تاریخ انتشار :دوشنبه ۱۳ آذر ۹۶.::. ساعت : ۱:۰۰ ب.ظ

   322 بازدید

کنگره ملی 12000 شهید آذربایجان غربی بعد از چند ماه تلاش و کوشش دستگاههای متولی امر و مسئولان مربوطه از شخص نماینده ولی فقیه در استان گرفته تا استاندار و فرمانده سپاه و مدیران کل دستگاههای مربوطه به ایستگاه آخر رسید.

جوان پرس : کنگره ملی 12000 شهید آذربایجان غربی بعد از چند ماه تلاش و کوشش دستگاههای متولی امر و مسئولان مربوطه از شخص نماینده ولی فقیه در استان گرفته تا استاندار و فرمانده سپاه و مدیران کل دستگاههای مربوطه بعد از برگزاری 5 اجلاس ” پیشمرگان کرد مسلمان ، فرهنگ و آموزش ، روحانیون ، بانوان و نهایتا ایثارگران ” به ایستگاه آخر رسید.

استقبال و حضور مردم ، مسئولان و خانواده معظم شهدا در همه اجلاس های این کنگره به حدی بود که جایی برای سوزن انداختن نداشت و در سراسر آذربایجان غربی مشهدالشهدای ایران زمین عطر شهدا استشمام می شد.

کنگره شامل 21 کمیته ؛  کمیته اجلاس ایثارگران ،  کمیته اطلاع رسانی و تبلیغات ،  کمیته پشتیبانی و مالی ،  کمیته فرهنک و آموزش ،  کمیته بانوان ،  کمیته جمع آوری ،  کمیته برنامه ریزی و بودجه ،  کمیته برگزاری مراسم ،  کمیته حفاظت و امنیت ، کمیته علمی و پژوهشی ،  کمیته رزمایش و عملیات ، کمیته فضا سازی ،  کمیته یادمان ها ، کمیته تالیف و نشر، کمیته ورزش و جوانان ،  کمیته شهرستان ها ، کمیته روحانیت ،  کمیته جهاد سازندگی مهندسی و پشتیبانی در جنگ و  کمیته فرهنگی و هنری بود.

آذربایجان غربی با انصار و مهاجر 14000 شهید و لاله پرپر شده دارد ؛ مجموع 18 هزار جانباز با درصدهای متفاوت در خطه آذربایجان غربی تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی شده است. همچنین استان ما دارای 2020 آزاده بوده است البته افراد مفقود الاثر که ما آنان را جاویدالاثر خطاب می کنیم با تعداد شهیدان استان جمع بندی شده و در واقع شهید محسوب می شوند.

مناطق زیراز جمله مناطق مهم عملیاتی استان آذربایجان غربی در ۸ سال دفاع مقدس می باشد :

۱-  منطقه عمومی حاج عمران و ارتفاعات تمرچین : محل وقوع عملیات های بزرگی چون والفجر۲ ، کربلای۲ ، کربلای ۷ ، نصر۹ و حماسه سکانیان .۲-  ارتفاعات کلاشین در نزدیکی شهر اشنویه : محل وقوع عملیات های مهم قادر و …۳- ارتفاعات مرزی بُلفَت – دوپازا در نزدیکی شهر سردشت : محل وقوع عملیات های مهمی چون نصر۵ ، نصر۷ و …۴- جای جای استان آذربایجان غربی محل وقوع حوادث و حماسه های متعدد و قابل ذکر می باشد که امروز بوی خون و لاله می دهد.

مناطق مرزی شهرهای پیرانشهر، سردشت و اشنویه از جمله مکان‌هایی بودند که دشمن بعثی تحرکات زیادی در این قسمت از آذربایجان غربی داشته است. برای دفع تجاوز دشمن بعثی در محورهای حاج عمران، مناطق مرزی اشنویه، مناطق مرزی پیرانشهر و مناطق مرزی سردشت، عملیات‌های مختلفی انجام شد که عملیات والفجر2 – 5- 7- 9 و نصر 2 و قادر 2  و عملیات سه کانیان از مهم‌ترین آنها هستند که دستاوردهای ارزنده‌ای هم نصیب رزمندگان اسلام کردند.

