تاریخ انتشار :چهارشنبه ۵ تیر ۹۲.::. ساعت : ۱۱:۰۴ ب.ظ

   1468 بازدید

حال باید دید و منتظر ماند که این مسئله وابهام های پیش رو کی حل خواهد شد ؟!…..
جوان پرس : سی ام خرداد ماه بود که سایت بانک مرکزی  از ادغام صندوق مهر وطن با بانک قرض الحسنه مهر ایران خبر داد و دقیقا 6 روز بعد از درج این خبر امروز 5 تیرماه خبر دیگری مبنی بر ادغام همین صندوق با « بانک قرض الحسنه رسالت »  بر روی خروجی سایت بانک مرکزی قرار می گیرد.
حال چه شده  و چرا این همه ناهماهنگی در سیستم بانک مرکزی دیده می شود ؟! اولین مهم در خصوص چگونگی ادغام است  که  بایستی به اطلاع افکار عمومی برسد ، ابهام دوم این اقدام ؛ ادغام با بانک قرض الحسنه مهر ایران و امروز پیوستن به خانواده بانک قرض الحسنه رسالت است . که این مسئله هم در نوع خود دارای دو ابهام است ؛ اینکه  یا بانک قرض الحسنه مهر ایران توانایی هدایت این مجموعه و حساب  و کتاب مطالبات  و میزان سپرده گذاری و…. را نداشته و یا اینکه مشکل این صندوق اینقدر حاد است که نتوانست مشکلات پیش رویش را حل کند ؟!
اما در خصوص پیوستن به بانک قرض الحسنه رسالت هم مسائلی مطرح است که باید حل گردند ؛ اولا این بانک در بسیاری از استانها از جمله آذربایجان غربی هیج شعبه ای ندارد و این ادغام در کنار همه ضررهای که دارد منافش بیشتر از ضررهایش است و با یک مدیریت حسابگر بر میز و صندلی مهر وطن تکیه می زنند ؟!  و دوما این ناهماهنگی بانک مرکزی و این همه تعجیل برای ادغام چیست ؟! مگر صندوق مهر وطن دو ماه قبل دو صندوق  دیگررا در خود ادغام نکرد و یا اینکه مگر مجوزهایش تماما قانونی صادر نشده بود ؟! چرا اجازه رشد وفعالیت می دهیم و بعدا در هم ادغامشان می کنیم ؟! و ده ها سوال دیگر در خصوص نحوه فعالیت وکارمزد پایینی که صندوق ها در قبال پرداخت تسهیلات می گیرند و بدون بروکراسی خشک اداری در جهت حل مشکلات محروم جامعه گام  بر می دارند ؟!  حال باید دید و منتظر  ماند که این مسائل وابهام پیش رو کی حل خواهد شد ؟!…..
  امیدواریم با این همه حرف و حدیث وحواشی پیش رو منافع ملی استانی  و کشوری  و دغدغه های  افکار عمومی و مشتریان و سپرده گذاران و کسانی که چشم امیدشان به اینگونه موسسات است ٰ، مدنظر قرار گیرد ….
لازم به توضیح است صندوق قرض الحسنه مهر وطن در حال حاضر 96 شعبه و 820 نفر نیرو در سطح کشور دارد و تاکنون 11 سال از قعالیتش را پشت سر گذاشته است.
*******   دو خبر ادغام مهر وطن  به نقل از سایت بانک مرکزی……………..
در راستای ساماندهی موسسات پولی انجام گرفت؛

