تاریخ انتشار :پنج شنبه ۳۰ شهریور ۹۶.::. ساعت : ۱۱:۳۰ ب.ظ

   873 بازدید

آذربايجان غربي نماد غيرت و شجاع و دفاع است ، مردمان اين ديار از كرد و ترك ارمني و آشوري " شيعه و سني و مسيحي " بيش از 12 هزار شهيد تقديم انقلاب كردند .

جوان پرس / عبدالسلام معروفی  : فردا 31 شهريور و آغاز گراميداشت هفته دفاع مقدس است ؛ دوران ۸ ساله دفاع مشروع امت سلحشور ایران در حفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی و حراست از مرزهای عزت و شرف این رمز و بوم، به مثابه یکی از حساس‌ترین و بارزترین برهه‌های حیات راستین این ملت، همچون نگینی تابناک، تا همیشه زمان، بر تارک تاریخ حماسه و ایثار و پایداری آزادگان جهان می‌درخشد. دفاع امت اسلامی ایران در برابر تجاوز همه‌جانبه دشمنان اسلام، در تاریخ افتخار آفرینی مبارزات حق‌طلبانه، یک ملت سترگ، فروزان خواهد بود. پایداری ایران اسلامی که برخاسته از روح وحدت و ایمان بود، در سایه هدایت‌های امام خمینی (ره) شکل گرفت و باعث احیای یک مکتب سازنده و نهضت های آرمانگرا و ایدئولوژی جهانگیر شد.

 http://images.hamshahrionline.ir//images/2013/4/6-9.jpg

دفاع مقدس ما در زمینه‌های مختلف سیاسی، ‌نظامی، اجتماعی، فرهنگی و … توانست معادلات جهانی معمول را بر هم زند و تحلیل‌های مادی دنیاپرستان را نقش بر آب سازد. این حادثه عظیم، بی شک در یاد ملت ایران خواهد ماند و غرور و سرافرازی و حماسه آفرینی را در نسل‌های بعد بر جای خواهدگذاشت.

بر اساس آمار رسیده ؛ جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، ۲۸۸۷ روز به طول انجامید که طی آن هزار روز نبرد فعال صورت گرفت که ۷۹۳ روز حمله از سوی رزمندگان اسلام بود و ۲۰۷ روز از سوی ارتش متجاوز بعثی. در طول جنگ شمار ۳۸۱ هزار و ۶۸۰ نفر از نیروهای دشمن کشته و یا زخمی شدند و ۷۲ هزار نفر به اسارت نیروهای اسلام در آمدند. در این ۸ سال ۳۷۱ فروند هواپیما و ۸۲ فروند بالگرد دشمن منهدم شد. ۱۷۰۰ دستگاه تانک و نفربر، ۴۸۰ قبضه توپ و ۳هزار و ۳۶۳ دستگاه خودرو نظامی به غنیمت ایران در آمد و و ۵هزار و ۷۵۸ دستگاه تانک و نفربر، ۵۳۲ قبضه توپ و ۵هزار و ۱۵۲ دستگاه و خودرو نظامی دشمن منهدم گردید.

مقاومت رزمندگان اسلام سبب شد تا ذخایر ارزی عراق که در ابتدای جنگ، حدود ۳۰ میلیارد دلار بود، پس از شکست در عملیات بیت‌المقدس و فتح خرمشهر به صفر برسد و پس از پایان جنگ، این کشور بیش از ۷۰میلیارد دلار بدهی داشته باشد.

 اساساً هرکشوری پایان جنگ ویا هر بحرانی را گرامی می دارد. مگر در پایان هشت سال دفاع مقدس ما پیروز مطلق میدان نبرد نبوده ایم  که شروع جنگ که از تلخ ترین روزهای دفاع مقدس است را گرامی می داریم. در دوران هشت ساله دفاع مقدس، به دنبال تجاوز مرزی رژیم بعثی به خاک میهن اسلامی، محدوده مرزهای وسیع آذربایجان غربی نیز از تجاوز نیروهای صدام، مصون نماند. تحرکات دشمنان اسلام باعث شد که از همان اولین روزهای شروع جنگ تحمیلی رزمندگان و مردم این خطه از میهن اسلامی به صورت یکپارچه در دفع تجاوز، وارد عمل شوند و حماسه‌های بی‌بدیلی خلق کنند.

