تاریخ انتشار :جمعه ۸ اسفند ۹۳.::. ساعت : ۱۰:۰۰ ق.ظ

   1057 بازدید

ورزشگاه 15 هزار نفری شهید باکری ارومیه سال 83 کلنگ زنی شد !

جوان پرس : ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه سال 83 کلنگ زنی شد ولی به دلایل مختلف که اکثر پروژه های عمرانی آذربایجان غربی با آن مواجه هستند از جمله کمبود اعتبار، ضعف پیمانکار، معارض ملکی و …. تا کنون اجرایی نشده و به مرحله افتتاح نرسیده است.مدیرفنی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی منطقه شمال غرب کشور در سال 91 امیدوار بود ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه همان سال افتتاح شود، ولی هنوز ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه اسیر کمبود اعتبارات و در ماههای اخیر با معارض ملکی مواجه است.

 

در حال حاضر زمین فوتبال چمن مصنوعی، صندلی تماشاگران، روشنایی ورزشگاه و رختکن ورزشگاه در حال آماده سازی برای افتتاح فاز اول این مجموعه ورزشی بوده و بعد از گذشت 10 سال مردم شاهد افتتاح و بهره برداری نیمه کاره از طرح خواهند بود.

قرار گرفتن پروژه استادیوم 15 هزار نفری در پایان سالهای فعالیت دولت دهم در لیست طرحهای مهر ماندگار دولت هم راهگشا برای رفع مشکلات پی روی این طرح نبود، بطوریکه مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی از نیاز 80 میلیارد ریالی برای اتمام کامل ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه خبر می دهد.

هز چند برای آماده افتتاح شدن فاز اول استادیوم 15 هزار نفری ارومیه علی خلیلی از نیاز اعتباری 20 میلیارد ریالی خبر داد و اعلام می کند در صورت تخصیص این میزان اعتبار تا پایان امسال موفق به افتتاح فاز نخست این مجموعه می شویم، ولی با توجه به کمبود اعتبارات عمرانی نباید چندان به این وعده داده شده هم دلگرم شد.

مدیرعامل شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور مهرماه امسال در جریان دیدار با معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به پروژه های ورزشی درحال اجرای آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر 11 پروژه عمرانی ورزشی در آذربایجان غربی در دست اجرا بوده که شاخص ترین آنها، ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه است.

مصطفی مدبر با بیان اینکه برای تکمیل استادیوم 15هزار نفری ارومیه، 11 میلیارد و 800 میلیون ریال اعتبار در سالجاری پیش بینی شده است، اظهار داشت: سعی داریم فاز نخست این پروژه را تا پایان سالجاری به اتمام برسانیم.

وی ادامه داد: از شهرداری ارومیه و بخش خصوصی استان نیز انتظار داریم با همکاری بیشتر و در اختیار گذاشتن امکانات خود، در تکمیل پروژه های نیمه تمام به ویژه استادیوم 15 هزار نفری ما را یاری کنند.

عملیات اجرای ورزشگاه 15 هزار نفری شهید باکری ارومیه از سال 83 در زمینی به مساحت 19 هزار متر مربع آغاز شده و هم اکنون این ورزشگاه با 78.5 درصد پیشرفت فیزیکی در انتظار تامین اعتبار است.

خلع ید یپمانکار، و رکود در اجرای طرح از سال 83 تا 89 عامل اصلی کندی اجرای عملیات و عدم تحقق وعده ها طی سالهای گذشته بود.

بهره برداری از ورزشگاه 15هزار نفری شهید باکری، می تواند زیرساخت لازم و ضروری برای میزبانی لیگ برتر فوتبال توسط ارومیه و رشد و توسعه این ورزش تماشاگرپسند را فراهم کند.