ادغام دو صندوق در بانک قرض الحسنه مهر ایران

 ۳۰ خرداد ۱۳۹۲

صندوق‌های «مهروطن» و « نصر کردستان » در بانک قرض الحسنه مهر ایران ادغام شد.به‌ گزارش‌ روابط‌ عمومی‌‌بانک‌مرکزی جمهوری اسلامی ایران،‌ بر‌‌ این ‌اساس‌ ‌شعب‌‌ صندوق‌های «مهروطن»‌ و «‌نصر‌کردستان»‌ به ‌شعب‌ بانک قرض الحسنه مهر ایران تغییر نام یافت و مشتریان محترم می‌توانند پس از‌ یک هفته به‌تدریج جهت تعویض دفترچه‌های سپرده‌گذاری خود به بانک قرض‌الحسنه مهر ایران مراجعه نمایند. به‌ مشتریان ‌محترم ‌صندوق‌های ‌یاد‌شده‌ اطمینان ‌داده‌می‌شود‌‌، سپرده‌های ‌آنها‌ محفوظ‌ و ‌مسئولیت‌ تعهدات ‌آن‌ به ‌‌بانک قرض‌الحسنه مهر ایران که از ظرفیت مالی مکفی برخوردار است ،واگذار شده ‌است. شایان‌ ذکر‌است‌؛‌بانک‌مرکزی‌جمهوری‌اسلامی‌ایران پس از اتمام ساماندهی‌‌شرکت های‌تعاونی‌اعتبار، در ‌راستای‌ساماندهی‌صندوق‌های‌قرض‌الحسنه‌چند‌‌شعبه‌ای،‌اقدام‌به‌ادغام ‌صندوق‌های‌ مذکور‌ دربانک قرض‌الحسنه مهر ایران نموده‌است

« بانک قرض الحسنه رسالت » ایفای تعهدات صندوق قرض الحسنه مهر وطن را عهده دار شد

 ۵ تير ۱۳۹۲
به اطلاع سپرده‌گذاران صندوق قرض‌الحسنه مهر وطن می‌رساند با توجه به کندی عملکرد بانک قرض الحسنه مهر ایران در پرداخت سپرده ی سپرده گذاران صندوق مهر وطن و با تصمیم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، «بانک قرض الحسنه رسالت» جایگزین بانک قرض الحسنه مهر ایران  شد.گفتنی است سپرده‌گذاران عزیز می‌توانند از روز شنبه  8/4/1392 به تدریج به شعب بانک قرض الحسنه رسالت مراجعه نموده و نسبت به دریافت کارت شبکه شتاب اقدام نمایند.بدیهی است با دریافت کارت شتاب، سپرده‌گذاران صندوق یادشده می توانند سپرده های خود را از کلیه خودپردازهای شبکه بانکی در سراسر کشور دریافت نمایند.
معرفی بانک قرض الحسنه رسالت

در اردیبهشت ماه سال 1376 با هدف توسعه و ترویج فرهنگ مقدس قرض الحسنه در جامعه و به منظور مرتفع نمودن مشکلات اقشار مختلف جامعه از جمله ایثارگران عزیز صندوق قرض الحسنه رسالت تأسیس و در طول این دوران خدمات مختلفی را ارائه نموده است .

پرداخت تعداد 540000 فقره تسهیلات در قالب قرض الحسنه ، اشتغال 910 نفر از جوانان متعهد و ایجاد بستر استفاده از خدمات مدرن بخشی از اقدامات انجام شده می باشد .

با توجه به فراخوان بانک محترم مرکزی و نظر مدیران صندوق قرض الحسنه رسالت ، مقرر گردید پیگیری تبدیل صندوق رسالت به بانک قرض الحسنه رسالت انجام شود که در نتیجه آن ، اقدامات زیر به عمل آمده است :

1-اخذ موافقت اصولی بانک قرض الحسنه رسالت از بانک محترم مرکزی در تاریخ 26/3/1389

2-تصویب اساسنامه بانک قرض الحسنه رسالت در شورای محترم پول و اعتبار در تاریخ 4/11/1389

3-انجام پذیره نویسی سهام بانک قرض الحسنه رسالت و واریز سرمایه تأسیس بانک به حساب بانک محترم مرکزی در تاریخ 7/4/1390

4-برگزاری مجمع عمومی بانک قرض الحسنه رسالت در تاریخ 24/5/1390

5-اخذ مجوز از بانک مرکزی جهت انجام مراحل ثبت بانک در تاریخ 11/11/1390

 6- اخذ مجوز شروع فعالیت بانک قرض الحسنه رسالت از بانک مرکزی در تاریخ 26/5/1391

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 20435
۴۳ دیدگاه

 1. مسعود گفت:

  مگه مهر وطن مجوز نداشت؟ پس چرا گذاشتید این همه تبلیغ کند و پول های مردم بدبخت را جمع کند به هوای تسهیلات دوبرابر موجودی؟
  یعنی بانک مرکزی این قدر اوضاعش خرابه که یه موسسه به راحتی به مردم کلک بزنه؟
  پس تسهیلاتی که قول داده بود چه می شود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • امیر گفت:

   اینا چشم دیدن پیشرفت این منطقه رو ندارن!!!همون بلایی رو که سر جوانان خیر با 1700 میلیارد تومن منابع و 58 شعبه و 1000 نفر کارمند آوردن اینبار هم سر این موسسه آوردن…
   هدفشون فقط بردن سرمایه منطقه آذربایجان به مناطق دیگست…

  • ناشناس گفت:

   به خاطر این هست کلا دزد هستن اون از اختلاص سه هزار میلیاردی اینم از این معلوم نیست با این مردم بد بخت چیکار میخوان بکنن

 2. سوگل گفت:

  مردم سر جا و افسوس و افسوس از این همه ناهماهنگی
  ی نفر فکر پرسنل مهر وطنم بکنه که وسط این همه ناهماهنگی گیر افتاده و ناله نفرین مردمو میشنوه غصه شونو میخوره و هیچ کاری هم از دستشون برنمیاد

 3. فرزانه گفت:

  آخه چرا اخبار کذب منتشر می کنید آخه کل کندی از طرف صندوق مهر وطن بوده نه بانک قرض الحسنه مهر ایران.بانک قرض الحسنه مهرایران با اقتدار به فعالیتهای بانکداری ناب اسلامی خود ادامه میدهد.

 4. سوگل گفت:

  فرزانه عزیز لجبازی بین اقای مصطفی پور و هیئت مدیره بانک مهر چه ربطی به مهر وطن داره؟؟؟؟؟

 5. poia گفت:

  خبر کاملادرست است

 6. محمود گفت:

  چرا مشخص نميكنن دليل اصلي چيه ؟
  ما ها كه به يه اميدي پول تو اين بانك گذاشتيم چه گناهي كرديم.
  حتما يه مشكلي هست…..
  بانكداري ما مشكل داره قبول كنيد.

 7. فيروز گفت:

  همه دارن ميخورن اينم روش.

 8. امیر گفت:

  سلام
  دوستان محترم نگران نباشن من خودم 5 وام میخواستم بگیرم که 3 شو گرفتم 2 تاشم اتشاءا… شنبه برم پیگیری کنم که بگیرم.
  همه دوستان پولاشونو میگیرن.
  موفق و مثبت اندیش باشید.

 9. ناشناس گفت:

  پس تسهیلات ما چی میشه ما که 6 ماهه پولمونو اونجا خوابوندیم ؟

 10. ناشناس گفت:

  این چه وضعیه؟

 11. ناشناس گفت:

  مشكل اينجاست كه اول مي خوان سقف بسازن ، بعدا براش ديوار طراحي كنن. اسمشو مي زارن ساماندهي به موسسات قرض الحسنه. يكي نيست بگه چرا با پول مردم مي خواين تمرينات بانكداريتونو انجام بدين. اول برين اصول كارو ياد بگيرين بعدش ادعاي مردم داري بكنين.

 12. میلاد گفت:

  من نمیدونم این چه وضعیه!! 30 خرداد بانک مرکزی میزنه سپرده گذاران مهر وطن پس از یک هفته به تدریج میتونن به بانک مهر برن و دفترچه جدید بگیرن . بعد، 5 تیر هنوز یک هفته ای که گفته تموم نشده دوباره اطلاعیه میزنه که بانک مهر تعلل کرد و کند عمل کرد واسه همین از این به بعد مردم برن رسالت.سوال من اینه اگه قراره ادغام صورت بگیره ظرف یک هفته و یک ماه عجله ای میشه میگه؟! چرا اول یک چیزی رو بین خودشون قطعی نمی کنند بعد اعلام کنن که مردم اینقدر سردرگم و مسخره اونا نشن.من خودم کارمند بانکم و خوب حال مردم رو میفهمم و از این اوضاع بانک مرکزی اصلا راضی نیستم.

