تاریخ انتشار :جمعه 25 آگوست 17.::. ساعت : 8:46 ب.ظ

   1106 بازدید

سعادت
اولین نشست خبری استاندار آذربایجان غربی در دولت دوازدهم صبح پنجشنبه همزمان با آغاز هفته دولت برگزارشد.

جوان پرس : استاندار آذربایجان غربی گفت: شخص رئیس جمهوری، دولت و مدیریت استان در ابتدای فعالیت در استان 2 دغدغه مهم احیای دریاچه ارومیه و فعالیت دوباره واحدهای تولیدی در راستای ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان را داشتند که با تلاش کم نظیر مسئولان در سطح ملی و استانی، این دو دغدغه تا حدود زیادی رفع شد.

سعادت  همزمان با نخستین روز از هفته گرامیداشت دولت در گفت و گو با خبرنگاران افزود: احیای دریاچه ارومیه دغدغه جدی دکتر روحانی بود که در ابتدای فعالیت دولت مورد توجه جدی قرار گرفت و با راه اندازی ستاد ویژه احیای دریاچه، برنامه ریزی ها به طرح های اجرایی تبدیل شد و روند اجرایی به خود گرفت.

وی اضافه کرد: یکی از بزرگترین اقداماتی که دولت یازدهم در سال های اخبر در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام داد، زمینه سازی برای همراهی مردم در اجرای طرح های احیایی به ویژه طرح های مشارکتی بود به طوری که در بسیاری موارد، کشاورزان به صورت داوطلبانه اقدام به چاه های آبیاری را به تعداد بسیار زیاد پر کردند.

وی اظهار کرد: با برنامه ریزی های دولت و همراهی کشاورزان، حجم وسیعی از زمین های کشاورزی آذربایجان غربی به آبیاری قطره ای مجهز شد.

وی با اشاره به اینکه چغندرقند از جمله اقلام آب بر بود که تا پیش از اجرای طرح های احیایی دریاچه ارومیه در 50 هزار هکتار زمین کشت و با راندمان کم یک میلیون و 300 هزار تن برداشت می شد، بیان کرد: در حال حاضر اراضی زیر کشت این محصول به 23 هزار هکتار رسیده و همان میزان برداشت نیز انجام می شود.

استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: این مسیر باید امسال و سال های آینده نیز با برنامه ریزی مدیران و همراهی مردم و کشاورزان ادامه یابد تا دریاچه به طور کامل احیا شود.

*** موانع سرمایه گذاری در آذربایجان غربی بسیار زیاد است/ در دولت یازدهم موانع زیادی از پیش رو برداشته شد

سعادت با اشاره به اینکه مشکل بیکاری در ابتدای فعالیت دولت یازدهم در کل کشور و به تبع آن آذربایجان غربی مطرح بود، ادامه داد: مهمترین مشکل در توسعه اشتغال، نبود زیرساخت ها بود که تلاش کردیم این زیرساخت ها در چهار سال گذشته فراهم کنیم.

وی گفت: از جمله زیرساخت های توسعه اشتغال، جذب سرمایه و استفاده از نقدینگی های بانکی است که در این راستا با وجود موانع بسیار زیاد از جمله احساس خطر کردن سرمایه گذاران و همراهی نکردن مدیران بانک ها، اقدامات بسیار خوبی انجام شد و با وجود هزینه 49 درصدی بانک ها نسبت به پیش بینی های صورت گرفته در حوزه رفع موانع تولید، حدود یک و نیم برابر پیش بینی ها واحد تولیدی به مدار تولید بازگشت.

وی افزود: حادثه هتل تارای مهاباد، دستگیری برخی افراد صاحب نام اقتصادی و سخنان انتقادی که نسبت به برجام انجام شد، از جمله مواردی بود که موجب فرار کردن تعداد زیادی از سرمایه گذاران از استان شد.

وی از پیش بینی اعطای تسهیلات 9 هزار میلیارد ریالی برای رفع موانع تولید 630 واحد تولیدی در استان تا پایان امسال خبر داد و اضافه کرد: یکی از مشکلات این طرح، نرخ بهره بالا و 18 درصدی است که امیدواریم بتوانیم آن را با ساز و کارهایی نظیر بهره گیری از کمک های فنی و اعتباری کاهش دهیم.

