تاریخ انتشار :پنجشنبه 15 ژوئن 17.::. ساعت : 1:30 ب.ظ

   177 بازدید

مدیر اجرایی پروژه احیای دریاچه ارومیه و رئیس اداره جنگل داری اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت:بالای 99 درصد از کانون های ریزگرد ناشی از خشکی دریاچه ارومیه در محدوده حاکمیتی منابع طبیعی این استان مهار شده است.

جوان پرس : مدیر اجرایی پروژه احیای دریاچه ارومیه و رئیس اداره جنگل داری اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی گفت:بالای 99 درصد از کانون های ریزگرد ناشی از خشکی دریاچه ارومیه در محدوده حاکمیتی منابع طبیعی این استان مهار شده است.

مجید موسی زاده در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه آذربایجان غربی با بیان اینکه ارومیه، میاندوآب و سلماس3 کانون اصلی ریزگرد در عرصه های منابع طبیعی بشمار می آید افزود: 47هزار هکتار کانون ریز گرد عرصه منابع طبیعی درحاشیه غربی دریاچه ارومیه شناسایی شده که 20درصد تحت حاکمیت منابع طبیعی و مابقی تحت حاکمیت محیط زیست است که با اقدامات انجام شده 99 درصد از کانون های ریزگرد ناشی از خشکی دریاچه ارومیه در محدوده حاکمیتی منابع طبیعی این استان مهار شده است.

وی ادامه داد: 6500 هکتار کانون اصلی ریزگرد تحت حاکمیت عرصه منابع طبیعی مهار و200 هزار هکتاراز سامانه عرفی مشرف به دریاچه ارومیه با ساماندهی چرا و قرق بیابان زدایی شده اند.

رئیس اداره جنگل داری اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی افزود: درحین مهار کانون های گرد وغبار در عرصه های منابع طبیعی، پروژه توانمند سازی جوامع محلی در قالب و مدل ترسیب کربن به مساحت 15 هزار هکتار در 6 روستای سلماس اجرا شد که موفقیت آمیزبود و در ادامه امسال نیز درشهرهای  ارومیه و نقده به اجرا در می آید تا وابستگی به مراتع کم و فشار کمتری به مراتع وارد شود.

رئیس اداره جنگل داری اداره کل منابع طبیعی آذربایجان غربی با اشاره به راه اندازی 6ایستگاه هواشناسی در حوزه دریاچه ارومیه گفت:ایستگاه سنجش و پایش فرسایش بادی در شهرستان‌های سلماس، ارومیه و میاندوآب احداث می‌شود و این ایستگاه‌ها کار پالایش و سنجش گرد و غبار را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در سال 94 و 95عملیات اجرایی مقابله با کانون های ریزگرد در داخل پارک ملی دریاچه ارومیه به سازمان جنکلها و مراتع محول شد که 1200 هکتار در ارومیه و بیش از 300هکتار در سلماس و 480 هکتار در جبل کندی عملیات بوته کاری و نهال کاری و نگهداری انجام شده است.

مدیر اجرایی پروژه احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: پژوهشی در راستای روشهای نوین مبارزه بیولوژیکی با کانون های گرد و غبار انجام شده که با توجه به نتایج پژوهش و ازمایشات انجام شده امسال به منظور مقابله با معضل گردو غبار طرح بادشکن غیرزنده در جبل کندی اجرا می شود و به طور قطع معضل گردو غبار این منطقه حل خواهد شد.

موسی زاده ادامه داد: کنترل هرز آب در 2 هزار و 600 هکتار ،عملیات قرق در 7هزار و 93 هکتار، نهالکاری در 604 هکتار، بوته‌کاری در یک هزار و 418 هکتار، توانمندسازی جوامع محلی در قالب ترسیب کربن در 15 هزار  و آبیاری گززارها در 498 هکتار از جمله اقدامات این اداره کل از سال ۹۳ تاکنون برای ثبیت و مقابله با کانون های ریزگردها دراستان بوده است.

وی ادامه داد: همه اقداماتی که این اداره کل انجام می شود در راستای بیمه کردن عرصه های حاشیه دریاچه ارومیه از تولید ریزگرد بوده و کمر بند ایمنی ایجاد می کند با این دیدگاه که اگر دریاچه ارومیه احیا نشود حداقل تضمینی برای کنترل ریزگرد و گردو غبار در استان باشد.

موسی زاده کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی را برای احیای دریاچه ارومیه ضروری دانست و گفت:سهم حق آبه دریاچه ارومیه باید از طریق اجرای روشهای نوین آبیاری در بخش کشاورزی به دریاچه ارومیه برگردد.

وی با بیان اهمیت مشارکت جوامع محلی در احیا دریاچه ارومیه، تصریح کرد: موفقیت در اجرای طرح های برنامه ریزی شده برای احیای دریاچه ارومیه نیازمند مشارکت مردم، کشاورزان وجوامع محلی است.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 105206
دیدگاه خود را به ما بگویید.