آذربایجان غربی نقش کلیدی در دوران 8 سال دفاع مقدس داشت چنان که این استان در دوران جنگ تحمیلی، 4 نقش کلیدی ایفا کرد. اولین نقش آذربایجان غربی دفع تجاوز از 200 کیلومتری منطقه مرزی اشنویه تا جنوب سردشت بود. دومین وظیفه برقراری امنیت در داخل استان و درگیری با گروهک ، سومین نقش مقابله با بمباران های صورت گرفته در 12 شهرستان و چهارمین نقش نیز حضور رزمندگان و دلاوران آذربایجان غربی در سایر مناطق جنگی همچون خوزستان و کرمانشاه بود.

آذربایجان غربی در دوران دفاع مقدس یک منطقه حساس و بسیار تاثیرگذار به شمار می رفت. در این مدت رزمندگان این استان توانستند 8 عملیات برون مرزی مهم و کلیدی را اجرا کنند. در روز 29 تیر سال 1362 رزمندگان دلیر ایران اسلامی توانستند در عملیات والفجر 2 توانایی های خود را در منطقه حاج عمران به نمایش بگذارند.

 دومین عملیات برون مرزی رزمندگان در آذربایجان غربی نیز 18 شهریور سال 1364 و طی عملیات «قادر» و برای آزادسازی مناطق برون مرزی اشنویه صورت گرفت.

سومین عملیات نیز 10 شهریور سال 1365 و با عنوان کربلای 2 در جنوب استان و مناطق غربی حاج عمران شکل گرفت.

 همچنین روز 12 اسفند 1365 رزمندگان در عملیات کربلای 7 مناطق جنوبی حاج عمران و ارتفاعات 19-3 این منطقه را مورد هدف قرار دادند.

پنجمین عملیات برون مرزی رزمندگان در خاک آذربایجان غربی روز سوم تیر 1366 و برای آزادسازی ارتفاعات مرزی سردشت با عنوان عملیات «نثر 5» انجام شد.

عملیات نثر 7 و 9 نیز به ترتیب در روزهای 14 مرداد و اول آذر سال 1366 در مناطق سردشت و حاج عمران به وقوع پیوست. آخرین عملیات برون مرزی آذربایجان غربی نیز 21 تیر 1367 در مناطق تمرچین و حاج عمران با عنوان عملیات «سه کانیان» انجام شد.

فرمانده سپاه شهدا آذربایجان غربی  در مراسم اختتامییه این کنگره گفت: در قالب کنگره ۱۲ هزار شهید آذربایجان غربی افزون بر ۶۵۰ هزار سند این عزیزان جمع آوری و ثبت و ضبط شد.

سردار عابدین با اشاره به اقدامات کنگره ۱۲ شهید آذربایجان غربی در ۷ سال اخیر افزود : نخستین اقدام علاوه بر فعالیت‌های علمی و پژوهشی، جمع آوری اسناد شهدا بود که شامل افزون بر ۶۵۰ هزار سند ۱۲۰۰ فایل صوتی ۱۱۰ ساعت فایل تصویری و راه اندازی بانک اطلاعاتی جامعی شهدای آذربایجان غربی است.

خرّم گفت: برای معرفی شهدای استان بیش از ۱۷۰ عنوان کتاب منتشر شده به نوعی که دایره المعارف شهدای آذربایجان غربی است که برای محققین می‌تواند مرجع باشد.

وی افزود: کتاب‌هایی متعددی در حوزه کودک و نوجوانان و ذکر خاطرات شهدا به رشته تحریر درآمده و کارگاه‌های آموزشی متعددی برپا شده و نمایشگاه گوناگون کتاب در طول سال برگزار شده و جریان سازی گسترده‌ای انجام یافته تا این کنگره به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

خرّم گفت: تولید ۱۵ نرم افزار چند رسانه از ۳۱۰ مستند ۱۰ دقیقه‌ای تولید فیلم سینمایی درباره شهید مهدی امینی و حماسه دارلک و برگزاری مراسمات متعدد تجلیل و یادواره‌های گوناگون برای شهدا از جمله شهدای اقشار، دانش آموزان، بازاریان، اصناف و کارمندان در زمره فعالیت‌های کنگره ۱۲ هزار شهید آذربایجان غربی است.