استاندار آذربایجان غربی یکی از مهمترین ابزارهای توسعه را جذب سرمایه گذاری خارجی دانست و از تکلیف 660 میلیون دلاری مجلس شورای اسلامی به استان در خصوص جذب این سرمایه ها خبر داد و بیان کرد: این میزان سرمایه گذاری باید در استان جذب شود و همه دستگاه های اجرایی و رسانه ها نیز باید در این خصوص نقش خود را ایفا کنند.

*** اعطای وام ازدواج به حدود 500 نفر، هر روز در آذربایجان غربی

سعادت با اشاره به اینکه بانک ها علاوه بر حوزه تولید، در حوزه های دیگر نیز برای اعطای تسهیلات همکاری لازم را نداشته اند، اضافه کرد: با برگزاری جلسات متعدد مدیران بانک ها را در استان مجاب کردیم که صف 13 هزار نفری وام ازدواج را در استان از بین ببرند که این امر نتایج بسیار خوبی در پی داشت.

وی اظهار کرد: از روی که دستور ویژه این امر در آذربایجان غربی صادر شده، روزانه آمار های لازم از بانک ها اخذ می شود که طبق آنها هر روز به حدود 500 نفر تسهیلات ازدواج اعطا می شود.

وی ادامه داد: با ادامه این روند امیدواریم در هفته های آینده شاهد از بین رفتن صف تسهیلات ازدواج در آذربایجان غربی باشیم.

*** در صورت نیاز در خدمت مردم آذربایجان غربی خواهم بود/ تغییر مدیران نشان دادن چراغ سبز برای ابقا نیست

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه تاکنون از هیچ خدمتی شانه خالی نکرده ام، گفت: در صورتی که مدیران ارشد کشوری صلاح بدانند، کار خود را ادامه می دهم.

سعادت افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون از هیچ سمتی استعفا نداده ام و در مسئولیت های مختلف در راستای خدمت به نظام تمام توان خود را به کار گرفته ام.

وی ادامه داد “: کسانی بوده اند که از ما خواسته اند این مسئولیت را بپذیریم، و میخواهیم تا وقتی به ما نیازدارند در آن به مردم خدمت کنیم و اگر هم روزی نخواهند در جایگاه دیگری در خدمت مردم خواهیم بود، من پست معاونت در تهران را رها کرده و در مدارس روستایی سلماس تدریس کرده ام.

استاندار آذربایجان غربی در دولت تدبیر و امید گفت : به هر حال، کسانی که فعالیت ما را ارزیابی میکنند باید بگویند که بمانیم یا نه.

*** پاسخ های سعادت به تغییرات چند روز اخیر

وی در خصوص تغییرات مدیریتی چند روزه گذشته در زیرمجموعه وزارت کشور در استان اظهار کرد: تغییر مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری به خاطر ایراد قانونی در دوشغله بودن آقای عطاپور و تغییر فرماندار سلماس نیز به علت مشکلات ایجاد شده در خصوص برداشتن مجسمه فردوسی از میدانی به همین نام در این شهر بود.

وی تاکید کرد: مدیران دولت یازدهم موظف به تعامل، همدلی و رعایت اعتدال در زیرمجموعه فعالیتی خود هستند و هرگونه تندروی در این دولت جایی ندارد.

وی بیان کرد: از ظرفیت آقای عطاپور در مشاورت فرهنگی اجتماعی بهره می بریم و کارهای نیمه تمام در دفتر فرهنگی اجتماعی در این حوزه ادامه می یابد.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: فرماندار برکنار شده پیرانشهر نیز مشکلات مالی که در برخی محافل بیان می شود، ندارد و همه اینها در حد اتهام زنی است.

*** اقدامات دولت یازدهم در خدمت به مرزنشینان زیرساختی و توسعه گرایانه بود

وی با اشاره به اینکه مزایای بسیار خوبی در سال های اخیر برای مرزنشینان ارائه شده است، اضافه کرد: یکی از این تسهیلات، اعطای مزایای فروش سوخت به مرزنشینان است که در اشنویه، پیرانشهر و سردشت اجرایی شده و در صدد هستیم در شهرستان های مرزی شمال و مرکز استان نیز اجرایی کنیم.