وجود ‪ بیش از 300  کیلومتر مرز مشترک با عراق، آذربایجان غربی را در موقعیت خاصی از نظر دفاعی در دوران هشت سال دفاع مقدس قرار داده بود. رزمندگان جان برکف و مردم آذربایجان غربی در دوران هشت سال دفاع مقدس ضمن اینکه در جبهه‌های مختلف کشور حضور پر رنگی داشتند، در دفع تجاوز از مناطق مرزی استان نیز ایفای نقش می‌کردند

  با این حال بعثیون با حمایت مستقیم غرب و بیش از ۳۰ کشور غاصب ازهرگوشه این خاک به خون خفته در فکر تجاور وتعدی شدند و با  پیشرفته ترین ابزار نظامی روز به مقابله با جان برکفان ایران عزیز شدند ، آذربایجان غربی هم که بیش از ۳۰۰ کیلومتر با عراق هم مرز است از این قافله سالار بی رحمی بی نصیب نماند و مورد تجاوز دشمن قرار گرفت .

* این عکس مربوط به عملیات «والفجر ۷» در منطقه حاج عمران در سال ۱۳۶۳ است، در این محل با وجود برف ۱۰ متری، رزمندگان عملیات پیروزمندانه‌ای انجام دادند.

 دوران ۸ ساله دفاع مشروع امت سلحشور ایران در حفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی و حراست از مرزهای عزت و شرف این رمز و بوم، به مثابه یکی از حساس‌ترین و بارزترین برهه‌های حیات راستین این ملت، همچون نگینی تابناک، تا همیشه زمان، بر تارک تاریخ حماسه و ایثار و پایداری آزادگان جهان می‌درخشد.

 مناطق زیراز جمله مناطق مهم عملیاتی استان آذربایجان غربی در ۸ سال دفاع مقدس می باشد :

۱-  منطقه عمومی حاج عمران و ارتفاعات تمرچین : محل وقوع عملیات های بزرگی چون والفجر۲ ، کربلای۲ ، کربلای ۷ ، نصر۹ و حماسه سکانیان .

۲-  ارتفاعات کلاشین در نزدیکی شهر اشنویه : محل وقوع عملیات های مهم قادر و …

۳- ارتفاعات مرزی بُلفَت – دوپازا در نزدیکی شهر سردشت : محل وقوع عملیات های مهمی چون نصر۵ ، نصر۷ و …

۴- جای جای استان آذربایجان غربی محل وقوع حوادث و حماسه های متعدد و قابل ذکر می باشد که امروز بوی خون و لاله می دهد.

با این اوصاف مناطق مرزی شهرهای پیرانشهر، سردشت و اشنویه از جمله مکان‌هایی بودند که دشمن بعثی تحرکات زیادی در این قسمت از آذربایجان غربی داشته است. برای دفع تجاوز دشمن بعثی در محورهای حاج عمران، مناطق مرزی اشنویه، مناطق مرزی پیرانشهر و مناطق مرزی سردشت، عملیات‌های مختلفی انجام شد که عملیات والفجر2 – 5- 7- 9 و نصر 2 و قادر 2  و عملیات سه کانیان از مهم‌ترین آنها هستند که دستاوردهای ارزنده‌ای هم نصیب رزمندگان اسلام کردند.

قبل از هجوم سراسری مورخ در 31 شهریور  تا پیش از آغاز رسمی جنگ ، رژیم بعثی عراق مرز زمینی وهوایی خود با استان آذربایجان غربی را ۳۵ مورد تعرض زمینی و هوائی قرار داده بود.

