تاریخ انتشار :شنبه ۷ آذر ۹۴.::. ساعت : ۱۱:۵۶ ب.ظ

   1372 بازدید

در آستانه سومین سال فعالیت دولت تدبیر در استان
سعادت در این نشست از آخرین اقدامات دولت ، استعفای معاونت عمرانی ، شاخص ترین اقدامات دولت تدبیر در ۲ سال اخیر ، راه اندازی بنیاد فرهنگ وادب آذربایجان شعبه ارومیه ، راه اندازی خانه کرد شعبه ارومیه و غیره گفت .

جوان پرس : در آستانه ۹ آذر و سومین سال فعالیت سعادت در استانداری آذربایجان غربی وی در جمع اصحاب رسانه حضور یافت و ضمن تشریح برخی از اقدمات دولت تدبیر وامید در این مدت به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.استاندار آذربایجان غربی در این نشست از آخرین اقدامات دولت در بخش های مختلف ، حوزه سرمایه گذاری ، استعفای معاونت عمرانی ، شاخص ترین اقدامات دولت تدبیر در ۲ سال اخیر ،  راه اندازی بنیاد فرهنگ وادب آذربایجان شعبه ارومیه ، راه اندازی خانه کرد شعبه ارومیه ، انتخابات و پرشور کردن فضای آن و استقبال از حضور چهره های مختلف ، اولویت های توسعه ای استان و غیره گفت و البته یک بخشنامه جنجال برانگیز را هم لغو کرد.

http://www.ostan-ag.gov.ir/portals/0/Gallery/Album/3599/IMG_4826.JPG

  استاندار آذربایجان غربی ضمن تسلیت اربعین حسینی و تبریک هفته بسیج از درخواست برای افزایش اختیارات استانداران از دولت خبر داد و گفت : با توجه به اینکه فرصت های توسعه زیادی در گذشته در استان از بین رفته و آذربایجان غربی توان اداره کرد خود را به صورت هزینه و درآمد دارد از دولت درخواست کردیم تا اجازه دهد استان از اعتبارات خودش هزینه کند.

 سعادت با بیان اینکه میزان درآمد پیش بینی شده استان ۷۷۰ میلیارد تومان است ؛ افزود : این در حالیست که ۱۹۲ میلیارد تومان کل اعتبارات استان و حدود ۲۲۰ میلیارد تومان هم از ماده ۱۸۰ قرار است به استان اختصاص یابد  و بقیه مبلغ به خزانه واریز می شود و در بودجه کشور تقسیم می گردد.

وی  ادامه داد: البته اخذ اختیار از وزرا و دادن آن به استانداران بسیار سخت است که این کار با اهتمام دولت انجام شد ولی مجلس اجازه چنین کاری را نداد و تاکید کرد که باید خود وزرا این تفویض را در صورت صلاحدید انجام دهند.
او گفت: در برنامه ششم توسعه، دولت به سمت ایجاد توازن منطقه ای گام بر می دارد که در این خصوص باید اختیارات مناطق افزایش یابد و همه آن منوط به تصویب توازن منطقه ای در قانون برنامه ششم توسعه است.

وی ادامه داد : در ابتدای حضور دولت یازدهم، ۱۷ هزار میلیارد ریال بدهی دولت در حوزه فعالیت های عمرانی در آذربایجان غربی بود که از این میزان، هفت هزار میلیارد ریال در حوزه بدهی به پیمانکاران و ۱۰ هزار میلیارد نیز در حوزه تعهدات ایجاد شده برای دولت بود که کاهش این میزان به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت از هفت هزار میلیارد ریال بدهی ایجاد شده به پیمانکاران تاکنون نزدیک به دو هزار میلیارد ریال پرداخت شده و پنج هزار میلیارد ریال باقی مانده است.

استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد : راه آهن مراغه به ارومیه با دوران مدیریتی ما پیر شده است چه در دوره قبل چه در دوره جدید! انشالله تا زمان از دنیا رفتنمان تمام شود!