وی اظهار کرد: در قالب این طرح درآمد فروش سوخت به خانوارهای مرزنشین پرداخت می شود.

وی بیان کرد: علاوه بر آن تدابیری اندیشیده شده تا افرادی که در نوار مرزی قرار دارند، بتوانند صادرات و واردات کالا داشته باشند و از مزیت های آن از جمله معافیت های گمرکی بهره مند شوند که با اجرای این طرح مشکل فعالیت کوله بران نیز حل می شود.

استاندار آذربایجان غربی از اعطای تسهیلات قابل توجه برای تولید در مناطق مرزی توسط دولت خبر داد و گفت: بهره بانکی صفر تا چهار درصد برای تسهیلات اعطایی بخشی از این تسهیلات است تا سرمایه گذاران راغب شوند در مناطق مرزی کشور و آذربایجان غربی سرمایه گذاری کنند.

سعادت منطقه آزاد ماکو را ظرفیتی بی نظیر برای توسعه مناطق مرزی در شمال آذربایجان غربی ارزیابی کرد و افزود: در این منطقه زیرساخت های بسیار خوبی طراحی شده و طرح های قابل توجه کشت و صنعت را می توان با زیرساخت های موجود در این منطقه راه اندازی کرد.

*** خط دوم انتقال آب زرینه رود به تبریز باید متوقف شود

وی با اشاره به اینکه اعتراض خود را به موضوع اجرای خط دوم انتقال آب از زرینه رود به تبریز ارائه کرده ایم، اظهار کرد: در حال حاضر احداث این خط متوقف شده و به نظر ما تخلفاتی در وزارت نیرو در این خصوص انجام یافته که قابل پیگیری است.

سعادت ادامه داد : بر اساس اعلام وزارت نیرو خط لوله جدید ، در قالب پدافند غیر عامل احداث می شود و در غیر این صورت و اگر برای انتقال آب استفاده شود ما جلوی آن را از طریق قانون می گیریم.

***افتتاح طرح های هفته دولت با اعتباری بالغ بر 7 هزار میلیارد ریال

وی  در ادامه سخنان خود با اشاره به پروژه‌های هفته دولت تصریح کرد: هفته دولت امسال در آذربایجان‌غربی ۴۳۲ طرح با مبلغی بالغ بر 7 هزار و ۵۱۰ میلیارد ریال سرمایه به بهره‌برداری رسیده یا کلنگ‌زنی می‌شوند که از این تعداد ۵۷ مورد طرح کلنگ‌زنی با 2 هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال سرمایه، ۳۱۷ طرح عمرانی با 3 هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال سرمایه و ۵۸ طرح مربوط به واحدهای تولیدی با 1 هزار و ۷۰۰ میلیارد ریال است.