 در این استان بود که امام راحل در چهارهم اسفند سال 65 بعد از پیروزی در عملیات کربلای 7 ، در پیام تلفنی به دلاور مردان لشگر 64 ارومیه فرمودند : شما با این عملتان قلب مرا خوشنود ساختید. این عملیات در منطقه حاج عمران و کلیه محورهای مواصلاتی و تدارکاتی پشت خطوط دفاعی و در حالی انجام شد که در بعضی از مناطق، ارتفاع برف تا  9  ‪ متر و سوز و سرمای هوا شدید گزارش شده است ؛ این عملیات که با رمز مبارک (یا مولای متقیان) و در هوای کولاک و سرد و مناطق کوهستانی و صعب‌العبور حاج عمران برگزار شد، دستاوردهایی چون تصرف ارتفاعات استراتژیک گردمند، تپه‌سرخی، یال کله اسبی و تسلط بر شهرهای چومان مصطفی، کاورت، ناوپردان و کام استرن و در تیررس قرار دادن محل استقرار نیروهای دشمن بعثی را در برداشت

اوج سفاکی رژیم بعثی در حمله به شهرها حمله شیمیایی به شهرستان سردشت بود که تاکنون 116 ‪ نفر بر اثر این حمله به شهادت رسیده اند و آثار این حمله هر از گاهی خود را نشان می‌دهد. درکنار بمباران‌های هوایی سردشت نیز شهرهای ارومیه، پیرانشهر، سلماس، میاندوآب، مهاباد، نقده، اشنویه و دیگر شهرهاو حتی برخی روستاهای استان نیز بر اثر حملات هوایی دشمن بعثی شهدایی بی نصیب نماندند و شهدای را تقدیم اسلام و انقلاب کردند

 رشادت‌های دلاور مردان آذربایجان غربی در برخی عملیات مهم چون عملیات ثامن الائمه، فتح المبین، بیت‌المقدس ، رمضان، والفجر، خیبر، بدر، کربلا در تاریخ سراسر ایثار و شهامت و جانفشانی هشت سال دفاع مقدس کشور ثبت شده است.

نام گذاری هفته اول شروع رسمی جنگ تحمیلی عراق علیه ایران یعنی از۳۱ شهریورلغایت ۶ مهرماه به نام هفته دفاع مقدس به دلایل ذیل بهترین زمان می باشد و ازچند منظر قابل توجه است.

– اطاعت وفرمان پذیری از یک مجتعد دینی تحت عنوان ولایت فقیه.

– ایجاد فضای امن براجرائی شدن شعارهای انقلاب در عرضه های داخلی وخارجی کشور.

 -ثبیت انقلاب اسلامی وفراهم شدن زمینه های صدور آن.

– پلایش عناصر ضد انقلاب از عناصر انقلابی.

– ظهور و رشد روحیه استقامت،وحدت وپایداری در تمام سطوح جامعه ایرانی.

– اعتماد به جوانان وظهور نخبگان جدید در اداره جنگ.درتمامی سطوح و رشد مهندسی دفاعی درفالب جهاد.

به طور کلی نقش استان آذربایجان غربی در ۸ سال دفاع مقدس را می توان در ۴ بخش تقسیم بندی نمود :

۱-  دفع تجاوز از حدود ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور متخاصم ، عراق .

۲- برقراری امنیّت داخلی در استان

۳- استقامت و پایداری در برابر بمباران و توپ باران های دشمن

و  مشارکت در دفع تجاوز از مرزهای جنوب غرب و غرب کشور.

  دفاع فرزندان ملت از میهن را براین اساس « مقدس » می دانیم که دفع تجاوز به وطن بود، مقدس می دانیم چون حمایت از حریم ناموس ایران زمین بود، مقدس می دانیم چون به تثبیت ارزش های دینی، جمهوری اسلامی و طنین انداز شدن بانگ بیداری اسلامی در جهان انجامید. مقدس می دانیم چون فرمانده آن خمینی مرد خداپرست و دین باوری بود که بزرگ ترین و شگفت انگیزترین انقلاب قرن به رهبری او شکل گرفت و قوام یافت.