وی  با بیان اینکه راه آهن  یکی از زیرساخت های اساسی برای توسعه ارومیه و استان است؛ افزود : راه آهن ارومیه – مراغه نیز در دست احداث است ولی امسال، اعتباری در این خصوص تخصیص نیافته که با توجه به این امر پیشنهادهایی از استان برای استفاده از توان سرمایه گذاران بخش خصوصی داده ایم که امیدواریم با تحقق آن، این طرح نیز تداوم یابد.

او بیان کرد : راه آهن مراغه – ارومیه بیشتر راه آهن انتقال بار است و می توان از ظرفیت راه آهن پیشنهادی ارومیه – تبریز برای افزایش سرعت و کیفیت سفر ارومیه ای ها بیشتر بهره برد. ساخت مسیر قطار سریع السیر تبریز ارومیه در دستور کار قرار گرفته است.

استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد : آواربرداری از اقدامات نامناسب دولت گذشته نخستین کار مدیریت جدید در دو سال گذشته بود که در این راستا سعی کردیم فضای کار و تلاش را برای دستگاه های اجرایی مختلف ایجاد کنیم.

سعادت اذعان کرد : یکی از مهمترین مشکلات در ابتدای فعالیت مدیریت جدید استان، بهبود خرابی های صورت گرفته در دولت گذشته در استان بود که در این مسیر، اقدامات بسیاری انجام شد.
http://www.ostan-ag.gov.ir/portals/0/Gallery/Album/3599/IMG_4833.JPG
او گفت : هم اکنون با تلاش شبانه روزی در همه حوزه ها کار روی ریل قرار گرفته و با تلاش همه دستگاه ها در دست انجام است.
رئیس دولت تدبیر و امید در استان ادامه داد : تمامی مقدمات سفر رئیس جمهور به استان فراهم شده است ولی دلیل تاخیر را نمی دانیم ؟ حدس ما آماده نشدن مقدمات عملیاتی شدن احیای دریاچه ارومیه دلیل لغو سفر رئیس جمهور به استان باشد.
وی همچنین شاخص ترین فعالیت در دو سال گذشته را اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه با توجه به قول دکتر روحانی در ایام تبلیغات انتخاباتی  عنوان کرد که آب رودخانه های زرینه رود و سیمینه رود در حال حاضر به این دریاچه می ریزد و با کانالی که زده شده این آب به جای ۱۶ روز در دو روز به پهنه آبی رسیده است.
سعادت ادامه داد : افزایش امید در بین مردم در خصوص احیای دریاچه ارومیه با فعالیت های دولت تدبیر و امید انجام گرفته است.
وی خاطرنشان ساخت : اگر ما سه سال پشت سر هم اقدامات تصویب شده در خصوص تثبیت آب دریاچه ارومیه را عملیاتی کنیم، آب جنوب استان از طریق کانال حفر شده با دستگاه های خریداری شده به دریاچه ارومیه می رسد و موضوع افزایش سطح آب در دستور کار خواهد بود.

او بیان کرد : در مورد فعالیت های صورت گرفته در خصوص مدیریت مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه نیز سه هزار هکتار باغ در این حوضه به آبیاری قطره ای مجهز شده و هفت هزار هکتار نیز در دست اجراست.

استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد : ایجاد رضایتمندی نسبی در بین مردم با اجرای طرح تحول نظام سلامت، تلاش برای جذب سرمایه گذاران در راستای اجرای طرح های صنعتی، تولیدی و اشتغال زا، راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی سلماس و تصویب احداث منطقه ویژه اقتصادی سرو و همچنین توجه به مرزهای رسمی با ایجاد زیرساخت ها از جمله دیگر فعالیت های دولت در دو سال گذشته در استان بوده است.

