نماینده مردم ماکو : از عملکرد راهداری ناراضیم | جوان پرس
تاریخ انتشار :یکشنبه 18 ژوئن 17.::. ساعت : 7:03 ب.ظ

   329 بازدید

نماینده مردم در خانه ملت تاکید کرد : از عملکرد راهداری ناراضیم و فرسایش خاک در ماکو چندین برابر شده است که این مورد نیز یکی از عوامل مهم خشک شدن دریاچه ارومیه است.

جوان پرس : نماینده مردم ماکو, چالدران, پلدشت و شوط در مجلس گفت: بعد از عید فطر نقشه و مختصات دقیق جغرافیایی مناطق ویژه و آزاد از سوی مجلس در کمیسیون اقتصادی بررسی می‌شود.

عین‌اله شریف پور در نخستین نشست خبری خود با اصحاب رسانه که در محل سالن اجتماعات خانه مطبوعات آذربایجان غربی برگزار شد اظهار کرد: حوزه انتخابیه ماکو متشکل از 4 شهرستان و 8 بخش 8 شهر و 452 روستا و 522 آبادی و 18 واحد دهستان است که وسعتی به اندازه 7 هزار و 500 کیلومترمربع دارد.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از نیروهای امنیتی و اداره کل اطلاعات آذربایجان غربی تشکر ویژه بابت عملکردشان و ارائه گزارش‌های ماهیانه دارم و خوشبختانه آذربایجان غربی یکی از امن‌ترین استان‌های کشور است و نیروهای امنیتی از جمله سپاه، ارتش و نیروی انتظامی در کنار نیروهای مرزبانی فعالیت خالصانه می‌کنند و به نیروهای مرزبانی نیز کمک می‌کنند.

وی در پاسخ به این سؤال در رابطه با اینکه قبلاً نمایندگان مجلس گفته بودند که بسته‌ای در مقابل اعمال تحریم‌های جدید توسط آمریکا و نقض برجام دارند و در حال حاضر که سنای آمریکا تحریم‌های جدیدی را مصوب کرده است واکنش مجلس چگونه خواهد بود گفت: جمهوری اسلامی ایران از زمان پیروزی انقلاب مورد تحریم آمریکا و کشورهای غربی قرار گرفته است و  قبل از انقلاب نیز خریدهایی از کشورهای غربی داشته‌ایم که در حال حاضر پس از 38 سال هنوز اموال و اجناس ما به ناحق در تصرف آمریکا است پس ما ایرانی‌ها نباید از تحریم‌های جدیدی که چند روز قبل توسط آمریکا معین شد تعجب کرده و بحت‌زده شویم و این خوی وحشیگری است که همچنان در آمریکا وجود دارد و چراکه این کشور خدا را بالای سر خود نمی‌بیند و به همین خاطر است که ما شعار مرگ بر آمریکا را سر می‌دهیم.

مجلس در مقابل تحریمهای جدید آمریکا موضع گیری می‌کند

عضو کمسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بله، قرار بود بعد از برجام هیچ‌گونه تحریمی از سوی کشورهای 5+1 بر علیه ایران انجام نشود ولی ما اگر به سوابق رابطه 38 ساله ایران و آمریکا توجه کنیم می‌بینیم که هیچ موقع آمریکایی‌ها صادق نبودند و از خود صداقت نشان نداده‌اند و ما باید در میز مذاکرات با زبان خودشان با آن‌ها حرف بزنیم و مجلس نیز در زمان شروع کار خود واکنش مناسب را خواهد داد و اولین برخورد را انجام می‌دهد.

وی در پاسخ به این سؤالی در مورد انتقادات وی درباره احداث، فرودگاه، جاده، پارک و نمایشگاه و احداث دیگر زیرساخت ها از سوی منطقه آزاد ماکو برای جذب سرمایه‌گذاری های بیشتر گفت: قانون مناطق آزاد نیاز به تعریف ندارد و قانونی جامع است ولی در اجرای آن این قانون را از ریل خارج می‌کنند و با هدف حرکت نمی‌کنند و این موضوع تنها به منطقه آزاد ماکو مربوط نمی‌شود بلکه در تمامی مناطق آزاد می‌گوییم که قانون باید اجرا شود.

موضوع اشتغال باید اولویت نخست منطقه آزاد ماکو باشد

شریف پور افزود: بحث من بحث اولویت است و امروز باید به‌تناسب موقعیت رفتار کنیم و اولویت را یکی از اصول پایه‌ای هر تشکل می‌دانم و ما احداث جاده و پارک را رد نمی‌کنیم ولی با توجه به اینکه 6 هزار 500 نفر بیکار در سطوح تحصیلات عالی داریم باید مسائل و مشکلات مربوط به اشتغال آن‌ها را رفع کنیم.

