تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲۰ مهر ۹۶.::. ساعت : ۱۰:۰۰ ق.ظ

   1227 بازدید

بدون شک روند انتخاب محمد مهدی شهریاری برای گرفتن این پست نشان می دهد که وی نباید مدیون هیچ جریان سیاسی در آذربایجان غربی باشد

جوان پرس / عبدالسلام معروفی : بالاخره بعد از چند ماه از آغاز بکار دولت دوازدهم و حواشی پیش رو گزینه استانداری آذربایجان غربی با معرفی وزارت کشور از هیات دولت مهر تائید گرفت و قرار است هفته آینده  ” محمد مهدی شهریاری ” از دیار خراسان و سرکنسول فعلی ایران در فرانکفورت آلمان سکان هدایت استان آذربایجان غربی را بر عهده بگیرد.

 • زندگینامه

محمد مهدی شهریاری استاندار جدید آذربایجان غربی در سال ۱۳۴۳ در شهر مانه و سملقان از شهرستان های استان خراسان شمالی متولد و تحصیلات ابتدایی اش را در زادگاهش طی کرده و در سال ۱۳۶۱ موفق به اخذ دیپلم شد.وی در سال ۱۳۶۰ در حالی که یک دانش آموز دبیرستانی بود عازم جبهه های نبرد علیه دشمن متجاوز شد ضمن اینکه برادر وی در سال ۱۳۶۳ در منظقه کامیاران به شهادت رسید.شهریاری در سال ۱۳۶۵ در اثر استفاده دشمن بعثی از سلاح شیمیایی در منطقه شلمچه تحت تاثیر این مواد قرار گرفته و به درج جانبازی نائل آمد.وی در سال ۱۳۷۳ به عنوان کارشناس در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه مشغول به‌کار شد.

شهریاری در سال ۱۳۸۶ کاندیدای هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شده و با رای حوزه انتخابیه خود به عنوان نماینده بجنورد، جاجرم، مانه، سملقان و گرمه به مجلس راه یافت.

وی در سال ۱۳۹۰ و پس از اتمام دوران نمایندگی مجددا کاندیدا نشد و پس از اتمام دوره به وزارت امور خارجه بازگشت.وی از سال ۱۳۹۳ به عنوان سرکنسول وزارت امور خارجه در فرانکفورت آلمان مشغول بکار بوده تا اینکه امروز مهر استانداری آذربایجان غربی بر کارنامه کاریش حک شد.

   * تاکتیک وزیر کشور

 در حالی که بسیاری از جریان های سیاسی و نمایندگان مردم در خانه ملت دنبال معرفی گزینه های دیگری برای استانداری آذربایجان غربی بودند و از همان روز آغاز بکار دولت دوازدهم سعی در معرفی و رایزنی برای انتخاب افراد دیگری بودند و تاکنون چندین نفر از چهره های مدیریتی و سیاسی از جمله ؛ ابقای خود سعادت  و محمدامین رضازاده ، علیرضا خلخالی ، علیرضا رادفر ، محمودزمانی قمی ، خباز ، سید محمود حسینی ، حمید قاطع ، اوسط هاشمی ، مروارید و غیره برای صندلی استانداری مطرح شدند اما عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت تدبیر و امید بار اول فریدون همتی ایلامی و از یاران نزدیک خودش را برای این استان در نظر گرفته بود که بدلیل فشارجریان های سیاسی و برخی از حواشی ایجاد شده توسط هویت طلبان  و مسائل قومیتی موفق نشد همتی کرد شیعه را برای بار دوم هم به این استان بیاورد و سکان هدایت استان هرمزگان را به او سپرد.

تا اینکه از حدود یک هفته قبل که بسیاری از جریان های سیاسی و نمایندگان مردم دنبال معرفی گزینه های مورد اعتماد خود بودند و در صدد کسب رای اعتماد وزارت کشور و لابی گری بودند اما انگار رحمانی فضلی و  تیم انتصاباتش فارغ از وعده رئییس جمهور و استفاده از توان مدیران بومی بر تصمیم خود مصر بر انتخاب افراد غیربومی و تغییر بودند و در راستای سیاست تغییر و انتخاب افراد غیر بومی بر خلاف وعده ها برای بازی ندادن به جریان های همسو و جلوگیری از برخی از حاشیه سازی ها رحمانی فضلی و مجموعه اش در یک حرکت کاملا حساب شده و کاملا محرمانه بدون بازی دادن به جریان های سیاسی و در یک اقدام تاکتیکی دومین گزینه مورد تایید خود را که سابقه ارتباطی دیرینه با هم داشته و از کارشناسان وزارت امورخارجه و در لباس سفیر و دیپلمات از فرانکفورت آلمان به ایران بر گرداند و پرونده اش را صبح روز چهارشنبه به هیات دولت برد تا همه جریان های سیاسی را در مقابل عمل انجام شده قرار دهد و ” شهریاری را نصیب آذربایجان غربی بنماید”.