 13. ali گفت:

  mehre vatan va agaya jafarzade namhaye be yad man dani dar galbhaye mardome iran

 14. ناشناس گفت:

  دوستان عزیز این یک کلاهبرداری به شیوه جدید است که ما بیش از 6 ماه پول خود را در مهر وطن بگذاریم و هر وقت مراجعه میکنیم به ما بگویند صبر کنید تکلیف شما مشخص شود مگر مملکت صاحب ندارد ویا بی قانون است که با مردم چنین رفتار میشود0 لذا اینجانب با تنظیم دادخواستی در دادگاه در حال پیگیری خواسته خود هستم اگر جلوی آن گرفته نشود به سر پولمان همان رفت که قبلا رفته است 0 ضمنا دیگر اعتمادی به سیستم بانکداری نمی توان کرد0

 15. ناشناس گفت:

  من الان شش ماهه که همه پولم رو گذاشتم توی این موسسه. زندگیم رو هواس. اگه پولم رو ندند خودم رو وسط بانک آتیش میزنم
  می فهمین خودمو آتیش میزنم

 16. آفریده گفت:

  سلام خدمت همه دوستان همه ما دیگه اعتمادمان را به بانکها وموسسات مالی از دست داده ایم ومتاسفانه مقصر همه اینها فقط بانک مرگزی است که اگر این موسسات را به رسمیت نمیشناسد چرا اجازه فعالیت میدهه و مکردم بیچاره تواین موقعیت چه کنند یکی برای عمل جراحی میخواد وام بگیره یکی میخواد دختر یا پسر عروسو داماد کنه و….چرا کسی جواب این کارها را نیمیده چرا مسئوین محترم بانک مرکزی از سوی مقامات قضصائی تعقیب نمیشن که اجازه چنین فعالیتهایی را میدن و هزاران چرای دیگه که فقط یه جواب داره میخوان هرطور شده مردم رو سرکیسه کنند از درد ملت خبر ندارن خدا خودش جواب بده

 17. علي گفت:

  لعنت الله عليهم

 18. میلاد گفت:

  تعهداتی که صندوق مهر وطن داده فقط خودش از پسشون بر میاد . مطمئن باشید بانک رسالت هم توان جوابگویی اون تعهدات سنگین رو نداره و احتمالا کار به جای باریک میکشه.منظورم اینه که آخرش یا وامها رو کم می کنند یا اینقدر ضمانتش سخت بشه که کسی نتونه از عهده اش بر بیاد.

 19. پورمحمد گفت:

  با سلام . چند ماه پیش همین مسئله برای صندوق نصر بناب اتفاق افتاد . پس از ماهها بلاتکلیفی و پیچوندن مردم توسط مسئولین استان و نماینده بانک مرکزی در استان دست به دامان ریس جمهور شدیم که بلاخره نتیجه داد و پس از 5 ماه انتظار تونستیم اصل پولمون رو بگیریم و 5 ماه انتظار و وام در مملکتی که همه دم از عدالت میزدند یعنی پشم.گفتند شما در موسسه ای که تاییدیه بانک مرکزی رو نداشته بود سپرده گذاری کرده اید . حال این موسسه که تاییدیه بانک مرکزی رو داشته و در اردیبهشت تمدید شده بود چرا ؟ بانک مرکزی چه جوابی برای 12 ماه انتظار وام خواهد داد. تعهدات این بانک چه خواهد شد . اگر پس از ادغام بانک رسالت بمانند سپرده گذاران نصر بناب عمل کند و اعلام نماید که شرایط مطلبق شرایط بانک رسالت میباشد و مجددا” می بایست در انتظار بمانید ایا مسولین استان میتوانند جوابگو باشند . جواب چکهای برگشتی سپرده گذاران باشند ؟ ایا نیت از ادغام همین بود بر پدرتون لعنت خدا باد .

