تاریخ انتشار :چهارشنبه ۴ تیر ۹۳.::. ساعت : ۸:۳۰ ق.ظ

   560 بازدید

عبدالکریم حسین زاده نماینده مردم نقده و اشنویه ونائب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس : نباید ساخت این پروژه ها سبب از دست رفتن وضعیت فعلی دریاچه ارومیه شود.

جوان پرس : نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی برای احیا و حفظ شرایط موجود دریاچه ارومیه یک الگو تعریف کرد و گفت:  برای احیای دریاچه ارومیه اولا باید طرحی برای حفظ وضعیت موجود دریاچه ارومیه داشته باشیم و سپس به منظور احیای آن اقدامات لازم را انجام دهیم. که این طرح شامل مجموعه ضوابط و مقررات اکولوژیکی و محافظتی می باشد.

عبدالکریم حسین‌زاده در گفتگو با جوان پرس اظهار کرد: نخستین جلسه مجمع نمایندگان آذربایجان غربی با حضور رئیس جمهور در روزهای گذشته در تهران برگزار و در آن جایگاه استان در کشور و مسائل و مشکلات مربوط به آذربایجان غربی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

وی افزود: از مهمترین مباحثی که در این جلسه مطرح شد حل بحران دریاچه ارومیه بود که حجت الاسلام حسن روحانی اظهار کرد که پیگیر مسئله احیای دریاچه است و کارهای مطالعاتی بر روی آن انجام شده است.

 

حسین زاده اظهار کرد: برای احیای دریاچه ارومیه به ناچار باید یک بازه زمانی طی شود چون مسئله احیاء، در کوتاه مدت امکان پذیر نیست بنابراین در وهله نخست باید سعی در حفظ وضعیت موجود دریاچه ارومیه داشته باشیم تا شرایط دریاچه حادتر از این نشود و سپس به منظور احیای آن اقدامات لازم را انجام دهیم.

 

وی گفت: با توجه به انجام کارهای مطالعاتی دریاچه ارومیه، به این مسئله به عنوان موضوع اکولوژیکی و با مقیاس ملی نگریسته می شود چون اگر وضع دریاچه ارومیه به نقطه بحرانی برسد بخش بزرگی از کشور مبتلا به آسیب های اکوسیستمی و محیط زیستی آن می شوند.

 

نائب رئیس اول کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : برای احیای دریاچه ارومیه یک طرح برای حفظ موجود تهیه شود  و سپس اقدام به برنامه های احیای آن کرد که این پیش طرح شامل ضوابط ، مقررات اکولوژیکی و محافظتی  می باشد که بعد از تهیه و اجرای آن نسبت به احیای دریاچه ارومیه سناریوسازی کرد.

 

وی افزود : برای احیای دریاچه ارومیه  باید سناریو سازی کرد و یانباید تنها به یک راهکار اکتفا کرد به عنوان مثال آبرسانی از خزر ، ارس  و یا غیره باشد بلکه برای احیای این زیست بوم منطقه بعد از آسیب شناسی و مطالعه شرایط موجود که تاکنون انجام گرفته ٰ، سناریو های مختلف  را طراحی و نوشت و از بین سناریو های تدوین و تهیه شده بهینه ترین و بهترین آن را انتخاب نموده که تحقق آن برای ما آسان تر و مناسب تر و در کوتاه ترین زمان ممکن امکانپذیر شود.

حسین زاده اضافه کرد : بعد از بررسی مطالعات وضع موجود و سناریو در دست بایستی نسبت به تدوین ضوابط و مقررات اقدام نمود تا دریاچه از این بحرانی تر نشود و بعد از این اقدام یک بسته نرم افزاری که شامل مقررات و ضوابط محافظتی که مسوولیت همه سازمانهای درگیر در آن مشخص شود و همه ارگانها از ضوابط تعیین شده که عوایدش به دریاچه ارومیه می رسد مطلع و آگاه بوده و به آن توجه و عمل کنند .

نماینده مردم نقده و اشنویه خاطرنشان ساخت : بعد از آنکه شرایط موجود را سنجیدیم و نسبت به آن حساس وهمه دستگاههای مسوول را درگیر ساختیم یک طرح جامع منابع آب تهیه نموده  که همه مناطق حوزه آبخیز ، استان های داخلی همسایه و استان  های کشورهای همجوار  در آن سهیم باشند چون موضوع آب یک مساله سیار است  و تنها مربوط به حوزه آبخیز داخل نمی باشد که به عنوان مثال بخشی از آب به کشور عراق و بخشی هم از ترکیه و آذربایجان  مربوط می شود و تحت تاثیر اقلیم مناطق حاشیه می شوییم ، یعنی بعد از شناسایی و بررسی حوزه آبخیز و مناطق درگیر طرح جامع مدیریت منابع آب تهیه شود.

 وی ادامه داد :  همچنین در ادامه کار تاثیرگذاری همه پروژه های در حال اجرا را که نشان دهند که شرایط دریاچه ارومیه چگونه است و تمامی ادارات در اجرای طرح ها احیای دریاچه یک متمم برای آن تهیه شود و ارزیابی پروژه های عمرانی بر روی دریاچه مدنظر قرار گیرد  تا بتوان جلوی اشتباهات گذشته را گرفت چون زمان آزمون و خطا نیست و راهی برای بازگشت مجدد نداریم و هر گونه اشتباه جبران ناپذیر است.

مهندس حسین زاده افزود : تمامی دستگاههای متولی اجرای پروژه در حوالی دریاچه بایستی پکیج ارزیابی زیست محیطی را به همراه داشته باشد تا تاثیرات اجرای آن به صورت مثبت  و در بهترین شرایط بر روی دریاچه تاثیر بگذارد و در هر سناریو  که  مسائل مالی و اجرایی مدنظر است یک سری عوامل درگیر بوده که در اجرا باید به آن توجه شود و نباید ساخت این پروژه ها سبب از دست رفتن وضعیت فعلی دریاچه ارومیه شود.

این نماینده مجلس بیان کرد : به طور كلي معتقدم براي حفظ موقعيت فعلي و احياي درياچه اروميه  هر چقدر با برنامه حركت كنيم بهتر است همانطور كه اشاره كردم در ابتداي  آخرين وضعيت آن روي كاغذ آورده شود و يك طرح كامل نوشت ، دوم سناريوهاي مختلف نوشت ، سوم انتخاب بهترين و بهينه ترين سناريو ، چهارم حساس سازي و تبيين وظايف همه دستگاه ها ، پنجم تهيه طرح جامع منابع آب منطقه ، تامين اعتبارو يك برنامه كامل ، ششم عملياتي كردن برنامه هاي درست اقدام به صورت اصولي و در كنار آن تهيه پكيج ارزيابي زيست محيطي و بررسي همه اقدامات وهمچنین همزمان با اجرای طرح مطالعات تطبیقی که در سایر کشورها انجام گرفته حتما باید مدنظر قرار گیرد  و در هر مرحله از کار این مهم در دستور کار باشد تا مشکل حادی پیش نیایید.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 40560
یک دیدگاه

  1. کارشناس ارشد آب منطقه ای گفت:

    واقعا خسته نباشی مهندس! با این طرح دادنت!!!!!!!

دیدگاه خود را به ما بگویید.