تاریخ انتشار :دوشنبه 4 مارس 13.::. ساعت : 6:29 ق.ظ

   298 بازدید

869

مسوولان وظيفه دارند قانون استخدام نخبگان را عملياتي نموده و با روي گشاده با آنها برخورد نموده و جلوي فاصله گرفتن جامعه نخبگان را از سيستم دولتي بگيرند .

جوان پرس : اولين جشنواره علم،فناوري و شکوفايي که بمدت سه روز در خانه جوان اروميه به همت دفتر آموزش و پژوهش استانداري آذربايجان غربي در حالي بکار خود پايان داد که اين حرکت براي اولين بار قابل تقدير و ارزشمند بود . بي شک جمع کردن اهالي فن و نخبگان در يک محل مي تواند زمينه شکوفايي استعداد ها شود و در راستاي حمايت از جامعه و قشري باشد که مي تواند تاثيربسزايي در روند توسعه کشور داشته باشند .

سرپرست اداره کل حوزه استاندار آذربايجان غربي در حاشيه اختتاميه اين نمايشگاه در گفتگوي اختصاصي با کوشا  و جوان پرس با تاکيد بر اينکه ورود نخبگان  به عرصه هاي علمي تاثير مستقيمي در شکست و روند تحريم ها دارد خاطر نشان ساخت: مبناي حرکت در اسلام تفکر و انديشه است و اين جامعه نخبگان هم بر همين اساس حرکت مي کنند و کشور امروز بيش از هميشه به نيروهاي نخبه نيازمند است .

 کاظم علي نژاد حمايت از نخبگان را ضرورت کار عنوان کرد و افزود : ديدگاه نظام حمايت اين قشر است و مسوولين وظيفه دارند تا زمينه پويايي و خلاقيت نخبگان را فراهم سازند و براي کار و فعاليت آنها ارزش قايل شوند . وي تصريح کرد :بايد با درک درست از قوانين و مقررات پيش رو درک درستي از نخبه ها داشته باشند و با تمام قدرت از آنها حمايت کنند .

معاون توسعه و منابع انساني استاندار هم در اين مراسم با اشاره به تحريم ها و فشار دشمن که يک بهانه است بر حمايت از نخبگان تاکيد کرد . محمد طالبي گفت : بايد کمک کنيم تا کارها روي زمين نماند و به دستورات و شعارهاي رهبري جامه عمل بپوشانيم .

 مدير کل دفتر آموزش و پژوهش استانداري هم با بيان اينکه 169 طرح به دبيرخانه واصل شده بود كه80 طرح مجوز حضور در نمايشگاه را پيدا کردند؛افزود : اين نمايشگاه بمدت 5روز و در 5بخش و پس از ماه ها تلاش مجموعه و همراهي برخي ازادارات اولين گام در جهت حمايت از نخبگان استاني بود .

 اما با نگاهي به روند وضعيت قشر نخبگان و با صحبت از اين افراد به اين مهم مي رسيم که دستگاه هاي متولي امر نتواسته اند حمايت قابل قبولي ازاين قشر داشته باشند. حدود 45 روز قبل بود که اداره کل ورزش و جوانان استان هم جوانان و نخبگان استان را گردهم جمع آورد و در اين نشست صميمي که با حضور نمايندگان مردم اروميه در مجلس برگزار شد؛جمع حاضر مرثيه اي سنگين در خصوص وضعيت موجود خواندند و از عدم حمايت دستگاه ها و مسوولان امر گله کردند .

بي شک اولين انتظار يک نخبه حمايت مالي ومعنوي و جوانان جوياي نامي که بيکارند داشتن حداقل يک شغل و درآمد ثابت است  که يکي از همين نخبگان در گفتگوي اختصاصي با کوشا وجوان پرس  اظهار داشت : متاسفانه هيچ يك از ادارات قانون حمايت از نخبگان را رعايت نمي کنند و وقتي براي ارايه طرح هم مراجعه مي کنيم پشيمان و نادم دست از پا شکسته تر بر مي گرديم .

وي گفت : حتي سيستم بانکي هم که براي توجه و توسعه طرح مجبور هستيم تسهيلات بگيريم هزار دليل و بهانه مي گيرند و نمي توانيم کار بکنيم .

 يکي ديگر از نخبگان هم گفت : به رغم دستور صريح استاندار در يک نشست صميمي و دستور جهت دريافت تسهيلات الان ماه هاست در پله هاي بانک سرگردان هستيم .

مخترع و مبتکر ديگري نيز گفت : متاسفانه واحدهاي توليدي و سرمايه گذاري هم استقبال چنداني از جامعه نخبگان ندارند و وقتي مراجعه مي کنيم مي گويند سرمايه نداريم که طرح شما را به اجرا در بيارويم .

اين پژوهشگر و محقق با اعلام اينکه ما يک محقق هستيم و صرفا ارايه دهنده نظر و ديدگاه  و طرح و حاضريم ايده هاي خود را به آنها واگذاريم ؛اذعان کرد : تا به امروز حتي يک صاحب سرمايه و متولي توليد و اداره اي هم نيامده و درب مارا نزده که مي خواهد از اين طرح حمايت کند .

 البته سيستم خشک و بروکراسي سردرگم اداري هم مزيد بر علت شده تا قشر نخبه که  مي تواند تاثير بسزايي در مسير تعالي وتوسعه کشور و استان داشته باشد گوشه نشين و گاها فرار را بر قرار ترجيح دهند و در آن سوي مرز ها مشغول به کار مي شوند .

 نمونه اين ادعا ارسال بيش از ده ها دعوت نامه ازسوي کشورهاي همجوار به يکي از نخبگان و مخترعان استاني که در نشست هم انديشي اداره کل ورزش و جوانان اعلام شد .

با اين اوصاف هر چند بنياد نخبگان استان به تازگي فعاليت خود را آغاز کرده ، ولي پويايي اين مجموعه مي تواند مسير حمايت را هموارتر سازد و با كمك هاي مادي و معنوي قبل و بعد از اختراع مي تواند جلوي خروج اين افراد را بگيرد و زمينه اميد و پيشرفت را فراهم آورد .

Print Friendly
کدخبر : 14202
دیدگاه خود را به ما بگویید.