تاریخ انتشار :سه شنبه ۱۹ دی ۹۶.::. ساعت : ۱۲:۰۰ ب.ظ

   459 بازدید

مدت دو هفته است كه كشور آبستن حوادث تلخ و ناخوشايندي شده كه دل هر ايراني علاقمند را رنجيده خاطر ، داغدار و اندوهگين و البته دل دشمنان را شاد ساخته است !

جوان پرس / عبدالسلام معروفي : مدت دو هفته است كه كشور آبستن حوادث تلخ و ناخوشايندي شده كه دل هر ايراني علاقمند را رنجيده خاطر ، داغدار و اندوهگين و البته دل دشمنان را شاد ساخته است ! هرچند درطول سالهاي دور و دراز از اين حوادث و اتفاقات تلخ كم نداشتيم .
به خاطر نداريم كه دشمن در اين 38 سال بيكار نشسته باشد و مردم ايران را با خود درگير نسازد.روزنامه انگليسي گاردين در مطلبي با اشاره به اغتشاشات اخير در ايران نوشت: دشمنان و رقباي ايران مانند پرندگان شکاري در آسمان اين کشور در چرخش هستند و اعتراضات خياباني را در شهرهاي آن زير نظر دارند تا شايد طعمه‌اي نصيب آنها شود. در ادامه اين مطلب آمده است: آمريکا و اسرائيل علنا اميدوارند اين ناآرامي‌ها به تغيير حکومت در ايران منجر شود اما هنوز تحقق روياهاي آنها خيلي زود است؛ ضمن اينکه هرگونه تضعيف دولت حاکم در ايران، باعث تشديد خطرناک تنش‌ها در منطقه خواهد شد. تكليف دشمن كه بر همگان معلوم و مشخص است ؛ اما اصلي ترين مشكل اين اتفاقات و حوادث و ضربه خوردن از داخل و توسط عده اي خاص كه هم صاحب مسند بوده و هم داراي مسئوليت هستند و هم اينكه در ايام مختلف براريكه قدرت تكيه داده و مي دهند و بدلايل نامعلوم و واهي و دشمن شادكن جامعه و افكار عمومي را آزار داده و كشور ، نظام و حاكميت را با چالش ، درگيري و آسيب مواجه ساخته و به امنيت ، آرامش مردم و كشور لطمه زده و دل رهبري ، مسئولان و رهروان واقعي اين انقلاب را مي رنجانند.
هر چند گرداننده و مسبب اصلي اتفاقات تلخ داخل سال هاي ماضي و اين روزها دشمن است ، اما در اين وانفسا و در داخل كساني درون اين كشتي نشسته و حتي خود جزو خدمه هاي اين كشتي مي باشند ، ولي انگار در گوشه اي مشغول سوراخ كردن آن شده و قصد غرق كردن همه ملت را دارند كه بايد برخورد جدي با آنها صورت گيرد.
اگر عده اي جوان كم سن و سال 15 تا 25 ساله در خيابان ها مشغول آتش زدن و تخريب اموال عمومي و سرمايه هاي ارزشمند خود هستند بدون شك مقصر اين ناهنجاري جوان 20 ساله نيست بلكه آنهايي بايد محاكمه و يا با آنها برخورد شود كه هر روز و هر لحظه از تريبون ها و منابر مختلف و در رسانه هاي داخل و خارج نسبت به بدبين كردن مردم به انقلاب و ايجاد فاصله با نسل جوان اقدام مي كنند.
امروز كساني در داخل كشور از سفره با بركت و پرزرق و برق اين نظام ، دولت و حاكميت ارتزاق كرده و به همه داشته ها ، دستاوردهاي 38 ساله ، افتخارات ، رشادت ها و خون آلاله هاي در خاك خفته خيانت مي كنند كه انگار در ميدان دشمن بازي مي كنند!