وی بیان کرد: با تدبیر مقام معظم رهبری که فرمودند ما سرحدات امنیتی کشور را آن‌سوی مرزها قرار می‌دهیم بنابراین با همت نیروهای سپاه و دیگر نیروهای امنیتی در سوریه حضور یافتیم و اگر در سوریه و عراق نبودیم امروز باید در داخل کشور جنگ می‌کردیم.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی افزود: حرکت کودکانه داعش در ایران برنامه‌ریزی‌شده بود و در حمله تروریستی اخیر که حرم مطهر امام خمینی(ره) و مجلس را هدف قرار داده بودند کار چندان سختی نکردند چراکه مردم عادی نیز به‌راحتی می‌توانند وارد مجلس شود و رفت‌وآمد به مجلس راحت است ولی لازم به ذکر است که ظاهراً چند روز قبل تروریست‌ها به مجلس آمده بودند و با محل آشنا شده بودند و سپس حمله را انجام دادند و این تروریست‌ها ایرانی بودند که به داعش ملحق شده بودند.

وی گفت: نباید اجازه داده شود که از مذهب به‌عنوان ابزار نفاق استفاده شود و اگر از مذهب به‌عنوان ابزار نفاق استفاده شود آسیب و انفجار آن بیشتر از آسیب‌های انفجار و حمله به مجلس خواهد بود.

بررسی نقشه و مختصات دقیق جغرافیایی مناطق ویژه و آزاد از سوی مجلس

عضو کمسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا دولت نقشه جغرافیایی و مختصات دقیق مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی را به مجلس ارائه کرده است اظهار کرد: دولت 6 ماه قبل 7 منطقه آزاد تجاری و حدود 12 منطقه ویژه اقتصادی را از جمله منطقه ویژه اقتصادی ارومیه_سرو را تصویب کرد و با هماهنگی بین شورای نگهبان و رئیس کمسیون اقتصادی مجلس به سبب جلوگیری از سو استفاده‌هایی که قبلاً در مناطق ویژه شاهد آن بودیم مقرر شد که دولت نقشه و مختصات دقیق جغرافیایی این مناطق را ارائه کند.

وی در این رابطه افزود: 2 هفته قبل دولت لایحه تکمیلی مناطق آزادو ویژه تجاری را در اختیار مجلس قرار داده است و مجلس نیز اعلام وصول کرده است و روز سه شنبه بعد از عید فطر اولین لایحه‌ای که در کمسیون اقتصادی مطرح می‌شود لایحه کمسیون مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است که بعد از تصویب آن به صحن فرستاده می‌شود.

شریف پور در رابطه با فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری گفت “آتش به اختیار” یعنی در هرکجا دیدید که به اتحاد ملت خدشه دارد می‌شود ورود کنید و هر جا دیدید که به اساس اسلام خدشه وارد می‌شود ورود پیدا کنید.

وی بیان کرد: با توجه به اتفاقات موجود در گوشه و کنار کشور و مصوبه سنای آمریکا باید از دوقطبی کردن کشور دست‌برداریم و باید توجه داشته باشیم که به‌عنوان مثال در سال 59 بنی صدر کشور را دو دسته کرد و به کشور زیاد آسیب رساند و ما در این برهه از زمان از دوقطبی کردن خودداری می‌کنیم و سپاه خط قرمز ما است.

او ادامه داد : امروزه در بعضی شاخص های استان عقب مانده ایم و دلیل آن پرداخت نکردن به موضوع صنایع تبدیلی و فکر نکردن به بحث ارزش افزوده است و پایین بودن درامد روستاییان، امروزه دلیل اصلی افزایش حاشیه نشینی است.وضعیت راه های ماکو و حوزه های اطراف آن بسیار نامناسب است. از جاده های مرزی روستاها به عنوان جاده های مواصلاتی استفاده می شود که این امر خلاف قانون و غیر استاندارد است.

نماینده مردم در خانه ملت تاکید کرد : از عملکرد راهداری ناراضیم و فرسایش خاک در ماکو چندین برابر شده است که این مورد نیز یکی از عوامل مهم خشک شدن دریاچه ارومیه است.عمده مشکل شهرستان ماکو، شوط و پلدشت پایین بودن کیفیت آب است.مقررشده طبق مطالعات انجام شده آب شرب بعضی روستاها از سد آق چای تامین شود.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 105268
دیدگاه خود را به ما بگویید.