 • شهریاری مدیون هیچ جریان سیاسی در استان نیست

هر چند برخی از نمایندگان و جریان های سیاسی به نوعی در جمع آوری امضا و پیشبرد روند انتخابش با افراد ذینفوذ استانی دخیل بودند ، اما بدون شک روند انتخاب ” محمد مهدی شهریاری  ” برای گرفتن این پست نشان می دهد که  ” وی نباید مدیون هیچ جریان سیاسی و حتی نمایندگان هم باشد” هر چند هماهنگی و تعامل ضرورت کار و پیشرفت در امور است اما زمانی که این تعامل و همراهی از حد متعادل فراتر رفت و به باج خواهی و باج دهی تبدیل شود مطمئنا باعث عقب گرد مسیر توسعه استان و ایجاد سنگلاخ در راستای آبادانی خواهد شد و در این اثنا با توجه به پروسه چگونگی انتخاب و شرایط موجود پیش بینی می شود ” هیچ جریان سیاسی هم حق سهم خواهی از استاندار جدید آذربایجان غربی را ندارد”.

از شهریاری که به عنوان مردی خوش اخلاق ، صادق ، خنده رو  و با ارتباطات قوی در بدنه دولت نام می برند با پیشینه یکدوره نمایندگی مردم در خانه ملت و چند سال لباس دیپلمات در کشور پیشرفته آلمان نازی با بهره گیری از توان دیپلماسی و آشنا به زیر و بم حوزه سیاست خارجی و با توجه به شرایط مرزی بودن این استان می خواهد برای چند صباحی و عمر دولت دوازدهم این کاروان را به سلامت به سرمنزل مقصود برساند ، حال مطمئنا برای طی کردن این مسیر باید از ناهمواریهای زیادی عبور کند و گام های محکمی برای این منطقه بردارد.

 • شرایط حساس استان

آذربایجان غربی با 3 کشور هم مرز است ، کشورها و مناطقی که هر کدامشان سازی می زنند و گاها این سازها با موسیقی داخلی ما همخوانی نداشته و ناکوک است ، کارهای انجام می دهند که بر فضای سیاسی ، اقتصادی ، اجتماعی  و فرهنگی این منطقه کاملا تاثیر می گذارد ، استانی خاص و حساس با گرایش سیاسی و قومیتی و مذهبی و با مردمانی از ترک ، کرد ، ارمنی و آشوری است.

 البته نه اینکه کارهای نشده و سیمای استان با گذشته قابل مقایسه است ؛ بدون شک در این 38 سال عمر بابرکت انقلاب کارهای ارزشمندی در حوزه زیرساخت و روساخت و در بخش های مختلف خدماتی و اقتصادی انجام گرفته ؛ اما این روزها استان حال و روز خوشی ندارد و با توجه به امکانات موجود ، نیروی انسانی توانمند و امنیت مطلوبی که توسط نیروهای نظامی ، انتظامی ، بسیج ، سپاه ، ارگان های امنیتی  و همراهی خود مردم حاصل شده و حتی از امنیت برخی از استان های مرکزی هم فراتر رفته دیگر وجود این همه مشکل و چالش کمی برای مان سخت می آید! اگر آرزو می کردیم ” ای کاش عملکرد مسوولان در حوزه اجرا و خدمات و حل مشکلات مردمی در بخش اشتغال و معیشت و فعالیت و تلاش هم هم رده امنیت جلو می رفت و عقب گرد نداشتیم چیزی از ما و داشته هایمان کم نمی شد ” اما چه کنیم این آرزو این روزها دیگر برایمان امری محال و کمی به آرمان و آیده ال تبدیل شده است!!!