 20. علی گفت:

  سلام پس من چی بگم که دقیقاً یکسال و 3 روزه که پولم تومهر وطن مونده. نه وامی نه سودی نه اصل پول. با هزار بدبختی تونستم ضامن پیدا کنم حالا که رفتم می بینم جا خیسه و بچه نیست. با هزار پیگیری و دادو بیداد می گن بانک رسالت متعهد شده حالا خانمم پا به ماهه و آخر ماه قراره بچمون دنیا بیاد. موندم چه خاکی تو سرم بریزم. بانک رسالت رفتم اونا هم همینو گفتند که پولت به اینجا انتقال پیدا می کنه و یک کارت بانکی بهت میدیم تا اگه خواستنید پولتون رو بردارید. پرسیدم وام چی؟ میگن باید منتظر بانک مرکزی باشیم ببینیم چه تصمیمی میگیره. اگه قرار باشه طبق عرف بانک رسالت پیش بریم باید اولا دوباره 4 ماه پول بخوابه ثانیا 10 ماهه میده که طبعا قسطش زیاد میشه و نمی تونم پرداخت کنم.
  همه برای بانک مرکزی نامه بنویسیم ازشون بخواهیم یه فکر درست بکنن.

 21. یک سپرده کذار گفت:

  پس یکی از مئولین در مورد وامهای وقت رسیده ما که نه ماهه انتظارشو میکشیم تا مشکلمونو حل کنیم بگه همش درمورد برداشت سپرده ها میگن پس وام ما و سود سپرده های ما چی مسئولین محترم؟

 22. یک سپرده کذار گفت:

  پس یکی از مئولین در مورد وامهای وقت رسیده ما که نه ماهه انتظارشو میکشیم تا مشکلمونو حل کنیم بگه همش درمورد برداشت سپرده ها میگن پس وام ما و سود سپرده های ما چی مسئولین محترم؟ دردادگاه عدل الهی جواب مردم نجیب و صبور ایران را چه خواهید داد

 23. ناصر گفت:

  مهروطن (جوانان ماکو) فقط مجوز یک شعبه درماکو را داشته وباچراغ سبز بانک مرکزی بخصوص آقای در… درسراسر ایران شعبه زده وتعهد زیادی ایجاد کرد حالا هم چون نمیتونه به تعهداتش عمل کنه آقای در… برای فرار از پاسخگویی به افکار عمومی دست به دامن موسسات دیگر شد که بالاخره باوعده دادن مجوز وباز گداشتن دست بانک قرض الحسنه رسالت موفق به ادغام زورکی شد با این اوصاف مردم جه اهمیتی برای بانک مرکزی که 8سال با ندانم کاری اقتصاد مملکتو نابود کرد یا برای آقای جعفرزاده که به تمام مقاصد اقتصادی وسیاسی خود رسید ویک لیوان آبم روش خواهد داشت بابا اینقدر با شعور مردم بازی نکنید

 24. علی گفت:

  من رفتم پول گرفتم ماهیانه هر یک ملیون 35000 هزار تومان باید بهره بدم تو موسسه نصرکردستان ریختم به امید وام که هزاران مشکل دارم همه میدونید که چی شدند الان 8 ماه است که پولم خوابیده و هر ماه هم پول بهره را باید بدم معلوم نیست که اصلا چی پیش میاد چه کار باید کرد

 25. شهرزاد گفت:

  برج ۶ سال قبل ۱۵ میلیون بی زبون رو گذاشتیم اون زمان دلار ۱۷۰۰ تومن بود ۷ اردبیهشت سر رسید وام شده ۱ ماه انچنان ما رو زجز دادن برای ضامن ۴ تا ضامن بردم ولی هنوز نه از وام خبریه نه اصل پول بانک مرکزی الان کدوم جهنمی که در قبال ضمانتش به من مستاجر پاسخگو باشه دعا میکنم داغ عزیز ببینید که جیگر ما رو خون کردید

