تاریخ انتشار :شنبه 3 آگوست 13.::. ساعت : 10:50 ب.ظ

   195 بازدید

100954627204

 از يک نظر کشور در شرايط  نامطلوب خارجي قرار دارد و در بعد ديگر شرايط داخلي و مشکلات پيش رو باعث شده تا دوران سختي براي حسن روحاني پيش بيني شود .

 جوان پرس / عبدالسلام معروفي  :  کمتر از چند روز ديگر محمود احمدي نژاد ششمين رئيس جمهور ايران سکان هدايت قوه مجريه را به حسن روحاني واگذار مي کند .کسي که بر خلاف 16 سال قبل و دو دوره رياست جمهوري سيد محمد خاتمي و محمود احمدي نژاد مي خواهد اعتدال پيشه كند و دولت تدبير و اميدي را سر کار بياورد و به نظر مي رسد کار براي اين تيم سخت مي آيد.

 

 از يک نظر کشور در شرايط  نامطلوب خارجي قرار دارد و در بعد ديگر شرايط داخلي و مشکلات پيش رو باعث شده تا دوران سختي براي حسن روحاني پيش بيني شود . احمدي نژاد در هشت سال عمر مديريتي خود به همراه کابينه اش برنامه و کارهاي زيادي در کشور اجرايي کرد و كارهاي بسياري را نيز به سرانجام مطلوب نرسانيد و بعضا از قبل اجراي نامطلوب پيامدهاي منفي نيز براي كشور حادث شد.

http://www.omran-ag.ir/portals/omran-ag.ir/91-10/DSC06502.JPG

  البته احساس تکليف و ديني كه دولت نهم و دهم به وجود آورد باعث گرديد تا بار مشکلات بر روي دوش دولت سنگيني بکند اما از هشت سال عمر مديريتي احمدي نژاد بايستي چهارسال اول آن را دوران طلايي عملکرد و پيشرفت کشور در ابعاد مختلف خدماتي، عمراني ،کشاورزي و غيره حساب کرد ، اما اصلي ترين چالش و ضعف دولت نهم ودهم از زماني آغاز شد که رئيس قوه مجريه با يک جريان خاص سعي در هدايت کشور کرد و البته ساز مخالفت با برخي از ارگانها و از همه مهم تر قهراحمدي نژاد در چند دوره مختلف باعث شد تا دوره دوم فعاليت اين دولت با حرکت لاک پشتي مواجه شود و در بعد اقتصادي ، اجتماعي ، فرهنگي و سياسي کشور با چالش هاي اساسي روبرو گردد.

 

 احمدي نژاد با اجراي طرح تحول اقتصادي ، موضوع سفرهاي شهرستاني ، سهام عدالت ، يارانه، سهميه بندي بنزين ، موضوع طرح مسکن مهر،تسريع در ساخت پروژه هاي عمراني و خدماتي و کشاورزي ، آبياري تحت فشار و مکانيزاسيون کشاورزي  و غيره توانست سيماي کشور را متحول سازد و بدون شک دولت احمدي نژاد و به دنبال فرمايشات اخير رهبري و حمايت هاي ايشان يکي از پرکارترين دولتهاي بعد از انقلاب است که به قول برخي ها خستگي را خسته کرد . بايد با انصاف نگاه كرد و بايستي در کنار ديدن نيمه خالي ليوان نيمه پر آن را هم ديد و نگاهي گذرا به همه آنچه که در حال حاضر در کشور در اجراست ، انداخت.

 

 سيماي عمراني کشور با گذشته اصلا قابل مقايسه نيست ، در خصوص تغيير چهره شهرها و روستاها، يک جهش خارق العاده را شاهد هستيم.

 در خصوص برخي از طرح هاي زيرساختي هم دولت توانست برنامه هاي راهبردي فراواني در کشور ايجاد کند. در خصوص ساخت و آسفالت راه هاي روستايي و شهري،پروژه هاي بنيادين،طرح هادي روستايي و موضوع مقاوم سازي اماکن روستايي،موضوع برق رساني ،آبرساني وگاز رساني به شهر ها و روستاها وساير طرحها با رشد فراينده اي روبرو هستيم. اما با همه اين اوصاف و احوال با توجه به مشکلات و نقصان هاي عملکرد در دور دوم اين مديريت اجرايي و ضعف مديريت، کشور با يک چالش اساسي روبرو گرديد و امروزه مشکلات اقتصادي که شاخصه توسعه کشور و موضوع سياست خارجي ايران با يک چالش اساسي درگير است و همچنين در خصوص اوضاع سياسي داخلي هم با يک بلبشور سياسي و فضاي غبارآلود روبرو هستيم .