همه اینها که در زیر می آید به نقل از مسئولان مربوطه که در چند سال اخیر اعلام شده بازنشر می شود و صرفا جهت اطلاع استاندار جدید و تجدید خاطره مدیران فعلی اطلاع رسانی می شود ، می گویند ؛ صنعت و تولید استان حال و روز خوشی ندارد! برخی از صاحبان صنایع و تولید ما در سلول های زندان بسر میبرند ! عده ای از پرداخت حقوق کارگران خود عاجزند ! عده ای با کمتر از 30 درصد ظرفیت کار می کنند ! می گویند ؛ شهرک های صنعتی دیگر حال و هوایی آن روزهای خوشش را ندارد که دهها مینی بوس و ماشین در خیابانهایش در حال تردد بودند و کارگران تولید را پیاده می کرد!

می گویند ؛ اوضاع مرزها و بازارچه ها در حوزه تجاری و اقتصادی و دادوستد و اشتغال هم به تبع مرزی بودن و مشکلات آن سوی مرز و داخل مرز خراب است و مرزنشینی و کولبری هم دیگر رونقی ندارد ! در حوزه اشتغال هم وضعیت خوبی نداریم ! در اکثر خانواده ها جوانان و افراد بیکار و جویای نام داریم!

می گویند ؛ اوضاع کشاورزی به عنوان محور توسعه استان هم اصلا حال و روز خوشی ندارد و حمایت آنچنانی و در خور از کشاورزان صورت نمی گیرد ! محصولات تولیدی آنها در دستشان می ماند و مشتری برایش پیدا نمی شود ! دولت در حوزه خرید تضمین و تغییر الگوی کشت برنامه موفقی ارائه نکرده است! معادنش هم به عنوان محورهای پیشرفت اوضاعش بهتر از صنعت نیست!

می گویند هر چند در چند سال اخیر کارهای شده ولی در حوزه زیرساخت هم اوضاع تعریف آن چنانی ندارد! در بخش سواد و بهداشت و درمان به رغم همه اقدامات انجامی چند سال اخیر هنوز با شاخصه ها فاصله زیادی داریم ! در حوزه آسیب های اجتماعی نابسامانی و نابهنجاری فراوانی دیده میشود ! در حوزه گردشگری و جذب توریست هم مطلب قابل عرضی نیست!

بزرگترین دریاچه  ایران زمین به نام”  دریاچه نازنین ارومیه ” مظلومانه در حال مرگ است ! سایر اماکن و نقاط زیست محیطی هم وضعیت بهتری ندارند!

 راه آهن مراغه به ارومیه بعد از 18 سال هنوز به مقصد نرسیده ! بزرگترین ورزشگاه در حال ساختش هم دارد خراب می شود و به سرانجام نرسیده است!  و دهها پروژه ها قد و نیم قد که از سالیان دور و دراز بر زمین مانده اند. حالا اینها فقط در حوزه اجرایی است .

 می گویند ؛ بخش اقتصادی هم اوضاع خوبی ندارد ، مردم از لحاظ معیشت در تنگنا هستند ، بودجه های کشوری ناعادلانه توزیع می شود! درآمد سرانه استان هم نصف درآمد مردم سایر استان هاست! و به اذعان مسئولان استانی بسیاری از موارد کلیدی و توسعه ای در بخش شاخصه ها در رتبه های 25 به بالای کشوری قرار داریم.در بخش فرهنگی هم که می نالیم!

 البته نه اینکه همه مشکلات و چالش ها ماحصل کارکرد 4 سال اخیر است و یا اینکه در 4 سال عمر اول دولت تدبیر و امید کاری نشده ؛ بدون شک این مشکلات و چالش ها نتایج کارکرد مدیران کل ، نمایندگان مردم در خانه ملت ، مسئولان ارشد و میانی ، فرمانداران ، همه و همه از گذشته تا حال بوده که به نوعی در این استان مسئولیت داشتند و دارند و باید پاسخگویی مردم و افکار عمومی باشند.

 • انتظارات از استاندار جدید آذربایجان غربی

نه اینکه انتظار داریم شهریاری ” شهریاری را نصیب استان بنماید ” اما در ابتدای راه شناخت بهتری از استان آذربایجان غربی برای طی کردن این مسیر و در دست داشتن شرایط پیش رو می تواند کمک حال و مجموعه کاریش در 4 سال آتی باشد . و مدیری موفق خواهد بود که با بررسی شرایط و یک برنامه مدون بتواند بعد از 4 سال به مردم بگوید استان را از این شاخصه ها به این شاخص ها رساندیم. حال جناب شهریاری ” خود حدیث مفصلی بخوان از این مجمل ” اینها در یک روی سکه ؛ روی دیگر آن فضای غبارآلود سیاسی و برخی از حواشی داخلی و خارجی است که مسیر توسعه استان را با مشکلات زیادی روبرو ساخته است.

