واردات چغندرقند از نخجوان به کارخانجات قند آذربایجان غربی | جوان پرس
تاریخ انتشار :سه شنبه 13 ژوئن 17.::. ساعت : 2:00 ب.ظ

   234 بازدید

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: واردات محصول چغندرقند از نخجوان برای فراوری در کارخانجات قند آذربایجان غربی به دلیل احتمال انتقال آلودگی خاک به شستشوی قبل از ورود مشروط شد.

جوان پرس : رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: واردات محصول چغندرقند از نخجوان برای فراوری در کارخانجات قند آذربایجان غربی به دلیل احتمال انتقال آلودگی خاک به شستشوی قبل از ورود مشروط شد.

اسمعیل کریم زاده  با تشریح چگونگی پیاده سازی ایده کشت چغندرقند در اراضی کشاورزی جمهوری خود مختار نخجوان و روند نا موفق آن اظهار کرد: استان آذربایجان غربی افزون بر 35 درصد از محصول چغندر قند ایران را تولید می‌کند بنابراین از این نظر جایگاه ممتازی دارد.

وی افزود: 5 کارخانه فرآوری چغندر قند در آذربایجان غربی مشغول به کار است که زمینه اشتغال مستقیم و غیر مستقیم حدود 5000 نفر را فراهم کرده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: کشت چغندر قند از قدیم الایام در آذربایجان غربی مرسوم بوده و کشت آن به نسبت برخی محصولات از درامد قابل توجهی برخوردار است بنابراین طبیعی است که کشاورزان علاقه مند به کشتان باشند.

وی با اشاره به پرآب بر بودن این محصول و تأثیرات آن در ایجاد بحران دریاچه ارومیه اظهار کرد: بر اساس برنامه‌های ابلاغی از سوی ستاد احیا دریاچه ارومیه باید میزان کاشت این محصول کاهش یابد بنابراین وسعت اراضی زیر کشت این محصول که زمانی تا 40 هزار هکتار توسعه یافته بود باید به 23 هزار هکتار برسد که این مهم در دو سال اخیر ابلاغ هم شده است.

کریم زاده گفت: کشت چغندر قند در حوزه آبریز دریاچه ارومیه کاهش یافته و به 28 هزار هکتار رسیده اما نیاز است تا روش‌های آبیاری این محصول از غرقابی کنونی به نوارتیپ تغییر یابد تا راندمان تولید نیز عوض شود.

وی تصریح کرد: سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی در قالب برنامه‌های ستاد احیا دریاچه ارومیه تلاش کرده است برنامه کاهش کشت این محصول را از اراضی محدوده آبریز دریاچه ارومیه به خارج از آن هدایت کند و در این میان شهرستان پیرانشهر به عنوان یکی از مستعدترین سرزمین‌های کاشت چغندرقند مورد توجه قرار گرفته است.

کریم‌زاده گفت: متوسط کشت چغندرقند در پیرانشهر 70 تن در هکتار است که 15 تن بیش از متوسط کشوری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با تاکید بر علاقه دولت در کشت فرا سرزمینی محصول چغندرقند اظهار کرد: واردات محصول چغندرقند از نخجوان برای فراوری در کارخانجات قند آذربایجان غربی به دلیل احتمال انتقال آلودگی‌های و پوسیدگی خاک به شستشوی قبل از ورود مشروط شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 105149
دیدگاه خود را به ما بگویید.