تاریخ انتشار :چهار شنبه 13 مارس 13.::. ساعت : 3:19 ق.ظ

   258 بازدید

IMG_5593

  نمايشگاه و جشنواره مطبوعات و خبرگزاريهاي استان در حالي به ايستگاه ششم خود رسيد كه چند سال اخير دوران بسيار سخت و طاقت فرساي براي حوزه رسانه و مطبوعات بود‌ه است.

جوان پرس/ عبدالسلام معروفی : در اين سو بخش مكتوب با اوضاع نابسامان و پرتلاطم بازار كاغذ سوخت و ساخت ، و از سوي ديگر مشكلات اقتصادي ،اجتماعي و سياسي بر پيكره بي جان و كم رمق مطبوعات و جامعه رسانه تكيه زد و خميدگي بيشتري بر اندام نحيف و لاغر اين درخت كه اگر املاح و مواد معدني و رسيدگي بيشتري بر آن صورت گيرد مي تواند تنومند و پر ثمر باشد و در كنار دادن ميوه هاي رنگارنگ افراد زيادي را زير شاخ و برگ خود مشغول سازد.

 اما چه بسار مشكلات كلي حاكم بر بازار و اوضاع نابهنجار بر اين قشر هم تاثير گذاشت و در اين وانفسا مشكلات شخصي و صنفي باعث شد تا مشكلات كشوري ، استاني و منطقه اي به فراموشي سپرده شود.

  موارد درون سازماني اولويت و اهم فعاليت اين بخش شد ، حال اگر به اوضاع اين قشر رسيدگي شود و مباني ركن چهارم دموكراسي به درستي تبيين گردد و به عنوان يكي از شاخصه هاي اساسي توسعه بخش فرهنگ مورد توجه قرار گيرند مي توان بسياري از مشكلات حال جامعه را حل كرد و به راحتي به اوج قله موفقيت رسيد.

با اين اوصاف حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامي عزم جدي خود را جزم كرد تا هر طور كه شده نمايشگاه و جشنواره مطبوعات آذربايجان غربي بعد از 6 ماه تاخير و در آستانه سال نو برگي ديگر در تاريخ مطبوعات بگشايد و به ايستگاه ششم برساند ؛ حال اولين ضرورت و هدف اصلي اين فعاليت بي شك آشنايي مردم با مطبوعات و فضاي مجازي موجود در استان است كه اگر به درستي گام برداشته مي شد مي تواند به يك گام مهم در ارتقاي شاخص ها تبديل شود ، ولي با توجه به مشكلات پيش رو از جمله اطلاع رساني ضعيف ، عدم همراهي دستگاه هاي اجرايي و متوليان فرهنگي استان و صاحب مسندان ، بي توجهي خود جامعه مطبوعاتي به اين مهم و مشاركت كم آنها ، عدم اتفاق نظر در اين حوزه و … باعث شده تا آنچنان كه بايد و شايد نتوان سرانجام درخوري از ايستگاه ششم گرفت.

 هر چند به جد استان آذربايجان غربي به نسبت ساير استان ها در اين خصوص هميشه يك سروته بالاتر است وبا استقبال بيشتر مردمي روبروست . ولي با توجه به هزينه كرد منابعي كه هر ريال آن امروزه ده ها هزار تومان ارزش دارد و بفرموده رهبري (  اقتصاد مقاومتي اولين رمز موفقيت و پيروزي و به نوعي يك نوع جهاد ) است بايستي بازخورد شايسته تر و والاتري از آن مي گرفتيم و از هر حركت آن يك گام تا طي طريق مسير توسعه به جلو مي بود.

 تجليل از فعالين اين عرصه و به نوعي كساني كه خود را در محك آزمايش هيأت داوران قرار داده اند اقدام بارز ديگريست كه معمولاً در جشنواره ها به چشم مي خورد ، هر چند معمولاً نگاه داوري در اين گونه برنامه ها سليقه اي و چه بسا تخصصي است و نتوان رضايت كليه افراد را در پي داشته باشد ولي چه بسا مي تواند مسير رقابت بين فعاليت اين حوزه را به دنبال داشته و كمك كند تا مجموعه هاي فعال رسانه اي استان تحركي اساسي در تبديل نقاط ضعف به قوت انجام دهند.

  اما نكته مهم تر اينگونه نمايشگاه برگزاري نشست ها و پانل هاي تخصصي براي افراد درگير در حوزه مكتوب و مجازي در راستاي ارتقاي فعاليت و بالابردن توان نيروي انساني و كيفي كردن فعاليت آنهاست. با اين اوصاف دفتر ششم نمايشگاه مطبوعات امسال هم به خوبي و خوشي با همه فراز و فرودهايش بسته خواهد شد . از قريب به 70 مجوز 35 نشريه ، 16 پايگاه وسايت خبري و خبرگزاري و 13 سرپرستي روزنامه سراسري هم حضوردارند.

 نقطه قوت اين نمايشگاه حضور پايگاه ها و سايت هاي خبري و خبرگزاريهايست و در اين اثنا مطبوعات نيازمند حمايت جدي در دو بعد سخت افزاري و نرم افزاري هستند تا بتوان به سلامتي اين كاروان را به سر منزل مقصود رساند و در اين مسير پر تلاطم باري از روي دوش مطبوعات وخانواده رسانه اي استان برداشت.

Print Friendly
کدخبر : 14595
دیدگاه خود را به ما بگویید.