 با توجه به سابقه سفارت و ارتباط با بیرون و همراهی شخص وزیر کشور و تعامل قوی با بدنه دولت انتظار می رود شهریاری بتواند در 4 سال پیش رو با محور قراردادن ضرورت تغییر در برخی از حوزه ها که ذات طبیعت و کار مدیریتی است بخشی از مشکلات استان را مرتفع و به حداقل برساند و در حوزه اقتصاد و سرمایه گذاری ، استفاده از توان همه اقوام و مذاهب و تکیه بر اصل شایسته سالاری ، استفاده از نخبگان و جوانان صاحب فکر و قوی ، بهبود فضای کسب و کار و تولید و اشتغال ، محور قراردادن اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری ، کاهش دغدغه های اجتماعی ، ارتقای شاخصه های توسعه  ، جلوگیری از باندبازی و حاشیه پردازی ،  عمل به وعده ها و شعارهای رییس محترم جمهور دولت تدبیر و امید ، تلاش برای ایجاد و توسعه زیرساخت ها و تاسیسات زیربنایی و ارتباطی استان ، تلاش برای بالا بردن نرخ رشد اقتصادی استان و به تبع آن افزایش سرانه درآمد ، تلاش مضاعف برای بالا بردن شاخص های توسعه بهداشتی ، آموزشی ، ورزشی و رفاه ، تلاش برای توسعه قرابت های فرهنگی و تقویت روحیه همدلی در بین اقوام و مذاهب ساکن استان  ، تلاش برای استفاده مطلوب از ظرفیتهای بی بدیل استان در حوزه گردشگری از قبیل همجواری با سه کشور ، طبیعت و چشم اندازهای بی نظیر طبیعی و تنوع فرهنگی و دیگر جاذبه های کم نظیر گردشگری ، تلاش و اهتمام ویژه برای جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه و احیای مجدد ان و حمایت از بخش کشاورزی  ، توجه ویژه به حوزه مرز و مرزنشینان و فعال سازی بیشتر بازارچه ها و مرزهای رسمی استان و تلاش برای استفاده مطلوب از جایگاه ژئوپولتیکی استان بعنوان دروازه کشور به اروپا و توسعه صادرات و تجارت بین کشورهای همجوار و استان و غیره بیش از پیش موفق عمل نماید.

 •  و اما سرانجام کار

 قطعاً با وجود شرایط فوق و حاشیه ها و مشکلات درونی و بیرونی مسیر سختی برای ” دیپلمات خراسانی در آذربایجان غربی ” متصور خواهد بود ؛ ولی آنچه اوجب واجبات و اصل در  نظام مقدس جمهوری اسلامی ” خدمتگزاری بی منت به مردم به عنوان دستور و تکلیف الهی و یک امر شرعی از انبیا و ائمه در ممالک اسلامی و تاکید موکد معمار کبیر انقلاب و راهبری رهبری معظم انقلاب ” است و با توجه به مشکلات درونی و بیرونی اکنون مجالی برای تضاد ورزی ، فرصت سوزی ، حاشیه سازی ، حاشیه پردازی ، سهم خواهی و باج دادن نیست و آنچه بر همگان و همه جریان ها ، نمایندگان مردم  ، ائمه جمعه ، مدیران میانی و ارشد ، رسانه ها ، کارشناسان و صاحبان فکر و ایده ، نخبگان و غیره واجب و ضروری است  همگرایی ، همراهی، تساهل و تحمل و کمک به هم برای آینده این سرزمین ، استان و منطقه است که خود فزاینده ، تسریع و تسهیل کننده امور بوده  و مطلع شکوفایی و پویایی در توسعه استان خواهد شد ،  باشد که با خلق چنین فضایی بتوانیم بدورر از هر گونه جنجال و هیاهو  و در نظر گرفته حاشیه های بیمورد موجب ارتقای جایگاه استان آذربایجان غربی در سطح ملی و منطقه ای گردیم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 108400
۴ دیدگاه

 1. ناشناس گفت:

  قطعا ناموفق خواهد بود

 2. فیضی گفت:

  سلام..جای بسی خوشبختی وخوشحالی است…اقای شهریاری چون وامدارکسی نیست برای باج دادن به کسی هم بهانه ای نیست …تا اخرسالم وصالح مدیریت کنند کافی هست حداقل این دلالها نباشندمردم راضی ترند..توسعه پیش کش…

دیدگاه خود را به ما بگویید.