 26. مجید گفت:

  من واسه بانک مرکزی متاسف نیستم،بلکه واسه خودم متاسفم

 27. ناشناس گفت:

  من از برج 6 پارسال 7 میلیون که قسمتیش رو از فامیلهام قرض گرفته بودم تو موسسه نصر سنندج گذاشتم و اردیبهشت امسال نوبت وامم بود. الان حدود 4 ماهه که من هر روز به بانک مراجعه میکنم ولی هیچکس به من جواب نمیده. قرار بود شهریور مراسم عروسیم رو بگیرم. ولی همه چی به هم ریخت. به هر کسی میرسم میگم گول این موسسه هارو نخوره خودم هم اخرییییین بارم بود. هر کسی هم پاشه بگه این مملکت اسلامیه و 4 تا چادری تو خیابون به خودم و نامزدم گیر بدن میزنم تو دهنشون. مملکتی که اصلا نمیفهمه ما داریم چی میکشیم. از بیپولی داره میمیره. تازه برگشتیم به دوره ی قجر ها. خااااااااااااک تو سرشون کنن.تو قیامت یقه ی اصل کاری رو ول نمییییییییییکنم.

 28. H گفت:

  از دوستان عزیز خواهمشندم شکایات خود را از طریق سایت بانک مرکزی (www.cbi.ir) بخش پاسخگویی به شکایات و ارتباط مردمی و یا با شماره تلفن 29954058-021 واحد کمیته نظارت بر بانکها و موسسات به گوش مسئولین برسانید.
  توضیح اینکه موسسه مهر وطن به گفته بعضی مسئولین بانک مرکزی “تحت نظر بانک مرکزی” نبوده و اینکه روی در و دیوار و سایتش نوشته که زیر نظر بانک مرکزی بوده تخلف کرده و باید جوابگو باشن.
  اگه از این راه نتونستین جوابی بدست بیارین اطلاع بدین یه سایت دیگه هست بهتون میدم که از بانک مرکزی شکایت کنین تا خود بانک مرکزی مجبور به پیگیری این موضوع بشه.

 29. منتقد گفت:

  آقایان و خانم های عزیز با شکایت از این موسسه کاری از پیش نمیره ،بانک مرکزی پاسخگو نیست و توصیه میکنم علاوه بر بانک مرکزی نسبت به ارسال شکواییه به خود بانک مرکزی مبنی بر تخلف در ارائه مجوز و ادغام اقدام نمایید —>فقط از طریق بازرسی کل کشور
  همین

 30. ناشناس گفت:

  واقعاً گندش رو دیگه درآوردن مملکت انقدر بی سر و صاحابه که میان موسسه می زنن پول مردم رو می گیرن سوداشون رو می کنن بعد می گن مجوز نداشته و هزار تا چرت و پرت دیگه و جمش می کنن یعنی چی که مجوز نداشته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چطور اگه بدون مجوز ماشینت رو بیاری تو طرح پدرت رو در میارن از بس جریمه می کنن و ماشین رو می خوابونن ولی یه موسسه چند سال راحت واسه خودش بدون مجوز کار می کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ کلاه برداری از این واضح تر ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خوب یه دفعه بگید دولت کل مردم رو حیوون فرض می کنه و هر جور عشقشه باهاشون تا می کنه ؟

 31. حمید گفت:

  شما دروغگو و کثیف هستید و در سایه اسلام و دین پدر مردم رو درآوردید …………..دزدی با پول مردم …………. امام زمان بیا که در مملکت اسلامی دزدی با نام اسلام انجام میدند . یا صاحب الزمان …………..

 32. ناشناس گفت:

  در كوى نيك نامان ما را گذر ندادند گر تو نمى پسندى تغيير ده قضا را هر چه دلتان خواست نوشتيد ولى من حاج عباس را از نزديك مى شناسم فقط ازش مى خوام وقسمش مى دم به كسى كه خيلى بهش اعتقاد داره تو را به ناموس زهرا قسم اگر نظر ها را مى بينى سكوتت را بشكن وبگو كه چى شده  

 33. ناصر گفت:

  با سلام

  بنده حدود 6 ماه میشه کارمند بانک رسالت شدم.

