تاریخ انتشار :چهار شنبه 1 آگوست 12.::. ساعت : 2:21 ق.ظ

   335 بازدید

maskan mehr
ورود به بحث مالي تعاوني ها و يا حتي مديريت فني و ساختاري آنها وظيفه من بود كه من وارد شدم
اسكندر خنجري،پایگاه خبری تحلیلی جوان /هماهنگي براي يك گفت و گو با خليل محبت خواه مدير كل راه وشهرسازي استان آنقدر طول نكشيد كه از انجام آن نااميد شويم. بهانه هاي مختلفي بود براي اينكه به سراغش برويم از موضوع هميشگي مسكن مهر گرفته تا قضيه فسخ قرارداد 40 تعاوني كم كار و … اما با اينكه دوست داشتم تا از پروسه مديركل شدنش هم بپرسم اما نوع سوالات و پاسخ دادن هاي محبت خواه فرصت نداد تا قضيه مدير كلي او را رمز گشايي كنيم. قرارمان روز پنجم ماه مبارك رمضان راس ساعت 14 ظهر بود. درست يك ساعت پس از پايان وقت اداري. نيم ساعتي زودتر به طبقه پنجم اداره كل راه و شهرسازي آذربايجان غربي واقع در خيابان بهشتي رسيدم. اما به پيشنهاد مسوول دفتر آقا ي مدير كل ، مي بايست تا ساعت قرار روي پله هاي راهرو طبقه پنجم كنار دست آسانسور مي نشستم چون مدير كل تاكيد كرده بود همان ساعت 14 و نه يك دقيقه زودتر!
اگر چه اين نوع برخورد تا حدودي عطشم را براي پرسيدن از زواياي مختلف مسئوليت اجرايي وي كم كرد اما با اين همه ترجيح دادم تا حواشي بر متن چربش پيدا نكند.
اولين باري بود كه بعد از تصدي پست جديد با مهندس  مصاحبه اختصاصي داشتيم. اگر چه بارها و بارها در ميدان فوتبال ضمن اينكه با شوت و خطاهاي مختلف از خجالت هم در آمده بوديم ، اما اين بار جنس گفتگو و سوالاتم بيشتر بر روي عملكرد وي زوم شده بود.اگر مي خواهيد از مستاجري مدير كل و اخطار هاي فراوان وي به نظام مهندسي و نگاه مادي گرايانه عده اي به مسكن مهر وساير مباحث بيشتر بدانيد بايد اين گفت گوي يكساعته را تا انتها بخوانيد.

  ا غلب در خبر ها شاهد تاكيد و اخطارهاي شما در خصوص تسريع در روند احداث مسكن مهر هستيم ، با اين همه بنده از روند پيشرفت مسكن مهر حداقل در شهر اروميه رضايت ندارم.
   من ازشما سوال دارم . تعريف تان از مسكن مهر چيست؟
خانه دار كردن مردم با كمترين هزينه و در آن سو قبضه كردن امكانات ، سرمايه و تبليغات اما از آن سو ، متناسب نبودن اين همه تبليغات با شكل واقعي آن.
  اجازه بدهيد به اين نكته اشاره كنم كه همه كارها از عهده محبت خواه و راه و شهرسازي بر نمي آيد.مسكن مهر نيازمند آب ، برق ، تلفن، گاز و ساير امكانات است . زمين رايگان را داديم اما  خب بياييد بررسي كنيد كه شركت هاي خدمات رسان چقدر دركارشان موفق بوده اند ؟ و يا تعاوني ها تا چه حد متناسب با شرح وظايف ذاتي شان عمل كرده اند.
با اين همه معتقدم كه اگر اين دستگاهها 50 درصد حركتشان رو به جلو باشد ، 20 درصد هم ترمز داشته اند. در مقابل ما با تمام قدرت و 150 درصدي روبه جلو حركت كرده ايم.
ببينيد مگر ورود به بحث مالي تعاوني ها و يا حتي مديريت فني و ساختاري آنها وظيفه من بود كه من وارد شدم. جور بانكها را بايد بكشيم و نامه فلان دستگاه اجرايي را از تهران برايشان بياوريم. اما در عوض خيلي راحت به ما مي گويند اين بخشنامه كه شما از تهران آورديد قابل قبول نيست بايد تهران خودش براي ما بفرستد. اين تلاشها همه به خاطر اينست كه اين طرح ، خط قرمز دولت است و همگي مان  بايد تلاش كنيم.
شما به تازگي قرارداد 40 تعاوني مسكن را فسخ كرديد دلايلش هم كم كاري عنوان شد. حالا مگر از بين 261 تعاوني فعال ، هستند تعاوني هايي كه شما از آنها رضايت داشته باشيد ؟
بله . در حال حاضر تعاوني هايي داريم به حدي خوب كار كردند كه حاضرم پروژه هاي جديد را به آنها واگذار كنم.
