تاریخ انتشار :پنج شنبه ۲ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۰۰ ب.ظ

   423 بازدید

نزاع دو خانواده سردشتي بر سر آب يک کشته و چندين مجروح در پي داشت .

جوان پرس /اسکندر خنجری : نزاع دو خانواده سردشتي بر سر آب يک کشته و چندين مجروح در پي داشت . ايرنا نقل مي كند كه در يکي از روستاهاي بخش مرکزي شهرستان مرزي سردشت بين دو خانواده بر سر آب روي داد که طي آن يک نفر کشته و سه نفر مجروح شد.منزل مسکوني ضارب همچنين ساعتي بعد از درگيري به آتش کشيده شد اين نزاع بعد از دو روز خاتمه يافته و مجروحان در بيمارستان بستري هستند ولي احتمال افزايش تعداد فوتي و مصدومان به دليل ابعاد حادثه وجود دارد. بخش مهم خبر مخابره ايرنا اينجاست كه مي گويد: هنوز هيچ يک از مسئولان محلي و استاني در اين خصوص اظهارنظر نکرده اند.
تنش هاي آبي كه امروز تبديل به نزاع و جنگ هاي آبي شده هيچ گاه اظهارنظر مسئولين را در پي نداشته است. روال كار تا به امروز همين بوده كه به گفته كارشناسان بر اثر سياست هاي غلط مسئولين كشور به بحران آب دچار شده و از آن سوي جسته و گريخته خبرهايي دال بر نزاع و درگيري بر سر آب منتشر مي شود.
همين تيرماه امسال بود كه در روستاي شهرستانکِ جغتاي در سبزوار، بر سر آب درگيري رخ داد. انتقال آب شرب از اين روستا به روستاهاي ديگر، اعتراض ساکنان روستا را در پي داشت که منجر به درگيري شد. در اين درگيري يک کشاورز جان خود را از دست داد و يازده نفر نيز زخمي شدند.
در آذربايجان غربي نيز با توجه به روند خشكسالي كه به وقوع پيوسته نزاع بر سر آب در بيشتر مواقع يا رسانه اي نمي شود و يا در بيان علت نزاع و قتل احتمالي مسئولين از عنوان مشكلات خانوادگي و فاميلي ياد مي كنند.
مديرکل دفتر حقوقي شرکت مديريت منابع آب ايران چندي قبل با بيان اينکه به دليل کمبود آب در کشور مناقشات و منازعات در برخي استان‌ها به وجود آمده خواستار نگاه ويژه‌اي نسبت به مقوله آب در كشور شد.
طبق اظهار نظر کارشناسان،بحران آبي در ايران در حال ورود به مراحل جديدي است که عدم اتخاذ تدابير هوشمندانه در اين خصوص مي تواند اين نياز آبي را به نزاعي آبي تبديل کند. مي توان گفت حبيب الله بيطرف وزير پيشنهادي روحاني براي وزارت نيرو نيز بزرگترين قرباني همين نزاع آبي شد. به گفته مخالفين وي سياست هاي اتخاذي وي در دولت هفتم و هشتم منجر به بحرانهاي امروزي آبي در كشور شده است.
سياست هاي غلط عامل اصلي بحران آبي
بطور طبيعي کمبود بارش ها عامل بخش قابل توجهي از کمبودهاي آبي در شرايط کنوني است اما حسين خليلي كارشناس ارشد كشاورزي در گفتگويي با ما،علت اصلي معضل موجود را ناشي از سياستگذاري غلط برخي از مسئولان قلمداد کرد.
وي مي گويد:مردم در مسئله بحران آب متهم نيستند،بلکه آنها قرباني سياست گذاري هاي غلط در حوزه منابع آبي شده اند و ما حق نداريم مردم را متهم کنيم.
خليلي گفت:مسئولان از مردم مي خواهند که الگوي مصرف خود را اصلاح کنند و اين در حالي است که مردم ايران به فرهنگ درست استفاده کردن از آب آگاه بودند زيرا توانسته اند سه هزار سال با اقليم خشک و کم آب ايران کنار بيايند و تعادلي پايدار بين زيست اقتصادي و اجتماعي خود با طبيعت ايجاد کنند.
كارشناس ارشد كشاورزي عنوان کرد:جنگ پراکنده آب در ايران هم اکنون به گونه اي خزنده و آرام شروع شده ، اين آن خطري است که امنيت مارا تهديد مي کند .
وي با بيان اينكه استان آذربايجان غربي که در گذشته در شرايط ترسالي بوده است در اين بازه زماني امروز تغييرات فاحشي يافته و از شرايط ترسالي به وضعيت خشکسالي متوسط تا خشکسالي بسيار شديد تغيير وضعيت داده است شرايط حادي را تجربه مي كند.
به گفته اين كارشناس اتفاقاتي كه امروز در بحث فاز دوم انتقال زرينه رود به آذربايجان شرقي مشاهده مي شود علاوه بر اينكه اندك اميد به حيات درياچه را از بين مي برد مشكلات آبي زيادي را نيز براي مردم مياندوآب كه با بحران آب مواجه هستند ايجاد مي سازد.
کمبود آب در خوي به حياتي ترين مسئله تبديل شده است