  ادغام بانک مرکزی فقط واسه این بود که لااقل اصل پول مردم تضمین شود. چندین شعبه مهر وطن در شهرهای اصفهان وارومیه دچار بحران ورشکستگی شده بودن

  دلیل این همه طرح های فریبنده هم فقط پر کردن چاله ها بود که متاسفانه باعث ایجاد چاه شد.

  الان هم بانک رسالت هم سپرده های مردم رو تضمین کرده و هم با شرایط خودش به مردم تسهیلات میده. به این صورت که روزانه واسه سپرده ها میانگین وام ایجاد می شود

  و اگر 4 ماه سپرده داشته باشید برابر با سپردتون میتوانید تسهیلات دریافت کنید با کارمزد 2 درصد.

  دوستان لطف کنند هر حرفی که میزنن از روی احساس و جو زدگی نباشه.

 34. ناصر گفت:

  دادستان کرمان:
  بانک رسالت مشکل سپرد‌ه‌گذاران صندوق پشتیبان آینده را برطرف کرد

  دادستان عمومی و انقلاب کرمان گفت: بانک رسالت مشکل سپرد‌ه‌گذاران صندوق پشتیبان آینده را برطرف کرد.
  خبرگزاری فارس: بانک رسالت مشکل سپرد‌ه‌گذاران صندوق پشتیبان آینده را برطرف کرد

  Tweet

  به گزارش خبرگزاری فارس از کرمان، ‌یدالله موحد عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: صندوق پشتیبان آینده از مردادماه سال جاری به دلیل کمبود نقدینگی و مراجعات سپرده‌گذاران این صندوق برای وصول مطالبات شان با مشکلاتی مواجه شده بود و عملا کار آن متوقف شد.

  وی ابراز داشت: متعاقب آن نیز صندوق پشتیبان آینده مجبور شد، برای پاسخگویی به مراجعان و سپرده‌گذاران خود چک‌هایی را صادر کند که غالبا بی‌محل بودند و وجهی به مشتریان پرداخت نشد.

  وی تصریح کرد: در نتیجه این افراد و سایر سپرده‌گذاران صندوق به دادسرا مراجعه کرده و شاکی شدند که با توجه به حجم مراجعات به دادسرا، این دستگاه دخالت کرد و موضوع را با بانک مرکزی در میان گذاشت.

  موحد عنوان کرد: پیگیری‌هایی انجام شد تا در نهایت توافقی بین مدیران صندوق پشتیبان آینده و بانک قرض‌الحسنه رسالت و بانم مرکزی انجام شد.

  وی با اشاره به اینکه در این مرحله‌ کار به دلیل پیچیدگی‌های آن بسیار دشوار بود، گفت: توافقات سخت صورت گرفت، زیرا طرفین به راحتی زیر بار توافقات نمی‌رفتند.

  موحد ابراز ‌داشت: با پیگیری‌های دادسرا و مکاتبات با بانک مرکزی و جلسه با مدیران بانک قرض‌الحسنه رسالت و صندوق پشتیبان آینده توافق اولیه‌ای در تهران انجام شد و نهایتا مقرر شد در فرآیند زمانی 15 روزه‌ای، کار حسابرسی این صندوق صورت گیرد و منابع و مصارف صندوق و کسری‌های احتمالی آن مشخص شود تا بر اساس نتیجه حسابرسی، توافق نهایی صورت گیرد.

  وی گفت: در این فرجه با توجه به آشفتگی کارکرد صندوق پشتیبان آینده در سه ماه اخیر‌ در مهلت مقرر حسابرسی به نتیجه نهایی نرسید و در این فرآیند اختلافاتی بین مدیران بانک قرض‌الحسنه رسالت و صندوق پشتیبان آینده ایجاد می‌شد که با جلسات و مذاکراتی که صورت می‌گرفت، این موضوعات رفع می‌شد و کار در روال طبیعی خود قرار می‌گرفت.