دوران هشت سال دفاع مقدس همچنین با شیطنت‌های  اشرار در این استان همزمان بود که این امر خود باعث شد بخشی از تلاش رزمندگان در استان آذربایجان غربی معطوف به برقراری امنیت داخلی استان شود.

 در سایه عنایت خداوند متعال  ، هدایت رهبری  و همراهی مردم و جانفشانی رزمندگان و نیروهای مردمی امروز در گوشه گوشه این خاک و سرزمین در شمالغرب از جمله این استان به رغم همه شیطنت ها و دسیسه ها و شرارت ها آهنگ رشد و توسعه و امنیت به گوش می رسد .

http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1390/6/10/108749_997.jpg

آن دفاع جوانمردانه را مقدس می دانیم چون پرافتخارترین برگ های تاریخ وطن را رقم زد و به  هم بافته های خیال خام طراحان و متجاوزان به حریم ایران را رشته کرد.آن دفاع را مقدس می دانیم چرا که خون های ریخته شده بر زمین های تف دیده جنوب و کوه های سربه فلک کشیده کردستان ایرانمان را در مسیر خون های ریخته شده می دانیم.

دوران دفاع را مقدس می دانیم و از آن به افتخار یاد می کنیم چرا که شهیدانش  ” عند ربهم یرزقون ” هستند و جانبازانش، شهیدان زنده و آزادگانش نیز سند افتخار.ما خشونت طلب و جنگ طلب نیستیم اما به گاه دفاع از حریم دین و میهن همه جان سپر می کنیم و پرصلابت و مردانه تیغ و تیر کین دشمن را به سوی سینه های کینه توزشان بازمی گردانیم.

حال جنگ ۸ ساله سخت افزاری به اتمام رسیده و امروزه دشمن از همان روزهاي پس از پيروزي انقلاب با جنگ نرم خود سعی می کند  تا نسل سوم وچهارمی که تا حدودی با خونهای از دست رفته بیگانه شده اند را از راه به در کرده و برای کشور بحرانهای داخلی دیگری ایجاد نماید.

 آذربايجان غربي نماد غيرت و شجاع و دفاع است ، مردمان اين ديار از كرد و ترك ارمني و آشوري ” شيعه و سني و مسيحي ” بيش از 12 هزار شهيد  تقديم انقلاب كردند ، سرداراني همچون باكري ، باپيري ، اميني و دهها فرزند رشيد اين سرزمين جان خود را تقديم  اين خاك و آب كردند تا وجبي از خاك اين استان بدست دشمن نيفتد و بازخواني پرونده انقلاب ضرورتي انكار پذير است.

این استان با تقدیم ۱۲ هزار شهید و۳۶ هزار جانباز وآزاده رتبه سوم کشوری را از آن خود کرد و حال بعد از 36  سال از اتمام جنگ تحمیلی و 38 سال از عمر انقلاب باب شهادت هنوز هم در این منطقه باز است وهر روز جوانانی از این مام میهن برای دفاع از کیان و هستی این سرزمین جانشان را فدا می کنند.

نقش رهبران سیاسی ، فکری وصاحب نظران ونظریه پردازان  و همچنین دستگاههای فرهنگی ، رسانه ها و متولیان امر در این برهه خاصی زمانی بسیار حساس است وبایدبا تقویت باورها واعتقادها و آشنایی نسل جدید با گذشته یک پیوند و  همگرايي ملی بهتري در خصوص داشته ها و نداشته ها ، چالش ها و مشكلات ، موفقيت ها و شكست ها ، تقويت ارتباط بين نسل جوان  با نسل دوران انقلاب و غيره صورت گیرد و روزهای و سالهای دفاع مقدس فرصت مغتنمی است تا این مهم و به صورت شایسته عملیاتی و در دستور کار قرار گیرد و نقش دفاع مقدس 8 ساله و همه 38 سال مرارت ايران در برابر دشمن به دندان مسلح بازخواني شود كه براي رسيدن به امروز چها كشيديم و داريم چه مي كشيم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 107841
دیدگاه خود را به ما بگویید.