تاریخ انتشار :جمعه ۹ آبان ۹۳.::. ساعت : ۷:۵۰ ب.ظ

   377 بازدید

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه «رسانه‌ها مرغ عزا و عروسی شده‌اند که به هر صورتی باید سرشان را برید»، تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما یک ایراد وجود دارد و آن اینکه خیلی از اشکالات، کوتاهی‌ها و قصورها را به گردن رسانه‌ها می‌اندازیم.

متاسفانه خیلی از اشکالات را گردن رسانه‌ها می‌اندازیمگروه رسانه، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه «رسانه‌ها مرغ عزا و عروسی شده‌اند که به هر صورتی باید سرشان را برید»، تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما یک ایراد وجود دارد و آن اینکه خیلی از اشکالات، کوتاهی‌ها و قصورها را به گردن رسانه‌ها می‌اندازیم.
به گزارش ایسنا حسین انتظامی سه‌شنبه – ششم آبان ماه – در ارتباطی تلفنی با برنامه «متن، حاشیه» شبکه سه، با پرسش‌های مکرر مجری که به تازگی به این برنامه آمده است، درباره‌ی برخورد با رسانه‌هایی که به موضوع اسید پاشی پرداخته‌اند مواجه شد که تصمیم‌گیری در این خصوص را به بعد از ارائه‌ی گزارش توسط هیات نظارت بر مطبوعات موکول کرد.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ خطاب به مجری جوان «متن، حاشیه» با تاکید بر اینکه خود او باید بهتر بداند چون کار رسانه انجام داده است، گفت: متاسفانه در کشور ما یک ایراد وجود دارد و آن اینکه خیلی از اشکالات، کوتاهی‌ها و قصورها را به گردن رسانه‌ها می‌اندازیم؛ مثلا یک نامزد رأی نمی‌آورد، گردن تیم رسانه‌ای خودش می‌اندازد. مردم در یک امری مشارکت نمی‌کنند و یا ما قدرت بسیج کردن آنها را نداریم، گردن رسانه می‌اندازیم. من خوب حرف نمی‌زنم، گردن رسانه می‌اندازم من خوب کار نمی‌کنم، گردن رسانه می‌اندازم و به تعبیری رسانه‌ها مرغ عزا و عروسی شده‌اند که به هر صورتی باید سرشان را برید.
انتظامی در ادامه با اشاره به بحث روزنامه‌نگاری بحران، تاکید کرد، افرادی که در این حوزه کار می‌کنند باید مهارت داشته باشند.
مجری برنامه «متن، حاشیه» سپس به طرح این پرسش از معاون وزیر پرداخت که آیا این شیوه پرداخت به موضوع اسیدپاشی توسط برخی از رسانه‌های داخلی درست بوده است‌ که انتظامی پاسخ داد: اتفاقا یکی از تفاوت‌های رسانه‌های حرفه‌ای با رسانه‌های آماتور مثل وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی و غیره این است که کسانی که در این رسانه قرار می‌گیرند باید مهارت و دید کافی داشته باشند که قدرت تحلیل بالایی داشته باشند. در موضوع روزنامه نگاری بحران به هیچ وجه نباید احساسی شوند و باید از التهاب جلوگیری کنند. حتی در مبحث بلایای طبیعی مانند زلزله گفته می‌شود رسانه‌ها در عین اطلاع رسانی باید آرامش‌بخشی داشته باشند و به طور دقیق از التهاب جلوگیری کنند. در این نوع روزنامه‌نگاری حتی در مواقعی بحث خودسانسوری توصیه می‌شود.
در ادامه این صحبت مجری برنامه «متن، حاشیه» به انتظامی هشدار داد که فرصت برنامه بسیار اندک است و از او خواست به اصل موضوع بپردازد و تاکید کرد که آیا به نظر شما این دوستان آرامش‌بخش بوده‌اند‌؟
مجری بار دیگر تکرار کرد: تاکیدم روی خبر‌آن‌لاین و ایسنا است که به گونه‌ای بحث اخبار مربوط به اسیدپاشی را پرچم‌داری می‌کردند.
انتظامی در پاسخ به این صحبت‌های مجری گفت: اتفاقا ما دیروز در هیأت نظارت بر مطبوعات این نکته را بررسی کردیم.
مجری «متن، حاشیه» بار دیگر به میان صحبت‌های حسین انتظامی آمد و پرسید: «آیا تذکر داده‌اید؟»
