تاریخ انتشار :سه شنبه 16 ژانویه 18.::. ساعت : 12:59 ب.ظ

   104 بازدید

ناآرامی
ما باید به هم اعتماد کنیم و همه در ایران احساس کنند که شهروند درجه یک هستند و در عمل فضا را برای مطالبه گری مسالمت آمیز باز کنیم و ظرفیت های اتحاد و همبستگی ملی را بالا برده و برای نگاه های منفی و حذفی را در جامعه برطرف کنیم.

جوان پرس : اعتراضات اخیر که با سوء استفاده و موج سواری فرصت طلبان همراه شد اگر چه بیانگر مطالبات و نیازهای اساسی مردم بود، اما شکلی به هرج و مرج و خشونت تبدیل شد؛ مساله ی بسیاری آن را ناشی از خلاء احزاب و تشکل های مدنی می دانند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، اعتراض های اخیر واکنش های داخلی و خارجی را به همراه داشت، به طوری که معاندان نظام با حمایت از این رویداد، به دنبال بهره برداری های سیاسی بوده و تلاش کردند مسیر اعتراض ها را که با گلایه مندی های اقتصادی آغاز شد، به انحراف بکشانند.
مرگ چند شهروند بیگناه، تخریب اموال عمومی و درگیری با نیروهای انتظامی در این حوادث، وجدان جامعه را جریحه دار کرد و خشم شهروندان ایرانی را نسبت به بانیان و اخلالگران نظم و امنیت عمومی برانگیخت.
در این میان جناح ها و جریان های سیاسی نیز تلاش کردند با دعوت مردم به پایبندی به قانون و بیان مسالمت آمیز اعتراضات، آرامش را به جامعه بازگردانند.
جدا از وجه اعتراضی و خشونت بار، آنچه در اعتراضات اخیر بیشتر نمود داشت، خلاء احزاب و سازوکارهای قانونی و ساختارمند برای بیان مطالبات مردم و اعتراض های مدنی بود.
در همین زمینه «احمد حکیمی پور» دبیرکل حزب اراده ملت ایران با اشاره به ضرورت تقویت احزاب و تشکل های مدنی در کشور، اعتراضات اخیر را فرصت و هشداری برای ساختار سیاسی و توجه به مطالات به حق مردم دانست.

**ضرورت فرصت سازی از اعتراضات اخیر
حکیمی پور با اشاره به اعتراضات اخیر، آن را برآیند دردها و نیازهای مردم دانست و گفت: چنین اتفاقاتی زمینه هایی دارند که باید به آنها رجوع شود. آنچه مسلم است در کشور ما نارسایی ها و کمبودهایی در بخش های مختلف وجود دارد که قابل کتمان نیست و همین مسائل باعث می شوند که فشار روی طبقات پایین جامعه و برخی گروه ها از جمله جوانان بیشتر باشد به طوری که امید و انگیزه آنها نسبت به آینده را از بین می برد.
فقدان انگیزه و نا امیدی در نهایت موجب بروز چنین اعتراضاتی می شود و از این اعتراضات ممکن است افراد یا گروه هایی بهره برداری کنند. مهم این است که نظام جمهوری اسلامی این اعتراض ها را یک هشدار در نظر بگیرد و آن را به عنوان یک فرصت استفاده کند. به این شرایط را به عنوان فرصت یا هشدار در نظر بگیرد. طبیعتا چنین شرایطی بستری را فراهم می آورد که به وسله آن برای چالش های جامعه سازوکارهایی را بیاندیشند که با هزینه های کم، به نتایج مطلوب برسند.

**توسعه سیاسی در ایران ناقص است
وی می گوید: هر نظامی، مشکلات و چالش های داخلی خود را دارد مهم این است که چه سازو کاری برای حل و فصل مسالمت آمیز و معطوف به نتیجه در نظر گرفته باشد.
خواست ها و مطالبات مردم باید در قالب نهادهای قانونی که این خواست ها را نمایندگی می کنند، سازماندهی شود. احزاب، نهادهای مردمی، تشکل های مردمی، سیاسی و صنفی مصادیق این نهادها هستند در کشور به این لحاظ توسعه مناسبی نداریم در واقع توسعه سیاسی در ایران ناقص است.
تقویت نهادهای مدنی باعث می شود که از طریق آن بتوانیم خواسته های مردم را به درستی و صراحت منعکس کنیم. از طرفی سیاست دستگاه ها و مسوولان در سه قوه به جامعه منتقل شود و بازخوردهای آن به بهبود اوضاع کمک کند. نیاز است موضوع نهادهای سیاسی و تشکل های مردمی در کشور جدی گرفته شود و با توجه به ظرفیت های قانون اساسی در کشور محقق شود.