تعدادشان را مي فرمائيد ؟
عملكرد 50 تعاوني مورد قبول است. مابين 50 تا 150 تعاوني هم توانايي آن را دارند كار كنند و به حد قابل قبول برسند. 40 تا كه در خط قرمز هستند و 20 تا هم كه در خط زرد منتظرند تا به جمع اخراجي ها بپيوندند. عملا نشانه هاي تعطيل شدن را به اين 20 تعاوني كم كار نشان دادم. جالب است بدانيد كه از بين اين 40 تعاوني فسخ قرارد اد شده ، تعاوني داشتيم كه در عرض 2 سال ، 3/5 درصد پيشرفت فيزيكي داشته اما به محض اخطار و هشدار هاي ما  در مدت يكماه ، 3 درصد پيشرفت كاري داشته كه خيلي خوب است. اين را هم خواهش مي كنم اشاره كنيد از تلاش هاي آقاي سليماني مدير كل كار ، رفاه و تامين اجتماعي كه در موضوع فسخ قرارداد تعاوني هاي كم كار با ما نهايت همكاري را داشتند ، تشكر مي كنيم.
در شوراي تامين مسكن تا چه حد با سياست هاي شما موافق هستند ؟
  در شوراي تامين مسكن خودتان شاهد هستيد ، نشسته اند تا ضعف هاي من را بگويند در حاليكه بايد به من كمك كنند . اين كار به تنهايي از عهده من خارج است. يك نمونه ديديد كه از من حمايت شد و در بحث تعاوني هاي كم كار و نتيجه اش را شاهد بوديم.
چه امتيازات و امكاناتي را براي اين تعاوني ها فراهم كرده ايد كه حالا از آنها توقع داريد ؟
   هر چه بخواهند در اختيارشان قرار مي دهيم. از كارهاي بانكي گرفته ، معرفي نامه به ساير نهادها ، مشاوره هاي فني و تخصصي و نظارتي و …
خب ، با اين امتيازات ، فكر نمي كنيد انتظارتان بالا است ؟
بله ( با خنده ) ما طمع مان زيادتر است و انتظار بيشتري هم داريم.
آقاي مهندس ؛ اوضاع بعد از ادغام را چطور  مي بينيد؟
خوشبختانه ادغام در استان روند خوبي داشته و با همدلي ، همفكري و تعامل دو اداره كل سابق راه و مسكن، در كوتاهترين زمان ممكن، مديريتها و پست هاي اجرايي مشخص شد و در حال حاضر نيز مشكل خاصي نيست و هر كسي كار خودش را انجام مي دهد.
 خود شما تا چه حد تسلط پيدا كرديد ؟
  ( با مكث) از لحاظ شكل كاري ، به حجم كار اضافه شده و كار سنگين است اما به حمد خدا با حضور مشاوران و مديران متخصص كه انتخاب شدند ، مشكل خاصي نيست.
 يكي از مواردي كه بر سنگيني كارتان حداقل در امسال اضافه كرده ، بحث مهر ماندگار است.
   بله … ما امسال دو شاخص عمده ، مسكن مهر و مهر ماندگار را داريم. تمام طرح هاي مهر ماندگار در حوزه راه است. هر دو مقوله مهم هستند و ارجحيت خاصي نسبت به هم ندارند.
يكي از اركان موفقيت برنامه ها و اهداف نه تنها در حوزه كاري شما ، بلكه در ساير حوزه ها ، موضوع جايگاه نيروي انساني است ، در بحث ادغام تا چه حد به اين موضوع توجه داشتيد؟
  در خصوص نيروي انساني ، ساماندهي هايي صورت گرفته و نياز است تا براي پيشبرد كارها ابتدا نيروهاي تخصصي از غير تخصصي جدا شوند. متاسفانه شاهدم كه در بعضي سايت ها ازاخراج تعدادي از نيرو هاي اداره كل راه سابق خبرمي دهند. در حاليكه اين موضوع حقيقت ندارد و بحث فقط بحث ساماندهي نيروهاي بلا تكليف است و ما نيز قصد داريم تا ابتدا  كد شناسائي و سپس رديف اعتباري با كمك معاونت توسعه منابع انساني استانداري برايشان دريافت كنيم.
اين نيروها تا كي اميدوار به تحقق اين موضوع باشند؟
   به اميد خدا در عرض كمتر از يك ماه اين ساماندهي به اتمام مي رسد.
يكي از دغدغه هاي مطرح در بحث مسكن مهر ، فدا شدن مقوله كيفيت در راه كميت است. از رعايت مقررات ملي ساختمان در مساكن مهر رضايت داريد ؟
من همه را مقصر مي دانم. از تعاوني ها گرفته تا نظارت سازمان نظام مهندسي ساختمان . بارها اعلام كرده ام كه بايد ايثار گرايانه به مسكن مهر نگاه كرد. اگر اين ديد نباشد ، موفق نمي شويم. بنده خودم هم مهندس بودم، هم ناظر و … اما متاسفانه برخي از ناظرين نظام مهندسي با اين ديد به مقوله مسكن مهر نگاه نمي كنند. بارها تذكر داده ام و از نظام مهندسي هم خواسته ام تا  نظارتهايش را دو سه برابر كند. در خصوص مشاورين نيز آنها نبايد فقط به حضور صوري در پروژه اكتفا كنند ، حضور فيزيكي شان مورد نياز است و من به هيچ وجه قبول نكردم كه مشاور بر سر پروژه حاضر نباشد. همين جا اعلام مي كنم هر كس يا هر اداره اي با هر پست و سمتي اگر با ديد مادي به مسكن مهر آمده ، خودش كنار بكشد بهتر است تا اينكه ما اخراجش كنيم.
