثمره اش
  سوم فامیل بازی است ـ جناب شهردار بعد از اینکه خودش سالها خدمت کرده و موفق هم بوده پسرخوانده را که رای اورده بود به مجلس فرستاد که حتما برای این پست خیلی جوان بود ولی جای فرزند خوانده را با فرزندی دیگر میخواهد پر کند و این مرض به دیگران نیز سرایت کرده که فرزند جناب قاضی پور و …. هم این راه را هدف قرار داده اند و کسی نیست بگوید این است شایسته سالاری
  مورد مهمتر در خصوص اکراد است که با رد صلاحیت افراد سرشناس و کاربلد همواره راه را برای چند نفر امتحان پس داده در این سالها باز میکنند چراکه اگر نفرات جدید وارد شوند اکراد به هیچ عنوان قبلی ها را انتخاب نخواهند کرد و نتیجه آرائ مجلس و حذف نمایندگان مجلس بهترین گواه بود

  و اما ـ اما از سر دولتی دانشگاهها الان دیگر هیچ خانواده ای بی لیسانس نیست و مشکلات اقتصادی باعث میشود هر جوانی به صرف داشتن مدرک خود را بیازماید بلکه تقی به توقی بخورد و شانس در خانه اش را بزند و صاحب شغل شود و جایگاه

  در این بین وامصیبتا ـ مردم ارومیه که در کوران اتحاد ظاهری و قومی منتظر شایسته سالاری خواهند بود ….

 4. محمد گفت:

  از مدیریت محترم جوان پرس درخواست میشود بخشی را بصورت باز در نظر بگیرند تا مثل های قبل در خصوص کاندیداهای احتمالی شورای شهر ارومیه و سایر موارد بحث و تبادل نظر شود چراکه این مورد دو حسن دارد
  اول اینکه به مردم کمک میشود که بهتر انتخاب نمایند
  و کاندیداهای جوان بدانند که ورود به این عرصه متحمل هزینه های زیادی است اعم از مالی و …
  و کاندیداهای با تجربه ای که قصد ورود ندارند هم تشویق شوند تا ورود نمایند چراکه واقعا شهر ما نیازمند شورای شهری قوی می باشد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.