***در انتخاب فرمانداران استان به شهرستان های کُردنشین استثنا قائل شدم
استاندار آذربایجان غربی گفت: فرمانداران شهرهای کردنشین آذربایجان غربی را هماهنگ با نظر نمایندگان این شهرها در مجلس انتخاب کردیم.
 سعادت در پاسخ  به این سوال مبنی بر اینکه آیا دلیل تغییر فرماندار پیرانشهر اعتراضات نماینده این شهرستان از عملکرد این فرماندار به وزیر کشور بوده است؟ گفت: اولا بنده روز اولی که استاندار شدم در جلسه ای که با نمایندگان استان در مجلس داشتم، صراحتا گفتم که تمام فرمانداران دولت احمدی نژاد را برکنار خواهم کرد که این سخنم با واکنش و اعتراض نمایندگان استان مطرح شد زیرا اکثر فرمانداران یا با هماهنگی آنان انتخاب شده بودند یا طی این مدت باهم همراه شده بودند، اما بنده سرحرفم ماندم و همه فرمانداران را تغییر دادم.
سعادت ادامه داد: اکثر فرمانداران را طوری انتخاب کردم که در خدمت نمایندگان مردم باشند اما برای شهرستان های کُردنشین احترام خاصی قائل شدم و فرمانداران آنجا را با هماهنگی نمایندگان منصوب کردم.
وی افزود: آقای خضری نماینده پیرانشهر از بنده خواست تا یک شخص را که در دولت احمدی نژاد در یکی از شهرستان های کشور فرماندار بوده است را منصوب کنم اما بنده قبول نکردم. زیرا اولا از دولت احمدی نژاد بود و دوما سیاست ما این بود که حتما فرمانداران شهرستان های کُردنشین کُرد باشند.
سعادت  گفت:  بعد از مدتی با معرفی ایشان فرمانداری که اخیرا برکنار شد را منصوب کردیم و این فرماندار اوایل با اقای خضری هماهنگ و همراه بودند اما بعدا بین آنها اختلاف افتاد، این اختلافات اصلا به مصلحت شهرستان ها نیست و در طی همین اختلافات فرصت های زیادی در سردشت و پیرانشهر از دست رفت.
وی در رابطه به اتهامات مالی مطرح شد در خصوص فرماندار برکنار شده پیرانشهر نیز گفت: هیچ مورد ثابت شده ای وجود ندارد و هرچه هست در سطح اتهام است.
سعادت در پاسخ به دیگر سوال مبنی بر اینکه ” نماینده بوکان اخیرا گفته است که تا زمانی که من باشم فرماندار بوکان هم خواهد بود!آیا این روابط در اراده استاندار برای تغییر فرمانداران ملاک خواهد بود!؟ گفت: اگر نماینده ای از فرمانداران حمایت می کند تشکر می کنیم.
وی افزود: با پیشنهاد اقای عثمانی فردی را بر فرمانداری بوکان منصوب کردیم که تجربه مدیریتی در فرمانداری و بخشداری را نداشت و با یک سری آموزش وی را آماده کردیم.
استاندار آذربایجان غربی تاکید کرد: بازهم تکرار میکنم در انتخاب فرمانداران استان به شهرستان های کُردنشین استثنا قائل شدم و با هماهنگی کامل با نمایندگان فرماندار را منصوب کردم اما هرگز تن به فرمانداری نخواهم داد که از خط ومشی اعتدال عدول کنند
قربانعلی سعادت ضمن تبریک هفته دولت با اشاره به برگزاری پرشور انتخابات تصریح کرد: مکانیزم انتخابات در کشور ما نظر مردم را در خصوص اینکه چه جریانی بر کشور و شهرها مدیریت داشته باشد جامه عمل میپوشاند.

رسانه ها کمک کنند

وی ادامه داد: در این زمینه به شدت با مشکل نقدینگی مواجه هستیم و بهره بالای تسهیلات اجازه نمیدهد که تولید کننده از آن استفاده کند.
سعادت با اشاره به نقش رسانه ها در مطالبه گری اذعان کرد: رسانه ها، درخواست های تولیدکنندگان و سرمایه گذاران را مطرح کنند و دستگاه های سنگ انداز را به چالش بکشند.
استاندار آذربایجان غربی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت ؛ برای گروه های تکفیری هزینه شده و فقط مختص مناطق مرزی نیست، زمانی همین شهر ارومیه گروهک تکفیری و حتی امیر داشته که همگی دستگیر شدند، بیکاری میتواند دلیلی برای گرایش جوانان به گروه های تکفیری باشد اما چنان دلیل پررنگی نیست، اکثر جوانان ما در مناطق مرزی عشق به و‌طن دارند.
وی درپایان گفت: هویت طلبی را می پذیریم هرکس باید مدافع هویت خود باشد اما نه پانترکیسم و نه پانکردیسم را نمی پذیریم.
Print Friendly
کدخبر : 107032
13 دیدگاه

 1. پیری says:

  اقای استانداراستانداری رابه مدرسه پیرمردها تبدیل نموده اید قراربودمرهمی برای زخم های توسعه این استان باشید که درچهارسال اخیربا نامدیریتی های خویش ومدیرانتان این فرصت هم برای استان ازدست رفت علت رفتن جذب شدن سرمایه گذاران که به این استان امده بودند به استانهای دیگرچگونه می خواهید توجیه کنید درکدام استان کشورمسولیت جذب وتوسعه سرمایه گذاری رابه یک پرستارودامپزشک(درجای خوداین شغل هاقابل احترامند) می سپارندکه شما در6ماه اخیر این شاهکارراکردیدوپنجره واحدسرمایه گذاری استان ازهم پاشید وبسیاری ازسرمایه گذاران داخلی وحارجی چهارسال اخیرجذب استانهای دیگرشدند. ریشه نامدریتی ها خودشمابید که بایدمسولیت اشتباهات رابه عهده بگیرید فرافکنی نکنیم استانداربزرگوار.عزت نفس داشتن خوب است بسیاری ازناکارایی ها به چبنش غلط مدیریتی شما طی چهارسال برمی گردد.کلاهتان راقاضی کنید..انصافا ماندنی هستیدیارفتنی.

