تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۵ اسفند ۹۶.::. ساعت : ۱:۰۰ ب.ظ

   211 بازدید

آنچه امروز و در شرایط فعلی کشور بهترین و استراتژیک‌ترین مسیر برای برطرف کردن انواع و اقسام مشکلات است در مشارکت شهروندمدارانه شهروندان و تسهیل این مشارکت از سوی حاکمیت است.

جوان پرس : آنچه امروز و در شرایط فعلی کشور بهترین و استراتژیک‌ترین مسیر برای برطرف کردن انواع و اقسام مشکلات است در مشارکت شهروندمدارانه شهروندان و تسهیل این مشارکت از سوی حاکمیت است.

روزنامه اعتماد در یادداشتی به قلم مجید فراهانی، آورده است: در هر جامعه‌ای با سپری شدن زمان و دور شدن از تبلیغات انتخاباتی و نزدیکی به میدان و عرصه عمل، به جای توجه به گفتار به رفتار دولتمردان و سیاستمداران توجه می‌ شود و از رهگذر احساس عمومی تغییر می‌تواند اعتماد عمومی به یک جریان سیاسی یا اجرایی تداوم پیدا کند یا تداول آن با توقف و مشکل مواجه شود.

نیک می‌دانیم که جامعه ما با چالش‌ها و بحران‌هایی مواجه است که در سال‌های اخیر ضرورت توجه و تلاش برای حل کردن آن مورد اتفاق اکثریت آگاهان و دست‌اندرکاران بوده اما متاسفانه تاکنون تلاشی عملی و غایتمند در راستای برطرف کردن آنها صورت نگرفته است و حتی برنامه و ایده منسجمی هم در این خصوص تدوین نشده است، از برنامه سخن زیاد به میان می‌آید و تاکید و اهتمام به آن در مواضع و سخنان چهره‌های مختلف به گونه‌ای است که شکی در ضرورت، فوریت و اهمیت آن در حکمرانی باقی نمی‌گذارد، اما این برنامه محوری به رویکرد‌های کارکردی تبدیل نمی‌شود یا اگر هم این اتفاق روی دهد به فرآیند‌های ناکارکردگرایانه‌ای تبدیل می‌شود که به تراکم بحران و گسترش دامنه آن منجر می‌شود. پرسش این است که برای رهایی از این گرفتاری‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی چه باید کرد؟

آیا صرفا حاکمیت و نهاد‌های اجرایی باید وارد میدان شوند و مسوولیت نهاد‌های اجتماعی در این حوزه فراموش شود؟واقعیت این است که امروز ظرفیت‌های جامعه در حل و فصل چالش‌ها و بحران‌ها به گونه شایسته‌ای مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، البته این سخن نه به معنای بی‌توجهی مسوولان به جامعه که به مفهوم نداشتن راهبرد و استراتژی مشخص برای بهره و استفاده از ظرفیت‌های جامعه و نهاد‌های اجتماعی است.

به عنوان نمونه در بحث مدیریت شهر و اداره تهران به عنوان ابرشهری که با ابر چالش‌ها هم مواجه است برای مشارکت شهروندان در اداره شهر سازوکاری مشخص و شفاف طراحی نشده است یا همین مساله در مورد نحوه مبارزه با فساد و استفاده از توانایی جامعه و افکار عمومی در این مواجهه هم وجود دارد. بدون شک امروز بدون مشارکت شهروندان در فرآیند‌های شهری توقع بهبود شاخص‌های رفاهی و عمومی در حوزه‌های مختلف امری بعید محسوب می‌شود که تبعاتی مانند ناکارآمدی را به دنبال خود خواهد داشت و اعتماد عمومی به نهاد‌های اجرایی یا حاکمیتی را کاهش می‌دهد.

طبعا و تبعا مشارکت شهروندان و رویکرد‌های کارکردگرایانه که از خلال آن شفافیت و کارآمدی هدف‌گذاری شده است می‌تواند در درون یک برنامه و افق و تصویر مشخص و شفاف در بازه‌ای منطقی هم به لحاظ زمانی و هم بر حسب اجرایی به اداره روان‌تر شهر کمک کند، به علاوه با تقویت اعتماد عمومی به نهادهای مسوول چه شهری و چه دولتی با کاهش گسل‌ها به چابکی در مدیریت و شفافیت در روند‌های اجرایی یاری برسانند. آنچه امروز و در شرایط فعلی کشور بهترین و استراتژیک‌ترین مسیر برای برطرف کردن انواع و اقسام مشکلات است در مشارکت شهروندمدارانه شهروندان و تسهیل این مشارکت از سوی حاکمیت است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 112469
دیدگاه خود را به ما بگویید.