فرمانده سپاه شهدا آذربایجان غربی اظهار داشت: در همین راستا بیش از ۵ هزار بسته‌های حمایتی در قالب همکاری با ادارات بهزیستی و کمیته امداد توزیع شده و در حوزه فضا سازی شهری ۱۷۵ المان در سطح استان آماده و رونمایی شده و احداث مجتمع یادمانی برای کنگره و شهدای شاخص استان کلید خورده و  در حال انجام است.

  خرّم، اعلام فراخوان مقاله توسط فرهیحتگان، راه اندازی کانون‌های فرهنگی برگزاری جشنواره مختلف ورزشی و برگزاری ۵ اجلاسیه بزرگ را در کنار شرفیابی دست اندرکاران کنگره به محضر رهبر معظم انقلاب از جمله دیگر فعالیت‌های این کنگره برشمرد و گفت: اجلاسه پیشمرگان کرد مسلمان همزمان با برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان و با حضور میهمانانی از ۱۱ استان در مهاباد برگزار شد.

وی افزود: مجموعه همه این افدامات با اتکا به مدد الهی، شهدا و عمل به منویات مقام معظم رهبری و حمایت همه جانبه نماینده ولی فقیه استاندار سابق و فعلی نمایندگان مجلس خبرگان و شورای اسلامی و خانواده‌های معظم شهدا در حد بضاعت ستاد انجام گرفت.

فرمانده سپاه شهدا آذربایجان غربی اظهار داشت: حق شهدا و ایثارگران بیش از  اینهاست و این اقدامات قطره‌ای است در برابر دریای بیکران حماسه‌های انان که باید پیوسته برای بزرگداشت نام و یادشان بکوبیم.

 در حالی که کنگره ملی 12000 شهید آذربایجان غربی به ایستگاه آخر رسید نه شهید و شهادت پایانی دارد و نه انتقال رشادت ها و بازخواني ايثار و از خودگذشتگي جوانان این سرزمین مقدس باید پایانی داشته است.

مهم ترین اهداف برگزاری کنگره 12000 شهيد آذربايجان غربي ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و حفظ روحیه جهادی،جمع آوری آثار، تألیف و سازماندهی آثار گرانقدر شهدا و ودیعه ‌گذاشتن آنها برای‌آیندگان، عمل به فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر: « امروز فضیلت زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا کمتر از خود شهادت نیست.»، بهره‌گیری از تمام ابزارهای نوین رسانه ای، فضای مجازی، هنری و … برای ابلاغ پیام والای شهیدان به مخاطبان به خصوص نسل جوان، ترویج سبک زندگی اسلامی و ایرانی از طریق تبیین سبک زندگی شهدا و جریان سازی ممتد و طولانی این مراسمات در جامعه برای عبرت گیری، درس آموزی و الگو‌پذیری جوانان بود.

تکریم و رسیدگی به خانواده های شهدا و جانبازان و ایثارگران ، روایت دلاوری های دلاورمردان و شیرزنان و اقوام و مذاهب این استان ، همگرایی و وحدت و یکرنگی مردم ، جهاد و ایثار مرزداران و مرزبانان ، بررسی مشکلات و چالش های پیش رو ، توجه اساسی به خانوادهای تحت پوشش و بسیاری از موارد دیگر باید بعد از اجرایی کنگره در دستور کار قرار گیرد و در اثنا نقش مدیران دستگاههای اجرایی و اداری ، رهبران سیاسی ، فکری وصاحب نظران ونظریه پردازان  و همچنین دستگاههای فرهنگی ، رسانه ها و متولیان امر در این برهه خاصی زمانی بسیار حساس است و همچنین بایدبا تقویت باورها واعتقادها و آشنایی نسل جدید با گذشته یک پیوند و  همگرايي ملی بهتري در خصوص داشته ها و نداشته ها ، چالش ها و مشكلات ، موفقيت ها و شكست ها ، تقويت ارتباط بين نسل جوان با نسل دوران انقلاب و غيره صورت گیرد و نتایج این کنگره بعد از برگزاری فرصت مغتنمی است تا این مهم و به صورت شایسته عملیاتی و در دستور کار قرار گیرد و نقش استان 8 سال دفاع مقدس و همه 38 سال مرارت هاي مردم در برابر دشمن به دندان مسلح بازخواني شود كه براي رسيدن به امروز چها كشيديم و داريم چه مي كشيم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 109905
دیدگاه خود را به ما بگویید.