تاریخ انتشار :شنبه 1 سپتامبر 12.::. ساعت : 11:02 ق.ظ

   666 بازدید

soriye1
کردها در کنار دولت این کشور و ارتش این کشور بودند و مخالفت خود را با هر گونه دخالت در امور کشور اعلام کرده‌اند
به گزارش جوان ، از زمان آغاز بحران سوریه و توطئه‌چینی‌ها علیه این کشور برخی دولت‌ها از جمله آمریکا، عربستان و قطر تلاش کردند که ترکیه را در برابر سوریه قرار بدهند و دولت ترکیه را در موضع‌گیری علیه سوریه مورد حمایت بین المللی و عربی قرار دادند و از سوی دیگر تحریم های اقتصادی علیه سوریه اعمال کرده و ترکیه را به طور مستقیم به دخالت در امور سوریه کشاندند.

در این میان موضع کردهای سوریه در قبال دخالت‌های ترکیه در امور داخلی سوریه از زمان آغاز بحران این کشور آشکار بود از زمان شروع بحران، کردها در کنار دولت سوریه و ارتش این کشور بودند و مخالفت خود را با هر گونه دخالت در امور سوریه اعلام کرده‌اند.

 

شهروندان کرد سوریه: سوریه را قبرستان جنگجویان ترک خواهیم کرد

در این باره خبرنگار فارس در دمشق با «پروین ابراهیم» ، دبیر کل حزب جوانان ملی عدالت و توسعه که از کردهای سوریه به شمار می‌رود درباره موضع کردهای سوریه در قبال حوادث این کشور گفت‌وگو کرد.

پروین ابراهیم با اشاره به اینکه کردها از همان زمان آغازین بحران در سوریه بر حفظ وحدت ملی تاکید داشتند ، گفت:کردها همچون دیگر شهروندان سوریه خواستار تحقق خواسته‌های خود به صورت مسالمت‌آمیز بودند و در هیچ گونه اعتراضات مسلحانه شرکت نداشتند و به جهانیان ثابت کردند که ملتی آگاه هستند که فرهنگ تروریسم را محکوم می‌کند.

 

عضو پارلمان سوریه : حاکمیت ارضی سوریه خط قرمز است

دبیر کل حزب جوانان ملی عدالت و توسعه سوریه درباره دخالت‌های ترکیه در امور سوریه و تلاش آن برای دخالت نظامی در سوریه گفت: ما کردهای سوریه با هر گونه دخالت ترکیه در امور سوریه مخالفیم چرا که ترک‌ها می‌خواهند کردها را سرکوب کنند، بازداشت کنند و نگذارند که به کم‌ترین میزان حقوقشان دست یابند و ما می‌گوئیم که حزب کارگران کردستان نیز برای دفاع از خود علیه عملیات تررویستی که ترکیه علیه کردها مرتکب می‌شود دست به سلاح برد.

پروین ابراهیم گفت:« هر گونه اقدام یا دخالت نظامی ترکیه علیه سوریه با مقابله نظامی کردها روبه‌رو خواهد شد اگرچه ما کردهای سوریه مخالف حمل سلاح هستیم اما این را حق خود می‌دانیم که از خودمان و سرزمینمان دفاع کنیم و سربازانی برای دفاع از کشورمان سوریه باشیم چرا که ما نیز بخشی از این سرزمین هستیم.»

«عمر اوسی»، یک عضو پارلمان سوریه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس هر گونه توطئه ترکیه برای دخالت نظامی در سوریه را محکوم کرد و گفت: ترکیه ناتوان‌تر از این است که در سوریه دخالت نظامی داشته باشد یا حاکمیت ارضی سوریه را نقض کند، حاکمیت ارضی سوریه خط قرمز است و ما ملت سوریه از کرد و عرب و مسیحی و مسلمان همگی بر هر گونه حماقت ترکیه پیروز می‌شویم.

نماینده پارلمان سوریه گفت ترکیه از آغاز بحران سوریه تلاش داشت نسخه لیبی را برای سوریه پیاده کند اما تاکنون موفق نبوده است و هرگز نیز موفق نخواهد بود و هیچ تصمیمی از سوی ناتو یا شورای امنیت در این باره اتخاذ نشده است.

وی افزود: ما کردهای سوریه به رجب طیب اردوغان این عثمانی جدید درباره هر گونه دخالت در امور سوریه هشدار می‌دهیم و با همه قوای خود با هر گونه تجاوزی مقابله می‌کنیم و منطقه قدرتمند کردنشین در شمال سوریه را به قبرستان جنگجویان ترک مبدل می‌کنیم.

خبرنگار فارس درباره این موضوع به سراغ شماری از شهروندان سوری کرد نیز رفته و با آنها گفت‌وگوهایی کوتاه دراین باره انجام داده است.

 

شهورند کرد: در کمینش ترک‌ها نشسته‌ایم تا در کنار ارتش سوریه از کشورمان دفاع کنیم

یکی از شهروندان کرد سوریه گفت ما کردهای سوریه همگی از بشار اسد رئیس جمهور کشورمان حمایت می‌کنیم و اگر ترکیه قصد دخالت نظامی در سوریه را داشته باشد در کمینش نشسته‌ایم تا در کنار ارتش سوریه از کشورمان دفاع کنیم.

یک شهروند دیگر کرد نیز گفت ما از ارتش سوریه و بشار اسد حمایت می‌کنیم سیاست رجب طیب اردوغان تنها اجرای دستورات آمریکا است و کشورهای غربی این توطئه‌چینی‌ها را علیه سوریه ترتیب داده‌اند.

منبع: فارس
Print Friendly
کدخبر : 7512
6 دیدگاه

 1. مهندس says:

  یاشاسین ترکیه

 2. محمد says:

  سجاد كريمي باز زد تو خط پاچه… برا جريانات پانفارسيسمي!
  آقاي كريمي لطفا قبل از انتشار يك خبر يا تحليل خوب بررسي كن بعد از خودت اطلاعات گهر بار در رابطه كردها بروز بده!
  الان رئيس ارتش آزاد سوريه يكي از كردهاي سوريه است و در جريان ناآرامي هاي سوریه بسياري از شهر هاي كرد نشين سوريه توسط شاخه ي سوريه اي پ.ك.ك به كنترل در آمده و پرچم كردستان را در اون جا برافراشتند!واقعا كه بي غيرتي از سرو كولت ميباره!

 3. محمد says:

  البته منظورم از ناآراميهاي تركيه ،نا آرامي هاي سوريه است كه اشتباه شد

 4. جمش كن بابا says:

  اين چرنديان چيه نوشتيد؟؟؟؟؟؟؟؟

  لطفا به كلماتي كه استفاده ميكنيد دقت كنيد
  كردها برن به خودشون هشدار بدن—به پ ك ك و پژاك
  خود شيريني براي چند تا تروريست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

دیدگاه خود را به ما بگویید.