شما از نظام مهندسي ساختماني انتظار داريد كه در خصوص رعايت مقررات ملي ساختمان جديت در عملكرد داشته باشد كه حداقل در بحث شهر سازي و رعايت مقررات ملي ساختمان ، كارنامه تاريكي دارد. قبول داريد؟
    سياست كاري من از ابتدا اين بوده كه سازمان نظام  مهندسي ساختمان بايد از حالت صنف خارج شود و يك NGO تخصصي به آن نگريست. و تا وقتي از اين حالت در نيايد اين مشكلات هم خواهد بود. توصيه هاي لازم در رابطه با خطرهاي احتمالي به سازمان نظام مهندسي داده شده است. من فقط مي توانم زنگ خطر را براي آنها به صدا در آورم.
منتقدين شما مي گويندكه آقاي محبت خواه قاطعيتي را كه در برخورد با تعاوني هاي كم كار از خود نشان مي دهد در خصوص تخلفات سازمان نظام مهندسي البته به زعم آنها از جمله تدوين نظام نامه من در آوردي ، عدم رعايت مقررات ملي ساختمان ، خلع يد هيات چهار نفره و… بيشتر تسامح مي كند. تاچه حد موضوع را  مي پذيريد؟
اصلا قبول ندارم . تمام نظام نامه هاي داخلي آنها را لغو كرده ام. مي توانيد برويد و بررسي كنيد اين موارد كه گفتيد متعلق به گذشته بود. در بحث ارجاع كار به مهندسين اشكالاتي بود كه برطرف شد. علاوه بر اين در حال حاضر دبير خانه هيات چهار نفره نيز به راه و شهرسازي واگذار شده است. همه من را خوب مي شناسند ، محال است حرفي بزنم و فراموش كنم. بنابراين توصيه هاي لازم شده و در حال حاضر مشكلي نيست الا با كاردانهاي فني ساختمان كه آنها نيز مي بايست از طريق قانون جلو بيايند.
نگاه ايثارگرايانه اي كه در مسكن مهر به آن اشاره كرديد ، آيا در نظام مهندسي ساختمان مي بينيد ؟
   خير.
 اين نگاه مادي است ؟
   عرض كردم بايد از حالت صنف خارج شود. بااين همه صد درصد هم مادي نيست . آن طور كه در مسكن مهر ايثارگرايانه هست در نظام مهندسي ساختمان استان نيست. در واقع كمتر ار 50 درصد .
احساس مي كنم زياد از اخطار و توصيه صحبت شد ، خبر خوشي براي مردم داريد؟
بله.  6 هزار واحد مسكوني مهر آماده افتتاح است .
اين آمار واقعي است يا …
  كاملا واقعي. در هفته دولت امسال اگر آب ، برق ، گاز شان آماده باشد افتتاح مي شوند.
با پيشرفت يك درصدي در طول يك ماه ، پيش بيني مي كنيد كه چه موقع 26 هزار واحد مسكوني مهر استان به بهره برداري برسند؟
   البته اين آمار پيشرفت يك درصدي به هيچ وجه قابل قبول نيست و مستحضريد كه در حال حاضر پيشرفت فيزيكي مسكن مهر در كل استان بيش از 55 درصد است و پيشرفت مورد قبول ما ماهيانه 3/5 درصد است. با اين همه چون مرحله سفت كاري اين واحدها به اتمام رسيده و در مرحله نازك كاري هستيم. پيش بيني مي كنيم كه تا پايان سال جاري در صورت تامين زيرساخت ها ، 70 درصد آنها به بهره برداري برسند.
آقاي مهندس خودتان تابحال مستاجر بوديد؟
   بله. خيلي زياد از سال 69 تا79.
حتما در مناطق بالانشين شهر؟
   نخير اتفاقا در مناطق متوسط و حتي پايين شهر . چون پولم نمي رسيد ( باخنده ).
آشناهايتان كسي حاضر شده درگلمان مسكن بسازد؟
بله.
در گلشهر چطور ؟
   ( با مكث فراوان ) نه در گلشهر كسي را نداريم.
يعني براي كسي واسطه نشديد تا در گلشهر صاحب خانه بشود؟
   نخير. امروز هم اعلام مي كنم كه هر كسي درهر كجاي شهر اروميه از طرزيلو ، ايثار ،گلمان و گلشهر مسكن بخواهد بدون اينكه به نام و نام فاميلش نگاه كنم ، معرفي مي كنم برود و خانه دار شود اما به شرطي كه آورده شخصي كافي همراه خودش داشته باشد!/وبلاگ منهای حرف/

Print Friendly
کدخبر : 6798
دیدگاه خود را به ما بگویید.