  موحد افزود: مشکل عمده در فرآیند این تفاهمنامه، اظهار عجز مدیران صندوق پشتیبان آینده برای سپردن تضمین‌های کافی برای جبران کسری‌های احتمالی این صندوق بود که در این قسمت، بانک قرض‌الحسنه رسالت حسن نیت به خرج داد و از حقوق خود در این بخش چشم‌پوشی کرد و این تفاهمنامه به امضای طرفین رسید و مقرر شد، طی مدت حداکثر دو ماه سپرده‌گذاران عادی صندوق پشتیبان آینده به بانک رسالت مراجعه کرده و وجوه آنها تعیین تکلیف شود.

  وی تصریح کرد: در این رابطه یا وجوه افراد به آنها مسترد می‌شود و یا در صورت تمایل آنها، این وجوه به حساب‌هایی در بانک قرض‌الحسنه رسالت واریز می‌شود.

  موحد عنوان کرد: بنابراین از 17 دی ماه و به مرور زمان بانک قرض‌الحسنه رسالت به سپرده‌گذاران عاد‌ی خود فراخوان می‌دهد و تعیین تکلیف نهایی انجام می‌شود.

  دادستان کرمان گفت: مشتریانی که در دادسرا شکایت کرده‌اند، باید به دادسرا مراجعه کرده و پس از اعلام گذشت خود‌ با بانک قرض‌الحسنه رسالت معرفی شوند و افرادی که شکایت نکرده‌اند می‌توانند مستقیما به این بانک مراجعه کنند.

  وی افزود: حساب‌هایی در صندوق پشتیبان آینده به عنوان وجوه اداره شده و یا حساب های ویژه باز شده بود که مقرر شد بر اساس تفاهمنامه، پرونده‌های این سپرده‌گذاران مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و بعد از قطعیت موضوع، همانند سپرده‌گذاران عادی، پول آنها پرداخت شود.

  موحد گفت: جا دارد که از مدیران بانک رسالت به صورت ویژه تقدیر شود، زیرا در این وضعیت بحرانی صندوق پشتیبان آینده که دارای 18 هزار سپرده‌گذار بود و دچار مشکلاتی شده بود و مردم نیز نگران بودند که به وجوه خود دست پیدا نکنند‌ به کمک مدیران استان کرمان آمدند و در این رابطه استانداران سابق و جدید کرمان، فرماندار و سایر مسئولان مربوطه همکاری خوبی کردند و مشتریان نجیب این صندوق نیز باید به صورت ویژه مورد تقدیر قرار گیرند.

  وی ابراز داشت: فعلا اتهام مطرح شده در این پرونده، سوء‌مدیریت است و تا زمانی که حسابرسی تمام نشود، نمی‌توان گفت که سوء‌استفاده مالی بوده یا نبوده و البته جرائمی وجود دارد و چک حتی بلامحلی صادر شده و مسایل مختلفی بوده، اما قطعا نمی‌توان گفت که خیانتی انجام شده و بعد از حسابرسی کامل‌ این موضوعات مشخص و اعلام می‌شود.

  وی بیان داشت: در فرآیند بررسی صندوق پشتیبان آینده‌ دو تیم از سوی بانک قرض‌الحسنه رسالت و صندوق پشتیبان آینده تشکیل شد که نماینده دادسرا که یکی از کارشناسان رسمی دادگستری بود بر آنها نظارت می‌کرد.

  موحد گفت: مجموع وجوه سپرده‌گذاری شده در این صندوق پشتیبان آینده حدود 30 میلیارد تومان بوده است.

  وی خاطر نشان کرد: افرادی که از صندوق پشتیبان آینده تسهیلاتی دریافت کرده‌اند، باید نسبت به بازپرداخت اقساط وام خود اقدام کنند و دادسرا درباره وصول اقساط تسهیلات از مدیران بانک قرض‌الحسنه رسالت پشتیبانی می‌کند.

دیدگاه خود را به ما بگویید.