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توضیح داد: قرار شد دبیرخانه هیات نظارت گزارش جامعی تهیه کند از اینکه کدام رسانه‌ها خبر را به گونه‌ای منعکس کرده‌اند که مورد انتقاد است؛ یعنی هم التهاب ایجاد کرده‌اند و هم این موضوع را به موضوع دیگری که جنبه سیاسی دارد ارتباط داده‌اند. در حال حاضر هم خود آقای رییس جمهور و هم رییس محترم قوه قضاییه کارگروهی را تشکیل داده‌اند و کسانی را مسئول بررسی زوایای مختلف حادثه کرده‌اند.
مجری باز این پرسش را مطرح کرد که «آیا قبول دارید که خطای بزرگی انجام داده‌اند؟» انتظامی در پاسخی علمی گفت: رسانه‌ها باید مراقبت کنند؛ ضمن اینکه وظیفه‌اشان را انجام دهند التهاب و ربط غیرمنطقی ایجاد نکنند، چون ربط غیرمنطقی اصولا از ویژگی‌های رسانه‌های زرد است که احساساتی می‌شوند و یک موضوع را بزرگنمایی می‌کنند و از مدار حرفه‌ای خارج می‌شوند.
مجری «متن، حاشیه» بار دیگر مصرانه پرسید: «آقای انتظامی خواهش می‌کنم شفاف و صریح به مردم بفرمایید که رفتار این رسانه‌ها موجب تذکر هست یا نه؟»
انتظامی گفت: عرض کردم ما نمی‌توانیم شتاب‌زده بررسی کنیم. دبیرخانه‌ی هیات نظارت موظف به بررسی موضوع هست. هیات نظارت بر مطبوعات یک هیات فرادستگاهی است که نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری را برعهده دارد و وقتی قرار است وارد موضوعی شود، باید تمام جوانب موضوع را در نظر بگیرد. همه رسانه‌ها را یک بار مرور کند و قرار است در اولین جلسه گزارش کاملش را بیاورد که براساس آن گزارش اقدامات لازم انجام شود.
مجری «متن، حاشیه» با اصرار زیاد پرسید، «آیا این تعلل نیست؟» که انتظامی پاسخش را با یک پرسش داد: تعلل نسبت به چی؟
مجری گفت: تعلل نسبت به اینکه ماجرا کمی دیرتر اتفاق بیفتد و رسیدگی به موضوع این دو پایگاه خبری و خبرگزاری به تعویق بیفتد.
انتظامی تذکر داد که بالاخره ما نباید احساسی برخورد کنیم. مجری باز میان حرف او پرید و گفت: احساساتی نیست، اما خیلی از افراد خاصه آقای یونسی، معاون رییس‌جمهور مطلبی را گفتند و اینکه دست عناصر جاسوسی در موضوع اسیدپاشی برقرار است. آیا به ایشان زنگ نزدید و سوال نکردید و دلیلش را نپرسیدید؟ اینکه همه این بحث‌ها و ارتباطش با موضوع حجاب‌، فقط در شبکه‌های اجتماعی رد و بدل می‌شوند.
معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در پاسخ به اصرار مجری گفت: اتفاقا در راستای دستور آقای رییس‌جمهور‌، در وزارت کشور شورایی تشکیل شد و مساله رسانه‌ها را برایشان چارچوب‌هایی مشخص کرد. طبیعتا همکاران ما در اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی هم موارد را به همکاران مطرح کردند و همان طور که دیدید رسانه‌ها در این چند روز در چارچوب رسالت خود عمل کردند. طبیعتا هیات نظارت بر مطبوعات برای خطاهای احتمالی بعد از اینکه گزارش دبیرخانه هیات نظارت مطرح شد، اقدامات لازم را انجام می‌دهد.
مجری «متن، حاشیه» در پاسخ به این اظهارات انتظامی، گفت: ان‌شاء‌الله!
او سپس از انتظامی پرسید که آیا پیش از این مدیرمسئول «خبر آن‌لاین» بوده است که معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد این اشتباه او را اصلاح کرد و گفت: نه‌خیر؛ بنده مدیرمسئول روزنامه‌های جام جم و همشهری بوده‌ام و پنج دوره نماینده مدیران مسوول در هیات نظارت بر مطبوعات هستم.
مجری «متن، حاشیه» پس از پایان گفت‌وگو با انتظامی، خواست برنامه را با شعری به پایان برساند که بعد از سه بار تکرار دو کلمه، شعر به یادش نیامد.
«گفت: نوشتم …. ‌»
«گفت: نوشتم … »
«ببخشید بعضی وقت‌ها پیش می‌آید آدم شعرش یادش می‌رود در برنامه زنده»
«گفت: نوشتم…»
این شعر تا پایان به یاد مجری برنامه «متن، حاشیه» نیامد تا درنهایت برنامه با همین وضعیت به پایان برسد.
 * منبع: ایسنا
Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 51873
دیدگاه خود را به ما بگویید.