تاریخ انتشار :شنبه ۱۴ مرداد ۹۶.::. ساعت : ۷:۴۵ ب.ظ

   206 بازدید

عاون هماهنگی اموراقتصادی و منابع انسانی استانداری آذربایجان غربی گفت: 43 تعاونی واردات و صادرات در استان وجود دارد که فقط 25 درصد آن ها فعال است و باید بتوانیم از ظرفیت های این تعاونی ها برای توسعه صادرات و افزایش مبادلات مرزی استفاده کنیم.

جوان پرس : معاون هماهنگی اموراقتصادی و منابع انسانی استانداری آذربایجان غربی گفت: 43 تعاونی واردات و صادرات در استان وجود دارد که فقط 25 درصد آن ها فعال است و باید بتوانیم از ظرفیت های این تعاونی ها برای توسعه صادرات و افزایش مبادلات مرزی استفاده کنیم.

نادر صفرزاده روز پنجشنبه در جلسه شورای ساماندهی مبادلات مرزی استان با اشاره به اینکه در سال جاری اولویت های مهم دولت ساماندهی مبادلات مرزی است، افزود: سه درصد درآمد دولت در سال جاری از محل مبادلات مرزی تامین می شود و باید از ظرفیت های مناطق و بازارچه های مرزی درا ین خصوص استفاده کنیم.
وی ادامه داد: آذربایجان غربی ظرفیت های خوبی را برای توسعه صادرات دارد و 72 میلیون دلار سهمیه این استان برای مبادلات مرزی تعیین شده است که باید به این رقم برسیم.
معاون هماهنگی اموراقتصادی و منابع انسانی استانداری آذربایجان غربی با اشاره به فعالیت کارخانجات سیمان در استان گفت: در حال حاضر صادرات سیمان استان کاهش یافته و باید بدانیم با تعطیلی این کارخانه ها بحث اشتغال و مسئله حمل و نقل دچار مشکل می شود و ضرر جبران ناپذیری را به صنعت استان می زند.
صفرزاده اظهار کرد: توسعه و ترویج داد و ستد مرزی از عمده مطالبه های دولت در سال جاری است و برای اینکه بتوانیم در این امر ایجاد انگیزه کنیم از 6 بازارچه فعال استان چهار بازارچه رازی، سرو، ساری سو و تمرچین با گمرک ادغام می شود و بازارچه های مرز نخجوان و سردشت باقی می ماند و این ابقا باعث می شود که در بازارچه های ادغام شده ستاد گمرکات نظارت کند.
مدیرکل سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز گفت: 530 هزار مرزنشین در استان وجود دارد که فقط 330 هزار نفر آنان عضو شرکت های تعاونی هستند که باید تمام این افراد تحت پوشش شرکت های تعاونی قرار گیرند و این امر در گرو فعال شدن تعاونی هاست.
جعفر صادق اسکندی ادامه داد: در سال جاری تاکنون از بازارچه های مرزی استان 5 میلیون و 400 هزار دلار واردات و 40 میلیون و 400 هزار دلار صادرات صورت گرفته که باید بتوانیم صادرات را با کمک تعاونی ها افزایش دهیم و دولت نیز به شدت پیگیر مشکلات و ساماندهی مبادلات مرزی است.
به گزارش ایرنا، رسیدگی به ستاد نظارت گمرکات، رسیدگی به نحوه فعالیت پیله وران، ساماندهی معابر غیرمجاز مرزی و رسیدگی به مشکلات ابقا یا ادغام بازارچه های مرزی از مصوبه های این جلسه بود.
در ادامه این جلسه نمایندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت، اداره کل استاندارد و شرکت های تعاونی واردات و صادرات به بیان نظرها و مشکلات خود پرداختند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 106568
دیدگاه خود را به ما بگویید.