وی در خصوص اینکه چرا در شاخصه های توسعه ای، رتبه پایینی در کشور داریم؟، اظهار کرد: اتفاقا باید عرض کنم شاخصه های توسعه ای ما در مواردی نیز وضعیت نرمال و مناسبی دارد و اینکه در برخی موارد شاخصه های ضعیف را مطرح می کنیم، خواستار توجه مسئولین و جذب بودجه هستیم.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ۱۲۶۰ واحد تولیدی  راکد در استان شناسایی شد ، افزود : پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید از این تعداد ۴۰۰ واحد تولیدی راکد شناسایی و اقدامات لازم برای فعالیت مجدد این واحد ها صورت گرفت و در همین راستا نیز تعدادی از نیروی های بیکار در استان در همین واحد های تولیدی به کار گرفته شده اند که امیدواریم این روند ادامه یابد.

وی از بهبود وضعیت اقتصادی آذربایجان غربی در دو سال گذشته خبر داد و افزود: در این مدت چاره جویی ها برای کاهش مشکلات صنایع، خروج آنها از رکود، اعطای تسهیلات در قالب سرمایه در گردش، ایجاد اشتغال برای حدود چهار هزار نفر در حوزه صنایع و ایجاد زمینه سرمایه گذاری در بخش های مختلف استان انجام شده است.
استاندار آذربایجان غربی، کار اصلی مدیریت استان در ماه های باقی مانده از سال را انتخابات عنوان کرد و ادامه داد: ما به دنبال حضور همه سلایق در انتخابات هستیم چراکه این امر زمینه ساز افزایش مشارکت عمومی و حرکت به سمت مشارکت حداکثری خواهد بود.

سعادت گفت: ما اصلاح طلب هستیم اما در دولت تدبیر و امید مشغول به خدمت. دوستانی که به ما مارک می زنند هم اصلاح طلب اند اما اصلاح طلب انحصار طلب! ما در استانداری به عنوان یک اصلاح طلب عمل نمی کنیم؛ ما نماینده دولت تدبیر و امید هستیم و کار سیاسی نمی کنیم بلکه کار ما اجرایی است.

 وی ادامه داد : جریان های تندرو را نمی توان به کارگیری کرد و مقابل تندورها ایستادیم و مدیرانی که می خواستند از کاندیدایی حمایت کنند را برکنار کردیم اما عده ای به ما تهمت زدند که اینها استانداری را به ستاد انتخاباتی ” گروه پایداری ” تبدیل کرده اند.

 سعادت تاکید کرد : روزی که یک اصلاح طلب را منصوب میکنیم پیامک میزنند و صدقه و  قربان می روند اما وقتی یک اصولگرای لایق که چهار چوب دولت را قبول دارد منصوب می کنیم داد می زنند که اصلاحات مرد!

http://www.ostan-ag.gov.ir/portals/0/Gallery/Album/3599/IMG_4835.JPG

استاندار آذربایجان غری در ادامه در خصوص انتخابات هم با تاکید بر اینکه شرایط لازم برای برگزاری انتخابات سالم ایجاد شده است و از همه گروه هایی که برای شرکت در انتخابات اعلام امادگی کرده اند تشکر میکنیم ؛ اضافه کرد : ما نمی خواهیم که در انتخابات فقط یک گروه نزدیک به دولت وارد میدان شود و از حضور تیم استاندار سابق هم تشکر می کنیم و به دنبال مشارکت حداکثری هستیم و این مشارکت حداکثری با حضور همه جریانات سیاسی تحقق می پذیرد.

وی اظهار کرد: چون در کشور حزبی وجود ندارد که اعضا و برنامه های خود را به مردم در پیش از انتخابات ارائه دهد، این افراد ناگزیر هستند در هر روستا و منطقه ای حاضر شوند و به تبلیغ بپردازند ولی مردم در پایان رای می دهند.

رئیس دولت تدبیر و امید در استان در خصوص شایعه صدور مجوز به افراد خاص هم گفت : عکس هایی از افرادی که کار «کولبری» را در مرزها انجام می دهند به دست من رسید، پیرمردهایی بودند که ۸۰ کیلو بار را بر پشت داشتند و جا به جا می کردند و با دیدن عکس ها گریه ام گرفت.

وی ادامه داد: بسیاری از مرزنشینان قاچاق های مرزی را حرام نمی دانند و به آن به چشم یک کسب نگاه می کنند اما قانون به ما می گوید که باید مرزها را بست و ما در مقابل این مردم وظیفه داریم که حمایت شان کنیم.

