تاریخ انتشار :شنبه ۸ تیر ۹۲.::. ساعت : ۹:۴۱ ق.ظ

   139 بازدید

اتفاق ِ ۲۴ خرداد نیازمند آسیب شناسی جدی و همه جانبه است.

جوان پرس / حنیف سلامی  : حماسۀ سیاسی ِ ۲۴ خرداد ماه با تدابیر حکیمانه حضرت آیت الله خامنه ای(مدظله العالی) ظهور پیدا کرد.اما شاهد آن بودیم که اصولگرایان این بار از تفرقه و تغافل ِ مذبوحانه ای که هم خود درگیر آن شدند و هم جبهه مخالف با زیرکی تمام بر آتش زیر خاکستر دمید، سیلی محکمی خوردند!

اتفاق ِ ۲۴ خرداد نیازمند آسیب شناسی جدی و همه جانبه است. باید ریشه های این شکست توسط بدنه اصولگرایی ــ خاصه توسط بزرگترهایش ـ واکاویی شده و برای احیای مجدد آن چاره ای بیاندیشند. که فرصت کوتاهی است این ۴ سالی که قرار است به سختی بگذرد و کوتاهتر از آن انتخابات ِ مجلس!

ــ عملکرد اشتباه ۴ سالۀ اخیر دولت (زیر سوال بردن مدعای ِ برجسته ولایتمداری در مواجهه با حکم مولوی آقا برای عزل مشایی و خانه نشینی یازده روزه در ماجرای وزیر اطلاعات، مقابله ها و نامه نگاری های لجبازانه با سران دو قوه؛ اصرار بر حمایتهای کودکانه ازمشایی، مرتضوی، ملک زاده، بقایی و … ؛ سوء مدیریت در کنترل بازار و ناتوانی در مهار گرانی و تورم های اخیر؛ رخنۀ دعواهای دولت و شهرداری در زندگی مردم، در حد ِ شعار ماندن مبارزه با مفاسد اقتصادی …)

مجلس ( رویارویی لجبازانه با دولت؛ استیضاح نا به جای وزیران؛ عدم مصلحت سنجی در سوال از رئیس جمهور؛ بدل کردن صحنه علنی خانه ملت به صحنه تاخت و تاز و سیاست بازی با دولت، …) ؛  قوه قضائیه ( نامه نگاری هایی با دولت و…. 

ــ نادیده گرفتن خدمات غیرقابل انکار دولت هاي قبلي و زبان به شماتت و نقدهایی گاهاً غیرمنصفانه نسبت به عملکرد دولت ها و تحقیر و توهین ها و بی انصافی ها نیست به شخص روساي جمهور و …

ــ نداشتن یک بزرگتر در جمع اصولگرایان، که همه حرف شنویش داشته باشند.

 ــ رفتارهای سیاسی نامعقول و افراطی ِ جبهه تمامیت خواه پایداری و جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی (جبهه متحد) ــ خاصه در دوسال اخیر ــ و هم در حمایت از یک کاندیدا و هم در تخریب وجهه کاندیدای دیگر (گویی که با «شیطان اکبر» در نبردی تن به تن هستند ! ) ؛ که این هر دو، نتایج عکسی را برجای گذاشت…

ــ غفلت از سازماندهی گسترده، عمیق و نرم ِ آيت الله هاشمی برای بازی گردانی انتخابات به عنوان مغز متفكر اين دوره انتخابات و برنده ميدان

 کددهی به یک کاندیدای خاص برای عدم انصراف از کاندیداتوری و شکستن ِ آراء آدرس دهی های گسترده و اشتباه در نظرسنجی ها !

در نظرسنجی ها (خاصه نظرسنجی روز آخرِ ipos) فارغ از اینکه روحانی با فاصله زیاد از قالیباف جلو بود، اما همواره آرای محمدباقر قالیباف دو برابر سعید جلیلی نشان داده می شد. حال آنکه در انتخابات دیدیم، همه آن نظرسنجی ها درباره روحانی درست بود، اما هیچکدام از نظرسنجی ها آراء قالیباف و جلیلی را درست پیش بینی نکرده بودند. حتی در برخی نظرسنجی ها به گونه ای القاء شده بود که رأی قالیباف آنقدر بالاست که راهی دور دوم انتخابات می شود و در انتخاب نفر دوم تحلیلهای مختلفی مطرح شد.

یاد حرف فاطمه هاشمی می افتم که با اطمینانی، نه ناشی از توهم ِ خودآگاهانۀ سال ۸۸، که ناشی از اطمینان و یقینی معنادار بود، گفت: نامزدی پیروز است که ما به او رأی می دهیم… فتأمل!

**

انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری ثابت کرد که بلوغ سیاسی ِ مردم ، سطوح مختلفی دارد که به خودی خود حاصل نمی شود. مثلا باید حافظه تاریخی ـ سیاسی مردم را مدام ریکاوری کرد  و نتیجه آراء مشخص کرد، حافظه کوتاه مدت ِ تاریخی ـ سیاسی مردم بهتر از حافظه بلندمدتشان است.

* منبع : الف

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 20553
یک دیدگاه

  1. Bret Z. Silva گفت:

    اکنون که طرفداران و علم‌داران فتنه‌ی هشتاد و هشت نتوانستند به بهانه‌ های واهی و تقلب‌خیزی نظام ِ رأی‌گیری در ایران در این انتخابات شرکت نکنند و خود مهر تایید بر نظام انتخاباتی زدند که امکان تقلب در آن بسیار پایین است، فرصت دادستان است که حق مردم از آب به آسیاب دشمن‌ریز‌ها بگیرد.

دیدگاه خود را به ما بگویید.