 

 در خصوص مسايل اجتماعي و فرهنگي هم با مشکلات اساسي روبرو هستيم به عنوان مثال شاخصه هاي فرهنگي و اجتماعي کشورآب رفته و با بحران هاي زيادي روبرو هستيم .  بر همين اساس کار براي هر دولتي که بعد از دولت احمدي نژاد بر سرکار مي آمد بسيار سخت مي آيد و حال دولتي که مي خواهد با شعار اعتدال گرايي و ميانه روي کار را دنبال کند و به تبع همين شعار مي رود تا 4 سال پرمشقتي براي کابينه روحاني در پيش باشد .  با توجه به وضعيت داخلي  و سياسي کشور از جمله اينكه قوه قانونگذار کشور در اختيار تيم اصولگراي کشور است و تحليل اوضاع چند روز اخير و مباحث پيش آمده دوران سختي مديريتي در حوزه داخلي در روي ديگر سکه حوزه هاي سياسي و اقتصادي در بعد خارجي و داخلي مزيد برعلت شده تا پيش بيني روز هاي سختي را کرد .

 

 مشکل اصلي امروز درحوزه اقتصادي است که هم در بعد خارجي و هم در حوزه داخلي قابل نقد و بررسي است و بايستي جلوي بحران هاي پيش رو را گرفت تا کشور و مردم بيش از اين دچار مشکل نشوند وبيکاري و موضوع اشتغال و رکود واحدهاي توليدي و اوضاع نابسامان بخش صنعت کشور و محور توليد ديگر مشکل اين حوزه است که بايستي در دستور کار تيم جديد قرار گيرد.

 

 التبه تحليل آنچه که دولت جديد بايد در کشور و استان مورد توجه قرا دهد بماند و نياز به يک تحليل و نقد و يادداشت جداگانه نياز دارد که در آينده نزديک به آن اشاره خواهيم کرد. و در همين يادداشت به اين مهم با نگاهي اجمالي به آنچه که در طول اين هشت سال بر کشور گذشت و عملکرد اجمالي دولت محمود احمدي نژاد و آنچه که در دولت آينده با آن ربرو خواهيم شد.

 

وظيفه دولت آينده در همه شاخصه هاي توسعه اي بسيار سخت خواهد بود ،چرا که همين سال اول آن با مشکلات کمبود بودجه روبروهستيم و اساس توسعه در کنار خلاقيت و توان مديريتي اعتبار و بودجه کافي براي هدايت و پيشبرد برنامه هاست .  و در كنار اين مشكل سال اول با شناخت و معرفي و انتصابات مي گذرد و سال دوم سال برنامه ريزي است و تازه از پايان سال هاي دوم و اوايل سوم کار و فعاليت به صورت جدي آغاز خواهد شد و سال پاياني دولت هم سال بلاتکليفي است . و مشکل اصلي اين بي برنامگي عدم تعريف يک ساختار کلي براي توسعه و توجه نکردن به برنامه هاي چشم انداز وبرنامه هاي توسعه اين کشور است كه بايستي مورد توجه باشد .

Print Friendly
کدخبر : 22061
یک دیدگاه

 1. behnam می‌گه:

  شمارش معكوس تا وعده آبدار روحاني
  “قول مي دهم اگر بار مسئوليت اجرايي بر دوش من قرار گرفت در اولين روز دولت
  درياچه اروميه در دستور خواهد بود.”

  يادش بخير در روزهاي پاياني تبليغات انتخابات رياست جمهوري ،آقاي حسن روحاني سفري به نقاط مختلف آذربايجان داشتند كه يكي از ديدارهاي شيرين و آب دار با مردم اروميه بود.ايشان در آغاز صحبت هاي خود ضمن سلام بر دختران ،پسران،آذربايجان قهرمان ،حميد و مهدي باكري تاكيد داشتند بر اينكه”نوبت افراط گران ديگر بس است”.
  در بخشي ديگر از اين ديدار و در پاسخ به ابراز احساسات مردم نسبت به احياي درياچه اروميه گفتند:”قول مي دهم اگر بار مسئوليت اجرايي بر دوش من قرار گرفت در اولين روز دولت ،درياچه اروميه در دستور خواهد بود.”
  ايشان اشاره نيز داشتند كه در اين خصوص كارگروه وي‍ژه اي در دفتر استراتژيك تشكيل شده و در اولين بررسي ها مشخص گرديده كه مي بايستي آب از درياچه خزر به درياچه اروميه انتقال يابد.
  بدليل دغدغه هاي دوستداران درياچه اروميه ،بر خود تكليف ديدم كه در اين روزهاي واپسين دولت دهم، اين قول آبدار را ياد آور شده و از دولت اميد درخواست كنم ضمن پايبندي به محقق شدن وعده هاي انتخاباتي ، مردم را در جريان اجراي امور فوق قرار داده و اميد ما را نا اميد نكنند.
  ايشان علاوه بر وعده آبدار خود ،اجرايي كردن اصل پانزدهم قانون اساسي و حقوق شهروندي را از برنامه هاي دولت تدبير و اميد دانستند.
  مرتضي بهنام
  (pr.behnam@yahoo.com)

  لينك فايل تصويري ديدار رئيس جمهور منتخب با مردم اروميه: http://www.presstv.ir/detail.fa/308308.html

دیدگاه خود را به ما بگویید.