 2. ناشناس says:

  در مورد وضعیت بخش کشاورزی و بحران ضعف مدیریتی درمجموعه مدیریت پیر ، فرسوده،ناکارآمد و زمین گیرشده ی سازمان جهادکشاورزی استان چندین سال است اعتراضاتی میشود اما کو گوش شنوا !

 3. مهران says:

  آقاي استاندار خوب كه خواسته ايد تا وقتی به شما نیازدارند در آن به مردم خدمت کنید !!! بركناري فرماندار سلماس به مصلحت نبود كه هيچ ، شما يك فرد كاردان و فعال و مردمي و حامي واقعي دولت اقاي روحاني را از دست داديد

 4. یا حق says:

  صراحتا گفتم که تمام فرمانداران دولت احمدی نژاد را برکنار خواهم کرد… مدیران فرهنگی احمدی نژادی چطور؟پشت صحنه سیاست چه خبر ؟ والا ماکه نفهمیدیم .

 5. ناشناس says:

  سلام .استاد فقط نظرات موافق را منعکس می کنید

 6. نجفی says:

  باسلام و ادب
  اعتماد به نفس آقای استاندار ستودنی است اما کاش به مدیران نیز سرایت نکند که وضع موجود را به هم میریزد. ما تقریبا اتفاق مثبت و رو به جلو در استان ندیده ایم نه دریاچه ارومیه حالش بهتر شده نه وضع تولید استان.
  و از انتخاب مدیران کل ادارات هم که هیچ نگوییم بهتر است که مردم باید قضاوت کنند.
  از آقای استاندار میخواهم خود را از منظر مردم ببینند نه دوستان اهل میز ریاست.

 7. مجید says:

  استاندار محترم علیرغم اینکه تلاش خوبی را برای توسعه استان انجام داده اند ولی متاسفانه از بحث نظارت بر دستگاه های اجرایی غافل بوده اند حقیقتا موضوع مسئولیت پذیری در ادارات کل مورد سوال است بعضی از ادارات کل فاقد هرگونه حس وظیفه مداری هستند و کمترین اعتقادی به انجام وظیفه و کار نداشته و انگیزه ای برای انجام وظایف خود بدلیل ناکارآمدی مدیریتی ندارند و …

 8. کمال says:

  جناب جوان پرس، از شواهد پیداست مستمری بگیر استانداری و شخص جناب سعادت بازنشسته هستید طبیعی هست که فقط نظراتی قابل نشراست که در تعریف ایشان باشد!!!

 9. ناشناس says:

  جناب آقای استاندار با انتصاب جنابعالی که بفال نیک گرفتیم برخی از مدیران داخلی تیشه به ریشه قشر بازنشستگان استانداری زدند که باعث شد رسم بیست چندساله ورزش دوستان بازنشسته را به گل بنشانید و از پرداخت اندک هزینه ورزشی آنان خودداری فرمائید پس از یک ونیم سال از این اقدام بازنشستگان استانداری از استانداری ناامید گشته اند وای بروزی که بگندد نمک.

 10. کمال says:

  آیا متن غیر قابل انتشار است؟ واقعا استان از دست برخي ها به ستوه آمده است!!! این درد دل کارکنان را به گوش استاندار محترم برسانید.

 11. مجید says:

  مدیریت محترم جوان پرس
  با سلام از اصلاح دیدگاه اینجانب متشکرم و امیدوارم این اصلاحیه ها صرفا در راستای توسعه استان باشد.

 12. اورموی مسلمان says:

  استان ما همان شتر خوش نما است!!!!صوت قطار و دود کارخانجات مادر و همهمه ی جوانان شاغل مرا کلافه کرده !!!

دیدگاه خود را به ما بگویید.