  امروز كمتر كشوري در جهان سراغ داريم كه با مشكلات اقتصادي ، سياسي ، اجتماعي و فرهنگي درگير نباشد حال اين مشكلات در ايران به تبع تحريم ها ، فشارها ، سوء مديريت ها ، ناكارآمدي ها و برخي از جناح بندي ها و فراموش شدن منافع ملي ، اختلاس ها ، رانت ها ، تبعيض ها و غيره بيشتر خودنمايي مي كند.
اعتراض ، انتقاد و لو تظاهرات خياباني بر اساس اصل 27 قانون اساسي حق هر ملت ، مردم و هر جريان و افكاري است اما وقتي چاشني اين انتقادها با تخريب و سست كردن پايه هاي يك حكومت بينجامد غيرقابل بخشش و گذشت است.
اگر كسي امروز ” مشكلات اقتصادي صرف ” را عامل نارضايتي عمومي رو به گسترش بداند، مطمئناً آدرس اشتباه داده است. اعتراض عمومي به اوضاع اقتصادي، دست كم دو معناي مهم دارد ؛ نخست اين كه، محصول امروز حاصل كاشته دولت هاي پيشين، به‌خصوص سال‌هاي حكومت دولت‌هاي عوام‌گرا و بي‌انظباط و متعدي به أموال و حقوق ملي است، و ديگر آنكه، عامل اقتصادي، تنها پوسته وضعيت نابساماني است.
ناكارآمدي‌ها، فقط مربوط به اقتصاد و عملكرد دولت‌ها نيستند، بلكه محصول رويكرد كلان نظام مديريتي در ابعاد نگرشي، سياسي، اجتماعي، امنيتي و اقتصادي، در بستر اخلاقي حاكميت مي‌باشند. و در اين اثنا رويكرد راهبردي و امنيت ملي كشور، محصول تعامل كل نظام است كه ” دولت‌ها ” در كانون آن قرار دارند. بحران ناکارآمدي بسيار خطرناک است، اما ترکيب آن با ” بحران بي‌اعتمادي ” انفجارآميز است. مجموعه نظام  مديريتي در حوزه اجرا و به‌خصوص دولت ، در وقوع اين شرايط موثرند و در بهبود بخشيدن به اوضاع، قطعاً مسئوليت دارند. به‌خصوص دولت امروزه بيشترين مسئوليت را در ” مديريت بحران ” عهده‌دار است.
توطئه عليه نظام و دولت، هميشه از خارج و داخل كشور ، وجود داشته است. تركيب اين‌ دو خط، اوج خطر است! اما، زمينه توطئه چيني، در نقاط ضعف و آسيب‌پذيري خود مي باشد . از اين رو ، اصلاح و پاك‌سازي محيط داخلي (حاكميت – دولت) شرط ضروري بقاي هر نظام و كشوري است.
شايد تأثيرات بيكاري ، تورم و آشكار شدن هويت بودجه عمومي كشور، با مداخله بعضي اراده‌هاي خارجي و داخلي، جرقه اين اوضاع بوده باشد اما اين همه ماجرا نيست. كساني كه به‌جاي حلّ معضل، ديگري را مسئول بحران مي‌دانند، تشديد كننده بحران‌اند. اين‌طور كه باشد، همه شما مقصر و متهم‌ايد. اينك نه وقت انتقام است و نه وقت اهمال، هردوي اينها خيانت است به ملّت و مملكت. در كنار توجه به مسائل فوق رسيدگي به مشكلات اقتصادي ، بيكاري و معيشتي مردم به عنوان اساس پيدايي بسياري از ناهنجاريها بايد در دستور كار متوليان امر قرار گيرد و براي رسيدن به برخي از انتظارات يك اجماع و وفاق ملي و عمومي و با همراهي خود مردم لازم و ضروري است كه بايد مدنظر قرار گيرد و در اين شرايط همه بايد مسئول و پاسخگو باشيم.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 110921
دیدگاه خود را به ما بگویید.