با این اوصاف اردیبهشت ماه 92 بود که معاون وقت امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی به ایسنا گفته بود که استادیوم ۱۵ هزار نفری شهید باکری ارومیه تا یک ماه آینده به بهره برداری می رسد.«سید جواد محمودی»  اظهار کرد: این پروژه جزو طرح های مهر ماندگار در آذربایجان غربی است که تاکنون بیش از ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تلاش می شود تا یک ماه آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.

محمودی با اعلام اینکه انتظار ما این بود که استادیوم ۱۵ هزار نفری در سال ۹۱ به اتمام برسد، خاطرنشان کرد: سال گذشته معارض ملکی برای این ورزشگاه پیش آمد که حتی مجبور شدیم بیشتر اعتبار تزریق شده به این پروژه را صرف خرید اراضی اطراف آن کنیم.

 

این در حالیست که  سید جواد محمودی دهه فجر 91 را هم در بازدید از استادیوم فوتبال 15 هزار نفری ارومیه گفت : این پروژه جزو طرح های مهر ماندگار در آذربایجان غربی است ودر حال حاظر بیش از 80 درصد پیشرفت اجرایی دارد که تلاش می کنیم دهه فجر امسال مرحله نخست آن شامل زمین چمن ، جایگاه تماشاچیان ، رخکتن ها و تاسیسات زیرساختی آن به بهره برداری برسد .

حال از آن تاریخ حدود 2 سال می گذرد و این پروژه کماکان 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و قرار است یکسال دیگر به تعویق بیفتد و به خاطر 20 درصد باقی مانده 3 سال درد بدقولی مسئولان کشوری و استانی را بچشد . معاون توسعه منابع و پشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی سه شنبه همین هفته اعلام کرده است : پیشرفت فیزیکی ورزشگاه 15 هزار نفری شهید باکری ارومیه در حال حاضر 80 درصد است.

منوچهر قهرمانی در گفت و گو با ایسنا با اعلام مطلب فوق افزود: تاکنون 140 میلیارد ریال اعتبار برای  تکمیل ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه هزینه شده است.

وی با بیان اینکه اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه یکصد میلیارد ریال است افزود: اگر این اعتبار تخصیص یابد امیدواریم این پروژه  تا پایان سال 94 به بهره برداری برسد.

وی خاطر نشان کرد: این پروژه از سال 82 از طریق شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی شروع شده اما به دلیل تنگناهای مالی علی رغم مطالبات جوانان شهرستان، بهره برداری از آن به تاخیر افتاده است.

 قهرمانی گفت: در 2 سال اخیر اعتبار این پروژه از ملی به استانی  تغییر یافته که متاسفانه به دلیل محدودیت منابع استانی، اعتبار کافی جهت اتمام پروژه تخصیص نیافته است.

وی با اشاره به اینکه  تبدیل شدن  حوالی ورزشگاه  به نوار تجاری مشکل کمبود اعتبار پروژه را حل می کند گفت: برای حل مشکل کمبود اعتبار  پروژه  ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه زمین های حوالی ورزشگاه به مناطق تجاری تبدیل شده و از منابع مالی بدست آمده از این محل برای تکمیل پروژه اقدام می شود.

مصوب شده  از محل ظرفیت های قانون بودجه سال 93 بند ن تبصره 3 قانون بودجه بخشی از زمین های حاشیه ی خیابان استاد شهریار واقع در نوار تجاری مجموعه ورزشی شهید باکری جهت اتمام پروژه نیمه تمام فوق تغییر کاربری دهند.

معاون توسعه منابع و پشتیبانی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان غربی تصریح کرد: مراتب در کمیته فنی مسکن و شهرسازی به تصویب رسیده و امیدواریم در هفته های آینده شاهد تصویب در کمسیون ماده ی 5شورای شهرسازی باشیم.

با این حال باید دید و منتظر ماند که آیا تنها ورزشگاه 15 هزار نفری آذربایجان غربی سال 93 به بهرداری می رسد و علاقمندان به فوتبال چشمشان به جمال این مجموعه ورزشی نورانی خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 61734
دیدگاه خود را به ما بگویید.