** منازعات را با کمترین هزینه و بهترین نتیجه حل و فصل کنیم
از نگاه حکیمی پور در سیاست ما مدیریت شرایط و بحران را داریم و همه گروه های ذی نفع تلاش می کنند که شرایط را به نفع خود رقم بزنند. در ایران نیز این هر مساله ای که پیش می آید و فرصت طلبان داخلی و خارجی تلاش می کنند از اتفاقات مختلف به نفع خود بهره برداری و به سمت منافع خود هدایت کنند. بنابراین بهتر است تلاش کنیم که منازعات را به بهترین نحو حل و فصل کنیم و برای مسائل و مطالبات مردمی نیز برنامه ریزی هایی با قابلیت اجرا ارائه کنیم.
نه فقط در ایران که همه نظام های سیاسی ضرورت درد که مطالبات مردم به بهترین نحو مطرح در چارچوب حقوقی و قانونمند و بدون هزینه و پیامدهای منفی برآورده شود نه اینکه مورد بهره برداری های سیاسی و پروژه سازی دشمن قرار گیرد.

**در ایران با خلاء باورها به احزاب روبرو هستیم
دبیر کل حزب اراده ملت ایران می گوید : در ایران در زمینه توسعه سیاسی از تشکل های موجود و ظرفیت های قانون اساسی غفلت شده است. توسعه امری تدریجی است و به یکباره اتفاق نمی افتد. در این مسیر تشکل های موجود باید استاندارد سازی شوند به صورت منسجم مطالبات مردم را تجمیع، سازماندهی و به شکل قانونمند به گوش دولت برسانند.
احزاب فرصت ها و نقاط قوت در جوامع توسعه یافته به شمار می روند در حالی که در کشور ما عدم تعلق و وابستگی به احزاب و تشکل های سیاسی به عنوان یک امتیاز و ارزش شناخته می شود و افراد جامعه به ویژه در سطوح مدیریتی خود را مستقل از هر گونه عضویت و پیشینه فعالیت حزبی معرفی می کنند.
نمی توان گفت که در ایران خلا احزاب را داریم در واقع ما با خلاء باورها و ذهنیت های خود ساخته افراد نسبت به فعالیت های حزبی و تشکل های مردمی و غیر دولتی روبرو هستیم. تحزب لازمه انتخابات است و ما برای نیل به جامعه مدنی و اولویت ارزش هی مردم سالارانه باید ذهنیت های منفی نسبت به احزاب و تشکل های مردمی را برطرف و در راستای ایجاد و تقویت فرهنگ حزبی حرکت کنیم. در این صورت است که می توانیم امیدوار باشیم که مردم نیز به شکل منظم و قانونمند، خواست ها و مطالبات خود را مطرح کنند.

**اعتراضات مردم برخاسته از نیازهای واقعی جامعه است
حکیمی پور در بخش دیگری از این گفت وگو اظهار کرد : مطالبات مردم باید به خوبی شنیده و به آن پاسخ داده شود. اعتراضات اخیر فارغ از سوء استفاده های دشمنان و معاندان، برخاسته از نیازها وضروت های واقعی جامعه و اولویت های اساسی مردم در زندگی روزمره است و نمی توان ساده از کنار آن گذشت. ما نمی توانیم با این توجیه که برخی از این اعتراضات به دنبال مطامع خود هستند، مطالبات مردم را نایده بگیریم بلکه برای کاهش مشکلات جامعه وبرآورده کردن خواست های مردم اقدامات لازم و اساسی نیاز است. اگر در این مجرا مطالبات مردم را هدایت کنیم، خشونت و مشکلاتی نظیر حوادث اخیر به وجود نمی آیید.
اگر راه اعتراضات مدنی و مسالمت آمیز همواره شود، مردم به روش های خشونت بار متوسل نمی شوند و نه مردم و نه گروه ها و احزاب و جناح های سیاسی نمی پسندند که کشور به اغتشاش و هرج و مرج کشیده شود. چنین حوادثی بازتاب های بین المللی منفی نیز برای ایران دارد باید تلاش کنیم که مسائل داخلی با ظرفیت های دورنی کشور حل و فصل شود.
ما باید به هم اعتماد کنیم و همه در ایران احساس کنند که شهروند درجه یک هستند و در عمل فضا را برای مطالبه گری مسالمت آمیز باز کنیم و ظرفیت های اتحاد و همبستگی ملی را بالا برده و برای نگاه های منفی و حذفی را در جامعه برطرف کنیم.

Print Friendly
کدخبر : 111080
یک دیدگاه

  1. مالک says:

    مطلب خوب و بجایی بود دستتان درد نکند ولی نکته ای که است متاسفانه احزاب موجود کشور صوری هستند و در واقع در کشور ما حزبی وجود ندارد

دیدگاه خود را به ما بگویید.