با این حال سعادت درباره دادن مجوز به نورچشمی ها نیز گفت : برخی از مجوز واردات پرتقال مربوط به پارسال بود که امسال وارد استان شد ولی ما به هیچ شخص خاصی مجوز واردات خشکبار نداده ایم.

سعادت در خصوص حاشیه های استعفای هادی بهادری و  عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه و نحوه نامزدی وی برای انتخابات گفت : آقای بهادری را نیز شخصا نمی شناختم ؛ او را معرفی کردند و آدم باسواد و توانمندی دیدم . مدتی بعد زمزمه هایی مبنی بر شرکت وی در انتخابات را شنیدم. صدایش کردم و پرسیدم. مبهم پاسخ داد. گفتم من نوجوان نیستم، موهایم را در این راه سفید کرده ام. رفت و بعد از یکی دو ماه آمد و گفت که نمی خواهم در انتخابات شرکت کنم. اما چند ماه با واسطه پیام دادند و استعفا کردند. چند ماه پیش آمد و از من پرسید که ناراحتی؟ گفتم بله. ناراحتم!

http://www.ostan-ag.gov.ir/portals/0/Gallery/Album/3599/IMG_4855.JPG

او از تصمیم چینی ها برای سرمایه گذاری در جاده ابریشم و احیای آن خبر داد و گفت : بودجه میراث فرهنگی را سه برابر کرده ایم و در کنار آن بودجه های خوبی را در اختیار نهادهای فرهنگی از جمله حوزه های علمیه، اوقاف ، مساجد و مصلاها قرار داده ایم.

استاندار آذربایجان غربی از موافقت برای راه اندازی دفتر فرهنگستان ادب و هنر آذربایجان  شعبه ارومیه خبر داد و گفت : این مرکز همچون سه استان دیگر آذربایجان شرقی، اردبیل و زنجان در ارومیه نیز به فعالیت می پردازد که در مرحله ثبت شرکت ها قرار دارد.

 سعادت همچنین افزود : با توجه به اینکه در سنندج مرکز استان کردستان هم خانه کرد دایر شده ٰ، با توجه به تنوع قومی در استان در صدد راه اندازی شعبه خانه کرد در ارومیه هم هستیم.

سعادت، در ادامه به مبحث پان ترکیسم و پان کردیسم اختصاص داد و عنوان کرد: در این زمینه هیچ تضادی میان طرفداران این ۲ حزب وجود ندارد و تنها هدف آن ها براندازی و ایجاد ناامنی در شهرها و منطقه است.

وی ادامه داد : در ابتدای حضور در استان ۲۵۰هزار نفر بی سواد داشتیم که در برنامه ۵ سال برای باسواد کردن آنها در سال اول ۵۰هزار نفر را باسواد کردیم و ۲۰۰ هزار نفر باقی مانده هم ظرف ۴ سال آتی سواددار خواهند شد.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه در خصوص چاپ ویژه نامه در یک روزنامه خاص هم تاکید کرد : بخشنامه مبنی بر اختصاص نامه ها و ویژه نامه های ارگان های مختلف به یک روزنامه خاص را لغو می کنم.

http://www.ostan-ag.gov.ir/portals/0/Gallery/Album/3599/IMG_4976.JPG

پایان بخش این جلسه ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه خبرنگاران با استاندار انداختن عکس یادگاری بود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 80152
۲ دیدگاه

  1. urmu گفت:

    خسته نباشی اقای استاندار به خاطر احداث فرودگاه ماکو وکانال زرینه رود سپاس کارهایی بزرگی بودند در این بی پولی ممنون

    • یک آذربایجانی از مراغه گفت:

      احداث کانال زرینه رود مصوبه ستاد احیا بوده و ربطی به استاندار ندارد
      فرودگاه ماکو هم که هنوز افتتاح نشده
      استاندار فعلا در خواب سالهای ۷۰است

دیدگاه خود را به ما بگویید.