نماينده مردم خوي در مجلس شوراي اسلامي نيز در گفتگو با ما گفت: در حال حاضر 450 پرونده نزاع دسته جمعي بخاطرمشکل آب در دادگستري خوي وجود دارد.
سيدتقي کبيري با اشاره به اينكه در صورتيکه مشکل آب شهرستان خوي حل نشود در آينده نزديک به يک بحران جدي امنيتي تبديل خواهد شد افزود: در ديدار با معاون اول رياست جمهور هم در خصوص حل مشکل آب شهرستان خوي صحبت کردم.
کبيري هشدار داد : عمق چاهاي آب خوي به 200 متر رسيده اند و کمبود آب در خوي به حياتي ترين مسئله تبديل شده است و در برخي از روستاها آب شرب مردم با تانکر تامين مي شود.
مديرعامل شركت آب منطقه اي آذربايجان غربي نيز يكي از اقدامات اين نهاد را صدور اطلاعيه ممنوعيت بهره برداري غيرمجاز از منابع آبي استان عنوان كرد و گفت: شرکت آب منطقه اي آذربايجان غربي اطلاعيه ممنوعيت برداشت غيرمجاز از چاههاي پروانه دار ، برداشت از چاههاي مجاز بدون تمديد پروانه بهره برداري و انواع برداشت هاي غيرمجاز از کليه منابع آبي را منتشر نمود. كيومرث دانشجو افزود: از آنجا که طبق دستورالعمل صادره وزير نيرو هر گونه بهره برداري غيرمجاز از منابع آبي اعم از چاه غيرمجاز ، برداشت غيرمجاز از چاههاي پروانه دار ، برداشت از چاههاي مجاز بدون تمديد پروانه بهره برداري و انواع برداشت هاي غيرمجاز از کليه منابع آبي مشمول دريافت خسارات وارده به منابع آبي مي شود لذا بدين وسيله بهره برداران از منابع آبي در مهلت مقرر قانوني نسبت به تمديد پروانه بهره برداري و رفع تخلفات از منابع آبي اقدام نمايند در غير اين صورت طبق ضوابط و مقررات قانوني اقدام خواهد شد.
وي خاطرنشان كرد: در راستاي مقابله با برداشتهاي غيرمجاز و حفاظت از منابع آب و تعادل بخشي سفره هاي آب هاي زيرزميني، از ابتداي سال جاري تعداد 262حلقه چاه غيرمجاز در سطح استان پر و مسلوب المنفعه شد.
دانشجو گفت : از تعداد 59 هزار و 162 حلقه چاه غير مجاز استان حدود 99.2 درصد در بخش کشاورزي و مابقي به ميزان 0.8 درصد در مصارف صنعت و شرب و بهداشت قرار دارد.
وي اظهار کرد: بيشترين تعداد چاه هاي غير مجاز در حوضه درياچه اروميه به ترتيب در شهرستان هاي اروميه، مياندوآب و سپس بترتيب در شهرستان هاي مهاباد، نقده ، بوکان، شاهين دژ، اشنويه، سلماس و تکاب قرار دارد.
مديرعامل شركت آب منطقه اي استان ادامه داد: تعداد چاه هاي غير مجاز پرو مسلوب المنفعه شده استان از سال شروع طرح احيا، و تعامل بخشي منابع آب زيرزميني (سال 93) تاکنون به ترتيب سال 93 تعداد 177 حلقه، سال 94 تعداد 585 حلقه، سال 95 تعداد 1540 حلقه و در چهارماه اول سال جاري تعداد 287 حلقه بوده است.
توجه به سياستهاي ابلاغي مقام معظم رهبري
حسين خليلي كارشناس ارشد كشاورزي معتقد است كه در شرايط كنوني وحدت و انسجام و دوري از رفتارهاي تنش آميز و زا همه مهم تر توجه به سياستهاي ابلاغي مقام معظم رهبري در خصوص محيط زيست مي تواند راهگشا باشد.
وي ادامه داد: در بند 9اين سياست هاي ابلاغي تعادل‌بخشي و حفاظت کيفي آب‌هاي زيرزميني از طريق اجراي عمليات آبخيزداري، آبخوان‌داري، مديريت عوامل کاهش بهره‌برداري از آب‌هاي زيرزميني و تبخير و کنترل ورود آلاينده‌ها مورد تاكيد قرار گرفته كه مي تواند مورد توجه مردم و مسئولين قرار گيرد.
خشک شدن تالاب ها، کاهش سطح سفره‌هاي زيرزميني و کاهش روان آب رودخانه ها از مهم ترين نمودهاي شرايط بحراني وضعيت آب در کشور است. نزاع بر سر آب به عنوان پيامدي روشن براي وضعيت موجود اگر چه در جلسات محرمانه كميسيون آب استان مورد واكاوي قرار مي گيرد اما متوليان امر بايد در نظر داشته باشند كه وخامت اوضاع فعلي در بحث آب نيازمند تدابيري مردم مدارانه و نه مسئول مدارنه است. سياست ها و راهگشارهايي غلط عواقب جبران ناپذيرتري را به دنبال خواهد داشت كه ديگر عدم راي به گزينه هايي چون حبيب الله بيطرف و دعواي دو روستايي بر سر آب التيام بخش نخواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 106952
دیدگاه خود را به ما بگویید.